N". 58. MIDDELBURGSCHE iJF COURANT. Dingsdag NI E UrrSTIJ DINGEN. DÜI T S C H L AN D. DRESDEN den 5 mei. Onze geëerdë én wel beminde monarch is de zen ócluend ontslapen. Deze smartelijke gebeurtenis dompelt de ko ninklijke familie van Saksen in den diep6t'eh róUW. Koning Frederik August waS den 23 december 1750 geboren, en had dus den ouderdom van 76 jaren en ruim 4 maanden bereikt. De oudste broeder des ko- nmgsAnton Clement Theodoorheeft de teugels vati het bewind aanvaard. GROOT-BR1TTANJE. LONDEN den 8 mei. De parlements-zitting van gisteren avond was vooral opmerkelijke wegens de door den heer Canningin de kamer der gemeenten, gedane aankondiging, dat hij voornemens was om in de eerst volgende bijeenkomst van het parlement(óe tegenwoordige daarvoor te ver gevorderd Zijnde,) voor te stellen de benoeming van een financieel comité, zoo als driemaal onder het bestuur van mr. Pitt, en daarna in l8to onder mr. PerceVal-en in 1817 onder lord Bexleyhad plaats gehad, eh aan welk comité zou worden voorgesteld al wat in eenig verband Stond met de inkomsten van dit land. De heer Canning voegde, ten opzigte van den staat des lands, hierbij, dat, zonder aan verwachtin gen te willen voedsel geven welke daarna zouden kunnen teleurgesteld worden hij voor zich -zeiven overtuigd was van verschijnselen te zien van eene trapswijze, langzame, maar hij herhaalde ditduidelijk zigtbare verbetering; en om die reden, onder anderen, met het vast voornemen om den financielen toestand des lands in een volgend jaar on- tler de oogen te zien, meende hij dat hij zich het best van zijhen pligt Zou kwijten met, gedurende den verderen loop van het tegenwoordige; jaar, dien toestand zoo rustig en ongestoord mogelijk te hondendoor te vermijden alle buitengewone maatregelen en alles wat eenige strekking zou kunnen hebben tot beroering of opwekking van den spécnlatie-geest. Ten slotte kondigde hij nog aan,' dar hij, tenzij buitengewone omstandig heden zulks verhinderdenvoor Pinkster met zijn financieel plan voor het loopend jaar zou voor den dag komen. De opgemelde aankondiging van een voor te stellen comité in eene •volgende bijeenkomst van het parlement, is vooral van dien kant vaïige- wigt, dat zij een sterk gevoel van bestendigheid te kennen geeft van den kant des genen die ze doet: hij moet zich daartoe vast in den zadel reke nen. Wij kunnen voorts zeggen dat die aankondiging, en over het ge heel wat de heer Canning gezegd heeft, met veel toejuiching gehoord js, en dat vele parlements-ledendie in den beginne in twijfel ston den welke partij te kiezen zich rondborstig aan de zijde van het nieuw ministerie beginnen te scharen. Uit Lissabon heeft men berigt, dat de prinses-regentes erg ziek geweestmaar gelukkig wederom hersteld was. In geval zij was komen te overlijden zonden de ministers, of zich weerspannig tegen de consti tutie hebben moeten gedragenof de regering in handen hebben moeten geven van de ergste vijandin der constitutie; want volgens de bepalin gen derzeive moetgedurende de minderjarigheid van den souverein het rijk bestuurd worden door een regentschap, en behoort het regt daartoe «sn de naatste meerderjarige betrekking van den souvereinen de beide zitrcers der regences nog geen 25 jaren bereikt hebbendezou er dus om bij de constitutie te blijvengeene andere keus overgebleven zijn dan een regentschap te vormen van de ministers van binnenlandsche Zaken en justitie, benevens de twee oudste staatsraden, met de koningin weduwe als presidente aan het hoofd. Er zijn hier gisteren berigten uit Griekenland ontvangen, yolgens welken eindelijk op den 2 april II. bij Athene eene volkomene overwin ning op de Turken behaald isin welke zij 3600 man benevens al hun ne bagage en ammunitieen de Grieken niet meer dan 250 man verloren hebben. De Turken zouden dienvolgens tot 5 uren van Athene terug getrokkenen waarschijnlijk spoedig genoodzaakt zijn om Griekenland geheel te ruimen. De generaal Church' was als opperbevelhebber der Grieksche landmagten lord Cochrane :als opperbevelhebber der zeemagt erkend, en laatstgemeldedie reeds 24 zeilen onder zijn bevel telde, was op het punt om op eene expeditie uit te gaan, waarvan men de bes te uitkomst verwachtte. FRANKRIJK. PARIJS den 8 mei. De zitting van de kamer der gedeputeerden is gisteren zeer belangrijk geweest. De algemeene discussie over het bud get van 1823 is geopend. De heer Lnbbey de Pompières heeft ver klaard, die financiële wetten niet te kunnen aannemen, indien daarin geene vermindering van 80 millioenen gemaakt werd van welke hij 20 millioenen alleen op de uitgaven voor het ministerie van oorlog wilde be zuinigen, en tevens een onverwinnelijk leger oprigten, door hetzelve nationaal te maken. Hij beschuldigde de ministers, die de nationale gar de, aan welke Parijs twee malen zijn behoud te danken heeft gehad, ontbonden hadden openlijk van verraad. De heer Laffitte heeft mede het financieel stelsel hevig aangetasten zich ook met veel nadruk uit gelaten tegen het gedrag der ministers omtrent de nationale garde. Het was niet, zeide hij, door het honen van burgers, die sedert 40 jaren tot handhaving der orde de wapens gedragen en zelfs aan de vijandelijke armeen achting ingeboezemd hebbendat de ministers standvastigheid konden doen blijken. Hij verklaarde zich gereed om de acte van beschul diging tegen de ministers te teeltenenen hiertoe verklaarden zich ook de heïïen Benjamin Constant, de Condêre, Thiard, Dupont, Labbey de Pompières en anderen dadelijk bereid. De heer Burosse heeft ooit tegen het budget gesprokenals geloovendedat het stelselwaarin het ministerie halstarrig voortgaat, met de belangen van het land strijdt en dac de hooge belastingendie geheven wordenFrankrijk in de onmo gelijkheid zullen stellen, om in buitengewone behoeften te voorzien, zoo de nood zulks vorderen inogt. De heer de Villèle heeft het bud get verdedigd tegen de geopperde zwarigheden en na breedvoerig over de financiële punten gesproken te hebben, heeft hij betuigd, dat hij geenszins de aanklagte duchtte, waarmede men hem bedreigde, omdat hij den koning aangeraden had de nationale garde af te dankenals een maatregel, die gebiedend gevoulerd werd door het belang van Frankrijk, 'dat niet meer in omwentelingen vervallen moet doöf zwakheid der raads lieden van den troon. De aanklagt zonde hij dus als een eerbewijs aan zien. De vrienden van deu minister Uebbeu deze taai luid en herhaalde den i5 Mei, malen toegejuichtde leden der oppositie namen met deze verklaring echter geen genoegen; een derzelven, de heer Petou, zeide, dat de mi nisters door het vernietigen der Parijsche nationale garde Frankrijk cen'e diepe wonde aan het hart hadden toegebragt, en dat Frankrijk de minis ters zou oordeelen. De lieer de Thiafsdie zich ook tegen het bud get heeft uitgelatenzeidedat Frankrijk in een staat van revolutie of contra-revolutie verkeerde, en dat in dien geest de ordonnantie van de Parijsche garde het licht had gezien. Dit, zeide hij, is een maatre gel van gramschap geweest en wordt door alle burgers als zoodanig eh als de voorbode van nog boózer ontwerpen beschouwd. Wantrouwen en droefheid hebben het vertrouwen en de vreugde vervangen, en ér heerscht eene doodelijke stilte, die groote stormen voorspelt." De vergadering is zeer onstuimig geweest, hetgeen ligt op te maken is u-it de hevige taalwaarvan zich de sprekers tegen de ministers heb ben bediend. Heden moeten de disenssien voortgezet worden en mén wacht nog meerder tooneelen van dezen aard. De koning ondervindt wederom ecnen aanval van jicht aan de voe ten, weshalve een voorgenomen uitstapje naar Compiêgne verschoven is. De Etoile kondigt heden aandat de reis des keizers van Brazilië naar Europawaarvan door eenige nieuwspapieren gesproken wasgeett voortgang zal hebben. Alle heden uit Zwitserland ontvangene berigten bevestigen de over winning, door de Grieken onder de muren van Athene behaald, alsook de opheffing der blokkade, door Reschid-pacha. PARIJS den 9 mei. Gisteren heeft hier, op het plein de Grève, zekere Asselineau zijn jeugdig leven op een schavot geëindigd. Dodr speelzucht in schulden vervallenhad hij een zijner vrienden vermoord en bestolen. Vóór hij zich aai) het verderfelijk spel had overgegeven, genoot hij, door zijn voorbeeldig gedrag, de achting van allen die hem kenden. Zijne doodstraf, die hij gelaten, doch met diep berouw, heeft ondergaanheefc grooten indruk bij de menigte aanschouwers verwekt men deed-luide klagten hooren tegen het bestaan dier vele speelhuizen en loterijen, welke wel winstgevend voor het gouvernement zijn, maar een onberekenbaar nadeel aan de zedelijkheid toebrengen. Dank zij de Voorzienigheid 1 de voortreffelijke school van kunstett en handwerken te Chalons zal niet in het lot der nationale garde deelen zij zal niet door de ministeriele seis worden geveld, maar blijft bestaan. PARIJS den 11 mei. De zittingen der gedeputeerden van den 8 9 eta 10 zijn niet minder belangrijk geweest dan die van den 7. [Wij zullen hiervan in ons volgend No. verslag doen.] De prinses-regentes van Portugal was, volgens de laatste berigten niet biriten gevaar. Men is met reden bevreesd voor de toekomst, indien H. K. H. mogt komen te overlijden. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 10 mei. Z. M. heeft den heer van Idsinga tot lid der algemeene rekenkamer benoemd. Men verneemtdat Z. M. den heer staatsraad van Gennep benoemd heeft tot vice-president van het amortisatie-sijndicaatcn den heer Rej' phins tot lid van den staatsraad. De sergeant der sappeurs Dujardt'n, die gisteren zijne 5ojarige dienst gevierd heeft, heeft bij die gelegenheid van Z.M. de Willems-of- de met een pensioen van 200 gulden ontvangen. Hij was vroeger reed» met de orde van het legioen van eer gedecoreerd geworden. Des avonds heeft hij een ter zijner eer in den tuin van St. George gegeven bal mét zijne moeder, die binnen kort 100 jaren tellen zal, geopend. BRUSSEL den 12 mei. Heden zijn Prins Frederik der Nederlanden en hoogstdcszelfs gemalin naar Berlijn vertrokken. GRONINGEN den 11 mei. Van den 4 tot den 10 zijn alhier overle den 21 personen. AMSTERDAM den 9 mei. Zoo edel als eenvoudig was op gisteren avond, in onzen stads schouwburg, de aldaar ter gedachtenis Van onze groote tooneeikunstenaresse, Wattier Ziesenisgevierde lijkplegtigheid. De stemming der vergaderde keur van onze tooneelbeminnaarsde ver siering zoo van de zaal als van het voortooneel met rouwfestoenenóp welke losgelaten lauwerkransen en nederwaarts gekeerde fakkelsden aard der plégtigheid te kennen gaven de vereeniging op het tooneel van de in het zwart gehulde kunstreijeu in de onderscheidene vakken om de tombe en beeldtenis der beroemde kunstenaresse geschaard; de sombere, aandoenlijke toonen der voorafgaande muziekhet gevoelvolleschoone, deszelfs onderwerpwaardige dichtstuk, van den dichter Westermandoor hem zeiven, als een' der vroegere kunstgenooten van haar, wier afster ven men betreurde, met zoo veel geestdrift uitgesproken; de afwisse ling van wel ten uitvoer gebragte koren het kiesch gevoel van het pu bliek, in het kiezen der gepaste oogenblikken van toejuiching; alles le verde een schoon en harmonieus geheelen deed ten duidelijkste gevoe len dat niet slechts Amstels' schouwburgmaar de tooneelkunst in het algemeen een zwaareen meer dan gewoon verlies had geleden. ZEE-TIJDINGEN. VLISSINGEN den 12 mei. Van quarantaine zijn ontslagen en naar Antwerpen opgezeildfAdèle, kapt. M. Michaelsen, William Salthouse kapt. J. Grace, en Leonidas, kapt. J. Sténtalledrie van de Havannah. Gisteren is alhier ter reede gekomen de Engelsche stoomboot the Su- perbkapt. H. Stranach van Londen naar Antwerpen bestemd, met pas sagiers en stukgoederen. Nog zijn den 9 en 11 dezervoor Antwerpen bestemdop onze reede aangekomen: Soeridderenkapt. C. Jenscn van Gothcnburg met hout waren, the Roverkapt. Wm. Cobbvan Rio-Janeiromet koffij en huiden. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen, en van den 9 dezer tot heden van onze reede naar zee gezeild Le Perseveranl kapt. J. Metaycr naar Bordeauxmet stukgoederen Market Maidkapt. W. Mushens, met haver en les quatres Amis kapt. J. Croix met boomschorsbeide naar Londen Ilazina Margaretha kapt. J. R. Schippersnaar Leith met boomschors; le St.Jaqueskapt. J. L. Vivien, naar Duinkerlte en Syhillckapt. W. Holmes, naar Bol ton, beide met ballast; rAventurekapt. J. de Visschernaar de Ha- -j—j—m. - w—

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1