MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 60. Zaturdag den 19 Mei. Y NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. PETERSBURG den 28 april. Volgens officiële opgave van het Grieksclie synode, zijn, gedurende het vorige jaar, in deze resi dentie, 8,284 nicnschen geboren, en 10,047 gestorven. Van Konstantinopel is, door couriersalhier de tijding aangebragt dat de divan alle voorstellen heeft van de hand gewezen, welke, onze gezantten behoeve der bevrediging van Griekenland gedaan heeft pp grond van het, tusschen Rusland en Engeland, op den 4 april 1826, gesloten conferentie-prothocoltot hetwelk naderhand ook het Fransche hof is toegetreden. Sedert de ontvangst van dat berigt, zijn hier ver scheiden zittingen van den staatsraad gehouden, en Z. M. de keizer heeft, naar men verneemtaan de vreemde gezanten eeno verklaring uitgevaar digd in welke het besluit wordt te kennen gegeven, dat onze gezant bij de Porte de marquis de RibeaupierrcKonstantinopel wederom verla ten zal, indien de Porte niet onverwijld^Ruslands voorstellen wil aan nemen. Te gelijker tijd met deze verklaring moet (hetgeen nogtans na dere bevestiging vereischt) aan het eerste leger, aan de grenzen van Bessarabiebevel gezonden zijnnader bij de grenzen te trekken. Alle gezanten alhier hebben, door middel van couriers, van dit besluit onzes raonarchs, hunne hoven berigt gezonden. DUITSCHLAND. HAMBURG den 27 april. Het Nederlandsche stoomschip Willem de Eerstegevoerd door kapitein Jacob van Oeverhetwelk zaturdag den 5, des morgens ten half 8 uren, van deze stad was vertrokken, is, den 6, ten 9 uren des avonds, onaangezien het stormachtig weder, in 37 uren, te Amsterdam aangekomen. TRIEST den 5 mei. Volgens eenen brief van Smirna van den 2 aprilhebben de drie kommandanten der FranscheEngelsche en Oos- tcnaijjtsche smaldeelen te zamen het, in deze ongelukkige omstandig heden te volgen plan beraamd om de Europesche scheepvaart in den Archipel te beschermen. Men zegt, dat dit plan insgelijks de goedkeu ring van Z. Exc. den internuncius te Konstantinopel heeft bekomen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 12 mei. De parlements-zittingen leveren nog gedurig debatten op betreffende de vorming van het nieuw ministerie, hetwelk men van den kant der oppositie nog altoos wil beschouwd hebben als nog niet gevormd slecht gevormd - aan intrigues zijn oorsprong ver schuldigd - en op geen vertrouwen aanspraak kunnende maken. Dit zijn de bezwaren, waarop, men, telkens terug komt; maar die ook niet onbe antwoord blijven. Een onzer couranten merkt hierop aan, dat het beter ware, indien liet nieuw ministerie opgemelde bezwaren beantwoordde door dezelfde soort van bevvijs waardoor de praktische wijsgeer den drog redenaar overtuigde dat hij beenen haden dat hij die bewegen kon. Wij bedoelpnvoegt er dat blad bijdat het beter was dat het ministe rie deszeifs bestaan en bekwaamheid bewees door eenige gewigtige en nuttige daden dan door redeneringenen tot deze taak hopen wij dat he; minisrerig zich gereed maakt. De Globe and Travcller zegtdatindien de Porte geen gehoor aap eenc schikking met Griekenland wil geven, alsdan Frankrijk en En geland, gemeenschappelijk met Rusland Pruissen en Oostenrijk Alexan- drie en de Dardanellen zullen blokkeren. FRANKRU'K. PARIJS den 13 mei. De kamer der afgevaardigden heeft gisteren de restitutie def. discpssjeijvgn den rapporteur der commissie tot het bud get gehoord, welke commissie voorsloeg, aangezien de opbrengst der inkomsten in de eerste vier maanden dezes jaars 5,994,000 fr. beneden de raming gebleven zijn, 0111 het budget voor 1828 te bepalen op de zelfde som als dat voor 1827, dat is hetzelve te verminderen met 22 millioenen franken, waardoor hetzelve zoude bedragen 922,711,622 fr., en.ef; een overschot van 1,698,759 fr. zoude ontstaan. Na eenige woor denwisselingen zijn de beraadslagingen daarover bepaald op aanstaanden m$an.dag, Mpn vindt in verschillende onzer dagbladen vermeld, dat de na tionale garde te Coinpiêghe geweigerd heeft de haar opgelegde dienst te verrigtendat zij te Orleans niet heeft gehoorzaamd aan de oproeping om bij het feestter eere van Jeanne d' Are te vierentegenwoordig te zijn, en dat zij te Evreux en te Versailles even weigerachtig is geweest dienst te doen. PARIJS den 14 mei. Het Journal des Débats (of het dagblad van den heer de Chateaubriand) behelst een uitgebreid artikel betrekkelijk het gedane voorstel om het ministerie in staat van beschuldiging te stel len. Nn. eene lange optelling der grieven, eindigt hetzelve aldus: n Ministers van den koning van Frankrijkwij beschuldigen u van eenen driejarigen aanslag tegen de zoo noodige eensgezindheid tusschen dep ItQhihg £H Frankrijk. Gij hebt de eerste van onze belangen, de be vestiging onzer wederherstelling, aan de poging opgeofFerd, om uwe magt, door middel van snoode en vernielende tweedragt, te vereeuwi gen. Gij hebt alles gedaan óm de eerbiedwaafdigê gerustheid van uwen meester te verontrusten, door bij hem de tróuw zijner volken te belas teren; om zijne volken tegen hem op te zétten',' door uwe driften in de plaats'van zijne deugden, 'en' uwegeweldenarijen in de plaats van zijne weldaden te'stellen. Heden ten dage Zou.de burger-oorlog van het eenc einde des rijks tot het andere woeden indien Frankrijk niet wijzer, niet geduldigerniet geschikter, niet getrouwer ware geweest dan gij'Gij zijt schuldig aan verraad Men heeft gezien zegt de Cournier Francais, dat de koning van Napels de nationale garde van zijn rijk heeft ontbondeneven als het Fransche gouvernement de nationale garde van Parijs -heeft afgedankt. De koning der Nederlanden daarentegen-heeft eene ordonnantie uitgevaar digd ter organisatie der schutterijenwelker formatie door eene nieuwe wetwordt bevolen: dip gardes, .voornamelijk tot handhaving der publie ke-rust bestenulzullen, even als de nationale, garde, in Frankrijk in alle gemeenten waar de bevolking meer dv.25QO. zielen bedraagt, uit de keur der burgers bestaan. Zoo werdt hetgeen in Frankrijk en Napels vernietigd wordt, in de Nederlanden vernieuwd, welk rijk met eiken dag nieuwe vorderingen in de constitutionele loopbaan maakt. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 15 mei. De Koning heeft weder een nieuw bewiji gegeven van zijne belangstelling in de schoone kunsten door te bepalen, dac bij den groocen muzickalen wedstrijd die den löjulij in deze stad plaats moet hebben, van zijnentwegebehalve de prijzen door de stad uitgeloofd drie gouden medailles zullen gegeven worden aan de genootschappen welke de eerste prijzen van uitvoering zullen verdienen. Den 5 dezer heeft Z. M. een besluit genomen waarbij wordt be paald dat de uitvoer van schors of run aan de landzijde, langs de kant toren, opengesteld bij koninklijke besluiten van den 15 december 1823 en 8 april 1825, voortaan en tot weder opzeggens toe, zal kunnen plaats hebbentegen betaling van een uitgaand regc van zes per cent van de waarde. Dat voor den uitvoer van schors of rtin, insgelijks, tot wederopzeg- gens toe, tegen betaling van zes per cent voor uitgaande regtende na volgende kantoren zijn aangewezenalsprovincie Henegouwen Iler- tain en Pont-de-Sambreen voor deprovincle Namen, Hastier en Lavaux. Z. M. heeft onder anderen gedaan de navolgende benoemingen: Tot vice-president van het amortisatie-syndicaatin plaats van den minister van staat C. C. baron Six van Oterleektot andere fnnctien ge roepen de staatsraad mr. A. van Genneptot dus verre vice-president van de algemeene commissie van liquidatie, zijnde het vice-presidentschap dier commissie opgedragen aan mr. J. A. Exriklid derzelve commis sie en van de algemeene. rekenkamer. Tot burgemeester van Zierikzee, in plaats van wijlen A. J. H. W. baron van Dopffde heer M. C. de Cranc, thans wethouder aldaar. Tot wethouder der stad Zierikzee, in plaats van den heer M. C. de Crane voornoemdde heer B. Boomthans lid van den stedelijken raad. Onder de militaire benoemingen is de volgende: Tot kommandeur der Nederlandsche etablissemententer kuste van Guineamet den rang van luitenantikolonelde heer F. Lastboekhouder en waarnemende de functien van secretaris, fiskaal en kassier, mitsgaders die van komman* deur ter voormelde kuste. AMSTERDAM den 14 mei. Als een bewijs, welk een bijval het onlangs genomen Koninklijk besluit, omtrent het oprigten van een alge meen rijks-entrepót hier ter stede, heeft ondervonden, kan strekken, dat heden de negotiatie voor genoemd entrepót reeds is geslotenen dat voor het bonoodigd bedrag van f 1,600,000, ten twee uren reeds was ingeschreven voor 3,400,000. ROTTERDAM den 16 mei. Sedert maandag den 14 dezer heeft men alhier een aanvang gemaakt met de werkelijke gaz-verlichting uit steen kolen. Niettegenstaande men nog eenige onzuiverheid in de lichten be speurt, doordien de buizen nog niet geheel van kwade dampen gezui verd zijn belooft het een zeer helder en zacht licht, aangezien van tijd tot tijd de vlam al meerder opheldert. ZEE-TIJDINGEN. MIDDELBURG den 18 mei. Kapitein Th. Fersluysvoerende het schip Vasco de Gamaheeft, op de hoogte van Dover zeilende, gezien hec schip Cornelis Houtman kapitein Duyfvan Canton naar Amster. dam. Gemelde kapitein Fersluys, den 17 dezer te Vlissingen gearriveerd, heeft nog het volgende aan ons medegedeeld „Bij mijn vertrek met het Nederlandsch fregatschip Fasco de Gama den 2. februarij 1827, van Port-Louiseiland Mauritius, waren aldaar in avarij liggende de volgende schepen De Fransche brik leLandais, den 19 jannarij aldaar gearriveerd, van de kust van Malabar- naar Bordeaux bestemd hebbende in den orkaan van den 2 januarij II., op 120 Z. breedte 750 lengte Oost van Parijs, de beide masten gesprongen veel schade aan tuig en rondhout en het schip lek. De lading bestond in indigo en peper; men was bezig de zelve te lossendoch vreesde dat een groot gedeelte er van beschadigd zoude zijn. Het Nederlandsch fregatschip de Zeeuw kapitein C. Riekels, den 27 januarij te Port-Louis gerriveerd, van Caiuon naar Middelburg, is, in den morgen van den 2 dier maand, op 120 46' Z. breedte, 990 10? lengte Oost van Greenwich, mede door een orkaan beloopen die'het schip aan bakboords-zijde geheel onder water smeetwaardoor verschan sing, regeling, stutten, sloep en davids wegsloegen; het schip kroeg veel waterdoor de gaten der gebrokene stutten en de potdekselsnaar binnen het weer bedaarde. Ten 5 uren des avonds bèrstte eensklapl een orkaan uit, die het schip over stuurboords-zijde, tot aan de groote luiken te water smeetalles sloeg aan die zijde weg, van verschansing, stutten enz. In de eerste wacht, tusschen 9 en 10 uren, waaide het verschrikkelijk, en hec schip niet meer willende rijzen, liet de kapitein do stengen neerwaardoor de top der fokkemast en meer rondhouten braken; het schip rees weder en hierdoor ook de hoop. Den 3 januarij ten 3 uren 11a middernacht, bedaarde het weder; men pompte gestadig, maat het wncer zwart zijnde onderstelde men dat een gedeelte der lading zonde bedorven zijn. Den eersten februarij begon men te. lossen, om de schade der lading te bezigcigen en het schip dat in het bovenwerk vreeslijk ontZet waste. repareren. De Amerikaansche brik Java kapitein Hosmarden 31 januarij to Port-Louis meergemeld aangekomen, van Batavia naar Antwerpen ge destilleerd, was almede, op de hoogte van 130 30'Z. breedte cn 102** lengte Oost van Greenwichop den 3 januarijdoor een orkaan zijne beide masten, tot aan de wangen, met de vórdere vleet over boord ge waaid; regeling, stutten en verschansing waren weggeslagen; het schip was lek en moest lossen 0111 te repareren. Op de buiten-rcede van Port-Louis is den 25 januarij gearriveerd het Fransche driemastschip llarponcurkapitein Lamivan Havre des- zelfs passagiers waren geland cn het schip was gereed om den 2 februari) naar het eiland Bourbon' te vertrekken.'* - Te Lissabon is gearriveerd Zri Ms. brik de Brak, luit. Ni L. Koops, uit Helvoet, aan welks boord zich 'de secretaris van ambassade der Nederlanden bevindtwelke men zc'gt dat met de overbrenging-jder akte van vernieuwing van het oude Alliantie-traktaat tusschen Portugal en ons rijk is belastvolgens hetwelk de Nederlanden het contingent van" 10,000 man zoude lévefénindien,het casus fsdcris zich venvezeir- I lijkt, zoo als alles doet-'verwachten.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1