N#. 34. MIDDELBURGSGIIE COURANT.^ ïj f Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FRANKfORT den 9 maart. Volgens berigten uit Berlijn Worde al daar veel gesproken van hetgeen dezer dagen in Silezie is voorge vallen. In onderscheidene dorpen van het regerings-district Liegnitz, die deels door Katholieken, deels door Protestanten bewoond worden, had* den de laatsten, die met de eersten in de beste verstandhouding leven», dezelven bijbels ter lezing medegedeelddie spoedig in handen van ve le Katholieken waren. De prins-bisschop van Breslaude heer van Schi- inonsky, had dit naanwelijks vernomen, of hij zond een geestelijken raad naar de dorpen, om door vermaeingen en bedreigingen den Katholieken de bijbels te onttrekken. Hij. liet de Katholieke schouten bijeenkomen en eischte van hen, dat zij in de uitvoering van dezen last behulpzaam zouden zijn. De schouten weigerden zulks en verklaarden zelf tot de schuldigen te behoorendie den bijbel lazen; ja zij gaven, gelijk som migen beweren, te verstaan, dat zij geznmeulijk tot het Protestantisnnis zouden overgaan, indien men hen daarover verder moeijeflijk viel. De geestelijke raad keerde alzoo onverrigter zake terug en gaf den prins bisschop verslag. De heer van Schimonsky heeft daarop, naar men zegt, de hulp van den wereldlijken arm ingeroepen; maar de opper-president Merkel heeft gemeend, aan dit aanzoek geen gevolg te moeten geven. Te Berlijn schijnt men ook niet gezind, om de Katholieke onderda nen, die de heilige schrift lezen willen, het gebruik daarvan te verbie den. Brengt men met de evengemelde omstandigheid de voorstelling der meeste Katholieke priesters 111 Opper-Silezie in verband, die eene geheele hervorming der godsdienst verlangen, zoo schijnt men gewigti- ge gebeurtenissen in dit land te moeten verwachten GROOT-BRITTAN JE.' LONDEN den 10 maart. In het huis der gemeenten is gisteren we derom over het belangrijk punt der graanwetten gehandeld en heeft de heer Whitmore eene verandering voorgeslagen in do bepaling van het inkomend regt op de tarwehierin bestaande datwanneer de gemid delde prijs van dat graansoort 50 schellingen en onder de 51 schellin gen per qnarter zijn mogthet regt op elk quarter 1 pond ster!, zijn Zal, en dat voor elke geheele schelling, die het boven de 50 zal kos ten, het regt met twee schellingen verminderen zal, tot de prijs <5 schellingen zal zijn. Hierdoor zou hetgeen de beschermende prijs ge noemd wordt van 60 tot 50 schellingen verminderd worden. De heer Grant heeft tegen dit voorstel gesproken en de resolutie van het gou vernement verdedigd welke dan ook met 335 tegen 50, en dus met eene meerderheid van 285 stemmenaangenomen is. Het nieuwe plan heeft reeds eene rijzing in de graanprijzen bewerkt. De marqnis van Lansdowne heeft geraden gevonden om zijne mo tie 1 betrekkelijk de zaak der Katholieken welke hij tegen aanstaanden donderdag in het hoogerhuis aangekondigd had, niet te doen, maar te vens verklaarddat zijn gevoelen ter gunste van deze zaak onverander lijk bleef, en dat hij zeker was, dat weldra aan de Katholieken gelijke regten als aan de andere onderdanen van Z. M. gegeven zullen worden. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 15 maart. Zoo men verzekert, zal bij de nieuwe redactie op de zamenstelling van de regterlijke magt worden voorgesteld het behoud van tWce arrondisscments-regtbanken in de zuidelijke pro vinciën des Ri;ks, welke, na aanleiding van het eerst aangeboden ontwerp, zouden zijn vervallen. Nog, zegt men, wordt bij deze nieuwe redactie voorgedragenom de regters van de arrondissements- regtbanken voor hun leven aan te stellen. 'n de bijeenkomst van de Tweede Kamer van heden is rapport nitgebragt van de centrale sectie over het ontwerp van wet voor de geldmiddelen van 1827. Meer dan eene afdeeling heeft zich beklaagd over het onvoldoende van de antwoorden van gouvernementswege gege ven. Maandag zal over de wet worden beraadslaagd. De centrale afdeeling heeft rapport nitgebragt over het naar de sectien verzonden verzoek van Mulderverlangende dispensatie ten einde een huwelijk te mogen aangaan met de zuster zijner overledene vrouw. Men. heeft besloten om dit verzoekt dadelijk in overweging te nemen. Petitiën van xle gemeenten Marienbourg, Brielle, Veurne, Visé St. IlnbertMarche, Almelo, Hardenberg Gorinchem WinschotenBoom en orsc ïottot behoud hetzij van regtbankenhetzij van kantonsge- regtenzijn ter griffie gedeponeerdterwijl tevens is besloten derzelver inhoud, gedrukt, aan de leden mede te deelen. Daarna zijn de beraadslagingen geopend over het verzoek van Mulder en wel over de vraag kan de liaineringeval van dispensatiehet ini tiatief nemen? De heer de Sctus heeft aangemerkt, dat de Kamer, naar aanleiding van artikel 68 der grondwetgeregtigd was, om, ook in dergelijke gevallen, een voorstel aan Z. M. te doen. De heer Marechal heeft in denzelfden geest gesproken. De heer Donker Curtius heeft het tegendeel beweerd. [Bij het afzenden dezer berigtL'n waren de beraad slagingen nog niet afgeloopen.] CULENBORG den 10 maartBij de treurige opsomming van de rampen van den tegenwoordigen watersnood verpoost zich het getrof fen hart, met een aangenaam gevoel van menschelijke waarde, bij eene edele daad, van welke wij hier ooggetuigen hebben mogen wezen, en waarvan hier het verhaal volgt. Zekere Johanties van der Hoef, die het hakhout van eene griendinge in het veld, ruim uurs afstands van den dijk gelegen, had gekocht, hetwelk bij het opkomen van den vloed nog niet alles had kunnen wor den geborgen, trachtte, op zondag den 4 dezer, hiervan nog zoo veel mogelijk te redden waarin hij door Hendrikus Terneuze werd bijgestaan. Onderscheidene malen hadden zij met de schuit heen en weder geva ren en reeds hadden zij de terugreis met de laatste vracht aangenomen (omstreeks ten vier uren nadenmiddag,) toen, door eene eensklaps op- gekomene allergeweldigste stormvlaag, hunne schuit, die welligt ook overladen was water schepte en zonk. Zij bevonden zich toen nog op het overstroomde land, waarop het water intusschen reeds zoo hoog was dat hetzelve over hunne schouderen stroomde; niet verre van daarston- den eenige knotwilligenhun eenigste hoop op behoud, dan, tusschenhen en deze was een sloot gelegenhoe dezelve alzoo'te bereikengeen van beiden zwemmen kunnende? Na ruim een vierde uur in dezen ge- vaarvolleu stand te zijn geblevenhet water meer en meer wassendeI v ..V; den 2o Maart. en niet lahger aan den sterken golfslag wederstand kunnende' biWefi waagt J. van der Hoef zich eindelijk in de diepte, en heeft liet geluk door een golf tot tegen een der bobmen te worden geslagen Wélke hij» half bewusteloosvasthielden beklom; na eenige verademitig gelukte*, het hem alstoen, door het toereiken van den kloet, dien H. Terneuzt had weten vast te houden denzei Ven ook tot zich te trekken. Hüri angstig geschreeuw om hulp werd aan den dijk gehoorden honderden menschen verzamelden zich aldaardoch tot redding zag niemand moge- lijkneid, /llbert Hik lasbehuwd-broeder vail H. Terneuze, trachtte tot twe-e maal toe met eene schietschouw zich tot hen te begeven dan wérd telkens door den geweldigen golfslag eh deining teruggesmeten. Zekere Gerttt de Hos, wetende dat de, niet Ver van daar wonende Nikoladi van den Boogaardook een séhietsClroUw of drieplank bezat, liep töt hemmaakte hem het nijpend gevaar dier beide personen bekend eü trachtte hem aan te sporen om hunne redding te beproeven, Deze edele menschenvriend was daartoe dadelijk gereed; dah dit brooZe vaartuig alleen en zonder eenig evenwigtte besturenware het onmogelijke on- dernomen; na aanhoudend overreden en langdurig weifelen, zoude ge noemde G. de Hos hem op dezen zoo gevaarvollen togt vergezellen. Dadelijk Vangen zij denzelven aan, hoezeer beiden bij hun Vertrek voor verloren werden gerekend; na eene worsteling van ruim driekwart tier uurs tegen wind en golfslag, bereiken zij eindelijk den boom, op welken die beide personen zich bevonden, die verkleumd en in den ellendigsten toestand door het ingezwolgen waterin hun ligt vaartuig werden opgenomen. Met een gerust vertrouwen op de Goddelijke Voorzienigheid neitiért zij, hoezeer overladen, hunne terugreis aan, op welke zij, met inspan- ning van alle krachten, onafgebroken moesten bezig zijn om het inStroo- mende water uit te hozen, en bereikten eindelijk gelukkig clen.wdl, waar zijin den dankbaren handruk der beide geredden de grootste vol* doening voor hunne zelfopoffering mogten smaken. GORINCHEM den 15 maart. Ingevolge de op hedefl irigekomert berigten van de doorbraken boven Ochtenis bij nadere opneming vail den toestand van zaken aldaar, door deskundigen bevonden, dat de voor. genomen digting, bij den tegenwoordigen rivierstand, voor als nog niet wel mogelijk is.«. Men gaat inmiddels voort met daartoe rijs-materialeil steen enz. aan te voeren, Zooveel de harde wind zulks maar döenlijK maakt. Opgenoemde doorbraken werken nog met een verval van ii el naaf biunen. Intusschen is desniettegenstaande het vloedwater door de uit* loozing bij Dalem steeds verminderende, zijnde in het geheel thans 4$ Ned. duimen afgeloopen. De dijken in deze streken hebben wederom Veel geledeneh de hui* zen langs dezelven onder SpijkDalem en Vurenzijn door den zwa« ren slag van het water van achteren weggeslagen. De dijken heeft mefi nu alleen door een rijzen beslag voorziénom verderen uitslag voor tö komen. MIDDELBURG den 19 maartWij verheugen ons te kunnen be- rigtendat te Groningen, van den 9 toten met den 15 dezer, hel getal der geborenen dat der overledenen heeft overtroffen: eerstgemeldert waren 18, laatstgemelden 17. -r Het nieuwe stads-weeshuis te Leeüwardeh is door wijlefi den Wé! ed. gestr. heer J. M. Baljé in leven oud-raad van Nederlands Indien tot universele erfgenaam gemaakt, onder de bepaling dat uit de inkom sten der nalatenschap jaarlijks zal worden afgezonderd eene sora Van dül. zend guldenom te strekken voor Zoo vele blinde kinderenals uit die gelden op het instituut tot onderwijs van blindente Amsterdam zullen kunnen worden onderhouden en onderwezen. De keus dier kin deren is aan regenten van voorschreven weeshuis overgelaten, mits zich bepalende, in de eerste plaats, tot kinderen welke in hetzelve huis aanwezig mogten zijn; vervolgens tot kinderen uit alle piettse gestichu ten, van welken aard of welke godsdienstige genootschappen ook, die, of in deze sjadof wel in de provincie Vriesland bestaanen eindelijk, tot de verdere inwoners dezer provinciewaarbij echter steeds in het oog moet worden gehouden, dat de meest behoeftigen in dezen de mees te aanspraak hebben. De op den 8 dezer te Rotterdam door de Nederlandsche handel maatschappij in veiling gebragte 14720 kisten thee zijn meestal verkocht tot veel liooger prijzen dan men verwacht had. De boei is geloopeu van 50 tot 51J cents, de congo van 80 tot 106, de kempoei van 83 tot 98, de souchon van 81 tot 150, de songlo van 94 tot 105, de hlj- santschin van 94 tot 131de tonkay van 95 tot 98 de uxem van 146 tot 177, de hijsant van 180 tot 231, de joosjes van 203 tot 291 en de pekko van 302 tot 397 ets. Maandag II. is een detachement van 26 man def iste divisie, be- hoorende tot de naar Java bestemde reserve,, naar Harderwijk vertrok ken om van daar verder naar gezegde bestemming overgebragt tö worden. Men verzekertdat de heer Irnbyze van Batenburg weidfamet een detachement troepen voor de Oost bestemd, naar de Waterloo zal vertrekkenom de zieke en ontbrekende manschappen aan te vullen, De dagbladen van Batavia tot den 4 november, Zijn aangekomen. Men vindt in dezelve een rapport van den generaal van Geenaan Z. Exc. den initenant-gouverneur-generaalgedagteekend Sonrakarta den 21 october. In hetzelve wordt verslag gedaan van een scherp gevecht hetwelk op den 19, tusschen de troepen onzer bondgenootenonder steund door een gedeelte van onze krijgsmagt, en de opstandelingen heeft plaats gehad. De uitslag van dit gevecht is, na eenen hevigen wederstand des vijandsvoor de onzen voordeelig geweest. Voor het overige waren de zaken bijna in denzelfden toestand als bij de laatste berigten. De opstand was verre van gedempt te zijn, Zelfs hadden de muitelingen zich wederom met grooter aantal in het district Probolingo vertoondmaar men had berigt ontvangendat er vele voorname perso- naadjes van den vijand in de laatste gevechten gesneuveld waren, het geen eene groote neerslagtigheid onder denzelven bad verwekt. - ZEE-TIJDINGEN. VLISSINGEN den 17 maart. De Nederlandsche brik Palmira kapt. C. de Vosvan Charlestown naar Antwerpen bestemdmet katoen en rijstis met verlies zijner ankers hier binnengevallenen met het vatt 0 O ÏZJh s*

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1