wm N°. 9.5. MIDDELBURGSCHE f «27. COURANT. Donderdag r' den 22 Februarij, NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. PETERSBURG den 31 januarij. Er verloopt geen dag van de re gering onzes geliefden monarchs zonder de eene of andere daad van regtvaardigheid overal waakt hij met een opmerkzaam oog en verhelpt misbruiken en gebreken, wier invloed dikwijls diep gevoeld werd. Vol gens eene dagorder van den 14 dezer wordt de krijgs-gouverneur van Kroonstad, vice-admiraal Moller I, wegens onvergefelijke wanorden, openbaar pügtverzuim en oproerige tooneelen welke onder het door hem gehouden bestuur der zeezaken hebben plaats gehad ten scherpste berispt. Eeniglijk uit overweging van zijnen vorigen veeljarigen dienst ijver is hij van het tegen hem begonnen geregtelijke onderzoek vrijge sprokendoch van zijnen post ontslagen en op invaliden-traktement ge steld geworden. Een den 22 dezer aan den uitvoerenden senaat gerigte keizerlijke ukase luidt als volgt: „De onvergefelijk veronachtzaamde toestand, waarin ik bij mijne inspectie de ziekenhuizen alhier (het Abuchowsche en Kalinskische) gevonden heb, bewijst, dat de voormalige civiele-gou- verneur van St. Petersburg, geheimraad Tscherbinin reeds sedert lang niet de behoorlijke opmerkzaamheid aan het instituut besteed heeft. Zulk een dienstverzuim van gezegden geheimraad noodzaakt ons te be velen dat hijtot na afloop der thans nog aanhangige revisie van het gouvernement St. Petersburg, tot de Heroldie gesteld worde." GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 10 februarij. Op bevel van de kamer der gemeenten, is de staat van uitgaven yoor de zeemagtzoodanig als die voor dit jaar voorgedragen is, gedrukt. Dezelve beloopt de aanmerkelijke som van 6,125,850 ponden sterling Deze som is evenwel 9,154 ponden minder, dan die van het verledene jaar. Het aantal der zeelieden blijft op 30,000, waaronder 9000 zee soldaten, bepaald. SPAN E. MADRID den 5 februarij. Ons gouvernement gaat voort met het nemen van beschikkingen ter verdediging, door troepen naar de gren zen van Portugal te zenden. Er loopt een gerucht, dat verscheidene uitgewekenen, alsmede de Silveiraste Ciudad-Rodrigo van hunne tweede expeditie zijn terug gekomenwaarbij zij compleet geslagen en een van de zonen der Sil veiras gekwetst zijn geworden. F R A N IC R IJ K. PARIJS den 17 februarij. De zittingen der gedeputeerden van den 15 en 16 zijn weder geheel aan de discussie over de wet op de vrijheid der drukpers gewijd geweest. In het belang derzelve hebben gesproken de heeren Frenilly, de Curzay, St. Marie, de graaf de Sesmaisons, de Blangyalsmede de ministers deVillêleen Peyronnetterwijl deze wet der liefde is bestreden door de heeren Martin de Villers, Burosse, Gau- tier (lid der commissie), Labbey de PompierresF. de Berthier en Hyde de Neuvillezijnde de redenen van den minister Peyronnetdie eene personele rigting tegen den heer B. Constant namendoor dezen geenszins onbeantwoord gelaten. Als eene bijzonderheid, welke niet weinig gelach- verwekte, doch te- Yens de aandacht der kamer tot zich heeft getrokken verdient vermeld te worden de inleiding der redevoering van den heer de Curzayeen voor stander der wetwelke aldus luidde: „Ik had gemeend, ten einde den tjjd der leden te sparen mijne redevoering te laten drukken doch de drukker wien ik mijn manuscript had toevertrouwd heeft mij hetzelve terug gegeven, met de verklaring, dat hij geene redevoering wilde druk ken strijdig met zijne grondbeginselen en met de belangen van den staat." De Etoile van heden verzekert, dat de eerste kolonne Oosten- rijksche troependen 26 januarijuit Napels getrokken is. Te Rouaan is den 8 dezer een EngelschmanDrake genaamd, die van Londen naar Parijs ging met drie ratelslangen en eenige jonge crocodillen door een dier slangen, welke hij dacht, dat door de kou de omgekomen was en, om zich daarvan te overtuigen, uit de kooi genomen had in de hand gebeten enondanks hij de wond spoedig had laten uitbranden, binnen weinige uren aan de gevolgen van die beet gestorven. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 17 februarij. De twee loodgieters, welke op het museum gewerkt hebbenden dag van den brandzijn gisteren door de correctionele regtbank van deze stad veroordeeld in de boete van 100 gulden elk en in de kosten als overtuigd van, door onvoorzigtig- keid, de oorzaak van dien brand geweest te-zijn. GRONINGEN den 16 februarij. Van den 9 tot en met den 15 zijn alhier overleden 31 menschen, zijnde 9 minder dan de vorige week Het getal der zieken blijft echter nog buitengewoon groot, vooral on der de mindere klassen. NIJMEGEN den 16 februarij. Van Keulen meldt men, dat de hoog. te van den Rhijn was den 12, 3 voét en 8 dpim; den 13, 4 voet en den 14, 4 voet 4 duim, dezelve is dus in dien tijd gewassen 8 duim (Pruissische maat). Van Lorchhausen tot bij St. Goar heeft het water zich een doorgang door het ijs gebaand. Voor Lurlei is nog slechts een kleine streep ijs vast. Van Lorchhausen opwaarts tot Maintz zit de Rhijn met ijs bedekt De hoogte van den Rhijn te Maintz was 8 voet 9 duim. - Sedert menschen geheugen heeft het ijs zich niet zoo hoog tegen bei de oevers opgedrongen als thans tusschen St. Goar en Bingen. Den 11 heeft men te Dusseldorp de passage te voet oyer den Rhijn geopend het ijs had zich reeds den 12uur boven die stad, tot Hamm vastgezet. 's GRAVENHAGE den 15 februarij. Z. M. de Koning heeft bij besluit van den 7 dezer bepaalddat de certificaten, aan onvermogende personen wordende uitgereikt, alsmede dje welke bij de vrijwilligers voor de krijgsdienst van den Staat benoödigd zijn, van zegel en regis tratie zullen worden vrijgesteld; dat dergelijke certificaten, om den voorschreven vrijdom te genieten, zullen worden opgemaakt door de hoofden der plaatselijke besturenzonder medewerking van derzelver secretarissen, en dat voor dezelve ook geene leges hoegenaamd zullen mogen worden gevorderd. MIDDELBURG den 21 februarij. Te Oud-Vossemeer heeft het navolgend merkwaardig voorval plaats gehad Op zondag den 11 dezer maand, zouden de ijsvermaken, voör eett groot aantal huisgezinnen in die gemeente en van het naburige dorp Nieuw-Vossemeereene oorzaak van roiiW geweest Zijnin den namid dag omstreeks 3 uren bevonden zich eert aantal van ruim 200 perso nen, zoo volwassene als kinderen, op het ijs, dat Zich op de rivier de Eendragt, aan het veer dier gemeente, had vastgezet. liet buitenge woon hoog water op dien tijd, door den springvloed, hief het ijs op, en deed hetzelve bij den aanvang der ebbeaan genoemd Veervan eikanderen scheiden, met dat gevolg, dat eene uitgestrektheid ijs, met alle de voormelde personenafdreef. Schrik en verwarring heerschtetl onder de personen op het ijs, dat zich ook zeer spoedig ohdef die, toel* ke op den wal zich verzamelden, mededeelde, daar de laatste bekom merd waren over het lot hunner kinderennaastbestaanden en vrienden en ieder oogenblik vreesden, dat het ijs zich op meerdere plaatsen vart eikanderen zoude scheiden, hetzij door het groot aantal lieden, of doof de sterke ebwaardoor ongetwijfeld velen zouden zijn in het Water ge vallenonder het ijs gedreven en verdronken. De burgemeester dier gemeente deed dadelijk eenige vletters-bootendie op eetiigen afstand van den veerdam op den dijk lagen, te water brengen en, door middel van dezelve, de veermansboot en eene andere boot, daar aanwezig, werden alle de lieden van het ijs gered, zonder dat er één ongeluk te betreuren isniettegenstaande den haastwaarmede ieder zich wilde in- schepen, om aan den wal gebragt te worden. Allen, die zich aan wal bevonden, beijverden zich, zoo wel om de booten te water te brengen, als daarmede de personen van het ijs af te halen, en ook om de noodige orde bij de inscheping te bewarenten einde het overladen der booten te voorkomen. Uit Gent den 19 wordt gemeld, dat men door middel der nieu» we sluizen van Neuzen, het grootste gedeelte der wateren van het ka naal tusschen Gent en Sas-van-Gent heeft afgetrokken, waardoor eene aanmerkelijke kom wordt gevormd, om het opperwaterhetwelk, bij dooiwedervan alle kanten zal toevloeijente ontvangen. De Commissie uit het Stedelijk Bestuur, tot het afgeven der Attesten, ter bekoming van Vrijstellingen voor de dienst der Nationale Militie, vaceert op morgen den 23 dezer, van des morgens 10 tot des namid dags ten 1 uur. (Zie deswegens de bekendmaking van Heeren Burge* meester en Wethouders dezer Stad, in No. ai dezer Courant.) BESTUREN nv ADMINISTRAT1EN. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, in Zeeland, brengen bij dezen ter kennisse van een iegelijk, dien zulks zoude mogen aangaan, dat door den Heer Gouverneur dezer Provincie is executoir verklaard het provisionele Kohier van de Belasting op de Gebouwde en Ongebouwde Eigendommen over de dienst van 1827. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze worden afge kondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Staas-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 19 Februarij 1827. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Voor den Burgemeester afwezig, VAN SONSBEECK, Wethouder. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb. J. F. BIJLEVELDSecretaris. Ten gevolge van een Vonnis der Regtbank van Eersten AanlegZit ting houdende te MiddelburgHoofdplaats der Provincie Zeelandvan den 21 Junij 1826, behoorlijk geregistreerd, is, door den Heer Ambte naar van den Burgerlijken Stand der Stad Vereop den 23 December 1826, Echtscheiding uitgesproken tusschen MATTHIAS ROTH Ridder der Militaire Willems-Ordeen Sergeant bij de Garnizoens-Compagnie ta Vereen JOHANNA ELISABETH SEELHEYRN. W. B. van DEINSEProcureur. De ondergeteekendemet den hartelijksten dankden ontvangst be- rigtende van de volgende Giftenals Den 17 dezer, a stuks f 10 00. f Van een Armen aan dett 1 "5* Algemeenen Armen, n 4° 1 ö0- 20 11 -2, 60. 2 - 10 oo.l Behoorende tot ééne r> n 5 5 00. j Gift. Neemt tevens deze gelegenheid te baat verder te berigtendat deze en alle bereids ontvangene Liefdegaven, niet alleen gebezigd zijn ten behoeve van de door de bijzondere Armbesturen Gealimenteerdenmaar dat ook zoo veel doenlijk daarin hebben gedeeld zoodanige hulpbehoe vende Personen, welke geene directe alimentatie genieten; als mede, dat uit de meeste ter beschikking van het Algemeen Armbestuur gestel de bijdragenalle de gesubsideerde Armbesturenna rato van ieders bevolking en behoeftendaarin hun aandeel hebben genoten waarmede aan het verlangen van vele milde Gevers is beantwoordterwijl men het overigens ook daarvoor houdt, dat zulks door niemand, wiens hart. goed geplaatst iskan of zal gewraakt worden. Middelburg, den 21 Februarij 1827. De Amanuensis van Regenten over detl Algemeenen Armen DIRK APPEL. Wanneer wij alleen terug zien op de groote milddadigheid, ter on. dersteuning van de Armen reeds genoten dan zoude het ondankbaar heid kenschetsen iets ter opwekking aan te voeren maarslaan wij f het oog op die talrijke schare van Behoeftige^die alleen de hulp va* V- V' ^feV \N. >4*. 18 2 - 10 00. 1 10 °0, ip 20 - 10 00. Van N. N. i° - 10 00.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1