N°. 3i. MIDDELBURGSCHE COUÏIANT. t: Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. ■9'- v';. Jp"/ ZÜID-AMERIKA. BUF.NOS-AYR.ES den i decemberDe constitutie definitivelijk be krachtigd zijnde, zoo heelt de heer Goretti, in de avond-zitting van den 27 november.aan het congres voorgesteld, deszell's werk vol ledig te makendoor de volgende concept-wet aan te nemen „De, door het tegenwoordige congres, gesanctioneerde constitutie, brengt eene volkomen vergetelheid mede van alle verbitteringenwelke het verschil van politieke denkwijze tusschen de burgers der Argentijn- sche republiek, sedert de installatie van het tegenwoordig congres, kan hebben voortgebragten geen ingezeten zalimmeruit hooide zijner politieke denkwijze, mogen beleedigd worden." Deze concept-wet is in de zitting van gisteren aangenomen. DU1TSCHLAND. FRANKFORT den 3 maart. De heer Hesheth aide-de-camp van lord Cochrane, is den 11 januarij te Milo aangekomen, en heeft zich vervolgens naar Hydra begevenom aan te kondigendat de lord bin nen twee maanden met schepen en geld in Griekenland zal zijn. De heer Hesheth is belast met het aanwerven van 500 Hydrioten. In een brief van den heer Eynard, geschreven te Geneve, den 25 februarij jl. wordt de aankomst van lord Cochrane te St. Tropez beves tigd. Gemelde lord had van zijne aankomst aldaar den heer Eynard schriftelijk kennis gegeven. Hij was zeer te vreden over zijne brik, en voornemens den 20 februarij scheep te gaan. Van Napoli had de heer Eynard tijding tot op den 4 januarijbe vestigende de derde, door Karaiskaki behaalde overwinning, en melden de, dat het bij Volizza buit gemaakte konvooi veel aanmerkelijker is geweestdan men het aanvankelijk had opgegeven. De paketboot van Korfu, den 21 februarij, te Triest aangekomen heeft berigten van daar aangebragt tot den 8 Iuidends welke de za ken der Grieken bij voortduring gunstig stonden. Ibrahim-pacha was werkeloos te Modon, en in Oost-Griekenland was alles in opstand. Ka pitein Makri was over Salona tot in de ommestreken van het verwoeste Missolunghi voortgerukt. Volgens die berigten, zou Athene geheel vrij ep de seraskier tot tegen het einde der Thermopylen terug geweken zijn. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 6 maart. Gisteren avond heeft de heer Burdett zijne aangekondigde motie, ten voordeele van de belijders der R. K. gods dienst, in het lagerhuis voorgedragen. Zij strekte, dat het huis zoude verklaren ten volle overtuigd te zijn van de noodzakelijkheidom de thans bestaande verordeningen, bij welke deR. Katholieken belet worden inde tritoefenfng hunner burgerlijke regten, in nadere overweging te nemen, en middelen voor te dragen, ten einde dezelve van dit bezwaar te ont slaan. De heer Burdett is door lord Morpeth en de heeren Stuart, Ri- ce, Bronslow en Martin ondersteund. De heer Dawson heeft zich te gen de motie verklaard en gemeend, dat kerk en staat, zoodanig als die thans door de constitutie gewijzigd zijn, door eene emancipatie der R. Katholieken gevaar zouden loopen. De beraadslaging zal morgen worden voortgezet. Men ziet den uitslag met eene bijzondere belangstelling te gemoet, als een blijk van de mefening van het nieuwe parlement in deze gewigtige aangelegenheid, waaromtrent, gelijk bekend is, de ministers i\iet eenstemmig denken. Graaf Liverpool wordt steeds beter; ofschoon men het steeds daar voor houdtdat hij nimmer zijne vorige functien weder zal kunnen her vatten, is zijn opvolger nog niet benoemd. Men meldt uit Ierland, dat van tijd tot tijd verscheidene personen tot de Protestansche eeredienst overgaanen datonder anderenin het distrikt Cavanin den tijd van elf weken 304 personen tot dat be sluit zyn gekomen. De berigten van Manchester luiden weder ongunstig ten aanzien van den toestand van den handel en de fabrieken. Het dagblad the C/obevan den 1 maart, heeft berigten van Co- ltmbialoopende tot den 7 januarij. De bevrijder Bolivar en generaal Paëz hebben elkander den 2 januarij te Valencia ontmoet. De laatstge noemde heeft zich geheel en al aan Bolivar onderworpen, die hem oogen- blikkelijk daarop den titel van opper-bevelhebber over Columbia heeft opgedragen. Het is onder dezen titeldat hij onder Bolivar de militai re magt zal blijven bekleeden. „Op deze wijze, zegt de correspon dent, is de insurrectie in Columbia ten einde geloopenwelke, zonder de tegenwoordigheid van den bevrijder, met eenen burger-oorlog had kunnen eindigenen den ondergang der republiek ten gevolge hebben." FRANKR IJ K. PARIJS den 3 maart. De kamer der afgevaardigden heeft het achtste artikel van het ontwerp van wet op de politie der drukperszoo als het door de commissie gewijzigd was, aangenomen. Hetzelve betreft dc verantwoordelijkheid der eigenaars van dagbladen. Na negen dagen redetwist is men nu gisteren gekomen tot het pde artikel van het ont werp, datzoo als het door de commissie veranderd was aangenomen is, met nog deze bepaling, dat de drie verantwoordelijke eigenaars meer dan de helft van den eigendom van een dagblad zullen moeten bezitten. Door dc bepalingen welke daarbij komenzal nuingeval een eige naar van éen dagblad wien daarvan b. v. 51,000 fr. toebehoort, komt te overlijdenzoodanig dagblad niet meer kunnen uitgegeven worden Zeer onsthimig is de vergadering afgeloopen. De ministers zeiven be rekenendat, als de wet doorgaat, niet meer dan ten hoogste drie on afhankelijke dagbladen te Parijs zullen kunnen blijven bestaan, welke dan nog gedurig in gevaar van vernietiging zullen verkeeren. Dm 6. De kamer der gedeputeerden heeft de discussien over de wet tegen de drukpers voortgezet. De minister van justitie heeft genoegen geno men met het voorstel der commissieom een artikel achterwege te la ten, waarbij het zegelregt op de dagbladen verhoogd werd. Daarente gen' isonder andereneen amendement verworpen door den heer de Beanmont voorgedragen, en strekkende om aan een iegelijk, die vol deed aftn de voorwaarden bij de tegenwoordige wet bepaald vrijheid te laten tot het uitgeven van een dagblad, zonder daartoe eene voorloopt den i5 Maarts ge autorisatie vrtn het gouvernement noodig te hebben. Het hoofddoel van dit voorstel was, om zich te verzekeren, dat er ten allen tijde, wat ook het lot der 1111 bestaande nieuwspapieren worden mogtvrije en onafhankelijke dagbladen zullen bestaan. Dit was echter niet naar den zin van het ministerie eii dus werd deze voordragt door de drie honderd leden, waarover het in de kamer thans beschikt, afgekeurd. N E D E R L ANDB N. BRUSSEL den 8 maart. De sectien der Tweede Kamer hebben zich gisteren op den middag vereenigd om over te gaan tot liet onderzoek der aanvraag om dispensatie van zekeren Muller, uit Overijssel. De lieer Germamdie onmiddellijk na zijne aankomst alhier eert gehoor bij den Koningen vervolgens verscheidene «fonfefcirtien niet den minister van binnenlandsche zaken gehad heeft, heeft, Zegt uien aai» den Koning het ontwerp voor een concordaat overgebragt. De ligting der militie voor'dit jaar is, bij besluit van Z. M. vart den 3 dezer, op 16,998 man bepaald. 's GRAVENHAGE den 9 maart. Volgens bijzondere berigten, he den ontvangen, is in het Kanaal aangekomen het Nederlandsche koop- vaardij-schip Mariagezagvoerder Ruurds, tijdingen medebrengende vat» Batavia, tot den n november jl.welke, opzigtelijk den staat van za ken op Java gunstig luiden. Volgens berigten van Batavia van den 28 october, hebben op het laatst van de maand september en in de maand october verscheidene ge vechten plaats gehad, waarin onze troepen altijd de overhand hebben be houden. De ongunstige berigten over Engeland en Frankrijk ontvan gen, blijken dus ongegrond te zijn. Verscheidene dessa's van de muite lingen zijn door onze troepen overmeesterd en vernield. Den 5 october is de versterkte dessa Djatinom door onze troepen aangetasten na eenen hevigen tegenstand bemagtigd en verbrand. Den 15 october is - in het open veld niet ver van Soerakarta een algemeen gevecht gele verd tegen Diepo Negoro zeivendie met 4000 man tegeh die plaats iit aantogt was; de vijand verdedigde zich woedend, en nadat reeds de eer ste linie uit het veld geslagen waspoogde nog eene tweede meestal uit priesters bestaande, het gevecht te hernieuwen, doch insgelijks- vruchteloos. Sedert schijnt het dat Diepo Negoro naar den berg Merapia geweken is, om aldaar in eene bijna ontoegankelijke stelling post tehou- dendoch men gelooft dat hij bij gebrek aan leeftogt zal moeten terug trekken. MIDDELBURG den 12 maart. Van den 0 tot en met den 8 dezer zijn te Groningen overleden 26 personen en geboren 7 kinderen. Niettegenstaande den zwaren storm van den 6 en 7 dezer, zijnd® berigten van den staat der rivieren en dijkenheden ontvangen zee» geruststellende. - Naar men verneemt zal Zr. Ms. schip van ooj-log Waterloo niet naar het vaderland terug keerenom coi de verdere reize naar Ba tavia in staat te worden gesteldmaar zal deze bodem te Sheernes van het noodige tot dat einde worden voorzienen zullen de troepen aldaar aan boord blijven. Voorts verneemt men, dat eerlang voor den over- togt van de troepen, welke op de Wassenaar zijn ingescheept ge weest, koopvaardij-schepen in gereedheid zullen zijn gebragt. Den 9 hield het genootschap der Nederlandsche taal- en letterkun de te Gent wederom eene zitting, welke, volgens gewoonte, door d» tegenwoordigheid van de heeren gouverneur en burgemeester is vereerd. De heeren Vervier en Schrant hebben bij die gelegenheid gesprokende eerste over het verband tusschen beschaving en verlichtingde tweede over het verhevene der Hebreeuwsche dichtkunde. Berigten uit Brussel verzekeren, dat m.en, ten gevolge van de ge maakte aanmerkingen in de sectien der Tweede Kamer op het ontwerp voor de zamenstelling van de regterlijke magt, van gouvernements wege gezind zoude zijn, om aanmerkelijke veranderingen in dit ontwerp voor te dragen, en wel, onder anderen, met betrekking tot den tijd, voor welken de regters in de arrondissements-regtbanken voor de waarneming hunner functien zouden worden benoemd. Men verzekert wijdersdat het gouvernement niet voornemens zoude zijn, om van het stelsel, om in elke provincie een geregtshof te vestigen, af te gaan. ZEE-TIJDINGEN. MIDDELBURG den 12 maart. Te Kanton is den 26 september lti, behouden gearriveerd het schip de Zeeuw, kapitein Corn. Rickels, van deze stad; hoopte half december de terugreize aan te nemen, zijnda schip en eqnipagie in goeden staat. VLISSINGEN den 10 maart. De schepen, welke in onze haven' hebben overwinterd zijn den 4, 5 en 6 -dezer successivelijk naar hun ne bestemming onder zeil gegaan. Van quarantaine is ontslagen en den 9 maart naar Antwerpen opge zeildthe Prince oflVaterlookapt. A. Dearyvan Alexandrie. Heden is alhier ter reede gekomen, dc Goede Hoop, kapt. W. H. Boon van Bordeaux naar Amsterdam gedestilleerd, met wijn. Voorts zijnvan den 6 dezer tot hedenvoor Antwerpen bestemd op onze reede aangekomen De Palmara kapt. C. de Vos, van Charlestown met stukgoederen; de Goede Hoopkapt. T. IJ. Klein, van Messina, met fruit; de Nieuwe Union, kapt. P. van den Broeke, van Londen met stukgoederen; l'ln- trepidekapt. J. Nickersen, van Buenos-Ayres (laatst van Ostende), mee luiidert en wijn Mathilda kapt. G. van Groenendaalvan Batavia, mee koffij en suiker; Oxford, kapt. R. King Porter van Charlestown, mee katoen en rijst; Edttard Louise, kapt. D. B. Dircksen van Sevilie, met wol; Sara, kapt. G. Unruh van Huil; de F./iza kapt. J. Rin- kenvan Londen, en de Jonge Jan Schoon, kapt. M. J. Schoon, van Havre-de-Gracealle drie met stukgoederen. Eindelijk zijn ook van Antwerpen de Schelde afgekomenen heden van onze reede naar zee gezeild De stoomboot the Superb, kapt. H. Strannch naar Londen, met stuk goederen de twee Broederskapt. J. K. Potjcwijd naar Topshnm, met boomschors; Librakapt. G. R. Engelman, met haver; the Duchessc of Portland, kapt. J. Hill, met boomschorsThortty Close, kaptx J. Ayrcs met vlas en klaverzaad, cn dc Jonge Johanna kapt. J. B. van Ptiyvelde, t f irifr; y

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1