N°. 54. MIDDELBURGSCIIE COUR Zatnrdog NIEUWSTIJDINGEN. FRANKR Jj K. PATUfS dén 30 april. Er heeft cene zeer ongedachte gebeurtenis plaats gehad. Plotsling is er eene koninklijke ordonnantie van ont binding verschenen. Wie is of zijn er ontbonden De kamer van ge deputeerden Neen. De ministers Niets minder dan die. Wie dan De nationale garde van Parijs. Deze ordonnantie is op 't rapport van den minister Corbiére uitgevaardigd. Z'j is denZelfden dag verschenendat Z. M. revue over die garde heeft ge houden. Men kan slechts zeer onzekere gissingen maken over de rede nen die hiertoe aanleiding hebben gegeven. Het verslag dat de onder scheidene dagbladen geven van hetgene er bij die revue heeft plaats ge had behelst ten dezen opzigte slechts vlugtige vermoedens. De Ftoile heeft niets dan het geroep van leve de koning! gehoord. „Dit geroep, zegt zij, weergalmt nog in onze oorennimmer was er eene Zoodanige menigte, op een gelijk punt verzameld, welke door le vendiger en algeineener vervoering was bezieldde kaaijeu de brug gen waren bedekt door eene menigte aanschouwersen al de trappen van de kamer der gedeputeerden waren amphitheater's gewijze bezet met vrouwenop de elegantste wijze getooidhetgeen een prachtig gezigt opleverde. De koning is al dc geledereh doorgegaan door een luisterrijken staf gevolgd wordende. De prinsessen waren In eene opene kalés gezeten. Z. M. is kwart voor 5 uren in de Tuilerien terug gekomen het geroep van leve de koning! heeft hein tot aan het koninklijk verblijf vèrzeld." De andere dagbladen hebben dezelfde geestdrift, doch met onder scheid bespeurd. Het Journal des Dóbats zegt, dat hij wenschte niet in de gelegen heid te zijn om te moeten zeggen dat op dien dag de liefde niet in alle harten heeft plaatsgevonden. Eene kreet van haat tegen het ministerie heeft maar te dikwijls bij de menigte weergalmd en is zelfs uit de gelede ren der nationale garde voortgekomen. Drie of vier legioenen hebben dezelve bij herhaling doen hooren. Men zegt zelfsdat Z. M. een der gardes bemerkende, die zijne hooge tegenwoordigheid vergat, om aan het ministerie te denken, tot hem is genaderd, hem uit het gelid heeft doen voorkomen en gelast dat hij zoh gecasseerd worden zijn onge noegen op eenen zoo wnardigen en ferinen toon uitdrukkende, dat het peloton, 't welk zag dat een hunner het koninklijk ongenoegen trof, deze bestraffing door het geroep van leve de koning! heeft toegejuicht. De Constitutimnel zegt, dat men het volgende berigt in de gelederen heeft verspreid: Parijs, den 29 april 1827. Berigt aan de nationale gardesom tot aan de laatste vleugel rond té gaan. Men heeft het gerucht verspreiddat de legioenen het voornemen hadden om te roepenleve de koningweg met de ministersde jezui- tcnenz. Dit kiinnen niet anders zijn dan kwaadwilligenwelke belang heb ben om de nationale garde haar edel karakter te zien verliezen. Kameradendat wij deze verderfelijke kunstgrepen logenstraffen hm ons niets doen hooren dan de voor alle.dankbare Franschen zoo ge liefkoosde kreten: leve de koning! leve het charter! Eenige kameradenvrienden van orde.'''' Doch ondanks deze waarschouwing, een wensch welke die van ge heel Frankrijk isis dezelve niet altijd en overal gevolgd. De houding der nationale garde was voortreffelijk; zij heeft in de vol maaktste orde gemarcheerd en gedefileerd. Er waren omtrent twintig duizend man onder de wapens. Voor de tweede maal voorbij den monarch trekkende, heeft zij met ver nieuwde drift leve de koning! geroepen. Deze kreet, die aanhoudend en al gemeen is geweest, deed zich vooral hooren toen zij het veld van Mars verliet, en Z. M. zich te midden van het volk bevond, dat naar hem toestroomde en om hem heen drong. De Qttotidienne spreekc van het eenparig geroep van leve de koning! De Cottrrier Frangais schildert met de zelfde kleuren de vervoering die er op het veld van Mars heeft plaats gehad en zegt niets van de afzon derlijke kreten die zich onder het geroep zouden hebben vermengd. Hij vermeld alleen deze bijzonderheid Verscheiden legioenen zijn bij het afmarcheren voorbij het hótel van den heer de Villèle, in de straat van llivoli getrokken; zij wa ren niet meer in 's konings tegenwoordigheid, de eerbied onderdrukte niet langer hun gevoel, de kreten: weg met de ministers! weg met de jezui- ten! die op het veld van Mars niet dan enkele reizen gehoord zijn werden nistoen met kracht aangeheven, en door een groot getal aanschou wers herhaald. Tegen gewoonte waren de deuren en vensters van het hfltel des ministers gesloten; het scheen gansch ontoegankelijk te zijn. Indien zulks uit voorzorg ware, was dit in 'tgeheel niet noodig." Het Journal du Cominercc is. het eenige in hetwelk men mede een voor val vindthetgeen eene strekking tot de ordonnantie zou kunnen heb ben indien de onvoorzigtigheid van twee personen eene straf kon ver klaren welke aan een geheel en zoo talrijk korps als de nationale garde, is opgelegd geworden. De koning was de kompagnie grenadiers van het 2de bataillon van het 2de legioen gepasseerdtoen zich nog twee kreten uit dit peloton deden hooreude maarschalk hertog van Reggio wilde stilte gebieden het gdroep verdubbeldehierop gaf hij bevel dat men een grenadier der kompagnie zoude arresteren. Dit voorval had plaats op de hoogte waar Zich de knies der prinsessen bevond. De grenadiers drongen voor hnnnen kameraad, wien de gendarmerie d'élite niet heeft kunnen arresteren." Het schijnt dat de weerstand welke de nationale gardes tegen het ar resteren van hunnen kameraad hebben gebodenhet aanzien van eene soort van opstand heeft gehad. Van al hetgeen is verhaald, schijnt ons deze daad het meest opmerking te verdienen. Een ander dagblad zegt, dat de koning, voorbij het front van het 7e legioen gaande, onvoegelijke kreten hoorde; Z. M. deed degeen die 'zulks deed ilit het gelid komen, en zeide hem op cenen fermen toon (Lu hij gekomen was om eerbewijzen maar geenszins lessen te ontvangen. De kamer der pairs hoeft de wet op de jury zoo ais die door de kamer der gedeputeerden aangenomen isook goedgekeurd. NEDERLANDEN. MIDDELBURG den 4 mei. Bij de Tweede Kamer is den 30 april eene koninklijke boodschap ingekomen, ten geleide van een ontwerp van wet, houdende de omslag der grondbelasting voor 1827, ten bedra ge van 1(5,080,305, waaronder Zeeland voor 528,017. Na eenige debatten is besloten deze concept-wet, welke een uitvloeisel is van die welke den 25 april is aangenomen, naar de sectien te verzenden. Bij besluie van 7. M. van den 29 april 11. is de heer baron Sik van Oterleek tot president der handel-maatschappij benoemdin plaat9 van den heer van de Pollwelke als zoodanig op zijn verzoek is ont slagen. Ds. llugenholt» voor de beroeping te Arnhem bedankt hebbende, is act bekenee drietal aangevuld met Ds. Riehmte Z. Bommel, en als- toen, daaruit dadelijk beroepen, Ds. Bravete Doetichem. Er zijn te Madrid belangrijke arrestatien gedaan, waaronder een geestelijke van rangzoo men verneemt omdat hij verstandhouding met de oproerigen in Katalonie hieid. De onlusten aldaar schijnen geheel opgehouden te zijn doch nu was er weder eenige gisting in Galllcie. In Valencia zijn bevelen uitgevaardigd om de vrijmetselaren allerstrengst te vervolgen. Thans is ook te Weenen verjkf gegeven tot het inzamelen van liefdegiften voor nnne en hulpbehoevende Grieken. De berigtenuit Livadie luiden steeds zeer gunstig voor de Grieken. Parus den 1 mei. De ontbinding der nationale garde heeft eene algemeene verslagenheid en diepen indruk verwektde dagbladen laten er zich op onderscheidene wijzen over uit. De minister hertog de Doudeauville heeft zijne demissie ingezonden; ook de minister Delavau zou dit voorbeeld-gevolgd zijn. Men zegtdat de maarschalk van Reg gio naar zijne landgoederen is vertrokken. De burggraaf Soschêne de la Rochefoucauldkolonel bij de nationale garde zou zijne demissie als directeur-generaal van het departement van schoone kunsten ingezonden hebben. Eergisteren was de vreugde algemeenthans is het overal stil en neerslagtig. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. MINISTERIE voor dr MARINE en KOLONIËN. AANBESTEDING van het onderhoud der twee groote KUSTFUREN op het Eiland Schouwen. Op Maandag den 7 Mei 1827 des middags ten twaalf uren, zalon der de nadere approbatie van den Minister voor de Marine en Koloniën door den Directeur en Kommartdant der Marine in het Hoofddeparte ment van de Schelde te Flissingenin het bijzijn van den Onder-Inspec teur over het Loodswezen enz., aldaar, bij inschrijving en opbod, In het openbaar worden aanbesteedhet onderhoud der twee groote KUST- VUREN op het Eiland Schouwen met de leverantie van de daartoe noodige Brandstoffen en verdere behoeftenen zulks gedurende den tijd van één jaar, ingaande met 1 Julij 1827 en eindigende met den laatsten Jnnij 1828. - De conditiën van Aanbesteding liggen dagelijks (uitgezonderd des Zon dags) van's morgens tien tot'snamiddags ten twee uren, ter lezing aan het Ministerie voor de Marine en Koloniën, te 's Gravenhagealsmede aan de Secretarie van de Directie der Marine te Vlissingen. De biljetten van inschrijving zullen, behoorlijk gecachetteerd en op gezegeld papier geschreven vóór of uiterlijk op den 7 Mei 1827, des morgens voor twaalf utenmoeten bezorgd worden ter Secretarie van de Directie der. Marine te Vlissingen. 's Gravenhage, den 21 April 1827. De Minister voor de Marine en Koloniën, E L O U T. AANBESTEDING. Op den 11 Mei 1827 zal, aan het Ministerie voor de Marine en Koloniën worden aanbesteed De levering van Lijn-, Patent- en Raap-Olie, voor Zr. Ms. dienst benoodigdgedurende het jaar 1827, bij de Departementen van de Marine te Amsterdam, Rotterdam en Vlissingen. Van de voorwaarden, waarop deze aanbesteding zal plaats hebben, kan ook door de gegadigden worden kennis genomen in de Bureaux van het Gouvernement der Provincie Zeeland. De CENTRALE DIRECTIE van WALCHEREN zalonder nadere approbatie, op Maandag den 7 Mei 1827, des voormiddags ten 11 uren, in hare Vergaderkamer te Middelburg, publick presenteren te besteden: liet maken van eene nieuwe Stevmrn Heuleven buiten de Dampoort der Stad Middelburg, tusschen de Oudeen Nieuwe Feersche Rijwegen. De Conditiën zullen, acht dagen voorde besteding, ter lezing liggen ter Griffie van Walcherenen bij den Opper-Coinmies A. Dingmans bij wien ook nadere informatien te bekomen zijn zullende locale aan wijzing geschieden op Zaturdag den 5 te voren. Middelburg den 19 April 1827. BEKENDMAKING. REGENTEN over het Burgerlijk en Militair Hnis van Verzekering, te Middelburg, zullen, ingevolge autorisatie van Zijne Excellentie den Gouverneur van Zeeland, op Dingsdag den 8 Mei 1827, des' voormid dags ten tien uren, in het voormalig Tuchthuisopenlijk ten verkoop aanbiedenenonder hoogere approbatiena inschrijving en opbod aan den meestbiedende zelfs ter keuze van den Kooper tot AFBRAAK verkoopen: het HUIS VAN ARREST en ERVE, staande en gelegen op den Langenburg binnen opgemelde StadWijk Lett. C. No. 94be kend onder den naam van 's GRAFENSTEEN; liggende de Conditiën voor een ieder ter visie in bovengenoemd Tuchthuis, van des morgens tien tot des namiddags vier uren in welken tusschentijd het Gesticht zelve, twee dagen vuor den verkuop, zal kunnen worden bezigtigd. •sss=ssagsss=. -,.■■■ 1 rr \r ".r11 qg=ea—

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1