f MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 61. Dingsdag den 22 Mei» NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. I^RANKFORT den 14 mei. IIM. KK. HH. de prins en prinses Fré derik der Nederlanden zijn hier aangekomen en in het hotel de Room sche Keizer afgestapt. Het gevolg van HII. KK. HH. bestaat in de ba ronnes Constant de Rebecqne groot-meesteressede marquisin de Ver- quigneulden hofmaarschalk baron d'Yvoy en den kolonel aide-de-camp van Waldkirch. In verscheidene Duitsche dagbladen leest men het volgende berigt uit Silesie, van april 11: Over de reeds vermelde veranderingen, wel ke twaalf SilesiSche Katholieke dorpgemeenten (te zamen 8000 welgeze- cene lieden), onder medewerking hunner geestelijkenin hare cercdienst voorgenomen hebben, namelijk afschaffing van den ongchuwden staat vrijheid tot het lezen van den bijbelhet zingen van Duitsche geeste lijke liederen en het lezen der mis in de Duitsche taalhad zich de Ka lbolieke bisschop van Breslau te Berlijn geadresseerd. De daardoor, itl haren weerstand tegen de afgeschafte Katholieke gebruikennog ijveriger gewordene dorpgemeenten hebben zich daarop regtstreeks tot den koning gewendom de nieuwe schikkingen te bekrachtigen. De koning heeft laten antwoorden, dat, vermits zij Katholieken waren, Z. M. daartoe niet bevoegd was. Zij zouden zich derhalve tot den Paus om dispen satic behooren te wenden. Mogt deze haar geweigerd wordendan konden zij daarvan kennis gévenen wanneer zij dan genegen waren zich bij de Evangelische kerk te voegenzou Z. M. haar voornemen krachtig ondersteunen. De bisschop van Breslau tot wien de bedoelde gemeenten zich met eene voordragt aan den Paus gewend hebbenheeft 'dezelve, hoe ongaarne ook, naar Rome gezonden." BERLIJN den 8 mei. De beide groote gebeurtenissen in Europa, namelijk de triomf van Canning in Engelanden de intrekking van de concept-wet op de drukpers in Frankrijkhebben alhier veel indruk gemaakt. Daar Pruissen zich reeds voor de staatkunde der Engelsche ministers nopens de Znid-Amerikaansche staten verklaard heeft, zoo is het waarschijnlijk dat onze regering tot de geheele staatkunde van Enge land zal toetreden. Onze dagbladen beginnen ook vrijer te schrijven en veroorloven zich aanmerkingen over buitenlandsche gebeurtenissen, waaromtrent zij zich voor weinige jaren wel zouden gewacht hebben. FRANKRIJK. PARIJS den 15 mei. Gisteren heeft de kamer der afgevaardigden hare beraadslagingen over de bijzondere artikelen van het budjet voor 1828 geopend. De eerste spreker die over artikel 1 het woord voerdewas de heer Lafitte, die zich sterk uitliet tegen de gebreken der administratie en derzelver afwijkingen van het charter, en verklaarde, dat, zoolang men daaraan niet beter vasthouden en zoolang men geen sijstema, meer berekend naar onze zeden en onze behoeftenaannemen zouhij tegen elk budget stemmen zou. Na hem trad de heer. Sébastiani op, en zeide, dat het uit daadzaken bleek, dat de ministers vroeg of Iaat verpligt zouden zijn, eene leening te doendat die leening noodzakelijk was geworden voor gewone en niet voor buitengewone uitgavenen dat, naar zijne meening, voor het einde van het jaar, er een wezenlijk te kort van 18z millioen zou zijn. De heer de Villêle beantwoordde de beide genoemde sprekers door be rekeningen en beweerdedat de heer Sébastiani zich bedrogen had door een overschot voor een deficit te nemen dat verder de beschuldigingen der beide sprekers op misvattingen en dus van allen grond ontbloot waren. Na dat nog de heer C. Périerin denzelfden geest als de twee eerst- genoemdengesproken hadwerd artikel 1 bij meerderheid van stemmen aangenomen. Z. K. H. de Dauphin is op reis naar Saumuren twee dagen ge leden te Orleans aangekomen, waar die prins de autoriteiten ter maal tijd genoodigd en zich onder anderen zeer te vreden betoond heeft over de houding van een detachement der nationale garde, hetgeen hem tot eerewacht diende. De nuuquis de Chaves is den 3 dezer te Baijonne aangekomen met zijne echtgenoote, een aide-de-camp en drie bedienden, allen te paard. Dadelijk na zijne aankomst kocht hij zich aldaar een Franschen maar- schalkshoed, kleedde zich in het uniform van dien graad en omhing zich met de decoratien van verscheidene ordes en met twee groote lintenwaar van het eene, zegt hij, het groote lint van St. Lodewijk is. Hij heeft de stad steeds in groot costuum te paard doorgereden, met zwarte zij den kousen, schoenen van buffelsleder en sporen, van de marquisin, insgelijks te paard gezeten, vergezeld. Geheel de stad was op de been om dien koddigen optogt te zien. NEDERLANDEN. ANTWERPEN den 17 mei. De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft ter kennis van het handeldrijvend publiek gebragt, dat bij het ministerie van buitenlandsche zaken is ingekomen een berigt van den Nederlandschen consul-generaal te Lissabon houdende, dat aldaar, bij koninklijk besluit van 3 maart 11.aan de inspecteurs der douanen is. aan bevolen te waken voor de stipte uitvoering der vroegere reglementen vorderende dat alle gezagvoerders van schepenwelke uit vreemde plaat sen aankomen, wanneer zij hunne aangifte aan de douanen doentevens de originele cognossementen en manifesten van hunne lading moeten aan bieden, welke door den Portugeschen consul in de haven, van waar zij vertrokken zijn, moeten gelegaliseerd wezen, en verder geen schip toe te laten dat niet van deze stukken voorzien 'is. 's HERTOGENBOSCH den 14 mei. De vrees, welke men voedde voor eene inundatie der omliggende landen, is reeds gedeeltelijk verwe zenlijkt door het overstroomen tot op eene aanmerkelijke diepte van den Detiter- of Vlijmenschen polderwaardoor het vooruitzigt des land- mansom daarvan, althans dit voorjaar, eenig voordeel te trekken, ge heel vernietigd is. Het water is thans weinig wassende en teekent heden morgen 1 duim boven ozoodat men, bij de gunstige berigten van de boven-rivieren hoop heeft spoedig val te bekomen hetgeen des te wenschelijker is daar anders de Orthcnsche polders mede eerlang zouden moeten bezwijken. 's GIIAVENHAGE den 17 meiIn de algemeene vergadering van stemgeregtigde deelhebbers der Nederlandsche handel-maatschappi.jop gisteren alhier geopend, is vap wege den Koning voorgesteld; i°. ora het kapitaal der maatschappij te verminderenen tevens de hotiders del* aandcelen naainvqr aan de belangen der instelling te verbinden; "°t om den Koning dien nivloed in de zaken der maatschappij te verzekeren welken Z M. als oprigter, deelhebber en garant van de rente, in haar wezenlijk belang behoort te hebben en 3°. om het bestuur te vereen voudigen en aan de directie meerdere ruimte te laten voor hare dage» lijksche handelingen. 6 Ten aanzien van het eerste punt is verder, in eene memorie van toe» lichting, voorgesteld, om het kapitaal van 37 tot a4 millioenen te ver minderen door inkoop en vernietiging van aandcelenten bedrage valt een kapitaal van 13 millioenen; en, daar de speelzucht heeft te weeg ngt, dat slechts een gering aantal der aandeelen op naam is gesteld en de aandeelen aan toonder dadelijk zijn geworden een onderwerp van eptcuiat.c .n openbare fondsen en mitsdien ten gevolge van de vcrun- deide belirs-prijzendikwerf, zonder wezenlijken grond, in waarde zijl} veilaagdde aandeelen der maatschappij voortaan op naam te stellen cdtch aan de genendie bepaaldelijk aan effecten in blanco de voorkeur migten gevenzulks ten aanzien hunner aandeelen in de maatschappij vii te laten, mits dezelve alsdan alleenlijk zullen worden aangemerkt als gewone obligatienrentende 4§ ten honderdzonder aanspraak op uitte deelen dividenden. .betrekkelijk het tweede punt is voorgesteld, om den Koning de on» mildelijke benoeming van den president en den secretaris der maatschap» pij op te dragen, met bijvoeging, dat, daar dit alzoo bij de maatschap» pijvan volksvlijt geschiedt, er geene redenen kunnen bestaan om Z. M., ter aanzien eener inrigting, aan welke Hoogstdezelve door eene zoo naaivve betrekking en zulke gewigtige opofferingen is verbonden, deza beioegdheid te weigeren. Omtrent het derde punt is voorgedragenom, onder anderen, het flati» tal der commissarissen tot zestien te verminderenter benoeming van vie kies-collegien, welke te dien einde in Amsterdam, Antwerpen, Brissel en Rotterdam zullen vergaderen, en elk vier dezer commissaris- sen zullen aanstellen; om den raad eenmaal 's jaars te doen bijeenkomen om de posten van handels-agenten in min belangrijke handelsteden af te schiftenenz. om de directie meerdere ruimte te laten in het varen me eigene, of gehuurde schepen, het koopen van goederen, het ver» kocpen derzelvehet houden der boeken en wat des meer zijten em» de lan de eene zijde kosten te sparen en aan den anderen kam, bij een mer onbelemmerd dagelijksch bestuur, gebruik te kunnen maken van voordeelen, van welke men bij eene. meerdere beperking anderzim zoide moeten afzien. n de bijeenkomst van heden hebben de heeren Willink, van Hecmt* kekSpoors, Hofman, F. van der Poll, le SoigniesMatthesSc'nou* tet, van AlphenTernathHubertRyckevorselSmeerReelaerts Solfert en Groen over deze aangelegenheid het woord gevoerden heeft de heer d'Olislager de gemaakte bedenkingen beantwoordwaarna de voerdragt met 119 tegen 40 stemmen is aangenomen. MIDDELBURG den.21 mei. Vrijdag 11. had alhier het volgend droe» vig voorval plaats: zekere Willem Schrier, oud 34 jaren, werkman aan de stadwas met een' zijner kameraden bezig met het roeijen van een. boem op eene der kaaiieii alhiereen der tuitouwen willende uitzet ten, viel dezelve, doordien deszelfs wortel verteerd was, vroeger dan men had berekend, terwijl hij, door het angstig geroep van zijn* makker verschrikt, zich op den grond wierp op hem en verpletterde dezen ongslukkigen op hetzelfde oogenblik. Hij laat eene weduwe met twee zorgbehoevende kinderen na. Van den 11 tot en met den 17 mei zijn te Groningen 16 perso nen overleden, dus 5 minder dan in de vorige week. Van Parijs den 17 mei wordt gemeld, dat de acht eerste hoofd stukken van het budget zijn aangenomen. Bij de discussie van het ne gende, de buitenlandsche zaken betreffende, heeft de heerBignondie eerst onlangs als nieuw benoemd lid zitting heeft genomeneene belang rijke redevoering uitgesprokenwaarin hij zich vrij sterk tegen het mi nisterie en over de gevolgen door de leerstellingen van het Heilig Ver bond teweeg gebragt, heeft uitgelaten. Wij zullen hierop nader terug komen. De koning van Beijereo is dqn 3 dezer, onder den naam van graaf van Augsburgte Rome aangekomenen heeft des anderendaags bij den Paus een bezoek afgelegd. ZEE-TIJDINGEN. VLÏSSINGEN den 19 mei. Gisteren is alhier ter reede gekomen het Engelsch Admiraliteits-jagc, kapt. John Allen, met passagiers, en de Engelsche stoomboot Albankapt. B. Fistock beide van Londen. Van den 17 dezer tot heden zijn, voor Antwerpen bestemd,"op onze reede aangekomen A'Amazone, lcnpc. E. van der Zweep van Rio-Janeiru met suiker en koffijMinervakapt. T. Mooi, van Londen, met stukgoederen; Vasco de Gamakapt. Th. Versluysvan Mauritius, met suiker enz.; Johatma, kapt. H. Claussen, van Palermomet fruit; the IVanderer, kapt. B. Pcrry van Teneriffe, met wijn the Bengal, kapt. S. Gale jr, vanPndang, met koffij, hebbende 116 dagen reis; Francis Augustkapt. D. Gibbs, van Nieuw-Orleansm5t katoen en vellen the Envoykapt. C. Pearson, van Mamanzasmet suiker en koffij; Firmive kapt. B. le Cour, van Sc. Jago-de-Cuba met suiker; Barbarakapt. J. Thompson, Barbara, kapt. S. Ehdicottbeide van de Havannahmet suiker en koffij, en moeten quarantaine houden; la Jeune Uraniekapt. J. Lcme- riel, van Nantes met wijn en azijn; Jhalestens kapt. J. Sturdes, van Rio-Janeiro, met huiden the Globekapt. J. Devereuxvan Pernam- buco, met suiker; Charlotte kapt. D. H. Lothrop van Nicirw-York, met katoen en rijstde Leeuwkapt. J. Jansenvan St. Jago-de-Cnba met koffij en suiker; the two Brothers, kapt. J. Humphreysvau Rio- Jnneiro, met koffij; the Florencokapt. G. Marsdenvan Nieuw-York, met katoen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen, en van den 16 dezer tot hedeu van onze reede naar zee gezeild De Engelsche stoomboot the Superb, kapt. H. Strannchnaar Londen, met passagiers en stukgoederen; Margaretha kapt. II. J. Dijkhuisnaar

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1