N°. 49. MIDDELBURGSCHE 18^7. COURANT. Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. I^-RANKFORT den 15 april. Volgens berigten uit Berlijn, zouden er steeds zeer ernstige onderhandelingen tusschen de Pruissischè en Nederlandsche regeringenter zake van de Rijnvaartplaats hebben. Het bekend geschrift van den graaf de Montlosier tegen de partij der Jezuiten in Frankrijk, heeft den hoogleeraar Krugte Leipzig, aan- leiding gegevenom een werkje te schrijven tegen de proselieten-ma kerij in Duitschland en daarin als de gevaarlijkste tegenstanders van de Protestnntsche kerk te doen voorkomen ettelijke personenwelke se- dejr eenigen tijd de beginselen dier kerk vaarwel hebben gezegdals Ander anderen den heer Adiim Muller te Leipzig en den heer Pfeil- schifter, uitgever van een der dagbladen hier ter stede» HAMBURG den 13 april. Men vindt in onze dagbladen een aller gunstigst verslag omtrent de Nederlandsche stoom-paket Willem 1welke deZer dagen in de regelmatige vaart is gekomen van Amsterdam naar deze stad en terug zoo ten aanzien van den bouw en de kracht der werktuigenals ten opzigte van de voortreffelijke inrigting van het vaartuig. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 17 april. Het nieuwe ministerie is tot op dit oogen- fclik nog niet zamengesteld ondertusschen heeft liet den koning behaagd Zijnen broeder, den hertog van Clarence, tot lord-opper-admiraal te be noemen en alle de lords der admiraliteitbehalve den gewezen minis ter lord Melvilie, blijven hunne posten als de raadslieden van Z. K. H. behouden. Nog is eene niet minder belangrijke schikking getroffen, door de benoeming van sir John Copley, tot hiertoe master of the rolls, tot lord-kanselier. Lord Bexley, die als kanselier van het hertogdom Lan caster mede zijn ontslag genomen had heeft dit weder ingetrokken en verklaard lid van het ministerie te willen blijven. De post van groot meester der artillerie is aan den marquis van Anglesea aangeboden en men heeft reden te hopendat hij dien zal aannemen. Voorts weet mendat de heer Canning in onderhandeling is met den marquis van Lansdown een der bekende hoofden van de oppositie-partij tegen het oude ministerie. Het heeft zich bevestigd, dat de hertog van Wellington ook zijn post van opperbevelhebber der landmagt heeft nedergelegd. Verscheiden aanzienlijke ambtenaren hebben het voorbeeld van de mi nisters gevolgd, die zich aan het bestuur hebben onttrokken en mede hun afscheid verlangd van de bedieningen, die zij waarnamen. Die zich verbeelden dat het nieuwe ministerie geheel in den geest van den heer Canning zal zamengesteld worden, kunnen zich ligtelijk bedriegen, gelijk een der dagbladen aanmerkt; ten minste sir Copley is een der genendie zich in der tijd sterk tegen de gelijkstelling der Ka tholieken heeft verklaard. Met de paketbootdie den 28 februarij van Laguayra vertrokken h, heeft men de tijding, dat Bolivar, bij een brief, den 6 dier maand uit zijn hoofdkwartier van Caraccas aan den voorzitter van den senaat <e Bogota geschreven voor altijd afstand heeft gedaan van het presi dentschap der republiek van Columbia. Sommigen willen dat het ne- derleggen zijner waardigheid alleen dienen moet om hem voor zijn ge- héele leven als president te doen benoemen en de constitutie van Bolivia in te voeren, en geloovendat dit hem, in weerwil van allen tegen, ztand gelukken zal. F R A N IC R IJ K. PARIJS den 18 april. In de vergadering der pairs van gisteren, heeft de groot-zegelbewaarder aan die kamer de volgende ordonnantie des konings medegedeeld. Karei. enz. Aan al de genen die deze zullen zien, heil! „Wij hebben bevolen en bevelen hetgeen volgt: Art. 1Het ontwerp van wet betrekkelijk de policie der drukpers is ingetrokken. 2. Onze groot-zegelbewaarder minister secretaris van staat bij het departement van justitie, is belast met de uitvoering der tegenwoordige ordonnantie. „Gegeven te Parijs, in het kasteel der Tuilerienden ipden dag der maand april van het jaar van gratie 1847, het 3de van onze regering. Zoo is dan de beruchte wet der liefde, die men voornamelijk aan den minister Peyronnet te danken hadvervallen. Men verzekertdat de rapporteur der commissie uit de pairs met zijn werk gereed was; niet minder dan ai amendementen waren met eenparigheid bij die com missie vastgesteld, uit welke men de vereenigde gevoelens der kamer zigtbaar kon opmaken. liet schijnt dat eene zoodanige overeenstem ming, met nog andere omstandigheden, waaronder men gerustolijk den zich kennelijk tegen deze wet geopenbaarden volksgeest mag rekenen het gou vernement hebben ingelicht. Men zegtdat diegenen der edele pairs welke voornemens waren tegetr deze wet het woord te voerenelkander open lijk hebben geluk gewenschtdat de bouwstoffendoor hen bijgebragt nutteloos waren geworden. Frankrijkde belangeloosheid hunner eigen liefde toejuichende, zal echter nimmer hunne gezindheden vergeten en heeft nu maar alleen te betreuren het licht te moeten missen waarme de zij de edelste onzer vrijheden zouden hebben doen uitkomen. Is de vreugde in deze hoofdstad bij aile weidenkenden grootbijzon der is dit natuurlijk het geval bij diegenen welke, door hun beroep, een onmiddelijk -belang bij de voortdurende vrijheid der drukpers hebben. Een groot aantal drukkers gezellen hebben dan ook heden deze gebeurte nis gevierd zij zijn door de voornaamste straten en publieke pleinen getrokkenmet een wit vaandel aan het hoofdwaarop deze opschriften stondenwelke zij zeiven herhaaldenLeve de koning leve de kamer der pairs leve de vrijheid der drukpers! Heden avond zijn de partikuliere huizen van al de wijken van Parijs met een geestdrift verlichtwaarvan men sedert lang geen voorbeeld heeft gezien. Eene ontzaggelijke menigte doorkruist de straten met een gejuichwelke gelukkig door niets is verstoord geworden. Nimmer was de uitdrukking der algemeene opinie te gelijk levendiger, rustiger en eenpariger. De voorname hoofden van huizen van boekhandeldrukkerij en pa- den 24 April. pierfabriek hebben heden eene vriendschappelijke maaltijd gehouden ert toepasselijke toasten ingesteld. Bij het eindigen heeft men eene koliek- te ten voordeele van het onderling of verbeterd schoolonderwijs voorge steld hetgeen met vervoering is ontvangen. Van Barcelona berigt men den 8 dezer, dat ondanks den tegen stand dien de oproerigen overal ontmoetenen de nederlagdien zij voor Cordoua geleden hebben de opstand zich meer en meer uitbreidt. Er worden vele proclamatien verspreid en zelfs aan de plaatselijke rege"- ringen gezonden waarin het heetdat men den koning moet verlossen die wederom te Madrid gevangen gehouden wordt. Voorts wordt daarin verboden aan iemand anders dan aan de koningsgezinden de belastingen te betalen en aangemaand om de constitutionelen te vervolgen. Ook van Seo d Urgel meldt men dat in het binnenste van Katalonis veel gisting blijft heerschen en dat in de steden Vich, Rippoll, Bergua Manreza»3raga en in de naburige dorpen eene volmaakte regeringloos heid bestaat. Het volk ademt overal vervolging tegen de constitutioue- len en haat tegen de Fransche troepen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 19 april. De leden der Tweede Kamer van de Sta. ten-Generaal zijn te zamen geroepen tegen maandag den 23 dezer, om aan te hooren het verslag der centrale sectie, wegens het ontwerp van wet op deii nieuwen omslag der grondbelastingenwaarover terstond da raadplegingen een' aanvang zullen nemen. De Eerste Kamer heeft gisteren het ontwerp van wet op de reg. terlijke organisatie mede aangenomen. Men schrijft uic Hamburg, dat men daar steeds voortgaat met troe pen te wervenwelke het Nederlandsch gouvernement opvolgelijk naar Batavia zendt; maar de afzendingen van manschappen naar Brazilië welke over de Elve plaats hadden, hebben opgehouden, alzoo de ko ning van Pruissen zich daar sterk tegen verzet had. GENT den 17 april. Het vermaarde Spanjaards-kasteel alhier zal weldra afgebroken worden. Men weet, dat hetzelve in den jare 1540 opgerigt werd door Karei Vter bedwinging van deze stad. Op den dag der sluiting van den Gentschen vrede, werd het, door de inwoner» dezer stad, ondersteund door de troepen des Prinsen van Oranje, inge nomen. Het was voor den naneef van dien roemrijken Vorst voorbe. houdendat gedenkteeken van aloude slavernij te vernietigen. Zoo men verzekertzal de regering van de afbreking van dit kasteel partij trek kentot verfraaij ing van de stad. 's HERTOGENBOSCH den 19 april. De gewezen luitenant-kolonel der genie Lobr.y is gisteren met de stoomboot alhier aangekomen en des avonds naar het huis van reclusie en tuchtiging binnen deze stad over- gebragt. LEEUWARDEN den 16 april. Op den 4 dezer, is te Haulerwijk overleden Baukje Haijesweduwe Jan Pietersin den ouderdom van ruim 92 jaren, zijnde geweest moeder, grootmoeder en over grootmoe der van 116 levende kinderen; werkzaam en vlijtig, toen zij werken kondehetlft zijdoor deugd geleidhet genoegen gehadvelen harer kinderen in eenen gunstigen stand in de maatschappij .achter te laten,die daarom hare nagedachtenis zegenen. UTRECHT den 19 april. Maandag avond den 16 april, werd in de Domkerk alhier door het zang-genootschap Naar Hooger Doelmet bege leiding van een fraai orchest, eene op het Paaschfeest toepasselijke zang oefening gehoudenhet gebouw was bij die gelegenheid geheel met olie- gaz verlicht, en deze eerste openbare proefneming met dit licht voldeed niet minder dan die, welke in de vorige week daarmede was in het werk gesteld. 's GRAVENHAGE den 19 april. -Zoo men verneemt, marcheren heden de compagnien der expeditionnaire afdeeling, welke, sedert het verongelukken van het linieschip Wassenaar, te Haarlem hebben gelegen, naar den Helder, ten einde, aan boord der aldaar gereed lig gende schepen Prins van Oranje, Helena en Susanna, bij eerste gunsti ge gelegenheidde reis naar hunne bestemming voort te zetten. Zr. Ms. brik de Gier, kapt. van Sonis den 8 dezer op de reede van Toulon gearriveerd, zijnde den 28 maart van Port-Mahon vertrokken. Z. M. heeft, bij besluit van den 30 maart 11., goedgekeurd het, door de hoofd-commissie tot de zaken der Israëlieten ontworpen regle ment op het houden van huis-sijnagogen of bijzondere bidplaatsen, bui ten de openbare kerkgebouwen, bij het Israëlitische kerkgenootschap, binnen het koningrijk der Nederlanden. Volgens genoemd reglement zal het houden van huis-sijnagogen of bijzondere bidplaatsen, tot, of inde plaats van kerkoefeningen dienende alleendoch telkens slechts voor een jaar, worden vergund aan bijzondere personen, die door ouderdom of ziekelijkheid buiten staat zijn de openbare godsdienstoefening bij te wonenalsmede aan Israëliten gevestigd op eene plaatswelke te ver van sijnagogen is verwijderd. Echter zal het houden der gewone avond gebedenals ook daggebeden, gedurende de treurdagen, bij voortdu ig, zonder toestemming, aan de huizen mogen plaats hebben. Te vens zijn de noodige maatregelen genomendat van de overtredingen tegen dit reglementbehoorlijk kennis worde gegeventen einde daar aan zoodanig gevolg te gevenals overeenkomstig 's lands wetten zal bevonden worden te behooren. 's HEER-ARENDSKERKE en NIEUWDORP Zuidbevelandj den 20 april. In de beide scholen dezer gemeenten zijnop kosten van den heer burgemeester P. I. Buteuxonlangs prijzen aan de vlijtigste kin derendoor den school-opziener uitgedeeld. In deze scholen werden door denzelven de kinderen en onderwijzers ernstig en hartelijk aangesproken, hebbende de heer burgemeester en de beide assessoren met hunne tegen woordigheid deze prijsuitdeelingen vereerd. Het is wensehelijk, dat dit voorbeeld, zoo aanmoedigend voor de jeugd en onderwijzers, door an dere gemeente-besturen in dit eiland gevolgd wordt. Er zijn meer scho len, dan die van 's Heer-Arendskerkewelke deze onderscheiding waar dig zijn. MIDDELBURG den 23 april. Bij heeren predikanten dcrNed. Herv. gemeente alhier is nog, voor de noodlijdenden in Gelderland, ontvangen, in de kerk koilekte op Pascheneen pakje met vier drieguldens; 1 stuk a f 10 2 dito ft/s; 1 4 3 en 1 4 f 1 1 4 1 50 en 1 4 l alsmede op den 19 dezer nog 1 4 f 1. K A R F. L."

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1