□F COURANT. N". 27. MIDDELBURGSCHE i JS* - t/* vftw - Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN. RRAZILIE. 1") IO-JANEIRO den n september. De keizer heeft, bij zijn vertrek X- naar *t leger, eene proclamatie aan de Brazilianen, en bijzonder aan de inwoners van Rio gedaan, waarin hij hun zegt, dat hij zich sterk ziet gedrongen om terstond naar de zuidelijke provinciën te ver trekkenten einde de nationale eer te handhaven, door een einde aan den oorlog van 't zuiden te makenten welken einde hij zelf de inwo ners dier provinciën wil opwekken om deel aan eenen zoo noodigen strijd te nemenen ook met eigen oogen de behoeften van zijn leger Wil zien. DUITSCIILAND. FRANKFORT den 23 februarij. De nieuwe Hervormde kerk, de e?rste welke in het kanton Lucern gedoogd wordtmoet voor Pa- schen plegtig' ingewijd en voor de Hervormde eeredienst geopend worden. Behalve het geschenk van eenen zilveren beker, door den ko ning van Pruissen aan die kerk vereerd, heeft Z. M. ook nog eene jaar- lijksche som van 400 florijnen, ais bijdrage tot het onderhoud voor de Hervormde eeredienst te Lucern, geschonken. Het prinsdom Neuchatel geeft tot hetzelfde einde 150 florijnen 's jaars. De heer Gagern heeft in eene der Beijersche couranten eene waar schuwing doen plaatsen aan alle Duitschers, die hun vaderland zouden willen verlaten, om zich in vreemde landen te gaan nederzetten, tegen de behandeling, die zij in Brazilië te wachten hebben, waar men hen door allerlei laakbare middelen tot den soldatenstand dwingt. In Petersburg hebben zich sporen van natuurlijke kinderpokken doen zien, en dadelijk heeft de regering maatregelen genomen om de heilrijke koepok-inenting nog meerder te verspreiden. Volgens brieven van Konstantinopel van den 25 januarijhad de Turksche regering ten derdemale haar toevlugt genomen tot eene bloedi ge gestrengheid, en waren er sedert 10 dagen het ter dood brengen en verbannen van schuldigen aan eene nieuwe onlangs ontdekte zamenzwe- ring weder aan de orde van den dag. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 21 februarij. Heden ochtend was lord Liverpool die 11. zaturdag door eene beroerte is overvallen, iets beter, zoo dat hij volmaakt verstond hetgeen men tot hem sprak. De berigten wegens den toestand van den heer Canning zijn nog gun stiger dan die van gisteren. Hij hoopt stellig den 26 de vergadering van het huis der gemeenten te kiftmen bijwonen: wanneer de graanwet ten op het tapijt zullen komen. Het komt sommige lieden niet onwaarschijnlijk voor, dat de heer Can ning te gelijker tijd eerste lord der thesaurie en kanselier van den exche- quer zal worden, en de tegenwoordige kanselier, de heer Robinson het departement van buitenlandsche zaken zal bekomen. In het parlement is eergisteren niets van bijzonder belang verhandeld. Het huis der gemeenten heeft de gevraagde som voor het onderhoud van het leger toegestaan. Onze havens zijn op dit oogenblik voor den invoer van alle gra nen gesloten, behalve alleen voor de haver, die 4 sh. per kwarter in komend regt betalen moet. Te Portsmouth is eergisteren het fregat Diamondeen der schoon ste van de Engelsche marine en hetwelk laatstelijk uit Zuid-Amerika is wedergekeerd, eene prooi der vlammen geworden. Het is geheel tot aan het water afgebrand en toen gezonken. Gelukkig is er niemand bij om gekomen. Van tijd tot tijd begint men in de Iersche nieuws-papieren weder verhalen te lezen van gruwelijke gebeurtenissen in het zuiden en wes ten van het eiland voorgevallen. Bij de verbittering der partijen die wederzijds geen bezwaar maken, om beschuldigingen te vervalschen ot te vergrooten weet men echter naauwelijkswat van deze verhalen te gelooven zij, en zulks te minder, daar de hervatting der Katholieke questie op hand is, een tijdstip waarop steeds pogingen gedaan worden, om den geest des publieks voor in te nemen. Is het relaas waar, hetwelk he den door den Courier uit den Advertiser van Clonmel van 14 februarij wordt overgenomen dan is het weder een verschrikkelijk voorbeeld van den barbaarschen toestand der maatschappij in die streken van Ierland, en van de ruwe wreedheid der landbewoners. Zondag avondden 11 zat zekere pachter, Barry geheeten, vader van een huisgezin van acht kinderen, en vijf mijlen van Clonmel woonachtig, met zijne vrouw, eenen bloedverwant, twee buren en de moeder dezer laatstenin zijne kamer het avond-eten te nuttigen, toen drie gewapende booswichten in buis dringen door de keuken de kamer bereiken en op Barrydie aan tafel zat, hun schietgeweer lossen, allen echter mistenvermits Barry's vrouw en twee der aanwezige manspersonen de moordenaars onder het aanleggen gegrepen hadden. De booswichtenvan welke een door de vrouw zoodanig bij de keel gevat was, dat hij zich niet los kon maken zouden overweldigd geworden zijn zoo zij niet om hulp geroepen had denwaarop nog vijf of zes hunner makkers in huis vlogen, een van Barry's gasten kwetsten en de overigen op de vlugt joegen. Ook nu was de strijd niet beslist. Barry had reeds vroeger dreigende brieven ontvangen en was eenigzins op zijne hoede. Hij hield in eene lade zij ner kamer een geladen schietgeweer gereed en was daarenboven een man van moed en van buitengemeene ligchaamskrachten. Eene tafel onderst boven werpende, belet hij de aanvallers hem in den eersten aanloop te grijpen rukt de Iadyn open en tast naar ?ijn geweer maar vindt het Aiet; zijne vrouw had, het dienzelfden dag weg gelegd omdat de kin deren geen ongeluk krijgen zouden. Thans geeft hij zich aan wanhoop over, biedt geene tegenstand meer, en laat zich naar buiten slepen, waar hij met schoten en bajonetsteken wordt afgemaakt. Het huis stond niet eenzaam en het schieten'was In den'o'mtrèk gehóórd, maar niemand der talrijke buren had het ongelukkig huisgezin te hulp durven komen om dat sterke benden rondzwiervendie aan iederwelke zich naar buiten wagen wilde, den dood dreigden. De reden der gruweldaad was omdat Barry van lord Doroughmore eene hoeve gepacht had, van wel- ,ke een ander, die de landhuur niet betalen kon en aan welke dezelve kwijtgescholden was, had moeten vertrekken. den 3 Maart. F R A N K R IJ K. PARIJS den 24 februarij. Bij vonnis van de Correctionele regtbaflk is de bekende Maubreuildie onlangs den prins de Talleyrand in 't open» baar heeft aangerand, veroordeeld tot 5 jaren gevangenis, 500 fr. boete, 10 jaren Ina het ondergaan zijner straf, onder opzigt der hooge poHcië, en 3000 fr. borgstellihgals zijnde Zijne misdaad voorbedachtelijk be schouwd en hebbende hij reeds eenmaal tot meer dan een jaar gevan. genisstraf veroordeeld geweest. Hij heeft tot zijne verontschuldiging gezegdHet gene ik gedaan hebis door mij geschied om dien ellen- digen, dien ik bij de kamer der pairs en bij de regtbanken, reed» over twee maanden heb aangeklaagd, te dwingen, om zich te verklaren over de daadzaken dier aanklagt. Hij is oorzaak van al mijn ongeluk geweest en heeft mij zeer veel verdriet veroorzaakt. Ik heb hem wil len vernederendoch geen kwaad willen toebrengen. Hij heeft ge» schreenwd om dat hij een lafaard is, en hij liet zich vallen om dat bij geene beenen heeft." Hij heeft zich ook beklaag'd, dat zijn advokaat hem verraden had, door zich van zijne papieren meester te maken en den prins de Talleyrand te schrijvendat hij niet aan zyno familie had kunnen schrijven enz. Het hof van assises der Seine heeft een jong menschdie in een tweegevecht zijne tegenpartij doodgeschoten hadbij verstek tot levens, langen dwangarbeid en het brandmerk verwezen, als schuldig aan vrij- willigen manslag doch zonder vooroverleg, tegen den eisch van dert ad- vokaat-generaal, die zijne vrijverklaring gevraagd had op grond, dat in het geval van tweegevecht niet door het lijfstraffelijk wetboek is voorzien. In de courant van Madrid, van den 13 dezer, leest men eene ko. ninklijke ordonnantie, bij welke de handel met Amerika voorloopig on der vreemde vlag wordt toegestaan, en zulks gegrond op de noodzake lijkheid, om den wederkeerigen handel met Amerika te beschermen en uit te breidenovereenkomstig den tegenwoordigen toestand der betfèfc» kingen van koophandel en scheepvaart. De heer Jules Didot, een onzer beroemde lettergieters en druk kers heeft te Brussel eene fabriek opgerigt. De koning der Nederlan den die de boekdrukkunst geenszins als eene plaag of geessel be schouwt, heeft, bij besluit van den. 27 januarij 11., dien heer de invoe ring van het noodige materieel tot de oprigting eener lettergieterij en drukkerijmet vrijdom van inkomende regtentoegestaan. Zoo trékken onze naburen partij van de misslagen van ons ministerie. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 25 februarij. Bij besluit van Z. M.van den 8 <Jè- zer, is het departement van oorlog geautoriseerd om tegën 1 maart In activiteit te roepen alle de tot de ligting van 1826 behoorertde milicien# der verschillende korpsen van de armee, welke zich bevinden in de re- serve-bataillons. Die jonge lieden' moeten op gelijke wijze naar hunne korpsen gebragt worden als de miliciens-verlofgangers. Behalve de reeds gemelde benoemingenzijn nog door Z. M. da navolgende bevorderingen gedaan: De luitenant-kolonel Teilegenkommandant van *s Gravenhage, tot kolonel. De luitenant-kolonel van Limburg Stirumkommandant te 's Bosch tot kolonel. De luitenant-kolonel de Sruynkommandant van Zwolle, tot kolonel. De luitenant-kolonel fvan Diepenbruggekommandant van Namen, toe kolonel. De majoor van JVeijenhorstvan de 12de afdeeling infanterie, tot kommandant van Phiiipstadt (Philippeville). De kapitein Goyervan de 9de afdeeling infanterietot majoor eit kommandant te Öelft, in plaats van den luitenant-kolonel lVernaar% thans kommandant aldaar. De kapitein Dricssen, van de 4de afdeeling, tot majoor. GENT den 28 februarij. Het Gentsch departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft, dezer dagen, deszelfs gewone vergade ring gehouden in het paleis der universiteit binnen deze stad. Onder de voorwerpen van algemeen belangwelke aldaar zijn verhandeld ge worden heeft men voornamelijk opgemerkt de benoeming van eena commissie, belast met het onderzoek, of de leerlingen van des departe- ments school voor bejaardenals ook hunne kinderen de kunstbewer king der koepok-inënting hebben ondergaangemelde commissie, die uit vier geneesheeren, alle leden der maatschappij, bestaat, heeft zich wel wülpn belasten om aan de genen dier leerlingendoor welken hec bovengemelde behoedmiddel nog niet mogt zijn gebruikt, dit gratis toe te dienen. De bovengenoemde school, welke in het voormalig kloos ter van St. Agnes is opgerigt en alle zondagen 's morgens door een tal rijk publiek wordt bezocht, telt reeds 107 leerlingen, terwijl het de partement der maatschappij, alhier gevestigd, zoodanig in bloei toe neemt, dat hetzelve, sedert zijne Onlangs plaats gehad hebbende alge- meene vergadering, 55 nieuwe leden heeft bekomen. Laatstleden zaturdag stal een jongen van 10 12 jaren, op da marktbij eene groente-verkoopster een wortelwaarmede hij wegliep. De vrouw dit ziende, liep den jongen achter na, en bragt denzelven met hare klomp een slag toe op het hoofdwaardoor hij nederzonk en weinige uren daarna overleecf. De vrouw is gearresteerd. BRUGGE den 21 februarij. De koninklijke maatschappij van Vader- landsche Taal- en Letterkunde te Bruggeonder de spreukEendragt en Vaderlands-ljefdein aanmerking nemendede aanhoudende streng heid van den winter, heeft eene inschrijving geopend, tot het uitdeelen van levensmiddelen aan den armen dezer staddeze inschrijving heeft het getal van 1200 tarwe-brooden opgebragtdie heden door ljare leden aan de behoeftigen zijn ui.tgereikt. De loge der Vrijmetselaars de maatschappij tot Nut van 7 Algemeen en die der Uitgalming alhierhebben reeds dezen winter eene groote menigte brood uitgedeeld; denkelijk zullen nog andere maatschappijen dit voorbeeld volgen. MIDDELBURG den 2 maart. Met genoegen mogen wij weder ver melden dat ons de bekendmaking is verzocht van de volgende dankbe tuigingen Van Diakenen der Nederd. Hervormde gemeente, voor twee giften, den 28 februarij 11. ontvangen de eerste groot f 40als aandeel- in de gift, ter dispositie gesteld van het Algemeen Afnabestuuren de tweede I M '-' l .VsjJ

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1