N°. 45. MIDDELBUR GS GIIE COURANT. mmm. w$m Zaturdag den 14 April. NB. Daaruit hoofde van het vroeger vertrek der Posten, deze Courant ook vroeger ter perse wordt gelegdzoo wordt hij herhaling verzochtdat de inzending der Md- vertentieu plaats hebbe op Dingsdag, Donderdag en Za- turdagof wel op de dagen waarop de Courant bewerkt wordtmits alsdan vóór tien uien des morgens: kun nende dezelve anderzins niet in het eerstvolgend No. ge plaatst worden. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSC H LAND. FRANKFORT den 8 april. In Moldavië en Wallachije doen zich on rustige bewegingen zienwier strekking nog niet jnist bekend is. Sedert lang heerschce er ecne groote gisting die van dag tot dag toege- .nomen is, vooral door het verlangen der Bojaren om een nieuwen hos- podar te verkiezen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 7 april. De openbare inkomsten gedurende het afge- Ioopèh kwartaal hebben 460,000 ponden minder opgebragc, dan die van gelijke drie maanden van 1826; eene uitkomst, welke te minder vol doende isdaar gedurende de laatstgenoemde drie maandengelijk be kend is, eene algemeene werkeloosheid, en een niet gering mistrouwen in den handel heeft geheerscht. Omtrent het nieuwe ministerie is nog niets met zekerheid bekend. Algemeen houdt men het daarvoor, dat de heer Canning kans heeft, om aan het hoofd der administratie te worden geplaatstdoch het ge rucht wil, dat van de zijdg der Tory's pogingen worden aangewend, om dien minister, ten aanzien der emancipatie der R. Kath., aan voorwaar den te bindenaan welke hij zich welligt.niet gereedelijk zoude onder werpen. Dit is zeker, dat de heer Canning, ter zake van de motie van den heer Lethbridge, op dat het lagerhuis ecu adres mogt tot stand bren gen, bij hetwelk een ministerie werd verlangd, hetwelk eenstemmig dacht ten voor- of ten nadcéle der emancipatie, in .de bijeenkomst van den 6 heeft gezegd, dat de zamenstelling van dit ministerie nog niet zoo verre gevorderd was, dat een dergelijk adres te laat zoude komen. frankrijk. PARIJS den 7 april. De heer Keratry voormalig lid van de kamer der afgevaardigden benevens de uitgever van het dagblad le Courrier Francais, zijn heden voor de regtbank van correctionnele politie ver schenen. Beide deze heeren zijn beschuldigd van in een artikel, ge plaatst in het blad - van den 4 maart, i°. de onschendbaarheid van den persoon dés konings te hebben aangerand; q?. van den persoon des ko- nings beleedigd te hebben; 30.. van den koning in minachting en in haat *e hebben willen brengen, en 40. van tot opstand aangezet te hebben; jdaar en boven is de uitgever van den Courrier beschuldigd van door de openbaar making van een artikel, op den 6 maart, een lid van de ka mer der afgevaardigden den heer Dudon in de uitoefening van zijne functien te hebben beleedigd. De grootste beleediging tegen den per soon des konings bestond in het gezegde, dat de heer de Villèle het or- 'gaan van den troon niet kon blijvenzonder denzelven te vernederen. De eisch tegen den heer Keratry die zich vrijwillig verklaard had schrijver van eerstgemeide artikels'"te mjn is 6 maanden gevangenis straf, benevens eene boete van 500 franken, en tegen den uitgever van de Courriereene gevangenis-straf van 7 maanden, en eene boete van 1000 franken. De heer Keratry, die zijne zaak in persoon verdedigt, las eene redevoering voorin welke hij zijne liefde voor de godsdienst en voor de monarchie betuigde, doch hevige verwijtingen aan de minis ters deed,. De zaak is tot over veertien dagen uitgesteldten einde den verdediger van den uitgever van den Courrier te hooren. Het voornaamste dagblad van de partij der Fransche congregatie verzekertdatzoo de kamer der pairs de wet op de drukperszoo on voldoende dezelve dan ook in de oogeiï dier'partij wezen mogt, zoude willen verwerpen, zij op een bedacht koude zijn, De tnonaichale bladen verzekeren nu, dat-de Portugesche opstan delingen alleen op bevel van het Spaansche gouvernement, en geenszins omdat zij daartoe door de constitutionele troepen zijn genoodzaakt, op Spaansch -grondgebied zijn terug gekomendat men dezelve wel is waar heefc ontwapendom dat de Spaansche regering haar oogmerkmet on derhandelingenpoögt te bereiken, maar dat die Portugezen-des noods- huniie wapenen wel weder zouden weten te vinden, enz. Zij voegen' 'er echter bij, dat Groot-Biiccanje nog niet gezind is, 'om zijne troepen uit Portugal terug-te trekken. Wat daarvan is, zal nader blijken, maar: tot nog toe herneemt men niets van de aankomst van de hoofden van' den Portngeschen opstand op Fransch grondgebied. PARIJS den 10 april. Het wetboek op de houtvesterij is, door dei kamer van gedeputeerden, met 267 tegen stemmen aangenomen. Van Konstantihopel den 11 maart schrijft mendat de Tlbstenrijk-; sche interniintins en de Prnissische zaakgelastigde den reis-eifendi van' Turkije (minister .van buitenjandsche zaken) hebben aangeraden de voor-; stellen van Rusland en Engeland aan te .nemenook hebben de zaken- voor de Grieken bij Atheuen een beter aanzien bekomen. Van Lissabon den 24. maart wordt gemeld dat men er nanmerke-' lijke versterkingen v.an Engelsche troepen,wachtalles schijnt meer dan ooit een oorlogzuchtig aanzien te bekomen. nepïi(landen. BRUSSEL dei? 10 aprif.Bij eqn besluit van Z. M. van den 30 maart en den 8 .dezer uitgegeven wordt bepaald, dat de gedeputeerde staten der provinciën een termijn zullen vaststellen, gedurende welken de kooplieden, wjnkelicrs, fabriekanten en allé personen, dip gebruik maken van ïifeuwc maten "en gc'wïgtcii, vfcrpllgf zullen zijn dezelve *s jaarlijks te döen hef-ijken. Naar aanleiding van dc daartoe door Z. K. H. den heer commis-j saus gpneranl van oorlog -gedane -voorstellen- heeft Z. M. goedgevon den, onder anderen', de hierna vermelde-benoemingen bij het leger te doen. als.: tof adjudant bij den- generaa 1-majoorSehrprovincialen kommandant van Zeeland, de iste luitenant II. F. Buschvan tfë"i ule afdeeling infanterie. Tot plaats-majoor der tweede klassete Vlissin- !'en de iste luitenant .7. Brinkmanvan de ~de afdeeling infanterie. Tot ade-luitenant plaats-majoor der 3de klasse, te Rammekensde adjudant-onder-officier Kiehlvan het 6de bataillon arrillerie nat. militie. Dc artikelen 3 4 en 5 der concept-wet op de zamenstelling der regeerljjke magt, de bewuste kwestie'der 'conflicten betreffendewelke alsnu bij eene boodschap van Z. M. den Koning zijn ingetrokken en ver nietigd luiden aldus Wanneer in zakenaanhangig voor den burgerlijken regterhet ad- ministratief gezag beweertdat de regtcrlijke magt niet bevoegd isom van het geschil kennis te nemen, maar dat hetzelve tbt het administra tief gezag behoortzal de regterbij wien deze exceptie wordt voor gesteldzich onthouden verder van de zaak kennis te nemen tot dat daaromtrent zal zijn beslist en het openbaar ministerie bij de regtbank zal de stukken van het gedingmet bijvoeging van zijne wijze van be schouwing, dadelijk aan den hoogen raad inzenden. Eene kamer van den hoogen raad zal de zaak onderzoeken, en wanneer zij oordeelt dat de regterlijke magt onbevoegd is, zal zij, bij arrest, dc zaak naar het administratief gezag verwijzen. Indien de kamer zich door die ver wijzing bezwaard achtzal het conflict in vercenigde kamers bij den hoogen raad worden onderzocht en een gemotiveerd advies aan den Ko ning worden ingeleverdwelke over het geschil van bevoegdheid zal beslissen. In alle de gevallen, waarin zoodanig geschil van bevoegd heid voor den hoogen raad zeiven mogt ontstaanzal de hooge raad handelen overeenkomstig het voorschrift van bet voorgaande artikel." BREDA den 11 april. Wij hebben het genoegen te kunnen berigten, dat bij den boekhandelaar F. B. Hollingérus Pijpersvan de pers gekomen is Leqnard en Lotje, door den heer F. IV. van Dam van Isselteen dichtstuk t welk op de rampen van overstrooming en water snood betrekking heeft en, geheel ten voordeele van de ongelukkigen door den tegenswoordigen Watersnoodwordt uitgegeven, voor den prijs van 70 cents. Bij de steeds drukkende onheilen en toenemende schade door het wa ter aangerigt, mogen dichter en uitgever beide, het genoemde dichtstuk aan hunne weldadige landgenoocen aanbieden, in de hoop, dat zij zich aan dit kleine offer, ter leniging van zoo droevige onheilen niet zullen onttrekken. MIDDELBURG den 13 april. Bij predikanten der Nederd. Herv. gemeente is ontvangenvoor de noodlijdenden door den tegen woord igen watersnood Den 7 april. Een Zeeuwsche Rijksdaalder. 12 Vijf stuks k 10. Drie k f 1 40. 136STB KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. EERSTE KLASSE. Prjjzen van f 1000 en daar boven. ZEE-TIJDINGEN. - MIDDELBURG den n april. Heden zeilde van hier na&r zee het schip Mercuriuskapitein H. B. Esinkbestemd naar Demerarij. VLISSINGEN den 10 april. Gisteren zijnvoor Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekomen De stoomboot the Superbkapt. H. Stranachvan Londenmet pas sagiers en stukgoederen; en het schip Pallas, kapt. J. E. Brenstervan Salemmet stukgoederen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomenen den 5 en 6 en 8 dezer van onze reede naar zee gezeild De twee Broederskapt. J. K. Potjevvijdnaar Topsham, met boom schors; la Joyeuse Arrivéekapt. F. BeniestMedusa kapt. F. Bunne Meijerde Jonge Lucia, kapt. G. A. Segaert de Arend, kapt. H. El- bring; le Sans Repos, kapt, C. Pethersen de Jonge Sophiekapt. J. F. Muys, alle zes naar Londen, met boomschors Choisekapt. T. Wheatly met ballast; Manuelkapt. J. Clinton met olie; de Jonge Johanna kapt. W. J. Poel, met haver en garst, en de Eendragtkapt. J. Dille- wijnsmet boomschors alle vier naar Londen de Vrouw Catharina kapt. M- J. Pesser, naar Hamburg, met meekrap the Charles kapt. R. Davis, met ijzerwerk, en the Potomackapt. C. W. Norrismet hallast, beide naar de Havapnahthe Quincey kapt. W. Heath met ballast, en Augustakapt. H. A. Corbtison, met garst, beide naar Go- thenbiirg; de Hoop op Welvaart, kapt. K. H. Zuinijiganaar Douvres, met boomschors; Columbia, kapt. S. Cook, naar Liverpoolthe Merri- mack kapt. D. Coudrynaar Boston en Pauline kapt. J. Joossens naar de Mnrennes, alle vier met ballast; dc Goede Verwachting kapt. J. J. Schuring, naar Ely en Johanna Haairatkapt. B. P. Kolk, naar Belfastbeide met boomschors; da Maria kapt. E. R.Borchers, naar Cadix met stukgoederen; de Vrouw Cczinakapt. R. T. Taay op avoutuur, mei ballast; de Jonge Sikkeskapt. P. A. Visser, naar Leith, met boomschors; Mctcorekapt. J. Huttleston naar Nieuw-York, met ballast; la Reine C'tériekapt. J. C, Kuper, naar Londen, met boom schors; le Jeune Norhert, kapt. L. C. Domburg, naar Bahia, met bal last; Zep'tyr, kapt. J. Klemming, naar de Havannahmet kaas en jene ver; thé 'Venuskapt. A. P. Holdridgenaar Nieuw-Orleansgn the Friendskapt. W. Jones, naar Nieuw-York, beide met metselsteen; de twee Gebroederskapt. S. J. Brouwer naar Bristolen Diana kapt. E. R. Huisman, naar Liverpool, beide met boomschorsde Goede Hoop kapt. H. W. de Grootnaar de Marennesmet ballast de Goede Hoop kapt. J. Wilker naar Londen, met haver; Josephuskapt. M. Bakker, naar de Marennes, met ballast de Jonge Ferdinandkapt. J. J. Does ken naar Excter, cn de Harmonie, kapt, II. K. 1'otjewijdnaar Lime- Lijsten. Nommers. Prijzen. Lijsten. Nommers. Prijzen. iste 25038 prem. f 1000. 4de 4114 prijs f 5000. 30889 prijs - 2500. 17038 1000. 2de 33532 1000. 17584 - 1000. 28062 - 1000. 16898 20000. 9258 - 1000. 5de 22236 - lOOÓi 3de 592 5 10000. 28144 - 1000. 18335 1000. 29942 1000. 8148 - 1250. 6de 16809 - 1000.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1