.m N". 40. MIDDELBURGSCIIE COURANT. s'^>£ Dingsdag den 3 April. wJSF: prijs dezer Courant is, in de drie maanden2 5o, era franko per Post f2, 75. De sJdvertentien worden berekend d i5 cents de regelmet uitzondering der Huwelijks-Geboorte- en Dood- bekendmakingen, waarvan de prijs van 1 tot 6 regels is f 1 5oera voor iederen regel daarboven 25 cents. De abonnementen voor de Courant worden voor niet minder dan drie maanden aangenomen, en de betaling ge schiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. voor Poorts wordt verzocht, dat de inzending der Advertentien, behoorlijk op Formaat-segel geschrevendes morgens ar 10 uren geschiede, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil hebben geplaatst. N1E UWSTIJ DINGEN. O O S T - I N D I E. BATAVIA den 18 november. De jongste berlgten van het tooneei des oorlogs worden gevonden in onze courant van den 14 dezer; luidende dezelve aldus „Van Magellan .schrijft men, onder dagteekening van den 7 dezer, dat men aldaar van Djocjokarta de tijding heeft ontvangen, dat de ma joor le Bron de Vexela met zijne kolonne, op den 3 dezer, in de na bijheid van Brnmbananeene vijandelijke bende heeft aangevallenmet dat gelukkig gevolg, dat meer dan 200 muitelingen op het slagveld zijn blijven liggen, wier wapenen in handen der onzen zijn gevallen. Met de oprigtingen der bentings Singa-Sarie en Dilangoe maakte men goede vorderingenen men vleide zichdatdoor de vestiging van onze troepen binnen dezelve, die streken van muitelingen zouden gezui verd plijven. De barissans van den pangarang Mangkoe Negoro bewezen bij voortduring, ten zuiden van Klatten goede diensten. In de residentie Kadoe maakten de muitelingen weinig of geene be wegingen. Zij hielden zich steeds op in het Sewoeansche, tegen den berg Merapie, en in het Minorehsche. Sedert eenige dagen was de weg van Medono naar Jamboe (tusschen Magellan en Samarang,) eenigzins onveilig geworden, door eenige kwaad willigen, die zich daar ophouden om de reizigers te berooven doch stond zulks in geen het minste verband tot de onlustenen had men aanstonds gepaste maatregelen genomen 0111 daarin te voorzien." DUITSCHLAND. VAN DEN MAIN den 23 maart. In bijzondere brieven uit Wur- temberg wordt gewag gemaakt van eene ontdekte zarnenzwering, ten ge volge waarvan een aantal landlieden zich zoude hebben moeten vereenigen in Ludwigslustten einde zich van het aldaar gevestigd arsenaal mees ter te maken. Het eigenlijk oogmerk van dit opzet was, volgens de ze berigten niet bekend doch men had verscheidene personen ver dacht van deel aan het complot te hebben genomen in verzekerde be- waring gesteld en wel ten gevolge van zekere aanwijzingen gevonden in de papieren van een ambtenaar in Stuttgardtdie zichkort na de eerste ontdekking om 't leven had gebragt. FRANKFORT den 25 maait. Men heeft heden brieven uit Kon- stantinopel tot den 28 dezer. Dezelve melden nader, dat de Russische gezant de pacificatie van Griekenland als een hoofd-onderwerp der eerste onderhandelingen aan den reis-effendi voorgesteld heeft. Eene spoedige afdoening is tevens ais wenschelijk aanbevolen, vermits de Porte anders aansprakelijk zou worden voor de schaden welke de Grieksche zeeroo- vers den Europischen handel toe brengen enz. De Fransche minister de graaf van Guilleminotheeft zich zoo het schijnt onverwachts bij Rusland en Engeland gevoegd en verklaard dat Frankrijk tot de Pe tersburger overeenkomst van den 4 april 1826 is toegetreden. Het schijntdat hij instructien had omzoodra de beer van Ribeaupierre zijne voorstellen aan de Porte deed, dezelve volledig te ondersteunen. Deze stap van drie groote mogendheden heeft zoo te Pera als bij de Poite een aanmerkelijken indruk gemaakt. Uit Odessa meldt men, dat de Porte het laatste traktaat omtrent Moldavië en Wallachije in die vorstendommen nog niet afgekondigd heeft, en hetzelve ook nog wei nig of niet uitgevoerd is. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 27 maart. De heer Canning is weder in het parle ment verschenen en heeft aan het huis der gemeenten zijne briefwisse ling overgelegd met het gouvernement der Vereenigde Staten omtrent dc handelsbetrekkingen met de Engelsche West-Indische koloniën. Te vens heeft hij aan het huis medegedeeld eene conventie, tusschen Groot-Brittanje en de Vereenigde Staten gesloten, tot voldoening der vorderingen van personen, wier slaven 111 den laatsten oorlog gevangen waren gemaakt en nog een afschrift van een traktaat met Brazilië om den slavenhandel geheel af te schaffen. frankrijk. PARIJS den 27 maart. Brieven van Madrid, van den 19 dezer, melden dat de drie voornaamste chefa dor Portiigesehe uitgewetau ïn surgenten zijn overgegeven aan een escorte gendarmerie om tot aan de Fransche grenzen uit Spanje geleid te worden. De kapitein Weiderholdt, die van Port-nu-Princeop Haïti, aan gekomen isberigtdat op den 2 februarij 11. in het hotel van het gouvernement een geweldige brand is uitgebarsten. Er bevonden zich in hetzelve ongeveer 4000 ponden buskruidwelke men er van den kru'dmolen aangebragt had om gepakt en uitgevoerd te worden. Dat kruid is, zoo men meent ten gevolge van het onvoorzigtig gebruik van ijzeren hamers ter toespijkering van de kisten waarin men het kruid ge pakt hadontvlamd. De president Boyer moet het hotel verlaten heb ben even v»or de uitbarstingwaardoor de commissaris der marine Jean Pierre de haven-kommandanceenige officieren en ongeveer 20 negers omgekomen zijn. Door de snel aangebragte hulp van de equipages van twee Fransche oorlogschepen, moet men geslaagd zijn in het stuiten der vlammen en het redden van eene groote menigte koopwaren. Lord Cochranegelijk bekend is met de brik de Unicom den 23 februarij II. van St. Tropez gezeild, en in de eerste dagen van maart te gelijk met eene van Marseille vertrokken en voor den pacha van Egypte bestemde korvet in de wateren van Livorno verschenen moet volgens ecnen thans uit Florence ontvangen brief van den 18 maart, de Egyptische korvet genomen hebben. Dit eerste voordeeldoor de expeditie van lord Cochrane verkregen is een gunstig voorteeken voor de verdere ontwerpen van dien admiraalwaaronder nu in de eerste plaats ir aanmerking zal komen het beproeven om ook het Egyptisch fregat <k C.uerrièrehetwelk 2 dagen na de korvet Uit Marseille moet gezeild zijn, De zaak van den beruchten Maubreuil, welke, wegens het mis. handelen van vorst Talleyrand, ten correctionele is veroordeeld, doch van dit tonnis heeft geappelleerd, zal eerlang bij het geregtshof worden fgedaan. Deze Maubreuil heeft onlangs den Protestantschen leeraar Mar. ron verzocht, om hem ten spoedigste in de conciergerie te komen zien, ten einde hem te onderhouden over &ne zaak van het hoogste gewigt. De leeraar heeft aan dit verlangen voldaan en van den gevangenen verno men dat dezelve tot de Protestantsche godsdienst wilde overgaan en begeerde dat daarmede haast mogt worden gemaakt. De leeraar heeft hem echter te kennen gegeven, dat een dergelijk voornemen als van het hoogste gewigt moest worden beschouwden niet dan na rijp overleg behoorde te worden ten uitvoer gebragt, en heeft hem daarna den navolgenden brief doen toekomen Ik zag mee een ongemeen genoegenmijnheerdat gij steun en troost in uwen be- klagelijken toestand bij de godsdienst zoekt, en kan u niet genoeg ver. manen om daarin te volharden. Maar, geloof mij, dien troost en steun moet gij vinden in de algemeene grondbeginselen en godsdienstige gevoelens, op welke alle Christenen, zonderonderscheid, de heilige pligten van geduld, onderwerping en sPertrouwen gronden, en nietJ moet u, voor het tegenwoordigeminder kwellen, dan de verscheidenheid van denkbeelden, die de verschillende Christelijke genootschappen ken schetsen, en, zoo ongelukkigonderling verdeelen. Alle zijn het eens, om u dezelfde zaligheid in denzelfden Heilandop dezelfde voorwaar denen door hetzelfde middel, het gebed en eene ootmoedige toevlugc tot de eindelooze barmhartigheid van God in J. C.aan te wijzen. Houd u daarbij en plaag uwen geest niet met iets anders. Waartoe zoude u zulks dienen, verstoken, als gij zijt, van alle uiterlijke eer- dienst Uwe godsvrucht blijve een geheim tusschen God en u zeiven. Wien vertrouwde gij dat onderpand beter? Ik wil mij met het onder, zoek uwer beweegredenen niet inlaten. Overweeg die zelf, en dan vlei ik mij, dat gij mijnen raad regt zult laten wedervaren, en mij dank wij ten voor mijne medewerking tot uwe rust." Deze brief is van de zijde van den heer Maubreuil niet beantwoord gewordenen de zaak is daarbij gebleven. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 28 maart. Z. M. de Koning bevindt zich beter, doch heeft heden nog geene audiëntie gegeven. De zevende tentoonstelling van kunstwerken alhierzal in de eer ste dagen van mei geopend worden. Met den 20 april moeten alle kunst werken welke naar den prijs willen dingeningezonden zijndaar Zij anders daarvan zullen verstoken wezen. De correctionele regtbank dezer stad heeft gisteren uitspraak in de zaak van de heeren Tarte junior en [Veissenbruchgedaan. Beide wa ren aangeklaagd wegens het plaatsen van zeker artikel in den voormaligen maar nu niet meer verschijnenden Constitutionnel des Pays-Bas. De heer Tarte is, als schrijver, veroordeeld tot eene maand, de heer Weissen- bruch, als drukker, tot drie dagen gevangenis, en beiden, elk voor hun hoofd, in de kosten van het regtsgeding. Het Journal Officielno. 9, behelst beden eene koninklijk besluit van den 1 maart II,betreffende de scheepvaart op den Rijn. Bij dat besluit zijn gevoegd twee goedgekeurde reglementen, en de kopij der overeenkomstten aanzien dier vaart gesloten. Het Journal de Bruxelles wederspreekt het berigt, dat het gou vernement de subsidientot dus verre aan den groot-vicaris te Door. nik deszelfs secretarissen en aan de leeraars van het seminarium toege staan zou hebben ingetrokken. Dit blad zegt geautoriseerd te zijn om te verklarendat er nimmer kwestie van het intrekken dezer traktemen ten is geweest. GRONINGEN den 23 maart. Men verneemt, dat door den laatsten geweldigen storm het water uit het Leekster-meer zoodanig is opgejaagd, dat op de Leek, te Nijentap, te Roderwolde en in die omstreken eene aoumerkoliiUo overstrooming heeft plaats gehad. Niet alteen heeft het water in vele huizen een voet en hooger gestaan, maar eenigen hebben zelfs hunne woningen moeten verlaten. NIJMEGEN den 30 maart. Voor deze stad blijft het water in de rivier de Waal sterk vallende. Van de Maas voor Grave verneemt men dat dezelveseclert eenige dagen, mede sterk vallende is. 's GRAVENHAGE den 29 maart. De berigten nopens den staat der rivieren op heden alhier ingekomen, zijn zeer voldoende. Overal op den Boven-Rijn, op de Waal en op de Maas bij Grave waren de ri vieren vallende; ook het vloedwater in de geïnundeerde Geldersche stre ken verminderde, en met het digten der doorbraken bij Ochten begon men sterk te vorderen de opening in de strang was op 8 9 ellen na gedigt. DORDRECHT den 30 maart. Van alle kanten meldt men van val op de rivieren en hetgeen de uitzigten thans nog aangenamer maakt is, dat men eindelijk, volgens de berigten van den Boven-Rijn en van de Boven-Maas vooreerst van die kanten geenen buitengewonen aan voer van water meer te wachten heeft, waardoor dan ook de beneden- rivieren spoedig meer belangrijke ontlasting moeten ondervinden. De Rijnbrug te Keulen is wederom hersteld en de passage over dezelve sedert den 25 dezer geopend. MIDDELBURG den 2 april. Van den 23 tot en met den 29 maart zijt te Groningen overleden slechts 16 personen, en geboren ipkinderen. ^SV'v. V y "*S

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1