N°. 57. MIDDELBURGSGHE COURANT 1827. Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN. den 12 Mei. D U I T S C II L A N D. IT^RANKFORT den 5 mei. Terwijl de zaak der tusscher.komst ten behoeve der Grieken niets vordertstelt de Porte tevens de uiter ste pogingen in het werk om met geweld de Grieken ten onder te bren gen. Niet alleen bespoedigt zij de uitrusting der vloot, welke onmid dellijk na het Beiramsfeest vertrekken moet, en door haar ter beschik king van Ibrahim-pacha zal gesteld worden; maar ook wil zij over land een korps van 10,000 man keurbenden op de nieuwe wijze georganiseerd, onder bevel van Osman-agha afzenden, om zich met Reschid-pacha in Attica te vereenigen. Zoowel bij de vloot als bij dit korps worden ve le zich daartoe aanbiedende Europeërs, die met behoorlijke brevetten en certificaten voorzien zijnaangestelden een gedeelte van gezegd "korpc u/ac rf>pd«na door den sultan in oogenschouw genomen te zijn op marsch gegaan naar Latissa, het vereenigings-punt van dat gehee- le korps. Men verzekert, dat het huis Rothschild zich met de nieuwe lee ning voor Portugal heeft belast, zoo als sommigen er bij voegen, on der guarantie van Engeland. PORTUGAL. LISSABON den 18 april. Bij besluit van den 13 heeft H. K. H. de prinses-regentes, in naam des koningseene algemeene amnestie verleend aan alle Portugesche onderdanen, die, van den 21 julij 11., in den op stand tegen de gevestigde orde van zaken waren medegesleeptdoch zulks met zoodanige uitzonderingen als in gezegd besluit zijn vervat. SPANJE. MADRID den 26 april. Men wil, dat de onlusten in Katalonie in plaats van te verminderen eerder toenemen. In die provincie zouden zich drie benden bevinden van duizend of twaalf honderd man elk, en daarenboven nog vijf of zes, die ieder van vier tot zes honderd man sterk zijnbehalve nog een aantal anderen van minder belang. Te Ilueska in Arragonis een gedeelte van het tweede bataillon van het tweede regement infanterie van linie oproerig geworden en heeft er de constitutie uitgeroepen. Van Katalonie en Arragon is deze oproerige geest naar Gallicie overgeslagen ook daar vertoonen zich bendendie de kreet van leve de constitutie! doen hooren terwijl anderen zich we der voor don Carlos verklaren. Deze lieden leven op kosten van de dorpen waar zij doortrekkenen beletten zoo veel mogelijk het betalen der nieuwe belasting voor de koninklijke vrijwilligers. Van de grenzen van Portugal schrijft mendat de emigratie zeer toe neemt en een aantal officieren buiten activiteit Spanje verlaten, om zich naar Portugal te begeven. F R A N K R IJ K. PARIJS den 6 mei. Het afdanken der nationale garde heeft een zeer onaangenamen indruk in de departementen en steden gemaakt, waar wei nige dagen te voren het intrekken van de wet tegen de vrijheid der drukpers eene zoo opregte vreugde had veroorzaakt. Gisteren ochtend ten 8 uren heeft zich de dauphin naar het veld van Mars begeven, om er het istc regement kurassiers en het regement lanciers van de garde in oogenschouw te nemen. Z. K. H. was bij die gelegenheid verzeld van den maarschalk hertog van Reggio en van den generaal.staf der koninklijke garde. Het garnizoen van Parijs staat op 40,000 man gebragt te worden. Daar het mogelijk is, dat er eenige manschappen minder zullen zijn, zal de Etoile het geheel voor een leugen verklarenintussfhen zijn het daadzaken, dat de omliggende dorpen met troepen zijn opgevuld, en dat er in al de kazernen toebereidselen worden gemaakt. Het is alhier zeer rustig. In de kamers valt niets van belang voor. liet ontbreekt niet aan eene menigte schotschriften en dichtstukjes te- gen het ministerie welke met de grootste graagte gelezen worden. Som mige lieden zijn niet vreemd van het denkbeeld, dat het ministerie zich moeijelijk zal staande houden en het hoofd kunnen bieden aan den in vloed der publieke opinie, die zich zoo luid en zoo algemeen daarte gen verklaart. De minister van binnenlandsche zaken heeft besloten om de school voor kunsten en ambachten te Chalons, welke door wijlen den achtings waardige!! hertog de la Rochefoucault-Liancourt gesticht was, te ont binden en de leerlingen derzelve doen aanzeggen, dat zij voor den 1 jannarij aanstaande naar hunne ouders teruggezonden zullen worden. De marquis de Chaves is thans werkelijk, zoo als de Etoile aan kondigt, te Bayonne aangekomen. Dat blad voegt er bij, dat hetgeen sommige couranten gemeld hebben, nopens eene voorwaartsche bewe ging der Engelsche en Portugesche troepen naar de Spaansche grenzen, geheel en al onwaar is. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 8 mei. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft In hare zitting van gisteren, de concept-wet, betreffende eene nieuwe verdeeling der grondlasten, 11a eenige discussien, in den loop van wel ke 7 sprekers tegen, en slechts 1 spreker ten voordeele der wet gespro ken zouden hebben, met 21 tegen 14 stemmen verworpen. Men weet dat deze concept-wet in de Tweede Kamer slechts met eene meerderheid van 2 stemmen was doorgegaan. Heden is (zoo .als reeds gemeld is.) de tegenwoordige bijeenkomst der Staten-Generaal gesloten. Er waren slechts twaalf leden tegenwoordig. Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken deed bij die gelegenheid een kort overzigt van de werkzaamheden der kamergedurende de tegen woordige zitting: „Zij verzekeren, zeide hijde onafhankelijkheid en Zekerheid des lands, alsmede het goede bestuur der justitiedoor de aanne ming der ontwerpen van wet op de schutterijen en de regterlijke organi satie, daarstellingen waardoor aan het verlangen der grondwet is voldaan." Men verzekertdat H. M. de Koningin voornemens is om binnen kott, verzeld van H. K. II. de Prinses Marianneeen uitstaptje naar Berlijn te maken, en dat Z. M. de Koning middelerwijl de Noordelijke provinciën zal gaan bezoeken. Men zegt, dat de voornaamste steden der Zuidelijke provinciën voornemens zijn om zich tot Z. M. met het verzoek te vervoegen, dat de hooge raad moge gevestigd worden in het Zuiden van het koning rijk,' en zulks op grond van het grootste aantal zaken welk die provin ciën opleveren, van derzelver meerdere bevolking, en van het gevolgd beginsel om de regtbankon in de nabijheid te brengen van de behoeften der justicinbelen. Heden had alhier eene zeldzame plegtigheid plaatswelke eene algemeene belangstelling verwekt en eene tallooze menigte van aanschou wen uitgelokt heeftde kommandant van de sappeursde oudste in dienst zijnde militair zijner divisie, heeft heden het halve eeuwgetijde van zijne militaire loopbaan gevierd. Na eene ter dezer gelegenheid gevierde plegtige dienst in de kerk van St. Gudule, is hij door zijne wapenbroeders op eenen maaltijd onthaald, waarbij alles is in acht geno men wat voor het feest van den dag gepast kon geoordeeld worden. Eene tweede opmerkelijke bijzonderheid isdat in het met 4 paarden bespannen rijtuig, hetwelk den jubel vierder naar ïe kerk bragt, nevens denzelven gezeten was zijne ppjarige moeder. AMSTERDAM den 6 mei. Volgens het octrooi wegens het alhier te vestigen algemeen Rijks entrepót, zal worden daargesteld een dok, van beide zijden omgeven door pakhuizen, dienende ter opslag in en trepót der van buiten 's lands aan te brengen goederen en te dien einde wordt aangewezen de Rapenburger gracht, te rekenen van derzelver in gang aan de zijde der Nieuwe Heerengracht tot op ruim 500 Nederland- sche ellen van dat punt. Deze kom zal door eene dubbele gording van paalwerk over de breedte der grachtbenevens door drijfboomen van alle gemeenschap op de meest mogelijke wijs worden afgeslotende zee- en de van buiten 's lands komende rivierschepenzullen aldaar kun nen lossenen er zullen voor de gemakkelijkheid der lossing en voor de veiligheid der goederen de noodige maatregelen worden genomen. De negotiatie zal des noods met f 200,000 kunnen worden vermeerderd de interest zal zijn tegen 5 ten 100, en jaarlijks zal er eene aflossing plaats hebben. 's GRAVENHAGE den 9 mei. De reeds vóór eenige weken mede gedeelde tijding van de onderwerping aan het Nederlandsch gezag van een der hoofd-muitelingen op Java, den prins Mangkoe di Ningrat, Wordt thans bevestigd door officiële berigten van den commissaris-gene raal van Neérlands Indie, gedagteekend Sourabayaden 12 december jl. en aangebragt met het schip Elisa. Men verwachtte van deze gebeurtenis zeer goede gevolgen tot her stelling der rust, en de teruggekeerde prins had reeds dadelijk met de zijnen deel genomen aan de bestrijding der muitelingen. Bijzonder worden te dezer gelegenheid geroemd de maatregelendoor den resident van Kadoeden heer Valcken den kolonel C/eerenSde mobiele magt aldaar kommanderendetot het wel gelukken van de be doelde gebeurtenis genomen. Over het algemeen hadden de zaken een gunstiger aanzien gekregen de vijand wassedert het ingevallen regen-saizoenwerkeloos gebleven terwijl de ónzen dat jaargetijde in de opgeworpen sterkten doorbragten. BESTUREN en ADMINISTRAT1EN. AFDAMMING van het achterste gedeelte der Haven van BRESEENS. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND In aanmerking nemende dat, tot voortzetting der Verbeterings-Werken aan de Haven van Breskens, het achterste gedeelte dier Haven behoort te worden afgedamd Heeft goedgevonden Het Publiek te verwittigen, dat, te rekenen van den 14 dezer maand, en tot nader te doene aankondigingde gewone Kaai of Los- en Ladings plaats van Granen en Goederen in de Haven van Breskensdoor den te leggen Damvoor de Scheepvaart zal zijn afgesloten en mitsdien de belanghebbenden zich, gedurende eenigen tijd, zuilen behooren te schik ken naar de gelegeubeid van in- en ontschepingzoo als die in het voorste gedeelte der Haven overig blijftof wel zich van de nabij ge legene Haventjesaan de nieuwe Groedsche SluisNo. 1 van de Hoofdplaatof van het Haventje van het Dorp Hoofdplaatzullen kun nen bedienen. Middelburg, den 9 Mei 1827. VAN VREDENBURCH. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ. De DIRECTIE verwittigt bij deze de Stemgeregtigde Deelhebbers dat in de zitting van den Raad van den 3 April 11. besloten is gewor den tot het bijeenroepen eener Algemeene Vergadering van Stemgeregtigde Deelhebberstegen Woensdag den 16 Mei, en dit wel om te beraadsla gen over voorstellen van dien aardals in het 106de der Artikelen van overeenkomst Lett. B. vermeld worden betreffende namenlijk de veran dering, wijziging of vermeerdering der Artikelen vanovereenkomst. Overeenkomstig het 107de dier Artikelen, geschiedt de convocatie tot de voornoemde vergadering bij deze, en zal dezelveingevolge Art. 104, in 's Gravenhage gehouden worden. De Directie herinnert ten slotte aan de bepalingen van Art. 19, dat, namenlijk, door Stemgeregtigde Deelhebbers alleen worden verstaan Ne derlanders, op de Registers der Maatschappij sedert zes maanden bekend zijndeals Eigenaars van ten minste vier geheele Aandeelen op naam. "s Gravenhage, den 9 April 1827. VAN 'DE POLL President. DE CLERCQSecretaris. Getrouwd Middelburg den li Mei *827. ADVERTENTIEN. JAN FRANIJOIS FAK BROUWER e n ELISABETH TAK. l^ODDAERT C°. te Middelburg zullen, op Maandag den 14 Mei 1827, en vervolgens dagelijks, des voormiddags van tien tot twaalf uren, vaceren tot afgifte der nieuwe Stellen COUPONS, op Certificaten Nationale IVerkelijke Sc'aild, laste het Administratie-Kantoor van de Hee- ren S. D. SAPOIITAS c. s. te Amsterdamen zulks tegen intrekking der Renversalen,

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1