MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 5 2. Dingdag den Mei. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCIILAND. I"FRANKFORT den 24 april. Volgens bijzondere brieven uit Konstan- tinopel zondein de belangrijke overeenkomst tusschcn Rusland en Engeland, van 4 april 1S26, ten aanzien van Griekenland, het volgen de zijn bepaald geworden Dat Griekenland steeds afhankelijk zal blijven van de Verhevene Por- te, onder betaling van eene jnarlijksche schatting; Dat geene Turken zich in Griekenland ter woon zullen mogen vestigeh, of aldaar eigendommen bezitten, maar dat men voor de waar de der Turksche eigendommen van de Grieksché zijde vergoeding zal geven Dat de Grieken met medewerking der Turken hunne overheden zul len benoemen, maar dat derzelver bestuur voorts onafhankelijk zal zijn, erf dat de Grieken ook vrijheid van handel en godsdienst zullen genieten Dat Engeland en Rusland deze hoofdbepalingen steeds zullen in 't oog houden als den grondslag eener bevrediging van Griekenland met de Verhevene Porte, en dat beide de partijen (Engeland en Rusland) nim- m'ef bij eene zoodanige bevrediging eenige vergrooting van haar gebied of eenig bijzonder voordeel voor den handel harer onderdanenzullen kunnen bedingen „Dat Rusland de kabinetten van Weenen, Parijs en Berlijn zal uit- noodigen, om gezamenlijk de nakoming van eene dergelijke overeen komst, bevattende eene bevrediging van de Verhevene Porte met Grie kenland, te waarborgen, daar Engeland zich met eenen zoodanigen waar borg niet kan belasten." groot-b rittanje. LONDEN den 24 april. De onderhandelingen met den marquis van Lrfndsdown, over het aanvaarden van eenen ministers-post, duren nog steeds voort. Lord Dudley is bestemd tot minister van buiteniandsche zaken. Men hoopt echter dat de heer Canning die ministerie later we der zal aanvaarden. Sir Copley, tot lord.kanselier benoemd zal den ti tel voeren van lord Lyndhurst. De heer Plankett, die tot zijn opvol ger als master van de rolls was benoemdheeft voor dien post bedankt. Hij wordt lid van het hoogerhuis. Ilij is een aanklever der staatkundi ge beginselen van den heer Canning. FRANKRIJK. PARIJS den 24 april. Volgens de bij eene koninklijke ordonnantie pfibliek gemaakte tabellen der bevolking van dit koningrijk, bedraagt de zelve thans 31,845,428 zielen. De bevolking van deze hoofdstad wordt daarin opgegeven op 890,431 die van I.yon op 145,000; die van Bor deaux op over 93,000, en die van Marscilie op bijna 116,000 inwoners. Men heeft zich voorgesteld, dat de algemeene wapenschouwing van dé nationale garde den 29 april aanstaande, als naar gewoonte, op het Veld van Mars zoude hebben plaats gehad, doch de partij der Je- zuitenwelke naar het schijnt, ongaarne zoude zien, dat Z. M. ditmaal een duidelijk bewijs zoude ontwaren van de algemeene blijdschap en te- vfederfheid der menigtein tegenstelling van de blijken van misnoegen bij de wapenschouwing van den 16, heeft bij het ministerie, 't welk haar in dezen gaarne is te wille geweest, weten te bewerken, dat die wapenschouwing niet op deze uitgebreide vlaktemaar op het plein vóör de Tuilerien zal worden gehouden, en, of dit plein nog'te veel volks zoude kunnen bevattenbinnen de hekken van het paleis. Eergisteren is er groot cercle aan het hof geweest. Het gezel schap was zeer schitterend en talrijk en men zag er vele leden der op positie-partijen uit de beide kamers, waaronder den heer de Chateau briand weike na zijn ontslag uit het ministerie niet meer ten hove ver schenen was, de heeren Laffitte, Benjamin Constant, de la Bourdonnaye, R'oy'er Collard en anderen, welke alle genoodigd waren. De rëgtbank van correctionele politie heeft heden uitspraak gedaan irt de zaak van den Cottrrier Frangais. De heer Keratry is van de aan- klagt, tegën hem gedaan, vrijgesproken en de uitgever van het dagblad in eene boete van 100 fr. verwezen. De procureur des konings heeft dadelijk wegens die vonnis geappelleerd. Volgens brieven van Irun werden de marquis de Chaves en zijn oom Silveyra er den 18 dezer maand gewacht, om verder naar het Fran- sché territoir gezonden te wordenwaar zij ter beschikking zullen wor den gesteld van den agent van politie te Bëhobie. "PARIJS dén 25 april. In de zitting der kamer van gedeputeerden, van gisteren is het bewuste voorstel van den heer de la Boussière met 164 tegen 144 stemmen doorgegaan, evenwel met dit onderscheid dat, ingevolge een amendement van den heer Clausel de Coussergues, deze commissie van toezigt uit 9 en niet uit 7 leden zal bestaan, die in iedere maand der zittingen in de bureaux zullen worden benoemd. NËDERL ANDE N. BRUSSEL den 25 april. Gisteren heeft de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal de beraadslagingen begonnen over de wet, betreffende den meer gelijkmatigen omslag der grondlasten strékkende om naar aanlei ding van den uitslag der kadastrering, langzamerhand en te beginnen met hét jaar 1827 die provinciën, welke, in vergelijking van den aanslag- der overige, te zwaar zijn belast, te ontlasten, en het bedrag daarvan te verdeeleif over de verdere min belaste gewesten. ÓSTENDE den 20 april. Eergisteren heeft de sociëteit de Harmonie vhh St. Cècilia alhier een concert gegeven tén behoeve der weduwen en weezen van de visschers, welke den 16 der vorige maand vergaan zijn. Hetzelve heeft 610 46 opgebragt. AMSTERDAM den 26 april. Heden wérd alhier de derde algemeene vergadering gehouden van het Nederlandsch genootschap tot Zedelijk Verbetering der Geyangcnen onder voorzitting van den wel ed. gestr heer en mr. 71/. C.van Hallridder enz. enz. Blijkens het algemeen verslag van de verrigtingen des hoofdbestuurs en der werkzaamheden van de besturen der zes-en-dertig gevestigde af- deelingëiiwordt hét doel des genóotschapszoo wel met betrekkin tot de gevangenenals ten aanzien der ontslagenenóver het geheel ge lukkig bereikt. De nadere bijzonderheden desaangaandc zullen eerlang even gelijk bevorensdoor den dr'iüc gemeen gemaakt wordenen aan eiken meusohenvriend de overtuiging schenken van het goede en nutti ge hetwelk ook wederom in het afgeloopen jaar door den invloed des genootschapsheelt mogen worden tot stand gebragc. Deze overtuiging strekke dan ook niet maar alleen tot het levendig houden eener voortdurende belangstelling bij de leden des genootschaps, maar diene tevens tot opwekking bij velen om eene zoo mcnschlieven- de als godsdienst bevorderende instelling door welwillende bijdragen te helpen ondersteunen, op dat dezelve hierdoor des te beter in staat ge steld wordeaan het doel van derzelver vestigingonder den goddelij- ken zegente kunnen beantwoorden. Naar men verneemt heeft Z. M. de Koning beslotendat hier ter stedeten behoeve van den handeleen grootafgezonderdrijks entrepot zal worden opgerigt. ROTTERDAM den 27 april. Op heden is door den eerw. grooten kerkeraad derNederduitsche Hervormde gemeente beroepen, de wel-eerw. Zeer geleerde heer Petrus Hermanus Hugenholtzs. s. theol. dr. en pre dikant te Harderwijk. 's GRAVENHAGE den 26 april. Men verneemtdat het lijk van mevrouw IVattier, geboren Ziezenisaanstaanden zaturdag met veel pleg- tigheid zal ter aarde besteld worden. Hetzelve zal vroegtijdig van de Geestbrug, in welker nabijheid onder de gemeente Voorburg, zij over leden is in een jagt herwaarts vervoerd worden. Aan de Stadsherberg gekomenzal het in eene lijkkoets geplaatst wordenen van daar door de bloedverwanten der overledene en door de leden der beide alhier ge vestigde tooneelenin staatsienaar de Groote- of St. Jakobskerk be geleid wordenzullende aldaar eene lijkrede op het graf der beroemde vrouw worden uitgesproken. Na het ailoopen dezer plegtigheid zal de stoet zich naar den schouwburg begeven, alwaar de vrouwen, tot het toonecl behoorendezich in rouwgewaad zullen bevinden. Eenige voor standers van het nationaal tooneel zullen de verzamelde menigte aldaar met toepasselijke dichtregelen begroeten, en in dezelve de laatste hulde bewijzen aan de kunstverdiensten van haar, die met regtgedurende vele jarenhet sieraad van Neêrlands tooneel genoemd werd. De opbrengst der kollekte voor de ongelukkigendie in Gelderland en Zuid-IIolland, door de overstrooming geleden hebben, heeft eene som van 5,695 05 bedragen Scheveningen daaronder begrepen. Nader is bij het stadsbestuur ingekomen eene som van f 200van eefl oud lid der hooge regering, van de voormalige republiek der Vereenig- de Nedctlanden buiten 's lands woonachtig. MIDDELBURG den 30 april. De concept-wet, houtjende eene meer gelijkmatige verdecling der grondbelasting is, in de zitting der Tweede Kamer van den 25 dezer, met 50 tegen 48 stemmen aangenomen. De provinciën welke zullen wórden ontlast zijnGelderlandOost- en West-VlaanderenNoord- en Zuid-Holland, Zeeland, Antwerpen, Utrecht en Vriesland. Van den 20 tot en met den 27 dezer zijn te Groningen overleden i personen. De vorige week bedroeg dit getal 19. ZEE-TIJDINGEN. VLISSINGEN den 29 april. Sedert den 24 dezer zijn voor Ant werpen bestemdalhier ter reede gekomen De Elisa kapt. T. Legre, van Nantesmet wijn; lTsis, kapt. J. Morelvan Havre-de-Gracemet koflij en potasch de Vrouw Helena kapt. S. C. de Vriesvan Londenmet stukgoederen de Jonge Pieter kapt. J. II. Brons, van Nantes, met wijn; St. Vincentkapt. J, Midle- ton Earlvan Diemensland en Mauritius, met suiker; de Vriendschap kapt. R. S. Schutvan Havre-de-Grace met wijnde Onderneming kapt. T. G. Klip, van Messina, met fruit; de Jonge Nicolaaskapt. H. Petersvan Nantes de Vrouw Elisabetltkapt. G. Pybesen Johanna Córneliakapt. A. Seeuwenbeide van Duinkerke en alle drie met wijnClothildekapt. H. J. Polteren de Triton kapt. D. Stinze beide van Liverpool, met stukgoederen die Aufgehende Sonnekapt. P. B. Dekker, van Rio-Janeiro, met huiden; Zephyrkapt. S. Nielsen van Maltaga, met fruit enz. la Victoire Fereilekapt. J. Ie Poissonniéf van Bordeaux, mét wijn; de Jonge JVillemkapt. J. Hartwijk van TrieSt met stukgoederen de Hemminakapt. S. F. Taay, van Cette, met wijn en brandewijn; la Joyeuse Arriviekapt. T. Beniest, van Londen, mét stukgoederen Gabriel Riellardkapt. J. Bersesen van Nantesniet wijn; F.enigheden kapt. J. F. Urbye, van Messina, met oliën the Janc kapt. P. Brabijn van Palermo, met zwavel en schumac; Neptunes kapt. C. Holm, van Napels, met stukgoederen; de Vrouw Jantina, kapt. G. G. Smit, van Dantzigmet timmerhout; Rcbecgakapt. J. Anderson van Huilmet ballast. Ook zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen en van den 26 dezer tot heden van onze reede naar zee gezeild Blorakapt. F. A. Lamingnaar Londen, en de Tromp, kapt. R. F. Nollesnaar de Marennesbeide met ballastde Leeuwkapt. J. Ver- brugge naar Londen met boomschorsthe John kapt. W. Blumpied baar Yersey met dakpannen; VHenry Marie, kapt. J. Herwénaar Duinkerke; John Dickihsortkapt. A. Hintznaar Nietiw-York, en the Mariner, kapt. J. M. Zellau naar Charlestown alle drie met ballast; de Vrouw Hendrinakapt. K. van den Oevernaar Londenmet boom schorsChristine, kapt. D. J. Cassensnaar Hamburg the Dawn kapt. J. Doane, naar Nieuw-York', en de Cock kapt. E. den Duytsnakr Ba tavia alle drie met stukgoederenthe Prince ofJVaterlookapt. A. Déa- ry naar Abërdeen met ballastSir James Saumarez kapt. R. Buenell naar Guernseymet dakpannen Neptuneskapt. P. Waerens, en de drie Gebroederskapt. H. RiCke beide naar Londen de Goede Hoop kapt. R. E. Dik, naar Pensance, en de Victoriekapt. G. Kuiper, naarNew- castlealle vier met boomschorsVeutrose kapt. R. S. Abbotnaar Stokholm, met ballast; Duen kapt. B. A. Woldnaar NbdrWegen met. dakpannen Jantina, kapt. II. E. Boswijk, naar Wells, met bööih- schors; VAuguste kapt. J. Thönias, en Ie Cönreurkapt. B. BoUtiri beide naar St'. Vaas, met zink; Hiram kapt. S. Agretta, naar Messina, en Reinierakapt. G. Meugensnaar de Havannah beide rtet stuk goederen the John Thomas, kapt. Th. Smithson, naar Huil, met vlas. VERE den 30 april. Eergisteren zijn alhier ter reede gekomen: het Engelsch sloepschip the IVhim, kapt. II. Palmervan Ynrmouth naar Rotterdam bestemd, met ballast; en het Deensch jagt Chatrinekapt. II. Albert Böije van Narskoo (in Denemarken) naar Schiedam gedesti lleerd met tarwe het eerstgemelde schip is reeds gisteren naar deszelis bestemming vertrokken. O

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1