N°. 41. MIDDELBURGSCIIE COURANT. Donderdag den 5 April. NIEUWSTIJDINGEN. duitschland. FRANKFORT den 28 maart. Uit Ragusa schrijft men, onder dng- teekening van den i dezer, dat in Bosnië, in de laatste dagen van februarij een opstand onder de Janitsaren is uitgebarsten, en wel ten gevolge der afschaffing dier militie. Men zegt, dat 60,000 Janit saren gezworen hebben hun laatsten droppel bloed voor het behoud hun ner privilegiën te zullen opofferen. Volgens een brief uit Odessa van den 9 dezerzou de reis-ef- fendi voorloopig, in naam der Porte, aan den heer de Ribeaupierre geweigerd hebben om de tusschenkomst der mogendheden in de zaak der Grieken te erkennen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 47 maai t. Het schip de Hecla, hetwelk m gereed heid lag tot deszelfs ondekkings-reis naar West-Spitsbergen en den Noord pool, is gisteren morgen uit de haven van Deptford onder zeil gegaan. De ongelukkige wevers te Spittalfields zijn wederom in menigte aan de fabrieken hunner meesters rondgegaanom een voorschot op hun ne dagloonen en eene verhooging van 2 stuivers per el op hunne werk- loonen te verzoekentot hiertoe hebben zij nog nergens eenig voorschot bekomenen men verzekert dat de fabriekanten het besluit genomen hebbenom ook de verhooging niet toe te staan. Dezen morgen zijn eraan het departement voor de koloniën depeches ontvangen van den luitenant-generaal Clinton, bevelhebber over het Britsche leger in Portugal. De brigades te Coïmbra hadden geene voorwaardsche beweging gemaakt, zoo als verkeerdelijk was gezegd ge worden en wat de rebellen betrof, ofschoon zij nergens met eenige aanzienlijke magt verschenen zoo schenen zij den oorlog gaande te wil len houden, door zich in kleine op plundering uitgaande detachementen te splitsen. De laatste tijdingen uitColumbia, zijnde van den 18 jannarij, lui den gunstig. De rust was in Venezuela geheel hersteld. Bolivar had dit in eene proclamatie aan de ingezetenen der republiek aangekondigd. Zulks heeft alhier eenen guustigen invloed op de fondsen der republiek gehad. De Jamaikasche courantvan den 30 januarijgeeft verslag van een vrij hevig gevechthetwelk tusschen 2 Fransche korvetten en 2 Noord-Amerikaansche oorlogssloepentusschen de eilanden St. Pieter en Magdalena, is voorgevallen, waarin de 2 eerstgenoemde zoodanig geha vend zijn dat een derzelve gezonken isen het tweede hare masten heeft verloren. De aanleiding tot dat gevecht is het regt der vissche- rij geweest. F R A N K R IJ K. PARIJS den 29 maartDe hertog de la Rochefaucoult Liancourt, pair van Frankrijk, is, in den ouderdom van 81 jaren, alhier overleden. Zijn opvolger in de kamer der pairs, is de hertog d'Estissac, marechal- de-campwelke lid van de kamer der afgevaardigden is geweest. Bij gelegenheid der begrafenis van gemelden hertog, heeft er een ergerlijk voorval plaats gehad. De voormalige leerlingen van de school van kunsten en handwerken van Chalons, waarvan de overledene langen tijd inspecteur-generaal en de weldoener is geweesthadden zich in zijn hotel vereenigdom zeiven het lijk naar de kerk te dragen, gelijk ook door hen is geschied. Na de godsdienstoefening wilden zijbij het verder vervoeren van het lijk uit de kerk naar de grafplaats, wederom deze eer genietendoch een opper-officierwelke een van de detache menten der stoet kommandeerde, heeft verklaard dat het lijk niet ver der dan door de rouwkoets moest vervoerd worden. De jonge lieden meen. den evenwel bij hunne verpligting te moeten volhardendoch zijn hier in door de gewapende magt met geweld beletde bajonetten werden op gezet, en eenige personen zijn gekwetst. Eindelijk is het lijk op de koets geplaatst, en de stoet heeft haren togt voortgezet. De veront waardiging hierover is groot. Men zegtdat de graaf de Ségur gevaarlijk ziek ligt. Den 26 dezer zijn de verschillende costumes van wijlen dentooneel- speler Talma publiek verkocht, welke te zamen eene som van 3,882 franken hebben opgebragt. Op den 21 heeft de algeineene maatschappij van het lager onder- Wijs hare jaarlijksclie vergadering gehoudenonder voorzitterschap vanv den luitenant-generaal Dessolles, pair van Frankrijk en minister van staat, en in tegenwoordigheid van een groot aantal toehoordersdoor geboor te en verlichting uitstekende. Nadat de voorzitter, in eene opmerke lijke redevoeringhet weldadige van het onderlinge onderwijs enseigne- ment mutuelherinnerd hadheeft de staatsraadbaron de Gérando secretaris-generaal der maatschappijeen verslag gedaan van den stand der lagere scholen, zoowel in dat Rijk, als buiten 's Iands. Hierbij heeft men met smart opgemerkt, dat het getal der Lancastrische scho len sedert het ministerie van den heer de Corbiêrevoor twee derde in dit rijk verminderd is. De redenaar heeft van sommige scholen, zoo als die te DreuxJoinville en Neuilly, welke door den hertog van Or- leans gesticht zijn of ondersteund wordenmet lof gesprokenhij heeft den toenemenden bloei van andere, zoo als die van Amiens, Mericourt, St. Araand enz. vermeld, doch hij heeft, zeker uit voorzigtigheidniet gezegd, dat de regeinentsscholendie der gevangenissen en gasthuizen, door den invloed der Jezuiten, opgehouden hebben te bestaan; hij heeft er ooft niet bijgevoegd, dat de Lancastrische scholen, bijna in alle de partementen, door de congregatie worden ondermijnd en tegengewerkt, en Parijs alleen zich mag beroemendat het onderlinge onderwijsbin nen hare muren, onder de bescherming van vele aanzienlijke en ver lichte mannentegen de aanrandingen eener onwillige sektetot hier toe, is beveiligd geworden. De graaf de Mollien pair van Frankrijk, is, voor het loopende jaar, tot voorzitter, in de plaats van den afge- credenen luitenant-generaalbenoemd. PARIJS den 30 maart. Het ministerieel blad van heden zegt dat de voornaamste hoofden der Portugesche uitgewekenenzoo als Tellez- Jordao, Montealégre, enz., te Burgos zijn aangekomen, en dat de marquis de Chavesdie ziek isverlof bekomen heeft om eenige da gen in eene stad, boven Burgos gelegen, verblijf te houden. Eerst- gemelden worden naar de Fransche grenzen gebragt. -— De eigenaars en eerste redacteurs van de verschillende dagbladen welke in deze hoofdstad uitkomen, zijn heden ochtend bij de commissie van de kamer der pairs toegelaten, aan welke commissie zij de belangen van hunne etablissementen hebben ontwikkeld en aanbevolen. Alhier maakt veel opgang het onlangs uitgekomen werk van den beer de Cottu, lid van het Parijsche geregtshof, ten titel voerende: Considèrations sur la mise en accusation des ministresmet dit opschrift, genomen uit eene, voor eenigen tijd, door den heer de la Bourdonnaye uitgesprokene redevoering: nooit heeft de openbare verontwaardiging zich sterker vertoondzij gaat alle palen te boven." De voornaamste punten van beschuldiging tegen het ministerie, in die brochure vervat, zjjn deze i°. Dat de ministers aan de staatswetten tegen de Jezuiten geeue werking geven; 20. Dat zij, bij voortduring, de onafhankelijk heid der overheden aanranden. De schrijver van dit vrij hevig stuk is van oordeeldat de drie ministers de -Viilélede Peyronnct en Corbiêre niet uit overtuiging en ter goeder trouw Frankrijk aan de Jezuiten over leveren maar alleen ten einde zich in hunne magt staande te houden. Het ministeriele avondblad heeft zich dan ook reeds een en anderwerf sterk tegen den heer de Cottu uitgelaten. De dalingdie te Weenen in de fondsen plaats gehad heeftis door een der papieren toegeschreven aan eene voorgewende toetreding van het Oostenrijksch kabinet tot de conferentien van Petersburg om trent de Grieksche zaken, waaruit het een oorlog tusschen Turkye en Oostenrijk meende te kunnen voorziendoch het ministerieel avondblad verklaart dit geheel zonder grond te zijn en verzekert, dat een valsch geruchtvolgens hetwelk de onder-koning van Italië vermoord zijn zou, de oorzaak dier daling en het werk van speculanten in de effecten ge weest is. PARIJS den 2 april. De kamer der pairs heeft zich heden bezig ge houden met de zaak der schending van het lijk van haar waardig mede lid de la Rochefoucault. De groot-referendaris is belast om Inlichtin gen wegens deze grove wanorden in te winnen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 28 maart. Men verneemt, dat, volgens de uitkom sten der kadastrale werkzaamheden in het afgeloopen jaar, door het ge- heele Rijk verrigt, de hoofdsom der grondbelasting van de acht navol- gende provinciën zoude moeten worden verminderdten einde in eene juiste evenredigheid te worden gebragt met die der overige provinciën te weten, Noord-Holland met ƒ400,000, Zuid-Holland met ƒ460,000.» Oost-Vlaanderen met 200,000, West-Vlaanderen met ƒ190,000, Ant werpen met ƒ85>°oo, Utrecht met 62,000, Zeeland met 64,000 Vriesland met 400,000; edoch zoude deze ontlasting, overeen komstig de thans aan de Staten-Generaal aangebodene wet wegens de nieuwe verdeeling der grondlasten tusschen de provinciën, successive- lijk en trapsgewijze, binnen een tijdvak van 8 jaren, moeten geschieden. Den 1 april. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is giste ren vergaderd geweest, en heeft ontvangen eene missive van Zijne Exc. den minister van justitie, eene verandering betreffende in het 66ste arti kel der wet op de regterlijke organisatie, welke van geen groot belang zijnde, alleen in het verslag der centrale afdeeling Zal ingelascht wor den. De centrale afdeeling was gereed haar rapport over deze concept- wet uit te brengendoch op voorstel van den heer Goelens is hetzelve niet voorgelezenen is besloten het te doen drukken en ronddeelen. De discussie daarover is op aanstaanden woensdag bepaald. De heer Beelaerts van Blokland heeft een voorstel gedaanrakende de dispensatienen strekkende om het 7de artikel der wet van den 26 junij 1822 van het burgerlijk wetboek, over het huwelijknu reeds in werking te brengenin het belang der ingezetenen. Dit voorstel zal gedruktrondgedeeld en naar de sectien van maart verzonden worden. Veie petitien betreffende de wet op de regterlijke organisatiezijn bij de Kamer ingekomen en allen naar de commissie gezonden. De heer van Vaernewijk voormalig lid der Kamer, heeft haar eene memorie aan geboden over de concept-wet, betrekkelijk den omslag der grondbelas ting. Dit stuk zal gedrukt en aan de leden rondgedeeld worden. Door de commissie tot de petitien is over verscheiden verzoekschrif ten verslag gedaan welke alle ter griffie gedeponeerd wordenbehalve die van den heer de Haasomtrent het straften van het misbruik van. Gods naamwaarop tot de orde van den dag is overgegaan. De sectien zullen morgen vergaderen om het voorstel van den heer Beelaerts te onderzoeken. De bij besluit van Z. M. van den 1 dezer goedgekeurde voorloo. pige reglementen voor de vaart op den Nederlandschen Rijn, zijn be stemd om te gelden en van kracht te blijven tot dat te Maintz over eenkomstig de acte van het Weener congreszal zijn overeengekomen nopens een algemeen definitief reglement voor de vaart op den Rijn van het punt waar dezelve bevaarbaar wordt tot aan zeeen tot dat dit reglement de sanctie van de Rijn-oeverstaten zal hebben verkregen. Volgens de hier loopende geruchten, zou de Brusselsche loterij met 1 januarij 1828 afgeschaft, het concordaat met het hof van Rome voor het einde van mei geteekenden in de vacante bisschops-plaatsen van Gent, Doornik, Luik en Namen voor den 1 augustus aanstaande voorzien worden. ANTWERPEN den 30 maart. Gisteren middag heeft een persoon behoorende tot een aanzienlijk geslacht dezer stad, een aanslag gedaan op het leven van een zeer geacht geneesheer alhier. Gelukkig heeft het pistoolschot gemist. Men weet volstrekt niet, wat die persoon tot zulk eene daad bewogen kan hebben. Den 2 april. Het schip de Schelde is gisteren alhier aangeko men en op heden in het groote dok gebragt. UTRECHT den 1 april. De uitvoering van het vonnis aan den Ini- tenant-kolonel Lobryheeft alhier, vrijdag 11., onder den toevloed van eene ontelbare menigte, plaats gehad. De lezing der sententie heeft nagenoeg vier en een half uur geduurd alles komt in dezelve mef orde en duidelijkheid voor, en, bij het hooren van zoo vele en zoo velerlei punten van beschuldiging, houdt de verwondering op, welke men vroe ger wel eens heeft aan den dag gelegd over de langdurigheid van het onderzoek. GORINCHEM den 30 maart. Ingevolge de heden nacht hier inge komen berigten was men met de digting van de sprank zoo ver gevor- s/«*« t»'.:

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1