N°. 46. MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag den 17 April. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCIILAND. I"FRANKFORT den 13 april. l)e Wurtenbergsche bladen geven thans eeni'g b'erigt van de aldaar ontdekte zamenspanningen. Zij verze keren dat het misdrijf bestaat in eene poging van een dweepziek jong mensch, om eenige landlieden te vervoeren doch voegen er bij, dat de bekende liefde der Wurtenbergers voor hunnen koning nimmer ernsti ge gevolgen zoude hebben doen duchten. Omtrent het eigenlijk oogmerk en de uitgebreidheid van het complot is nog niets zekers bekend; men spreekt intusschen steeds van het gevangen nemén van ettelijke niet on aanzienlijke lieden. Uit de laatste brieven van Bucharest en Jassy blijktdat de tij ding wegens een opstand of oproerigheden in de Vorstendommen geen geloof verdient. De Grieksche nationale vergadering zet te Aegina hare werkzaam- Weden ongestoord voort. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 10 april. Volgens tijdingen uit Cantontöt den 50 december, is er in de noordwestelijke provinciën van het kèizerrijk van China een opstand uitgebroken, en zijn de Tartaren van Klein-Bucharie (egen den keizer opgestaan. Z. M. deed nieuwe troepen ligten en maak te zitfh gereed om deze oproerlingen spoedig tot hunnen pligt terfig te brengen. Over Maltha zijn tijdingen uit Morea welke zeer voordeelig voor 4e Grieken zijn. Tripolitza zou door hen zijn hernomen. FRANIfRIJK. PARIJS den 10 april. Het ministerie van marine en koloniën heeft verschillende rapporten ontvangenbetreffende de meer en meer waar schijnlijk wordende ontdekking der overgebleven manschappen van de 1 ónder bevel van la Pérouse gestaan hebbendé én iri den aan Nieuw-Zee- Iand gfenzenden archipel verongelukte schepen de Astrolabe en de Bous- sole. Deze rapporten schijnen voornamelijk gegrond te zijn öp berigten van een* in Bengalen van Valparaiso aangekomen Engelschen kapitein, ten gevolge van welke berigten de Engclsche regering te Calcutta reeds beslo ten heeft om naar gezegden archipel het schip de Recherche af te zenden hetwelk van den 15 tot den 20 december van' Calcutta moet vertrokken zijn. Van Pondicheri schijnt ook een schip afgezonden te zijn, aan boord van hetwelk de aldaar residerende naturalist van Z. M., de heer Bellan ger, zich moet ingescheept hebben. Uit Spanje zijn tijdingen ingekomenwelke vrij verontrustend zijn de oproerigheden in Oppcf-K'atalonie nemen toé en hebben te Girona haren hoofd-zetel. Te Valparaiso is eene Samenzwering van 800 consti- lutionelen ontdekt; 27 hunner zijn gefusilleerd. MARSEILLE den 5 april. Het fregat van den Bassa van Egypte is pit de haven Dieudonné naar Toulon gezeild om vajt daar, ondercon- vooi van de Fransche oorlogs-corvet Cireénaar Alflcandrie te stevenen, flet schijnt, dat dit convooi voornamelijk voor het fregat is verleend ofcqhpon het 60 stukken voert en 400 man equipagie heeft. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 12 april. Ter gelegenheid der verdediging van de concept-wet op de regterlijke organisatiedoor den minister van justi tiein de zitting der Tweede Kamer van den 10 dezer, heeft Z. Exc. verklaard, dat de grondwet alleen het geschil wegens de afscheiding der magten in onze staats-inrigting moest beslissenen dat daarin geen schijn to vinden was van drie van elkander afgescheiden magtende wetge vende, de uitvoerende en regterlijke. Hij zeide, dat onze regering mo narchaal en de Koning de uitvoerende magt niet was, daar het tweede hoofdstuk der grondwet van den Koniug en niet van de uitvoerende magt het derde hoofdstuk van de Slat en-Generaal en niet van de wetgevende magthet vierde hoofdstuk van de Staten der Provincie en niet van de uitvoerende of administrative magten het vijfde hoofdstuk van de Ju stitie en niet van de regterlijke magt handelt, en dat, zoo in het 166ste artikel gevonden wordt, dat de regterlijke magt uitgeoefend wordt door regtbankenmen door de woorden regterlijke magt moet verstaan de be- decling van het. regt. Dat de regterlijke magt een uitvloeisel is van het jouverein.. gezag, blijkt uit de bepaling van art. 162, dat in naam en van wegtf* den Koning regt wordt gesproken. De Koning staat dus aan het hoofd der justitie en de justitie zoo wel als de administrative magt verccnigen zich in de Koninklijke attributien, behoudens eene behoorlij ke onafhankelijkheid der regterlijke magtmet betrekking tot hare uit spraken. Z. Exc. beweerde, dat het openbaar ministerie afgescheiden is- van deregterlijke magt, alleen voor de belangen der regering .zorgt en aan "SS^ooge magt onderworpen moet zijn, wil deze instelling van nut wezen." Dit gevoelen staafde de minister met zich te beroepen op het werk van den kundigen advokaat Meijer. De minister betoogde ook dat de voordragt van het tegenwoordig ontwerp noch ontijdig noch voor barig ('at die voordragt door vele leden der Kamer verlangd is.,, en deze wet de manier van procederen moet voorafgaan, om dat de pro- ces-prde niet geregeld kan worden zonder deze voorloopige bepalingen. Omtrent de bedenkingen wegens het verminderen van het getal der ar- rondissements-regtbankenzeide Z. Exc., dat hij in zijne toelichtende verklaring alleen de mogelijkheid heeft doen zien van eene vermeerde ring Merzelveen dat, zoo de wet niet aangenomen wordt, de Neder- landsche wetgeving weder voor eenigen tijd veraebterd zal worden. De minister wederlegde nu de bedenkingen tegen de bepalingen omtrent de knntons-regtershunne assessoren de arrondissements-regtbanken het niet toelaten van appel iri criminele zaken en het getal der provinciale hoven. Omtrent dit laatste punt verklaarde hij, dat de zin van art. 182 der grondwet is, dat voor elke provincie een geregtshof moet daarge- steld worderf en dat de letter en geest der grondwet provinciale hoven wileven als provinciale statenhetgeen zeggen wil voor elke provin cie. Tot meerdere bevestiging hieryan las Z. Exc. eene zinsuede voor van de jumspaakdoor hem, uit naam van den Soevereinen Vorstin 1814 te Amsterdam, in de vergadering der notabelen, bij het aanbieden der grondwet gedaan, welk stuk alvorens door den Vorst, na eene klei ne verandering.was goedgekeurd. Eindelijk antwoordde de minister op dtr overige aanmerkingentegen de wet in het midden gebragt. Op die omtrent het vestigen eener jcrisj^rudfcncie verklaarde hij niet te weten wat het betcekenen wil, eene jurisprudentie in het koningrijk der Neder landen 'te vestigen. Omtrent de conflicten zeide hij, dat daarin ml door eene bijzondere wet zal moeten voorzien worden. In de Zitting van gisteren is, met eenparigheid der 6t tegenwoor dig zijnde leden, aangenomen het voorstel van den heer Beeiaerts van Blokland, strekkende om, overeenkomstig art. 7 der wet van 26 junij 1822, de dispensatien tot huwelijken tusschen schoon-broeder en schoon zuster en tusschen oom en nicht of tante en neef, van stonden aan op te dragen aan dén Koning. De Eerste Kamer heeft gisteren de wet op de Schutterijen bijna met eenparige stemmen aangenomen. De Uitdeeling bij de Ncderlandsche bank te Amsterdamover het afgeloopen dertiende boekjaaris bepaald op 66 per aandeel. CENT den april. Op gisteren had hier wederom eene vergadering plaats van ons genootschap van Nederlandsche taal- en letterkunde. Naar aanleiding der gewigtige herinneringen welke die dag (goede vrijdag) allen christenen opleverdeheeft de heer Schrant eene redevoering over den dood des Zaligmakers uitgesproken. Na de treffendste omstandig heden van den verhevendsten doodwaarop de ongewijde geschiedenis met rederi boogt, dien van Socrates, geschetst-te hebben, heeft da spreker op eene wegslepende wijze doen gevoelen, dat al wat er schoon en grootsch bij het sterven van den zoon van SophroniCus heefc plaats gehad, zulks in geenerlei opzigt met den dood van Jezus kan vergeleken worden. De welsprekendheid van den eerw. Schrant heeft op de vergade ring eenen levendigen en godsdienstigen indruk gemaakt, toen hij da woorden van een bekenden wijsgeer heeft ontwikkeldZijn het leven en het sterven Van Socrates die van eenwijzen geweesthet leven en sterven van Jezus Christus waren die van eenGod. Deze Zitting is door de tegenwoordigheid van zijne exc. den gouver neur der provincie en den heer burgemeester dezer stad vereerd ge worden. WINSCHOTEN den 7 april. Eindelijk is de digting der doorbraak bij Stroobos op gisteren voltooid, geworden. Groote moeite zal het éch ter kosten om de landen van BUjhatn en omliggende streken van het in gedrongen water te ontlasten. Dat de schaden zeer groot zijnbehoeft geen betoogvan het winter-koren zal nagenoeg niets kunnen behouden blijven. MIDDELBURG den 16 april. Bij predikanten der Ned. Herv. ge meente alhier is weder, uit de kerk-kollekte van gisteren, ontvangen s Een stuk 10, een dito 5 en een k f 1. Van den 6 tot en met den 13 april zijn te Groningen 21 personen overladen. BESTUREN sr ADMINISTRATIEN. NOTIFICATIE. De.GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij dez® ter kennisse van de belanghebbenden, dat, bij deszelfs dispositie van he den No. 3 5191 is vastgesteld de Kadastrale taxatie in de Gemeenten van het Kanton Verevan welke de voorbereidende werkzaamheden door de Amb tenaren van het Kadaster zullen worden aangevangen op Woensdag, den 18 dezer maanden dat vervolgens de taxatiën zelve zullen worden vef- rigtte weten i°. In de Gemeenten OosthapelleDomburg en Aagtcherkcdoor den Controleur Dominicusvergezeld door den Schatter J. Oost dijk En in de Gemeenten Grijpskerke en Nieuw- en St. Joostland doof denzelfden Controleurvergezeld door den Schatter J. Trimpe. 2°. In de Gemeenten SerooskerkeSt. Laurens en Brigdamme en Vrou wenpolder door den Controleur Tromp Jr.vergezeld van den Schatter C. van Vlaanderenen in de Gemeente Arnemuiden doof denzelfden Controleurvergezeld door den Schatter J. de Groot. 3°. In de Gemeenten VereKieverskerke en Gapinge door den Surnume rair van Cittersbijgestaan door den Schatter Trimpe. Wordende mitsdien de bezitters van Eigendommen in die Gemeenten, derzelver Administrateuren, PachtersHuurders of Zaakgelastigden uitge- noodigd om bij het klassement dier Eigendommen te adsisterenen allé zoodanige inlichtingen en opgaven aan de Ambtenaren van het Kadaster, welke dit werk zullen verrigten, mede te deelen, als tot het behoorlijk verrigten van hetzelve zoude kunnen medewerken. E11 zal deze worden aangeplaktzoo in de bovengenoemdeals in da daaraan belendende Gemeenten, en voorts in de MiddclburgscheZierik- zeesche en Goesche Couranten worden geïnsereerd. Middelburg den 13 April 1827. De Gouverneur van de Provincie Zeeland VAN VREDENBURCH. NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ. De DIRECTIE verwittigt bij deze de Stemgeregtigde Deelhebbers dat in de zitting van den Raad van den 3 April II. besloten Is gewor den tot het bijeenroepen eener Algemeens Vergadering van Stemgeregtigde Deelhebbers, tegen Woensdag den 16 Mei, en dit wel om te beraadsla gen over voorspellen van dien aard, als in het 106de der Artikelen van overeenkomst Lett. B. vermeld worden, betreffende namenlijk de Veran dering, wijziging of vermeerdering der Artikelen van overeenkomst. Overeenkomstig het 107de dier Artikelen, geschiedt de convocatie tot de voornoemde vérgaderirig bij déze, en zal dezelve, ingevolge Art. 104, in 'sCravenhage gehouden worden. De Directie herinnert ten slotte aan de bepalingen van Art. 19, dat, namenlijk, door Stemgeregtigde Deelhebbers alleen worden verstaan Ne derlanders op de Registers der Maatschappij sedert zes maanden bekend zündeals Eigenaars van ten minste vier geheele Aandcelen op naam. 's Gravenhage, den 9 April'182.7. VAN DF. POLL, President. DE CLERCQSecretaris. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in ZEELAND zal hare gewone Voorjaars-Vergadcring houden binnen Middelburgin de Abdij op Maandag den 23 April 1827 en volgende dagendes voormiddags ten jo uren; en is Dingsdagden'aq-daaraanvoigende bestemd v-aoriiet examitieréji der Adspiratuen naar eenigejn Rang als Onderwijzerwelkebenevens hunna ■li '15$

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1