MIDDELBURGSCHE C O u N°. 26. Donaordag NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. I^RANKFORT den 20 februari}Een strijd tusschen eenige burgers en Oosteiu'ijkscbe officieren bij de bondsvergadering aangesteld voor de militaire werkzaamheden welke aanleiding heeft gegeven tot het ar resteren der eerstgenoemdenzoude bijna door meer ernstige onlusten zijn gevolgd. De« gearresteerden zijn echter in vrijheid gesteld en de officieren vooreerst uit deze stad verwijderd. Wij ondervinden schrijft men uit Petersburg onder dagteekening van den. 3 dezer eene groote veranderlijkheid in het luchtsgestelde vorst wisselt telkens met dooi'af; er valt voorts eene verbazende menig te sneeuw. In Zwaben is zoo veel sneeuw gevallen, dat niemand daar van een voorbeeld geheugt. I11 Zwitserland is het nog veel erger ge steldvooral in de hooge bergstreken. Daar zijn gemeenten, die we ken achter den anderen als van de geheele wereld afgescheiden zijn ge weest en waar het doorworstelen van afstanden van slechts een uur aan voerlieden, bij de uiterste inspanningen, 48 uren tijds, en het be zwijken door koude en vermoeijenis van eenigen hunneren van alle hun ne paarden gekost heeft. De berigten uit Griekenland luiden over het algemeen veel guns tiger dan voor een paar maanden. De overwinning van Karaiskaki te Archova behaaldheeft alom den moed doen herleven. Dit opperhoofd heeft buits genoeg veroverd om zijne krijgsmagt gedurende verscheide ne maanden in 't veld te houden. Het aantal der zijnen wordt op -dooo begroot en hij staat op den grooten weg naar Salona. FRANKRIJK. PARIJS den 22 februarij. VEtoile van heden avond behelst het volgende belangrijk berigt: „Volgens brieven van Madrid, van de jongste dagteekening, welke wij op het oogenblik (ten 3 uren) ontvangen zijn de Portugesche in- surgenten door de constitutionelen heftiglijk vervolgd en, den 5 de zer, bij de bruggen van Prado en Barca, geslagen. Zij hebben vele ge vangenen en verscheidene stukken geschut in de magt der troepen van het regentschap moeten achterlaten." Ven Barcelona schrijft men, in dato den 10 dezer, het volgende: De afgeloopen nacht is door versche idene betreurenswaardige onge vallen gekenmerkt geworden. Een hevige orkaan heeft, sedert gisteren avond over deze geheele landstreek gewoedmeer dan veertig vaar tuigen zijn in de haven vergaan; het verlies is onberekenbaar, en het geen de algemeene ontsteltenis ten toppunt voert, is, dat wij den dood van meer dan honderd personen te betreuren hebben. Men weet niet wat er van de postiljons op Frankrijk en naar Valencia is geworden met reden is het te vreezendat dezelve op hunnen weg zijn omge komen." PARIJS den i\februarij. Uit een nader verslag der zitting van de ge deputeerden van den 21belangende de wet op de drukpers, blijkt, dat het door den heer Bouville voorgestelde amendementte gelijk met het sous-amendement van den heer Méchinzijn verworpen, welk lot ook de door andere leden voorgestelde amendementen heeft getrpffen; maar zijn integendeel, in de zittingen van den 22 en 23, het iste en ade ar tikel der wetmet de door de commissie zelve voorgestelde amende menten aangenomen zoodat het zich laat aanzien dat het geheele ont werp hoewel niet zoo als het oorspronkelijk wasmaar gedeeltelijk ge wijzigd volgens de veranderingen door het gouvernement toegestaanen die toch altoos verpletterend voor de vrijheid der drukpers blijvenzal aangenomen worden. Een landbouwer op een dorp in Oud-Castilie heeft, volgens een berigt uit Madrid van den 8 dezer, een soort van dainp-geweer van zwaar kaliber uitgevonden, waarmede 100 kogels in eene minuut ge schoten worden. Die landbouwer, dus schrijft mendie zich sedertlang met de werktuigkunde bezig gehouden heeftis zijne ontdekking den koning komen mededeelen aan Z. M. de teekening aanbiedende van zijn verschrikkelijk werktuig. De koning heeft den landbouwer niet willen gelooven, maar evenwel besloten om twee artillerie-generaals naar de woning van den uitvinder te zenden', met last om het wapientuig te on derzoeken hetwelk de man met groote kosten in zijne woning had laten vervaa-digen door geweermakers, die hij expres daartoe bij zich had la ten komen. De twee generaals bij den koning terug gekeerdhebben Z. M. berigt, dat zij werkelijk gevonden hadden een klein kanon van ccnc nieuwe soort en voimop eene hooge berrie met twee wielen rus- tende, en hetwelk 100 vrij zware kogels in eene minuut uitwierp. De koning heeft toen deze belangrijke ontdekking in nadere overweging ge nomen nieuwe proefnemingen bevolen, en zoo het schijnt zou Z. M. voornemens zijn om een zeker aantal dezer nieuwe en verschrikkelijke wapenen te laten vervaardigenen eenige compagnien voor dat wapentuig te organiseren. NEDERLANDEN. *s GRAVENIIAGE den 20 februarij. Het hof van assises heeft de zer dagen zich met de behandeling eener zaak bezig gehouden, wel ke zeer aandoenlijk was; eensdeels, omdat de straf des doods tegen de daden, waarvan de beschuldigden waren aangeklaagd, door de wet be- p'aald was; anderdeels, omdat tusschen de beide beschuldigden de be trekking bestond van vader en dochter. De daadzaken komen kortelijk hierop neder: In de jaren 1825 en 1826 had de beschuldigde, Hermanui: van Es, plated-wérker te Delft, van tijd tot tijd zich opgehouden met het ver vaardigen van valsche guldens, circa 30 in getal. Hij bediende zich daartoe van instrumenten, welke hem in zijn beroep te pas kwamen. Met deze valsche guldens had hij telkens zijn dochtertje, .lohanna Pe- tronella van Es, de tweede beschuldigde, naar 's Gravenhageof ook wel naar Rotterdam gezonden, om die ten zijnen behoeve uit te geven. Deze had daaraan dan ook voldaan, en terwijl zij wist* dat die val sche guldens door haren vader waren vervaardigdhad zij dezelve bij on derscheidene winkeliers in betaling gegeven, steeds weinig bestedende, om zoo. veel meer gewisseld geld te huis te kunnen brengen. De voormelde daadzaken zijn door den beschuldigden Hermanus van Es beleden, terwijl hij tot zijne verschooning heeft bijgebragt, dat hij alleen uit groote armoede tot die daden was gekomen, en dat hij dit middel, om nu en dan wat -ffirood te verkrijgen voor zijne vrouw eb 5 kinderennietdan in den hoogsten nood had te baat genomen. Ook heeft de tweede beschuldigde, .lohanna Petronel/a van Es, er kend dat zij de valsche guldens, des bewust, had uitgegeven, doch dat zij zulks had gedaan uit gehoorzaamheid aan den last haars vaders, ett omdat zij hare zusjes en broertjes geen honger kon zien lijden. Eerstgemelde is door het hof tot de doodstraf met de koord veroor deeld, als schuldig aan het namaken van zilveren muntspeciën, in dit Rijk wettelijk gangbaar; terwijl zijne dochter schuldig is verklaard van met bewustheid te hebben deel genomen aan het in dit Rijk in omloop brengen en uitgeven van de voorschreven nagemaakte zilveren muntspe- ciendoch gehandeld had zonder oordeel des onderscheids, en mitsdien is geacquitteerd van de tegen haar ingebragte beschuldiging, met last, dat zij aan hare naastbestaanden zou worden teruggegeven. De verdediger van van Es is geweest de heer "van der Brugghen, en die zijner dochter de heer Piepers. VLISSINGEN den 27 februarijDe deelneming in het lot der armen bij een zoo aanhoudend guur jaargetijde, welke zich op zoo vele plaat» sen zoo duidelijk geopenbaard heeft, is ook hier ter stede door daden kenbaar geworden alzoo door Vlissings ingezetenenbenevens door heeren officieren aan boord van Zr. Ms. fregat Minerva, bij eene bij zondere inschrijvings-lijstbehalve de algemeene buitengewone collecte en bijzondere giften tot matiging van het drukkende der armoede if bijeengebragt eene som van f 358 10. MIDDELBURG den 28 februarij. De giften van f 60 en f 40 den 26 dezer bij den Amanuensis D. Appel bezorgd, zijn met dankzegging ontvangen. Diakenen der Nederd. Hervormde gemeente dezer stad betuigen hunnett dank, voor de, op den 25 dezer, in de collecte inde nieuwe kerk, ontvangene giften van 20 en 6 en Diakenen der Evangelisch-Lu- thersche gemeente voor den ontvangst van 4 uit eene gift van den heer Amanuensis van den algemeenen armen. Sedert zeven jaren bestaat er te Brugge ten gevolge van de geze. gende hereeniging der Nederlandsche provinciën onder het wijsver. licht en vaderlijk bestuur van den besten Vorst, eene koninklijke maat schappij van Vaderlandsche taal- en letterkunde. Dit genootschap vierde den 3 december 11. deszelfs oprigting in 1819, in eene talrijke en luis. terrijke vergadering, onder het voorzitterschap van den heer graaf de Eai lietgouverneur van West-Vlaanderen bij welke gelegenheid de vol. gende drie prijsvragen voor 1827 zijn uitgeschreven: 1°. In het vak van Taal- en Letterkunde. „Een kort overzigt der Verhandelingen over de NederduitsCbeSpel- etl Spraakkunst van de Heeren Siegenktek en IVeilandvergeleken met dö Nederlandsche Spraakleer en verdere Taalkundige schriften van den ge* leerden Heer Mr. IV. Bilderdijk. Men verlangt bij het antwoord op deze vraag geenszins te ontvan gen eenige beoördeeiing hoegenaamd der verschillende stelsels en gron» den dezer achtbare en verdienstelijke schrijvers wier kundigheden te veel eerbied inboezemenopdat de Maatschappij zich hieromtrent eeniga uitspraak zou kunnen voorbehouden. Het inzigt is alleen, om eene korte en zakelijke aanwijzing of praktische handleiding te bekomen der regels, die door ieder van hun, bij hunne uitgegevene werken, zijn ontwikkeld; dit, in de regelmatigste orde voorgesteld, zonder meer. 20. In het vak van Dichtkunde. Een Dichtstuk op den IVijdvermaarden Roem der Stad Brugge. Het is bekenddat deze Stad de oudste is der Nederlandsche Koop steden zij was voorheen de hoofdzetel van den handel tusschen het zuiden en 't noorden van Europa, en verschafte in de 14de en den aanvapg der 15de eeuw aan Vlaanderen onmetelijke rijkdommen. Vlaan- derei( en geheel Belgieja Frankrijk en de Rhijnlanden sleten langs de- ze Stad hunne goederen en de pracht en weelde stegen er ten top te meer, naardien het luisterrijke Hof der Vlaamsche Graven aldaar lan- gen tijd gevestigd was. Op het Prinsen Hof, het oude verblijf van sommige Hertogen van Bourgondie Graven van Vlaanderenis FiUps de Schoone Vader van Karei Vgeboren. Te Brugge werd in f430 door Filips I, of den Goeden, de beroemde Orde van het Culde Vlies.ge sticht. En in de Lieve Vrouwe Kerk aldaar zijn de grafsteden van Her tog Karei den Stouten en van Maria van Bourgondie. Onder de groots mannen die Brugge heeft opgeleverd, munten uit: Jan van Eijckda uitvinder van het Schilderen metOlieverw, en Simon Stevijneen eerste voorstander der Moedertaalen een der grootste Wis- en Bouwkundi gen der idde eeuw, de Leermeester van Prins Maurits en Kwartier meester-Generaal van het Leger van den Staat. Niettegenstaande den merkeliiken verval der Stad Bruggevindt men er heden nog vele overblijfselen van vorige en bronnen van hedendaagsche Welvaartge lijk mede onderscheidene voorwerpen van Oudheid, die aandacht en na- sporing verdienen, De Maatschappij heeft dit onderwerp overwaardig gekeurdom in een echt dichterlijk tafereel te worden voorgesteld. 3°. In het vak van Geschiedkunde. Eene naauwkeurige opgave der merkwaardigste Personen tot de Pro- vincie West-Vlaanderen behoorende, die in 'teen of ander vak van fraaije Letteren, Kunsten en Wetenschappen hebben .uitgemunt.Men verlangt dat deze opgave of Levensbeschrijving zoo volledig, echter zoo beknopt mogelijk behandeld en zoodanig ingerigt worde dat bec werk ook tot een Leesboek voorde jeugd kan worden dienstbaar gemaakt." De Maatschappij looft haren Gouden Eerepenning uit met een veree- rend getuigschriftvoor het best der bekrooning waardig gekeurde ant woord op elk der drie gemelde Prijsvragen, en haren Zilveren Eerepen ning voor het in verdiensten naastbijkoraende stuk. De antwoorden moeten in de Nederlandsche Taal geschreven en vracht vrij aan de Maatschappij voor of op den 15 September 1827, ingezonden worden. Zij moeten van eene andere hand dan die der opstellers ge- schreven en met eene zinspreuk geteekend zijn een bijgevoegd verze geld naambriefje, met dezelfde zinspreuk tot opschrift, zal de naam en de woonplaats van den Schrijver moeten behelzen. De naambriefjes der onbekroonde stukken zullen ten dage der alge meene vergadering van December 1827, openlijk en ongeopend ver. brand worden.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1