N'. 24. MIDDELBURGSCHE w.. COURANT* Zaturda® NJE UJVSTIJDINGEN. PORTUGAL. LISSABON den 31 januarijDe Engelsche brigade, bestaande uit het 63ste, 43ste en ude regementan infanterie, is den 27 van hier gemarcheerd, om de brigade te Villa-Franca te gaan vervangen, welke van daar naar Santarene is vertrokken. Eergisteren hebben de Engelsche troepen manoeuvres verrigt nabij Belem in tegenwoordigheid van de prinses-regentesdie van de infanten vergezeld was. DUITSCHLAN I). FRANKFORT den 15 februarij. Vcfigens de berigten over Wee- nen uit Konstantinopel ontvangen, is de groote heer bezig eene militai re conscriptie in te voeren en aan den divan plannen voor te dragen om te voorzien in de uitgaven, welke de nieuwe schikkingen en militaire nieuwigheden noodzakelijk maken. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 14 februarij. De berigten, nopens den gezondheids toestand des heeren Canningdie dezer dagen ernstig ziek is geweest, blijven voortdurend zeer gunstig, en men kondigt reeds aan, dat hij tegen den 22 dezer van Brighton naar Londen denkt weder te keeren. De veranderingen welke het gouvernement ten aanzien der graan wetten nu bepaaldelijk op den 26 dezer voordragen zal, zuilen, inge volge eene door den heer Peel gedane verklaring, daartoe uitgelokt door een der leden van de kamer der gemeenten worden aangeboden in den vorm van resolutienwaaromtrent de kamer op de gewone wijze bij stemming zal te beslissen hebben. Uit la Guayra schrijft menonder dagteekening van den 26 no- vembér dat de generaal Paez zich tegen Puerto Cabellowelke plaats zijn gezag niet erkennen wilde in aantogt had begevenmaar dat hij Onderweg eenen brief van den generaal Bolivar ontvangendedie hem zonder iets van zijn gedrag te gewagen, eenvoudig als zijn opperhoofd beval om op staanden voet zijne operatien tot nader bevel te staken, dadelijk halte gemaakt en geantwoord had dat hij zich zonder aarzelen aan zijne bevelen onderwierp. Het was te la Guayra volkomen rustig. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 18 februarijMen zegt, dat het ontwerp van wet op de regterlijke magt vele zwarigheden in de meeste sectien van de Tweede Kamer der Staten-Generaai ontmoet. De sectien der Tweede Kamer zijn ook reeds vergaderd geweest om' zich bezig te houden met het nieuwe budjet voor 1827. Bij een besluit van Z. M.van den 2 januarij 11., wordt eene aan vullingslijst van de personen en geslachten wier titels van adeldom op de registers van den hoogen raad zijn ingeschrevengoedgekeurd. Naar men verneemt hebben de militairen, die op de* Wasse naar ingescheept zijn geweesteen verlof voor eene maand bekomen eenigen derzeiven zijn reeds te Brussel aangenomen. Te Luik had onder de studerende jeugd eene groote gisting ver wekt zeker statut van den akademischen senaat der universiteit van Luik van den 10 december 11., hetwelk men beschouwde als bepalingen te bevatten strijdig met de algemeene reglementen; den 14 dezer hebben curatoren van gezegde universiteit dat statut provisioneel ingetrokken en buiten werking gesteld en de studenten tevens vermaand om wederom de collegien bij te wonen en zich even vreedzaam en betamelijk als voor maals te gedragen. Reeds den volgenden dag hebben daarop de studen ten aan deze vermaning naar wensch beantwoord. AMSTERDAM den 18 februarij. In de laatste helft van dezen nog zoo streng voortdurenden winter, zijn de ongelukken van brand hier eenigzins menigvuldiger geworden dan te voren. Behalve die, waarvan door ons gesproken is, (zie Middelburgsche Courantno. 19)5 hebben er, gedurende deze maand, onderscheidene andere branden plaats gehad; doch alle zijn door de wel-ingerigte blusschings-middelenwelke men hier zoo snel en in zulken overvloed op het bedreigde punt verzame len kan, als ook door de orde en overleg bij het aanwenden derzelve, spoediger vermeesterd dan vorst en harde wind somwijlen toelieten te ho pen. Tusschen zaturdag en zondag is er weder tweemalen brand ge weest de eerstedes avonds ten 6 uren op eerstgemelden dag in de Roerensteeg voorgevallen, heeft de hulp der spuiten niet vereischt, maar bij denzelven is een krankzinnig jongman van 26 jaar, die het on geluk veroorzaakt had, zoo deerlijk gekwetst dat hij gisteren morgen in het gasthuis overleden is. De andere brand is des nachts ten half 4 uren uitgebroken, en was van meer aanbelang. In korten tijd waren 10 brand spuiten in werking, en reeds omstreeks 6 uren was men het vuur mees ter, zoodat in de digtbebouwde buurt, de Jonkerstraat, geen der nabu rige woningen merkelijke schade geleden heeft, doch het huis zelf is geheel uitgebrand, en van huisraad en winkelgoederen (welk men nog- tans zegt verzekerd te zijn) is niets gered. *s HERTOGENBOSCH den 19 februarij. De volgende daad, of- 'schoon reeds den 4 dezer gebeurd verdient algemeen gekend te worden. Het was op dien dag dat de heer G. H. Smits, student aan de hooge school te Utrecht, op schaatsen van daar kwam, om zich naar Oijen te begeven.- Het was omstreeks 5 uren des namiddags dat hij de rivier de Maas overstak, doch onbekend met het gebaande pad van het veer aan de Nieuwe Schans, geraakte hij van hetzelve en had het ongeluk door het 'ijs te vallen. Op eenen afstand van ongeveer vijf minuten van het veer, zag men zulks, en terstond ijlde de moedige jongeling Albertus van Orsouw, wonende te Oijen en zich juist aan het veer bevindende, naar de plaats alwaar de drenkeling zich bevond, die zich inmiddels trachtte te redden met zwemmen, doch wiens krachten weldra door kou de, schrik en den sterken stroom dermate uitgeput waren, dat hij vol gens zijne eigene verklaring, op het punt stond van zich in dé diepte te 'aten zinken toen het den onverschrokken Albertus van Orsouwvan een haak voorzien en van niemand der verdere aanschouwers gevolgd nadat hem het ijs bij herhaling onder de voeten weggezonken waseven wel gelukte om zoo nabij den drenkeling te komen, dat hij hem na eenige vergeefsche pogingen, eindelijk in zijn kleed haken, op het ijs trekken, en den reeds bewusteloozen aan wal brengen kon, waar hij door de verdere zorgen der aanwezigen weldra geheel tot zich zelvén Weergebragt, en als aan het leven hergeven werd. den 24 Februari], MIDDELBURG den 23 februarij. Het getal ingeschrevenen in de risters van den burgerlijken stand binnen deze stad in den loop dea js 1826, met de vergelijking der zes voorgaande jaren, is «ls volgt» In 1826 1825 i8«4 1823 1822 1821 1820 Geboorten 500 524 531 486 503 455 468 Sterfgevallen 578 533 537 575 640 560 702 Huwelijken 13 6 108 126 I08 123 116 99 Onder het getal geborenen, in 1826, waren 264 van het mannelijk 1 236 van het vrouwelijk geslacht, waar onder niet begrepen zijn de venloos geborenen. Onder de overledenen waren 293 van het mannelijk en 485 van het rouwelijk geslacht, waaronder zich bevonden 39 dood geborenen, 23 aiitairen in het hospitaal en 2 vreemdelingen binnen deze gemeente oykleden. Êr hebben geene echtscheidingen plaats gehad. In de navolgende steden dezes rijks is het getal ingeschrevenenin 126, aldus geweest: Geboorten. Sterfgevallen. Huwelijken. Te Amsterdam 7438 8808 1816 Brussel 3933 3°73 8<*a Gent 2787 2170 600 Rotterdam 2747 2115 573 Antwerpen 2492 1969 5'7 *s Gravenhage 1953 1316 495 Utrecht 1561 1157 38a Brugge 1345 1106 287 Leijden 1308 899 (niet opgegeven.) Groningen (1) 992 2844 (idem.) Haarlem 777 787 I91 Dordrecht 74a 586 l?9 Leeuwarden (2) 751 758 145 's Hertogenbosch 640 426 146 Zierikzee 234 311 54 Vlissingen 301 261 59 Goes 226 230 33 Van Lissabon, den 31 januarij, wordt gemeld: De marquis de Chaveswiens gevangeneming door den koning van Spanje was bevolen, is, aan het hoofd van 2000 man van allerlei wa pen en guerillas, noordwaarts van de stad Chaves in Portugal gedrongen» zijnde over Ruivaes in de provincie van Minho getrokken. De kolonel Zagallo, welke dit punt met 400 man bezettede, heeft zich V'er ur(j|| verdedigd, waarna zijne soldaten in het gebergte zijn geweken, terwijl uc liuiokia vs,.i»gv Wbivuu tn £«ijiic vaatiucis Udl 3° JanumQ IC Porto zijn aangekomen; een ander klein korps heeft hetzelfde lot ge troffen. De marquis de Chaves is daarop in allerhaast op Braga getrokken, en heeft twee uren afstands van die stad post gevat. Er ontstond nu gropte vrees dat hij terstond op Porto zoude trekkende ontsteltenis Wa» aldaar verschrikkelijkomtrent 200 man der equipagien van de twee Engelsche oorlogs-brikkendie zich te Porto bevonden, zijn aan wal gekomenal de publieke kassen werden geborgen en zijn over zee hier aahgekomen. De generaal Stubbs en de kolonel Zagallo spoedig hunne beschikkingen tot verdediging van Porto gemaakt hebbende, is het bij de vrees geblevenChaves is gelukkig niet dadelijk op Porto getrok ken, en nu, meent men, zal hij er zich wel voor wachten." Latere berigten van Lissabon van den 7 en van Porto van den 6 over Frankrijk, luiden dus: De uitgewekenenin Portugal getrokkenbezetten alleen maar Braga, alwaar zij door den graaf de Villa-Flor, vereenigd met de ge neraals Angeja en Mello, zijn omsingeld. Het leger dezer laatsten be-( zet GombeiroGuimaraens, Grovaede ,Lanhoro en Corvalho de Este. De Engelsche troepen hebben Lissabon verlaten en zijn op Coïmbra ge trokken." Wijders wordt van Madrid den 8 dezer gemelddat het Spaansche gouvernement de tijding heeft bekomen dat de marquis de Chaves vol komen geslagen en in wanorde naar Gallicie getrokken is. De raad van Castilie heeft den koning een vertoog gedaan over de noodzakelijkheid om de vorderingenwelke de geest van het liberalis- mus maakt, te stuiten, welke geest (zegt de raad), sedert er te Lissa bon eene constitutie is daargesteldals een vloed in Spanje stroomt. -— Van Londen den 16 dezer schrijft men dat bij de kamer der ge meenten het voorstel van den heer Horton, tot het oprigten van eett comité van emigratieten doel hebbende het uitwijken van arme huis gezinnen naar Canada te bevorderenis aangenomen. Die heer heeft betoogd, dat de ellende der lagere volksklasse in Engeland en Ierland, bij eene te talrijke bevolking, en bij het in werking brengen van zoo vele nieuwe werktuigen zoo groot isdat dezelve niet dan door emigratie kan verminderd worden. Den 17 is te Parijs de discussie van de gedeputeerden, over de wet op de vrijheid der drukpersgeslotenna dat dezelve alvorens nog door drie leden bestreden en door twee verdedigd is. Maandag den 19 zou de rapporteur der commissie het resumé der discussie voordragen. De hertog van Vicenca (Caulaincourt) is den 20 te Parijs overleden. Men verzekert, dat de vrede tusschen Rusland en Perzie is geslo ten. Rusland zou de vesting Erivan hebben bekomen en zich aldus toe de Araxes uitstrekken. Op dén 19 dezer, de 10de jaardag van ZK. H. den Erfprins van Oranjeheeft te Brussel een waar militair feest plaats gehadde jeugdige vorst heeftmet het ontvangen van den rang van kolonel en het ridderschap van den Nederlandschen Leeuwzijne militaire loopbaan be gonnen bij welke gelegenheid er eene luisterrijke parade heeft plaats gehad. Den 5 dezer is alhier geopend, eene inrigting tot onderwijs inde gang- en toonkunst aan minvermogendengedirigeerd door den heer L. M. Samchtinionder toezigt der alhier bestaande commissie tot iu- O 1 -w^\- C-v—C-v-J t—V— (1) In 1825 was te Groningen fcet getal geborenen ttoj, en der gestorvenen 669. Te Leeuwarden waren, in 1825, 701 geboorten en 453 sterfgevallen.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1