MIDDELBURGSCHE 5 COURANT. Zaturdag den 10 Maart. N1E UW STIJ DINGEN. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 2 maart. Gisteren heeft de minister Canning de nieu we verordeningen op den invoer van vreemde granen aan het huis der gemeente'n voorgesteld. Bij het ontwerpen derzelve heeft men als be ginsel aangenomendat de tegenwoordige verordeningen op het opmaken der midden-prijzen der granen niet doelmatig zijn, en aanleiding kunnen geven tot kunstenarijen, strekkende om den waren staat van zaken te be mantelen en dat men de havens ten allen tijde voor vreemde granen moet openstellen doch onder Zoodanige bepalingendat het regt van in voer klimt, naar mate de prijzen der Britsche granen dalen, en dat dus tfe belangen van den landbouw worden beschermd, naar mate zij zulks behoeven. Op dien voet wordt voorgesteld, 0111 de midden-prijzen wekelijks,op te maken en zich naar deze opgave te regelen, en wel dermate, dat, als de Britsche tarwe tot 70 sh. het kwarter wordt verkocht, het regt op den invoer slechts 1 sh. zal bedragendoch dat dit regt voor elke sh. daling der binnenlandsche tarwe met 2 sh. zal worden verhoogdzoo dat hetbij eenen midden-prijs van 40 sh. per kwarter60 sh. zal bedra gen 't welk met een geheel verbod kan worden gelijk gesteld. Bij de tegenwoordige midden-prijzen zoude het regt van invoer op niet minder dan 34 sh. per kwarter moeten worden berekend. De invoer uit Canada en andere Britsche bezittingen wordt daarente gen bevorderden wel dermatedatzoo lang de midden-prijzen bene den dé 65 sh. blijven, dit regt 5 sh. zal beloopen, maar zoodra dezel ve' hooger komen, het regt slechts 6 d. zal bedragen. De regten op den invoer van andere granen staan in evenredigheid tot die op de/tarwe. Dit ontwerp is, naar luid der ministeriele bladen, met veel genoegen door de groote grondbezitters ontvangen. Onpartijdigen ontveinzen niet dat het beter is dan de thans bestaande wetten op dat stuk, maar twij felen of de belangen der grondbezitters in dezen niet nog te zeer wor den bevorderdteu koste der gebruikers. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 6 maart. In de op gisteren door de Tweede Kamer der Staten-Generaal gehouden zitting zijn wederom een groot aantal ver zoekschriften van plaatselijke autoriteiten ingekomen, betreffende de reg- terlijke organisatie. Na eenige woordenwisseling over het regt verstand van art. i6r der grondwet, aan alle ingezetenen individueel het regt van petitie aan de Staten-Generaal toekennende, en van art. 160, waarbü ge zegd wordt, dat plaatselijke besturen wanneer het de belangen hunner geadminiStreerden geldt, zich aan den koning en aan de provinciale staten, kunnen adresseren, werd, bij eindelijke stemming, met 61 tegen 6 stem- tneu besloten om alie die verzoekschriften ter grHfie te deponeren, begrijpende de groote meerderheid, dat het regt van petitie aan de Sta ten-Generaal aan niemanddus ook niet aan gemeente-besturen kan betwist worden, en dat de bepaling dat ingezetenen zich slechts indivi dueel aan de Staten-generaal kunnen adresserenalleen kan dienen om aan te toonen dat geconstitueerde autoriteiten, te dien opzigte bij de grondwet nog meer speciaal begunstigd zijn. Vervolgens werden onderscheidene rapporten van de commissie tot de petitiën gehoordwaaronder een van zekeren Mulder, te Diepenheim in Overijssel, aan de kamer dispensatie verzoekende oin met de zuster zij ner overledene echtgenoot een huwelijk te kunnen aangaanen waar bij de verëischte stukken gevoegd waren, hetwelk tot ernstige debatten aanleiding gaL De commissie tot de petitien, namelijk, voorstellende om hetzelve naar de scctieu. te verzendenwerd door den heer Don ker Curtius de bedenking gemaakt, dat volgens de grondwet wel, wan neer de Staten-Generaal vergaderd warende koning niet alleen die dis pensatie' verleende maar dat niet te min men zich aan den Koning wen den moest, dewijl alleen de Koning het advis van het hof van justitie en de vereischte inlichtingen bij de grondwet gevorderd inwinnen kon dat zelfs, verondersteld de verpligtingwelke op de kamer rustte en wel ke' hij niet betwistte om met de twee andere constitutionele magten me de te werkenen dat de petitie werkelijk aanleiding tot een ontwerp van wet geven kon hij begreep dat zulks niet met het voorgeschreven formulier: De Staten-Generaal hebben het voorstel aangeboden welk zij voordeelig en nuttig voor den staat achten, kon geschieden, daar het een partikulier belang gold, en men dus de petitie door de orde van den dag verwijderen moestopdat de belanghebbende partijen onderrigt wier dendat, met zulke aanvragen bij de Stater-Generaal te komen, zulks was, zijn geld door de vensters werpen. De heer Hinli'pen ondersteunde dat gevoelen, maar andere leden wa ren van een ander gevoelen, en begrepen, dat indien de kamer in het algemeen het regt van iniatief (voorstelling van wetten) had zij zulks nog meer bijzonder had op het stnk van dispensatie; dat zelfs het be wuste formulier niet behoefde of vermogt terug te houden wanneer het bijzondere belangen gold, want dat billijke wetten, gegeven in het be lang van partikuliereneven als de algemeene wetten tot het publiek welzijn medewerkten. Eindelijk werd met 45 tegen 15 stemmen beslist om de bewuste peti tie naar de sectien te verzendenwaarna de zitting opgeheven werd. *s GRAVENHAGE den 6 maart. Men berigt uit Amsterdam dat de veiling der 30171 balen Java koffijvoor- rekening der Neder landsche Handel-Maatschappijden 5 maart aldaar is afgeloopenmet dat gevolg, dat deze aanzienlijke partij zoo-voor de behoeften van de iMandsche consumtieals biriteniandsche verzending-, tot de prijzen van den dag grif is opgeruimd. VLISS-1NGEN den 8 -maart: Gisteren avond is- alhier ter reede ge arriveerd het Nederlandsche fregat Mathilda, kapitein Groenendaalden 25 october J826 van Bsjtavia vertrokken hebbende aan boord als pas sagiers de heeren P. Clgiwans. en deszejfs echtgenoote benevens den luitenant der infanterie Ottingd. Volgens berigtcn, met dit schip rnede- gebragtwaren de zaken ten aanzien der opstandelingen zeer gunstig voor de Nederlanders. fleden in den vroegert morgén'is, op dë bank de Elleboog voor deze stad-, vastgeraakt en verbrijzeld dé beurtman van Antwerpen op Londen zijnde het Nederlandsche pléitschip dé Vrouw Catharinaschipper Ary van der SchuitVan Londen komende met eene lading rozijnen en sui ker, was hetzelve des nachts door den storm omhoog, lek en vol wateR geraakt; de equipagie bestaande uit vijf man, is aan den Noldijk be* houden aan wal gekomen; men wendt alle middelen aan om Zoo veel mogelijk van tuig en inventaris te bergen. MIDDELBURG den 8 maart. Het op den 1 dezer op de Noordef Rassen verbrijzelde schip Qzie onsno.zyj schijnt werkelijk de Java Pac- ket geweest te zijngevoerd door kapitein Kortkemeijer komende van Bataviagedestilleerd naar Antwerpen en te Amsterdam te huis be- hoorende. Onder de passagiers hebben zich meer dan waarschijnlijk bevonden de heeren van de Graaf en d^Ozij, leden van den grooten raad van Neer- lands Indie, alsook een jongeling met name Angelbeek, en Zekere L. J. Ie Jeune, gewezen kok van 2.Exc. dit Bus de Gisigniesop Batavia t zoo ais dit een en ander uit eenige aangespoelde papieren schijnt te moe ten worden opgemaakt; overigens zijn omtrent de passagiers alsnog gee- 11e renseigneinenten voorhanden. Van de equipagie zijn vijf lijken aan het strand van de gemeente Vrou wen-Polder opgehaald; van de lading en goederen is nog niets vaneenig belaag op deze kusten gestrand. Onder de personen, welke zich bij de redding van den Blankenberger loods, Pieter Tantvan het aangespoeld gedeelte wrak, loffelijk hebben onderscheiden, behoort de onder-strandvonder Gerrit IVillemsedie, of schoon niet kunnende zwemmen en niettegenstaande de felle branding, zich in zee begeven en het geluk gehad heeft dien ongelukkigen nog in tijds van hetzelve te redden. Uit een brief, aanboord van Zr. Ms. schip Waterloo, thans te Sheernessgeschreven, blijkt, dat de equipagie en de troepen voor Helgoland veel koude hebben uitgestaan, en de troepen, vooral onder de 5de kompagnie, wier manschap tevoren reeds zeer koortsachtig was veel door koorts hebben geleden, zoodat bijna de helft dier kompagnie ziek lag en op de reis dagelijks 1 a 2 man overleden waren. De ove rige kompagnien hadden geene of weinige zieken ook waren door hec stomachtige weder 4 man overboord geslagen en verdronken. De zie ken werden allen te Sheerness aan wal gebragtwaar zij behoorlijk ver zorgd en verpleegd worden. Niettegenstaande het altijd gebrekkige van een noodtuig, zeilde de Waterloo zoo goed, dat de visschers-hoe- kers, die van Helgoland dien bodem hebben vergezeld, niet dan mee veel moeite het schip konden bijblijven, en het, als de wind op stak, zeil moest minderen om de visschers niet geheel uit het gezigt te ver liezen. Het fregat de Sdheldevoor welks behoud men zoo lang beduchc geweest is, is eindelijk vlot geraakt, en naar Neuzen gebragt, waar men het in zoover wil voorzien, dat het door middel van een stoom-vaartuig veilig naar Antwerpen kan gesleept, wordenom er de noodige reparatiea te ondergaan. Wegens de doorbraken te Ochten wordt gemelddat de drie boven ste zoo goed als beloopen zijn doch dat de benedenste alleen nog werkt met een zeer sterke stroom, waarin zich eene diepte van 12 4 15 ellen bevindt. Achter de doorbraak is een kolk, en voor dezelve eene strang, welke zich waarschijnlijk hebben vereenigden waardoor de beringing moeijelijk zal kunnen plaats hebben. Te Pannerden was de rivier den 6 zonder drijf-ijs en de dijken wel voorzien. Te Vianen was insgelijks den 5 de rivier zonder ijsen waren da dijken en sluizen in goede orde. Te Schoonhoven werd den 6 sedert den vorigen nacht geen drijf-ijs meer op de rivier waargenomen en de was vau het watergedurende de ebbe van den verloopen nacht, had slechts 2§ duim in het uur be- - dragen. Alles was aldaar gereed', om, bij meerderen was, dadelijk de keerbalken in de keersluis te plaatsen. Omtrent bovengemelde doorbraak vindt men in een brief, uit Doö- dewaard den 3 dezer geschreven, nog het volgend verhaal: „Wij hebben eenen allerbenaauwdsten nacht uitgestaan, dien wij niet. gemakkelijk zullen vergeten. Vrijdag morgen ten half n uren begon de rivier te kruijen met 12 13 voet water. Het ijs dreef fraai weg. Des namiddags ten 5 uren bleef de Waal nog drijvende met weinig wa# ter en wij wenschten elkander geluk met den goeden afloop der zakea. Niemand kon eenig onheil bevroeden; dan tegen 748 uren begon hec water sterk te wassen. Men vernam dat er tusschen Ochten en Tiel een ijsdam geschoten was. Het wassen van het water nam zoodanig toe dat hetzelve tot eene nooit bekende hoogte rees. Het water stond Op de hoogste dijkvakken aan de kruin of op den dijk. Aan de Doodewaard- sche kerk stond het water 13 duim op den dijk, en liep aan wederzgde van de kerk -over denzelven en het kerkhof. Alles werd in hec wérk gesteld om noodkeeringen te maken, en alle waren in de ongekendste-on gerustheid over het lot onzer Ochtensche en beneden buren, daar men niet anders konde verwachten of de dijken, die daar veel lager dan de onze zijn, moesten bezwijken, als kunnende zulk een ontzettend water niet doorstaan, daarzij op dis plaatsen wel 3 voet, naar onze bereke ning, moesten overloopenen met zulk eene menigte ijk geene nood keeringen bestaanbaar waren. Onze vrees was niet ongegrond, alzo©wij ten 3 uren vernamendat het water iets begon te vallenen ten 4 uren kregen wij berigt, dat de dijlt, even voorbij den Appelenburg, was doorgebroken. Ten half 5 uren kwamen de menschen reeds naar de kerk vlngtenen daar het water hen overvielmóesten zij -zich maar héastén om aan den dijk te komen, badende door het water, en met achterla ting van al het goeddat zij bezaten. De doorbraken van r8o9< en 1820 hoe ontzettend ter plaatse, waar zij voorvielenwaren bij deze te Och ten niet te vergelijken. Volgens omtvangene berigten zouden er reeds drie doorbraken zijn, en men verwachtte nog eene vierde, daar de bo- vendijk op eene.piaats meer dan 3 voeten was afgeloopen en het water - er over heen stroomde. Ééne doorbraak moet wei 60 en misschién wel 80 voeten lang zijn, door welke- het ijs in eene groote menigte heen dreef; welke aanmerkelijke schade dit ijs aan huizen en boomgaarden-zal te weeg brengen, is niet te berekenen." Van Lissabon den 21 februari] wordt berigt, dat de marquis de CTia- ves weder in de provincie Tras-os-Montes is ingetrokken..'' Men verze- I kert dat de Engelsche opperbevelhebber Clinton hem krachtdadig gaat

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1