N°. 33. v MIDDELBURGSCIIE COURANT. Zaturdag in 'ïf. den 17 Maart» NIEUWSTIJDINGEN. NOORWEGEN. CHRISTIANIA den 17 februari/. Door den staatsraad Krogh zijn dertien koninklijke voorstellen ter tafel gebragtwaarbij, onder an deren dat ter afschaffing der accijnsen op alle voorwerpen van consum- tiebehalve op de brandewijnen alsmede datom aan alle schippers van vaartuigen, welke in Noorwegen aankomen, verlof te verleenen om zelve, zonder tusschenkomst van makelaars, de tolregten voor hun schip en hunne koopwaren te mogen betalen, de vrachtgelden te innen enz. DUITSCHLAND, BERLIJN den 5 maart. Volgens tijdingen uit Petersburg, van den 94 februarij is, omstreeks het eind der maand november, inden omkring van het Siberische bergwerk Zlatooust nabij dat van Miasswederom bene rijk met gond bezwangerde bedding zandgrond gevonden. FRANKFORT den 9 maart. De grootvorst Konstantijn is den 17 februarij in Petersburg aangekomen. De Russische regering heeft het tioódig geachtom Grusie en het gebied van den Caucasus in staat van oorlog te verklaren, en zendt steeds troepenalsmede bekwame en be proefde officieren derwaartsten einde den oorlog tegen de Persianeu in het aanstaand voorjaar met kracht te kunnen doorzetten. HAMBURG den 9 maart. Het drijf-ijs uit de Elve is opgeruimd, en gisteren is de eerste stoomboot uit Londen aan deze stad aangekomen. CROOT-BRITTANJE. LONDEN den 9 maart. In de zitting van het lagerhuis, van eer gisteren nacht, is de motie van sir Burdett, ten behoeve der Roomsch- Katholieken, met 276 tegen 272 stemmen, verworpen. FRANKRIJK. PARIJS den 9 maart. De kamer der gedeputeerden heeft hare be raadslagingen over de beruchte wet op de drukpers nog niet ten einde ge bragt en de oppositie verdedigt haren grond voet voor voet. In weer wil van de aanmerkingen van den heer Constant, wegens de zware voor gestelde geldboeten tegen het hoonen van bijzondere personen, waarvan de buitensporigheid naar zijn oordeelgelegenheid zal geven tot straf feloosheid, is dit artikel aangenomen. Men heeft nog gespfoken over het onvoegeiiike van lieden, veroordeeld tot gevangenis-straffen, terza ke van misdrijven, door middel der drukpers gepleegd, te vermengen met boosdoeners en galeiboevendoch de beruchte Dudon heeft ook ten dien aanzien het woord opgenomen en verklaard, dat, zoo men de straf fen wilde laten werkendezelve moesten knellen. - De kiezers van Orleans, bekend tot dus verre als meerendeels be staande uit warme aanklevers van de monarchale gevoelenshebben de zer dagen een opvolger benoemd voor wijlen den ministerielen Crignon d'Auzouer, en hebben, met eene meerderheid van 324 stemmen van de lévert "een "duuïëfij"blijk" "op," ti'ac'dè" meer \>es'ch'aaïclê stand"begint tê gevoelen, dat het hoog tijd wordt, om te zorgen, dat de kamer der ge deputeerden uit onafhankelijke lieden bestaaten men houdt zich ver zekerddatals op dit oogenblik eene algemeene keuze moest gedaan worden (waaraan echter door het ministerie niet wordt gedacht), de ka mer geheel anders zoude zijn zamengesteld dan zij thans is. Het schijnt, dat het Fransche ministerie aan de in 1816 uitgevaar digde wet, waarbij de echtscheidingen zijn afgeschaft, eene terugwer kende kracht wil doen geven. Een der maires van Parijs, ten minste, heeft iemand, wiens huwelijk vóór de invoering dier wet door echt scheiding wettig was ontbondengeweigerdtot een tweede huwelijk toe te laten-, en, ter zijner regtvaardigingeene aanschrijving van den minister van justitie vertoond. Die persoon heeft den maire voor den burgerlijken regtcr gedagvaardzoo dat men eene uitspraak dezer zaak naar regtskundigc en niet naar staatkundige beginselen, te wachten heeft Met buitengewone staatsie is het lijk van den grooten sterrekundi gen Laplace ter aarde besteld. De aanzienlijkste mannen van Frankrijk vele leden van de akademie en andere geleerde maatschappijen, de poly- technieke school en het korps van de genie volgden den trein. Op het wapenschild van. den overledenen had men de Zon, Jupiteren zijne wach ters en Saturnus met zijnen ring geschilderd; Het oppositie-blad te Courrier Frangais heeft dezer dagen twee ar tiketen geplaatsthet eerste ten titel voerende I.ogentaal van den heer de Villéle," en het andere, hetwelk den afgevaardigden Dubon betrof: v Beschaamd gemaakte bedriegerij." De uitgever van dit blad is deswe gens voor den regter van instructie geroepen, en nu verklaart de oud gedeputeerde Keratrij de schrijver te zijn van het eerste artikelen ver langt, in plaats van. den verantwoordelijken uitgever van den Courrier, voor de regtbank van eersten aanleg als beschuldigde te verschijnen. De Constitutionnel maakt, ter gelegenheid'van het.ougeluk van eenen wijnlcoopers-knechtdie, te voren steeds geregeld van leven, maar tot het hazard-spél in het Palais-Royal verleid, eenen zijner mak kers bestolen en zoo men zegt vermoord heeft, zeer scherpe aanmerkin gen tegen het stelsel, hetwelk deze spelen duldt en beschermt, om daar uit-eene bron van inkomsten voor de policie te vinden. PARIJS den 11 maart. I11 de kamer der pairs is gisteren de wet op het tarief der posterijen, njet 11-5- tegen 30 stemmen, doorgegaan. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 13 maart. De op gisteren te Antwerpenvan wege de Nederlandsche handelmaatschappijverkochte 17391 balen Java en Brazil koffij is verkocht van 2-7 tot 365- centen. Het Zweedsche gouvernement heeft besloten om de provincie Zpehmd voortaan af te scheiden van het consukiir-district der stad Am sterdam en die provincie vereenigd met het consulair-district van Ant werpen. GENT den 14 maart. Het hof van assises van. Brugge heeft den xo dezer tot de doodstraf veroordeeld, den persoon van Martin Creu'soud 48 j«ren, daglooner, wonende te Rousselagre, als overtuigd van, op den 10 augustus II.. zijnen vader zoodanig te hebben mishandeld, dat bij aan de gevolgen daarvan is gestorven. De veroordeelde zalmet een hemd omhangen.blopttfoets en liet aangezigt met een zwart floers be dekt, naar eene der publieke pléitien van Brugge worden geleid; hij zal op. hk-SChavoc do lezing zijner senteritiè aanhoorenhierna zal hem de xegterhand worden afgekapteu terstond hierop het doodvonnis ondergaan. MIDDELBURG den tö maart. Van Gorinchem den 13 meldt metxl Volgens denopens den staat der rivierenvan alle dijkposten in- gekomene berigtenis het water overal vallende, en zijnde dijkpostetl dien ten gevolge op het punt van geheel opgeheven te worden. Volgens de laatste berigten van Ochten was men er steeds bezig met het aanvoeren der rijsmaterialenen hoezeer dit door den harden wind eenige vertraging had ondervonden, hoopte men evenwel den 14 of Ui» terlijk den 15 dezer een begin te kunnen maken met het digten van de aldaar gevallen doorbraken, ter besturing en bevordering van welk werk twee voorname dijkbazenmet den heer inspecteur-generaal Goudrtaarii naar Ochten vertrokken zijn." Uit Arnhem den 12 schrijft men dat het getal lieden uit de arbeiden» de volksklasse van de overstroomde streken die door districcs-commis- sien. moeten onderhouden wordengroot isen te Wageningen niet min» der dan 1600 bedraagt. Bij de uitdeeling van levensmiddelen, den 10 dezer, door de commis sie voor de noodlijdenden wegens den watervloed, te Cuilenburg ge daan, ismen dringend verpligt geweest, 298 huisgezinnen, uitmaken de een getal van 1126 personen, tebedeelen, waaronder niet zijn be grepen de eigenlijke armenin wier behoeften door de onderscheidene armbesturen bepaaldelijk wordt voorzien. Ontzettend getalin vergelij king met de bevolking dier stad Behalve de uitnoodigingdoor de commissie te Ochten, en die door de heeren Venhuizen Peerlkamp en Deenik te Haarlemen den predikant van IVoudenberg in 'sHage, tot leniging der rampen, door den tegen- woorcfigën watervloed in den omtrek van Cuilenburg veroorzaakt, heeft ook de heer Molenaar, predikant in 'sHage, op aanzoek eener commis sie te Wageningen, zijne diensten aangeboden tot het ontvangen en over maken van liefdegiften ter verzorging der behoeftige bewoners van efett aantal Betuwsche dorpen, die door dit zelfde onheil ongelukkig zijd) geworden. Aan de 49 manschappenwelkeop de eerste uitnoodiging van het collegie van burgemeester en wethouders van 's Gravenhagehewèn gesneld zijn, om Zr. Ms. schip Waterloo, bij Borkum» de ver- eischte hulp aan te brengen, en zich hiertoe, in het Nieuwe Diep, tef beschikking van de marine hebben gesteld, is door den raad dier stad# als een bewijs van erkentenis voor hunnen uitstekenden ijver en moed eene buitengewone premie van f 490 toegelegd. De Waterloo is te Sheerness in hét drooge dok gebragt, om te repareren. De troepen zijn provisioneel overgescheept op een oud schipdat aan den wal ligten het zeevolk aan boord van een ander schip. Den 9 zijn de zeven Vlaardinger hoeker-schepen en de sloep vatt Perniswelke gemeld schip van Helgoland naar Scheerness hebben ver gezeld behouden in de Maas terug gekomen. De stuurlieden bebbêtl Helgoland zoo bezwaarlijk en moeijelijk maakte, ook op hunne terttg- reize de voornaamste oorzaak was, dat de fVaterloo niet In Texel is binnengekomen. In de zitting van Frankrijk's gedeputeerden, van den 13, is het ge- heel der wet op de vrijheid der drukpers, met 233 tegen 134 stem men., aangenomen. Er waren meer dan 63 leden afwezig, hetgeen zeef te verwonderen was. Zoo blijft dan nu nog alleen maar de hoop vatt alle vrienden der beschaving op de kamer der pairs gevestigd Partikuliere berigten van den 10 februarij, uit Korfu te Amsterdam ontvangenverzekerendat het den Griekschen generaal Makri niet al leen gelukt is de forten van Missolunghi op den vijand te heroveren met gevangenneming van een dertigtal Turkenmaar dat dezelve oolf kort daarna de bouwvallen zeiven dier heldhaftige vesting van hare over weldigers heeft verlost. Dit berigt vereischt echter nadere bevestiging. Er wordt voorts uit Konscantinopel, over Frankfort, gemeld, dat de Russische zaakgelastigde, de heer von Minciakyeene zeer nadrukke- lijke nota aan de Porte overhandigd heeftbetrekkelijk de bevrediging van Griekenlandwaarin onder anderen gezegd wordtdat de Porte zelve eene tusschenkomst moet wenschendewijl deze, indien de Grie ken overwinnaars blijvenhaar noodig kan wordenen zoo de Griekerf het onderspit delvenkeizer Nikolaas geen werkelooze aanschouwer blijven kan van het uitroeijen zijner geloofsgenooten. Deze nota had zoo men verzekertveel indruk gemaaktdoch had de Porte zich des wegens nog niet verklaard. ZEE-TIJDINGEN. MARSEILLE den 5 maart. In het laatst der vorige maand is het Nederlandsch fregat Kenau Hasselaar van Mahon naar Srairnage zeild, ten einde de Rupel aftelossen. De korvetten Proserpina en IJecla kruissen in de Levant. Het schip Holland en de brifc Gier liggen te Mahon. De brik Pellicaan is alhier aangekomen*' HELVOETSLUIS den 13 maart. Heden is alhier gearriveerd het schip Industrie, kapt. D. J. Buising, van Batavia. BESTUREN ev ADMINISTRAT1EN. NOTIFICATIE. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt btj deZen ter kennis van de belanghebbenden, dat door Zijne Excellentie den Heer Opper-Jagermeester van Zijne MajesteitOpper-Houtvester voor de Noordelijke Provinciënmet overleg van Hun Ed. Groot Achtbaren <le Gedeputeerde Sraten de Sluiting der Visscherij in deze Provincie (dia der Paling uitgezonderd) is bepaald te beginnen op den 20 dezer en te eindigen op den 31 Mei dezes jaars; na welk tijdstip dezelve op da gewone wijze weder zal mogen worden uitgeoefendterwijl de Vis- schers van beroep de door hen vóór den aanvang der sluitinggevan gen Vischtot op den 10 April aanstaande zullen mogen verkoöpen. Zullende een ieder, die zich eenige overtredingen ten dezenmogt ver oorloven tot de straffen bij' de wetten bepaald worden' vervolgd. En zalten einde niemand hiervan eenige onwetenheid voonvéndéf# deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks gewoon is te ge schieden, mitsgaders in het Provinciaal Blad worden geplaatst. Middelburg den 16 Maart 1847. VAN VREDENBURGH. ■H r qowag:. -»- *-T 1

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1