cou N". 55. MIDDELBURGSCIIE Donderdag M. IS 'Tj I den 22 Maart NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 15 maart. Er zijn tijdingen van Konstantinopel van den 11 der vorige maand. De kapitein-pacha heeft op zijn ver zoek zijn ontslag verkregenen is met het bestuur over de gouvernementen van Kutahya, Karahissnr en Akhissar belast, alsmede met het opperbevel over het opservatie-korps op de Aziatische kust van den Bosphorus, ter wijl het kominando over de vloot aan Jazet Mehmed-pacha opgedragen is, en de patrona-bey of vice-admiraal tot sernskier over de vloot is benoemd, en dus waarschijnlijk bet bevel over dezelve zal voerenzoodta zij uit looptliétgeen evenwel niet binnen 2 maanden geschieden kan. Op de werven wordt ijverig gewerkt aan het uitrusten en vergrooten der scheepsinagt. Het ontbreekt aan stellige berigten uit Griekenland; doch het schijnt, dat Reschid-pacha door het ontvangen van eene versterking van 3,000 man in staat is gesteld om het beleg van de citadel van Athene met meerder kracht door te zettendoor de vrienden der Grieken wordt dit evénwel nog betwijfeld. Ibrahim-pacha zou met 6,000 man van Na- varino opgetrokken zijn naar Caristene. De Russische ambassadeur marqués de Ribeaupierre is den 10 te kon stantinopel aangekomen. Men gelooft nietdat de Porte op het stuk tJer Grieken zal willen toegeven, ondanks de nadrukkelijke nota, deswe gens door den Engelschen minister en door den Russischen zaakgelas tigde ingediend. GROOT- BRITTAN JE. LONDEN den 12 maart. Een aantal ongunstige geruchten, welke heden ochtend in omloop zijn geweesthebben een' nadeeligen in vloed op. den koers onzer publieke effekten gehad. De geconsolideer- den, die bij de opening van de beurs op 8a stonden zijn vervolgens tot 81J gedaald, doch op 8i| gebleven. De excheqner-biijetten qp 33 i 35 sh. premie. Die geruchten behelsden, dat de heer Canning, de kanselier van den exchequeren de heer Huskisson hun ontslag gevraagd hadden; dat er 5000 man naar Portugal stonden gezonden te worden; zelfs zeide mendat de Engeische troepen dat land zouden ontruimen dat Spanje den oorlog aan Engeland verklaard had en dat er in Ierland en in Lancashire enz., een opstand zou zijn uitgebarsten. De minis teriële Courier spreekt alle deze geruchten tegen. Een ander dagblad, the John-Bullmeldt stellig, dat de heer Can ning op eene dringende- wijze zijn ontslag verzocht heeften dat er gedurende de paasch-vacantieneene schikking zal tot stand komen ten gevolge van welke de heer Peel tot pair zal benoemd worden en aan het hoofd van het gouvernement zal komen. Intusschen is gemelde heer Canning wederomzaturdag en gisterenongesteld geweest, bij welke gelegenheid hij bezoeken van lord Melville en andere voorname perso nen ontvangen heeft: heden bevindt hij zich beter. Met de ziekte van graaf Liverpool gaat het vrij voorspoedig; dage lijks neemt hij in krachten toe hij kan reeds door zijne kamer wande len en buiten het bed blijven; doch in de spraakvermogens van den graaf is nog geene beterschap te merken. j)en ,3, Het dagblad the Globe and Travelier herhaalt heden, dat de heer Canning zijn ontslag verzocht heeftdoch dat de koning gewei gerd heeft hetzelve aan te nemen. De heer Canning is in denzelfden toestand als gisteren. Het weder instorten wordt voornamelijk toegeschreven aan de vermoeijenis bij de debatten over de Katholieken. Alvorens zich naar het lagerhuis te be geven had hij een warm bad gebruikthetgeen insgelijks tot zijne on passelijkheid heeft medegewerkt. Heden is eene, door gemelden .heer beieidc vergadering van den kabinetsraad gehouden, waarbij hij zelfech ter niet tegenwoordig is geweest. Lord Huskisson had zich in zijn rij tuig daar heen laten brengen. Gisteren heeft de heer Grantvice-president van het bureau van koophandelin het huis der gemeenten voorgeslagenom den bescher menden prijs voor de gerstdie door den heer Canning op 30 schellin gen voorgedragen was, op 32 schellingen te brengen, met een inkomend regt van 12 schellingen, c-n denzelfden prijs, voor de haver van 22 tot op 24 schellingen te verhoogenmet een regt van 9 schellingen. Na een zeer lang debat zijn beide voorstellenhet eerste met eene meer derheid van 177 stemmen en het andere met eenparige stemmen, aan genomen. Er worden op nieuw troepen naar Portugal gezonden. Te Ports- mouth moeten detachementen van het 12de regement lanciers, de gre nadiers der garde en het 4de infanterie ingescheept wordenterwijl de tachementen van het 23ste en 43ste infanterie te Plijinouth scheep zul len gaan. F R A N K R IJ K. PARIJS den 16 maart. De nieuwe wet op den slaven-handelzoo als die reeds door de kamer der pairs is aangenomen is. ook bij de ka mer der afgevaardigden met 230 tegen 44 stemmen doorgegaan. De heer de Ia Boessière heeft gisteren aan de kamer voorgesteld, om eene commissie van vijf leden te benoemen en deze te belasten met voor de prerogativen der kamer te wakenen voornamelijk te letten op het verslagdat door de dagbladen van het verhandelde in de vergade ring publiek gemaakt wordtj I11 geval dat dit verslag niet overeenkoms tig de waarheid of beledigend voor de leden der kamer ware, wilde hij, dat de commissie daarvan de vergadering kennis zou geven ten einde die misdrijven voor de regtbanken of bij een eenvoudigen maatregel van inwendige politie te doen vervolgen. De heer Benjamin Constant heeft zich sterk hiertegen verklaardop grond dat dit zou strekken om de dagbladen nog meerder aan banden te leggenen de publiciteit der be raadslagingen te benadeelenhetgeen zelfs de regten en de magt der kamer zou kunnen te kort doen. Nog andere leden hebben dit voorstel bestredenhetgeen door velen en zelfs door den minister de Villèle voorgestaan werdzoodat dan ook door de meerderheid besloten werd dat het in overweging zal genomen worden. Volgens de jongste berigten uit Portugal bevond de provincie van Tras-os-Montes zich nog steeds in staat van opstand, maar warende Constitutionele bevelhebbers in de provincie van Minho bezig om hun ne magt zamen te trekka® ten einde de in eerstgenoemde provincie zich herzameld hebbende rebellen aan te tasten. Van den kant van Span}® schijnt men thans minder bedacht te zijn om met die rebellen gemeen® zaak te maken dan wel op maatregelen van zelfbehoud eene der Spaansche divisien, die des generaals Rodil, welke in Estramadura aan de Portugesche grenzen stond is teruggeroepen, zoo als men voorgeeft om dat in de door haar bezette positien moeijelijk in haar onderhoud kon- voorzien worden, maar, zoo als meer waarschijnlijk is, omdat men een gevaarlijk complot ontdekt heefthetwelk ook onder die militairen vele medepligtigen had. In Spanje is thans alle gemeenschap en vef- standhouding met Portugal ten strengste verboden. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 18 maart. De nieuwe redactie van het ontwerp van wet over de organisatie der regterlijke magtwelke thans bij de Tweeda Kamer-ingekomen is, bevat honderd-twintig artikelenen dus twee meer dan het eerste ontwerp. Onder de veranderingen, welke talrijk zijn, behooren zeer gewigtige. Het 40ste artikelbetreffende de kantons- regters, is hetzelfde gebleven; die regters hunne assessoren en griffiers worden door den Koning voor vijf jaren aangesteld maar zij kunnen altijd in hunnen post gecontinueerd worden de omvang der kantons zal door eene speciale wet worden bepaald. Het 58ste artikel heeft eene groote verandering ondergaan; volgens de nieuwe redactie behelst het, dat de presidenten vice-presidenten gewone regters en suppleanten in de arrondissements-regtbanken voor hun leven door den Koning benoemd wordende r-egterswelke uit de kooplieden en fabriekanten gekozen worden, benoemt de Koning voor vijf jaren, en zij kunnen altijd in hun. nen post gecontinueerd worden; dg officiers van het publiek ministerie, de griffiers en hunne substituten worden op gelijke wijze door den Ko ning benoemd tot revocatie. De oude redactie daarentegen bepaalde dat de presidenten, vice-presidenten, gewone regters en suppleanten, even zoo wel als die uit de kooplieden gekozen, slechts voor vijfjaren zouden aangesteld zijn. Art. 63 der nieuwe redactie bepaalt, dat de arrondissements-regtbanken in correctionele zaken in het eerste en laatste ressort alleen zullen oordeelen tot één jaar gevangenis-straf en drie-hon derd gulden boete toe, terwijl het eerste ontwerp twee jaren en zes-hon derd gulden had vastgesteld. Art. 67dat nu gelijk stjat met art. 65 van de eerste redactie, vestigt een hof in elke provincie. Bij art. 120 icunnen de onderscheidene regtbanken en hoven niet'dan uit kraebte eentr wet worden verplaatst. De stad waar het hooge geregtshof zijne zit ting houden zalwordt in het ontwerp niet genoemd. Nadat, in de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaat van den 15, in de zaak van J. J. Muller [zie ons vorig No.,] nog door onderscheidene leden het woord is gevoerd, is, met 59 tegen 5 stemmen beslist; Dat de Kamerin zaken van het verleenen van dispen satie», het initiatief kan nemen. De tweede vraag: Zijn er termen om de door gemelden Muller gevraagde dispensatie toe te staan P isna beraadslaging, door 53 tegen 11 stemmen, als ontkennend beantwoord. Indien deze vraag als toestemmend was beslistzou de derde geweest zijn In welken vorm zal het voorstel aan den Koning moeten worden ge- daan? doch deze vraag was alsnu van zelve vervallen. MIDDELBURG den 21 maart. Het departement Teekenkunde der Maatschappij Felix Meritjste Amsterdamheeftbij haar programma no. 23, van 22 jauuarij 11., de volgende eereprijzen uitgeloofd: i°. Een gouden eerepenningter waarde van veertien gouden dukaten, benevens een getuigschrift, voor het best gekeurde, behoorlijk af gewerkte Schilderij in olieverw, nagenoeg hoog zes-en-vijftig en breed een-en-zeventig duimen Nederlandsche maat, voorstellende: Een Boeren Beestenstal bij dag- of zonlicht, eigenaardig gestof feerd. 20. Een dubbelden zilveren eerepenning (op denzelfden stempel als de gouden) benevens getuigschriftvoor de best geoordeelde ge kleurde teekeningnagenoeg hoog twee-en-dertig en breed zes- en-veertig duimenNederlandsche maatvoorstellende Eene Vischmarkt eigenaardig gestoffeerd. De mededingers voor beide bovenstaande onderwerpen worden ver zocht, in het naambiljet tevens te willen stellen den prijs waarvoor zij de ingezonden stukken aan het Departement willen afstaan, zullende men, na de prijstocwijzing aan den bekroonden opgeven, of men het stuk vermag te plaatsen. 30. Een enkelden zilveren eerepenning (op denzelfden stempel als de gouden) benevens getuigschriftvoor het best gekeurde modern geschilderd Beeld. 40. Nog looft het Departement uitingevolge de bepalingen van 22 Maart 1823, twee dubbelde zilveren eerepenningen, benevens ge tuigschriften voor in den zomer van dit en dien van het volgende jaar, geschilderde Akademiebeelden en twee zilveren eerepennin~ gen benevens getuigschriftenvoor in dezen en in den volgen den winter geteekende Akademiebeelden. Het Departement noodigt uit tot het dingen naar de uitgeloofde prij zen van de twee eerste vakken, alle deszelfs Leden, als medealle overige kunstbeoefenaars in dit Koningrijk; terwijl hetzelve het schilderen en tee kenen der Akademiebeelden alleen openstelt aan de werkende Leden van dit Departementen naar het modern Beeld ook aan alle de Leden der Maatschappijmet bepaling dat er drie mededingers moeten zijn. Het Departement behoudt echter aan zich het regt omwanneer alle de ingekomene stukken, voor één of meer van de voorgestelde uitlo- vingenmogten geoordeeld worden niet genoeg aan de kunstvereisch- ten te voldoen, in dat vak of die vakken geene prijzen te geven ter. wijl, bijaldien, voor de twee eerste vakken, slechts één stuk inkwame, echter, bij genoegzame verdiensten tot den uitgeloofden prijs, beoor deelaars dien zullen kunnen toewijzen. Men verlangt dat het volgende in acht genomen worde i°. De ingezondene stukken zullen moeten geteekend zijn met twee on derscheidene zinspreukenen vcrzeld gaan van twee verzegelde brief jes, op één van welk de eene zinspreuk moet staan, en van binnen de naam van den maker van het stuk, en op het andere briefje de tweede zinspreuk, en van binnen een of ander kennelijk teelten. Stukken, deze vereischten missende, zuilen niet in aanmerking kunnen komen enbij het openen van het naambriefje de naam daarin niet wel gesteld bevonden, wordende, zal er geen prijs en ge-

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1