N". 48. MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN PORTUGAL. LISSABON den 28 maart. Heden zijn de zittingen der kamers van de pairs en der afgevaardigden door den minister van binnenland- sche zaken den bisschop van Vizeu gesloten uit naam en van we- ge H. K. H. de prinses-regentes, welke, door ongesteldheid, zich bui ten staat bevond daartóe in persoon te verschijnen. Bij deze gelegen heid heeft de bisschop eene redevoering gehoudenin welke hij onder anderen zegtdat de oproerlingen aan alle zijden geslagenverward Zijn terug getrokken dat de onrust trapswijze in de provinciën begint <Sp te höuden, en dat H. K. II. de gegronde hoop voedt, door eene r'egtvaardige gestrengheidweldra geheel de eendragt te zullen herstel len! Omtrent de betrekkingen tot de buitenlandsche natiën zegt hij, dtn het ministerie alles aanwendt, wat mogelijk is, om met dezelve vre de ;en vriendschap te bewaren, en dat hetzelve niets zal nalaten, om, door eene wijze en mannelijke staatkunde dien vrede te handhaven en die vriendschap aan te kweeken. GROOT-BRITTANJE. LQNDEN den 13 april. Een zware taak rust nu op de schouders van onzen eersten minister C'anniijg want welk eene keuze zal hij voor het nieuw ministerie doen? Hiervan hangt alles voor den staat en voor hemzelven af, doch met de groote bekwaamheden, welke hij be zit ondersteund door het vol vertrouwenhetwelk de koning en de geheele natie op hem stelt, mag men zich verzekerd houden, dat hij zichten genoege van zijnen souverein, en ten nutte van het rijk daarvan zal kwijten. Er heeft zichmet deze nieuwe orde van zakeneen nieuw tijd perk voor dit land geopend. Men kan nu voorzien, dat de emancipa tie, die gewigtige, doch hagchelijke zaak zal plaats vinden. En wel ke zullen daarvan voor dit rijk, welke voor geheel Europa de gevolgen zijn? Het is ontijdig hierop te antwoorden. Doch hoe dit zij niagmen de zegedoor Mr. Canning behaaldin deze oogenblikken als eene hoogstgewigtige aangelegenheid aanmerken. De krachtige ondersteuning van Portugal is zijn werk; het aangenomen stelsel jegens de Grieken, is een uitvloeisel van zijne staatkunde: de groote, de koninklijke weg, welken Brittanje betreedt, dagtekent, sedert den vrede van 1814, van zijn ministerschap. Wat zou van dat alles geworden zijn, zoo hij afge treden, ware. Er valt niet aan te twijfelen, of eene algemeene omme keer in staatkunde en staatsbetrekkingen zou hebben plaats gegrepenen wat zou dan van Portugal, wat van Griekenland, wat van Europa, over hetwelk zoo vele zaden van onrust zijn verspreid geworden zijn FRANKRIJK. PARIJS den 13 april. De plegtigheid des H. Avondmaals heeft gis teren morgen ten tien uren op de Tuillerien plaats gehad. De koning heeft de voeten gewasschen van 13 kinderen, verbeeldende de apostelen. De staatsraadprefekt van politieheeft heden de verordeningen van het elfde jaar der republiek, wegens de wijs van begraven, her nieuwd. Daarbij is nogmaals verboden de lijken aan de hand te begra ven. Dit is een kennelijk uitvloeisel van het gebeurde bij de Ujkstatie van den hertog de la Rochefoucauld de Liancourt. Men verzekertdat de heer de Portaliswelke rapport moet uit brengen over de wet op de drukpersgereed zoude zijn met dezen ar beid. Naar den dreigenden toon der Jezuïtische bladen, en het beklag der ministeriele, wegens de heerschzucht van sommige voorname misnoeg de personen te oordeelen mag men zeer belangrijke veranderingen in het ontwerp verwachten. Men heeft opgemerkt, dat de Moniteurwa\ gewag heeft gemaakt van de aanklagt tegen het dagblad le Courtier Frangaisen van het uitgebreid pleidooi van het openbaar ministerie tegen den heer Keratrymaar geen woord heeft gerept van deszelfs verdediging. Ook dit blijk van eene verregaande partijdigheid strekt de menigte ten waarborg, dat het minis terie, eenmaal meester van de drukpers zijnde, zoo na mogelijk ~het voorbeeld van het gouvernement van Buonaparte zoude trachten te volgen. Bij gelegenheid der beraadslaging over een nieuw militair wetboek in de kamer der pairs, heeft de heer Decazes, gewezen president van den raad van ministerszich beklaagddat de Fransche vestingen tegen woordig niet eens tegen eènen eersten aanval bestand zijn; terwijl de oostelijke grenzen geheel open liggen. Ook de krijgsmagt kwam hem veel te zwak voor. Op de lijsten hebben wij 200,000 man in dienst, doch werkelijk niet meer dan 150,000 man. Dit getal is naauweljtks voldoende om de vestingen en grenzen te bezetten. Wij hebben voor het ministerie van oorlog 200 millioen franken op het budget en eene natie van 30 millioen menschen. Pruissen heeft 11 millioen inwoners en een- budget yan 90 millioen voor het krijgswezen. Nogtans kunnen wij .geen twee derden tegen de magt overstellen, welke hetzelve op de been-heeft en in weinige oogenblikken in het veld kan brengen. Oos 'tènrijk heeft bij eene gelijke bevolking als wij, slechts een oorlogs-bud- get van 125 millioen franken, eene staande armee van 271,000 man en eene nög 'sterkere landweer. Dezer dagen heeft er wederom eene zeer onstuimige zitting in de kamer der gedeputeerden plaats gehad. Hiertoe gaf eene petitie aan leiding van een advokaat te Lorgues; in het departement van de Var, die zich beklaagde,- dat de maire van -zijne plaats en de prefect van het departement hem een certificaat van roijalismus-geweige:d hadden, het geen van hem gevorderd wierd tot het koopen van een notaris-kantoor. De commissie wilde, dat men dit geschrift ter- zijde zou leggen 'doch de heeren -Mech in-en Benjamin Constant verlangden, dat het aan de ministers van justitie en binnenlandsche zaken verzonden wierd en beklaagden zich, dat men behalve de certificatendie volgens de wet ten vereischt worden, van elk, die een ambt of post bejaagt, ook nog een bewijs vorderde van koningsgezindheid, en.die bewijzen naar'wille keur* door de mairen en prefecten verleend of geweigerd werden. De minister van justitie verzekerdedat zoodanige certificaten niet werden gevraagden de heer Casimir Périer hield staandedat dit wel degelijk het geval was. hieruit ontstond een zeer hevige woordenstrijd, waaraan de ministe- rieien een einde maken wilden, door met hunne meerderheid het advies van de commissie aan te nemen doch toen hierbij blèek, dat niet meer ;cT_ den 21 April. dan zes liberale gedeputeerden opstonden om daartegen te stemmen verwekte het geringe van hun getal een schaterend gelach onder de leden der meerderheidwaarover de heer Périer zoo vertoornd geraakte, dat hij in drift uitriep: „Zoo wij hier slechts zes zijn. staan buiten dertig millioen Franschen met ons op." Deze uitroep veroorzaakte een schrikkelijk gemor velen wilden dat de heer Périer tot de orde zou geroepen worden de president maakte hem de aanmerking, dat hij door de volks-opirtie in te roepenzich tegen de orde vergreep en de heer Périer antwoordde, dat, indien men in de kamer zich veroorloofde den spot te drijven met het klein getal der oppositie, hij zich op de opinie buiten dezelve kon beroepen. De heer Benjamin Constant verklaarde de uitdrukkingen van zijn vriend goed te keuren en niets vreemds te vin den in een beroep op de natieindienzoo als reeds gebeurd isde meerderheid in antwoord op een voorstel zich verhovaardigde op hare sterkte van drie honderd leden ([om welk getal zij spottenderwijze deti bijnaam van Spartiaten gekregen heeft). De president deed ook dien spreker opmerken, dat het nooit in de beraadslagingen eenerjttfmer ge oorloofd is zich te beroepen op de meening buiten dezelve, en einde lijk gelukte het hein, na dat nog een geruimen tijd het gemor en ge-, raas voortgeduurt hadde orde te herstellen. Den volgenden dag heeft de heer Périer verklaard, dat mèn zijne woorden niet wel had begrepenen tevens zich verzet tegen eene on derscheiding, welke men wilde maken in de oppositie, door een gedeelte derzelve de koningsgezinde te noemen, terwijl hij beweerde, dat er geene andere dan eene koningsgezinde en tegelijk constitutionele oppo sitie bestond. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 15 april. De gezondheid van Z. M. is geheel her steld. Eergisteren heeft Z. M. de Koning, benevens de Koninklijke fa milie, de voorbereiding in de Protestantsche kerk alhier bijgewoond, en heden aldaar het H. Avondmaal genoten. Men verzekert, dat Z. M. eerlang een togtje naar Gent zal doen. Men verzekert, dat aan Z. M. een nieuw plan ter versterking van de stad Gent aangeboden is, waarop men de beslissing van Z. M. te gemoet ziet. In den loop dezer week moet de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal hare deliberatien beginnen over het bij de Tweede Kamer aangeno men ontwerp van wet op de regterlijke organisatie. De vice-consul van Ruslandvoor de stad Antwerpende mon den van de Schelde en de kusten van Zeelandheeft den handel ver wittigd, dat men aan zijn bureau het bij hem ontvangen nieuw toltarief van Rusland bekomen kan. 1 36ste KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ, EERSTE KLASSE. Prijzen van f 1000 en daar boven. Lijsten. Nommers. Prijzen. Lijsten. Nommers. Prijzen. 7de 7404 piijs f 1000. 10de 23210 prijs 1000. 8ste 20543 - Tooo. ndeen") 7693 - 1000. 9de 1955 - 1000. laatste. J 31754 prem. - 2500. ZEE-TIJDINGEN. VLISSINGEN den 17 april. Van den 15 dezer tot heden zijn, voor Antwerpen bestemdalhier ter reede gekomen De Jonge Jacob, kapt. J. Bauwensvan Duinkerke, met stukgoede ren; the Market Maidkapt. W. Mushens, van Newportmet ballast; le Renard, kapt. L. Dapeyratvan Bordeaux met wijn en brandewijn. Ook zijn nog van Antwerpen de Schelde afgekomen, en van den 12 dezer tot heden van onze reede naar zee gezeild Dieverdinakapt. P. Meintzen Minerva, kapt. T. Janssen, beide naar de Oostzee, en Mariakapt. P. C. Boer, op avontuur, alle drie met ballast; Jupiterkapt. C. A. Jongebloednaar Yarmouthmet boomschors; de Vrouw Cezinakapt. N. H. Baas; Alettakapt. C. H. Slagter; de Zeelustkapt. J. J. Posta Maria Klazinakapt. S. H. Hoog- hout, alle vier op avontuur; de Jonge Lodewijkkapt. H. A. Wagenaar, naar de Oostzee en de Vrouw Alida kapt. T. E. Bartop avontuur alle zes met ballast; Eduard Louisekapt. D. B. Dircksen naar Ham burg met meekrap Augustkapt. J. G. Sap, naar Dantzig, met stuk goederen de Vrouw Johannakapt. J. de Vries op avontuurmet ballastthe Superbkapt. H. Stranach naar Londenmet passagiers en stuk goederen the Alfredkapt. E. Soulenaar Stockholm, met stukgoede ren de Verwachtingkapt. J. H. Schippers, naar Warcham, met boom schors the Henrjkapt. J. Lenchen Isabclla Andersonkapt. H. H. Pearcebeide naar Savannah Catherine Josephinekapt. P. J. Munten dam op avontuur, en de Juliakapt. J. P. Visser, naar de Marennes, alle vier met ballast. BESTUREN e.v JDMINISTRATIEN. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, ontvangen hebbende eene Resolutie van Hun Ed. Groot Achtb. de Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie van den ia dezer, waarbij wordt bepaald dat binnen deze Provincie eene ALGEMEENE COL LECTE zal plaats hebben, ten behoeve der, ten gevolge van de plaats hebbende Oyerstroomingen hulpbehoevende Ingezetenen,, van de Pro vincie Gelderland Brengen bij deze ter kennisse van de In- en Opgezetenen dezer Ge- meente dat de föt gemeld einde ingestelde Collecte binnen deze Stad en op het Ambacht, door Heeren Wijkmeesteren zal geschieden op Dings- dag den 24 dezer, des .namiddags ten twee uren. Burgemeester en Wethouders, overtuigd van de milddadigheid van Middelburgs Ingezetenenwelke nog onlangs daarvan de ondubbelzin- nigstc bewijzen heeft opgeleverd, houden zich verzekerd, dat ander- maat een ieder hunner zich zal beijveren om iets af te zonderen en op te offeren tot leenigfng der rampenwelke de Ingezetenen der Provin- jBï- r 'J Jul?r

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1