1 ,8'j7- couranJ. MIDDELBURGSCHE N°. 29. Donderdag nie utestij dingen. GRIEKENLAND. EGINA den 23 januarij. De Engelsche kolonel Cordon is tot in tendant-generaal van liet Grieksche leger benoemd. Hij staat zich dadelijk naar Elensis te begevenwaar eene aanzienlijke magt bijeen trekt. Sedert de overwinningen van Karaïskaki is geheel West-Grieken land in de wapens. RUSLAND. PETERSBURG den 17 februari-. Het leger aan de grenzen van Per- zie is dezer dagen door de 2de divisie lanciers en de 13de kompag- nie rijdende artillerie versterkt geworden. De generaal Jermoloff heeft een zoodanig gunstig getuigenis gegeven van den toestandin welken deze troepen zich bevonden, dat de keizer, bij eene bijzondere dag-or der, zijne tevredenheid deswege aan de generaals, welke de divisie en de brigades, waaruit dezelve is zamengesteldkommanderen, alsmede aan den bevelhebber van de rijdende artillerie heeft te kennen gegeven. Z. M. heeft tevens gelastdat aan de onder-officieren en soldaten een geschenk van 2 roebels zoude worden uitgereikt. Naar luid van de opgave van het sijnode zijn gedurende 1825 in de 38 kerspelen, uit welke het Russische rijk is zamengesteld, 848 man nen overledenwelke den ouderdom van 100 jaren hadden bereikt. On der dezelve vindt men 32, welke meer dan 120 jaren telden; 4, die ouder waren dan 125 jaren, en nog 4, die 130 i 135 jaren hadden geleefd. Ingevolge een officieel berigt, wordt het besluit van de regering, om in het land der Baskieren scholen op te rigten, met het best gevolg bekroond. Die scholen worden druk bezocht, de meervermogenden be geven zich naar Kazan, om aldaar in de wetenschappen te worden onder- rigt, en men vleit zich met alle reden, dat de verbreiding van kennis en wetenschap eerlang de heilzaamste gevolgen zal hebben voor de ver dere beschaving dier volkeren en voor de uitroeijing van dat bijgeloof, en van die vreemde vooroordeelenwelke zoo langen tijd onder dezelve hebben geheerscht. NOORWEGEN. CHRISTIANIA den 12 februari). Z. M. de koning heeft de stor- thing of hooge staatsvergadering van Noorwegen met eene plegtige aan spraak geopend. Z. M.'heeft onder anderen de storthing uitgenoodigd op nieuw de voordragt omtrent eenige verbeteringen in de grondwet in haren geheelen omvang in overweging te nemen. Om de handelsbetrek kingen des rijks uit te breiden, houdt zich de koning onledig met een handelstraktaat met de nieuwe Zuid-Amerikaansche staten te sluiten. duitschland. FRANKFORT den 26 februarij. De Alugsburgscbe Algemeine Zeitung behelst het volgende: „Brieven van Odessa, van den 10 februarij, be. vestigen de tijding, dat de ambassadeurs van Frankrijk, Oostenrijk en Pruissen, te Konstantinopelprovisioneel geen deel nemen aan de on derhandelingen voor de bevrediging van Griekenland waarmede zich al leenlijk de heer de Ribeaupierre en sir Stratford Canning bezig houden. Intusschen hadden, reeds te voren, de graaf Guilleminot en de zaakge laste van Pruissen, de heer von Miltitz aan den reis-effendi voorloopi- ge mededeelingen ten voordeele der Grieken gedaan." PORTUGAL. LISSABON den 17 februarij. Van wege het ministerie van oorlog is bekend gemaaktdat de graaf van Villaflor voornemens waswegens den volkomen aftogt des vijands, weder naar de provincie Beira terug te trekken. De generaal Stubbs heeft den 13 uit Porto geschreven dat hij aldaar 129 man had ontvangen, die de vaandels der rebellen hadden verlaten ook elders hebben zich weder opstandelingen bij de constitu tionele legerhoofden gevoegd. Chaves is met de zijnen in wanorde op Spaanschen bodem geretireerd en men denkt dat hij niet zoo spoe dig weder in 'tveld zal kunnen t verschijnen intusschen verzekeren zijne overgeloopene soldatendat hij over Montalegro en Chaves we der op de provincie Tras-os-Montes los ttekt. Bij eene actie met eenige guerillas der rebellen is het gebleken, dat zij door 2 1 3 compagnien Spaansche militie op de grenzen van Galicie geposteerdzijn annge moedigd geworden, zoodat de medewerking van Spanje niet twijfelach tig schijnt. SPANJE. MADRID den 19 februarij. Volgens de tijdingen welke ons gou vernement uit Galicie heeft ontvangen, blijft er volstrekt geen twijfel over wegens de volkomene nederlaag der Portugesche rebellen welke op eenige guerillas na verpligt zijn geworden het noorden van Portu gal te verlatenom zich in Spanje te redden. F R A N K R IJ K. PARIJS den 4 maart. Van Londen is hier de tijding ontvangen dat de keizerin van Brazilië den 11 december II., in den ouderdom van bij na 30 jaren, is overleden; H. M. was eene dochter van den keizer van Oostenrijk. v De keizer zet den oorlog tegen Buenos-Ayres met kracht voort. Hij was den 23 december 28 mijlen van Santa-Catharina. De Constiiutiontiel behelst heden het volgende „De wonderweiken vermenigvuldigen. Thans is het zake van een lichtend kruis, dat in de parochie Migné, op eenige uren afstands van Poitiersis verschenen. De Quotidicnne heeft reeds eenig berigt van die gebeurtenis gegeven, en de Etoile deelt er ons nu het .proces-ver baal van mede. Er was juist een kruis geplant geworden en op den oogenblik toen een der predikers het Labarum van Konstantijn aanhaal de zag men boven eene kleine plaatswelke zich voor de hoofddeur der kerk bevindteen lichtend kruis ongeveer honderd voet boven de oppervlakte der aarde verheven. Dat kruis was tachtig voet lang. „De evenredigheden, zegt het proces-verbaal, waren zeer regelma tig, en deszelfs met de grootste netheid afgemeten omtrek teekende zich Volkomen af op een onbewolkten hemeldie nogtans begon te verdon kerenwant het was bijna vijf uren des avonds. Dat wonderwerk is op ■zondag den 17 december waargenomen, en het proces-verbaaldat den 22 dier maand opgemaakt, en door twee pastoors, een aalmoeze nier een maire een adjuncteenige kerkmeesterseen oud-militair een gendarm en een-en-veertig getuigen geteekend werd, is op last van den 8 Maart» den bisschop van Poitiers gedrukt geworden. Het schijnt, dat men groot» verwachtingen gebouwd heeft op dit niet zeldzame verschijnsel na het ondergaan der zonwelker gloed deil horizon nog eenigen tijd na den ondergang verlicht. Men loopt overal met het proces-verbaal van dit wonderwerk te koop en het is in alle dagbladen der congregatie overgenomen geworden. Wij zullen niet on- derzoeken of dit lichtend kruis bij gelegenheid der aanhaling van het Labarum verschenen isdan of die aanhaling door de verschijhing ver» oorzaakt werd, wij nemen de zaak aan zoo als zij verhaald wordt, en vragen of men zich in de 19de eeuw vleijen kan, door dusdanige mid delen de godsdienst te doen bloeijen. De mirakels Van het diacre vatt Parijs waren wel anders bevestigd dan de mirakels van Migné en vandeti pri*s - vau Hohenloheen wat dachten er de Jezuiten evenwel vanf zij verklaagden ze bij de overheid als loutere gochelkunstjeszij ver» wierven zelfs eene aanschrijving van de politie om die mirakels te doen ophouden welke hun hinderden, wijl zij voor het Jansenisme dienden en niemand hoorde er meer van. De goddelijke leer van het Evangelie strekt om de menschen beter te maken, om hen door den band van broederliefde te vereenigen en. de aardsche neigingen te zuiveren. Jezus-Christus spreekt zelfs in zijn Evangelie den vloek uit over die valsche wonderwerken, die de Chris» telijke godsdienst niet behoeft en alleen strekken om het menschelijli verstand in den benaauw-den kring van monniken-leer en bijgeloovigd denkbeelden op te sluiten." Voor Bordeaux is een dier ongelukken gebeurdwelke misschien in eene scheeprijke haven niet altoos te vermijden zijn. Den 24 februa» rij, des morgens ten 8 uren, was de stoomboot la Marie Theresedi« naar Pouillac/op weg gegaan was bezig om te manouvreren, ten einda de zandbank te vermijden, toen haar, op de hoogte der straat Payett, eene groote gabarre uit de haven van Blaye dwars Voor de boeg kwam, en haar dwong naar een Pruissisch schip af te-houden, achter hetwelk, zonder dat men zulks bemerkte een brik kwam aanzeilen. Zoodra fflell van de stoomboot dit laatste schip gewaar werddeed men al wat mett kon om het te verwijderenen riep het tevens toe om roer aan bakboord te brengen. Dit geschiedde nogtans niet zoo tijdig, of het anker, dat aan de kraanbalk hing, vatte en rukte weg het uitstek, waarin aan bak boord der stoomboot zich het secreet bevond. Juist in dit oogenblik bevond zich op hetzelve de heer Capbern, de zoon van een rijke eige naar te St. Estèvehij viel in den gang van het radhetwelk hem zoO verschrikkelijk teisterdedat hij uit het water gehaaldondanks de ijverigste hulp, bijna oogenblikkelijk overleden is. De stoomboot zelf beeft moeten terugkeeren om hersteld te worden. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 28 februarij. De adjudant van Z. K. IJ. den Prin» van Oranjede luitenant-kolonel van Cruquenbaurg, is door Z. M. be noemd tot kolonel. Heden is alhier van Rome, als courier, aangekomen de heerCef- tnanigeattacheerd aan de Nederlandsche ambassade bij den H. Stoel. - Het reglement van den akademischen senaat van Luik, 'twelk eenige onlusten onder de studerende jeugd aan de hooge school aldaar heeft te weeg gebragtstrekte voornamelijkom het regelmatig en tot het einde toe bijwonen der akademische lessen door de studerende jeugd te bevorderende nalatigen hunne verpligting daartoe onder het oog te brengen, en des noods op dezelve toe te passen het 106de artikel Van de vordening van 18a<5. Na dat de curatoren deze reglementaire be paling hebben geschorst, is dezelve, ten gevolge van een ministerieel besluit, voor als nog, en met toezegging van een naauwkeurig onder zoek in stand gehouden. Drie honderd en vijftig studenten hebben eenfl verklaring geteekend, inhoudende, dit het hun oogmerk nimmer is ge weest zich feitelijk tegen de bevelen hunner overheid te willen ver zetten. Men leest in een onzer dagbladen het navolgende: „Het mande ment voor de vasten van den prins aarts-bisschop van Mechelen dezer dagen bekend gemaakt, verschilt aanmerkelijk van de uitboezeraingen welke, onder dien titel, in Frankrijk worden uitgegeven, en welker stellers, de liefderijke zending vergetende, met welke zij belast zijn, zich liever willen bedienen van dreigementen en vrees, in stede van het middel van zachtmoedigheid en overreding. De heer de Mean tasc de tegenwoordige eeuw geenszins aan en prijst geenszins den verleden tijd, om den tegenwoordigen te vernederen. Hem is het zonder twijfel bekend, dat een tijdvak van ongodsdienstigheid en zedeloosheid de groote omwenteling van het laatst der vorige eeuw is voorafgegaanen dat de werkentegen de godsdienst gerigtnog van vroegere dagteekening zijn dan dit tijdvak. Z. H. E. de aartsbisschop maakt intusschen melding van een zede lijk kwaad, 'twelk zich welligt meer dan voorheen doet gevoelen, de zucht tot zelfmoord namelijk, welke hij te regt toeschrijft aan een ge brek aan godsdienstig gevoel't welk den mensch van zijnen God ver- vreemt. „Behalve de gebeden, voorgeschreven voor 'twelzijn van de kerk, en inzonderheid van de Nederlandsche kerkbehelst het mandement het navolgendeWij moeten ons ten hoogste bedroeven over de rampen welke het vaderland gedurende het laatste jaar getroffen hebben. Vatl deze onheilen is een aantal het slagtoffer geworden en ten gevolge derzelve vinden wij dagelijks gelegenheidom nieuwe rampen te ver zachten. Wij vermanen uHedéh dus ten ernstigsten om die gelegen heid, tot het geven van overvloedige aalmoezen, niet te verzuimen, etl den overvloeddien de Voorzienigheid ulieden niet gegeven heeft dan om er een waardig gebruik van te maken, te besteden ten behoeve der noodlijdenden, welker gebrek in het barre jaargetijde dagelijks knellen- der wordt." 's GRAVENHAGE deii'4 maart. Met het Nederlandsch schip AugUt- te, kapitein Hu hen zijn berigten van Java ontvangen, tot den 30 oc- tober jl. Er blijft nu nog eene groote gaping over tusschen deze tij dingenen de vorige, die slechts tot cfen t october liepen. Doch ZoO veel blijkt uit dezelve, dat de door den Engelschen Cnurier van deu 3 februarij jl. medegedeelde brief van Batavia, van den 9 october jl., een verdichtsel is geweest. D,e generaal van Geen, In stede van naarSama» rang gevlugt te zijn, bevindt zich nog altoos aan het hoofd zijner ko»

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1