MIDDELBURGSCHE C 0 r K A X f N°. 19. Dingsdag den l3 Febftlarij» NIEUWSTIJDINGEN. GROOT-BRITTAN JE, LONDEN den 2 februari}. De tijding als of de president Van Haïti een decreet had uitgevaardigd, waarbij de inwoners van het eiland d(j verpligting werd opgelegd om te arbeiden welke tijding door den agent van Jamaica alhier bevestigd was, is geheel onwaar bevonden. Men schrijft de verdichting van dit decreet toe aan de zucht om de zaak der neger-slaven hier te lande schade te doenen dit vermoeden krijgt groote waarschijnlijkheid, als men in aanmerking neemt, dat het juist voor de zitting van het parlement is publiek gemaakt. Van Nieuw-York heeft men tijding van den 9 januarijdat aldaar den 6 eene bijeenkomst van de aanzienlijkste inwoners gehouden isom maatregelen te beramenten einde de ongelukkige Grieken onderstand re verleenen. Op den 23 november des verleden jaars heeft Bolivar te Bogota een decreet genomen waarbij hij zich als bekleed verklaart met de bui tengewone magt, welke het 128ste artikel van de constitutie van Co- lumbia den president in tijden van gevaar toekent. FRANKRIJK. PARIJS den 3 fèbrudfij. De prins de Talleyrand heeft eergisteren de zitting van de kamer der pairs bijgewoond. De marquis de Mau- breuilwelke gemalden prins voor eenige dagen een slag heeft taege- bragtis naar de correctionele politie verwezen. - Te Marseilfe heeft men een' brief uit Cyprus ontvangen met berigt, dat de zendeling-Desmazures zijn plan niet heeft kunnen ten uitvoer bren gen, om Palestina te bereizen. De Janitsaren te Jeruzalem waren in opstand en die stad werd door de Turken belegerd. De nlgcmeene aandacht is nog bij voortduring op het ontwerp van wet betrekkelijk de politie der drukpers gerigt. Daar in een artikel van den Moniteurter verdediging van hetzelve, werd gezegd, dat gereg- tigheid en liefde bij de opstelling daarvan hadden voorgezetennoemt men hetzelve thans spottenderwijze de 1vet der liefdeHet is weinig twijfelachtig meer of het bedoelde ontwerp heeft te Montronge feen ge sticht der Jezuiten in de nabijheid vin Parijs) zijnen oorsprong genomen. De eerste voorschriften, welke men van daar heeft ontvangen zijn ech ter door het ministerie nog eenigzins verzacht geworden. Naar mate men meer zekerheid verkrijgt dat het ontwerp met de staatkundige plannen der Jezuiten in verband staat, wordt hetzelve bij de meerderheid der natie te sterker gehaat. Den 13 zal de discussie over deze wet beginnen. Er wordt steeds veel gesproken over de weigering van den Oos- tenrijkschen ambassadeur, graaf d'Appony, om de vreemde titels, met welke sommige der marschalken van Frankrijk bekleed zijn, te erkennen. De marschalk hertog van Dalmatie heeft, onder anderen, weinige dagen geledeneene uitnoodiging van dien ambassadeur ontvangenwaarin hij kortweg marschalk Soult werd genoemdenna deswegens 's konings be velen gevraagd te hebbendie uitnoodiging op eene niet zeer beleefde wijze terug gezonden. In de vergadering der pairs is deze zaak hoog opgenomen en ondertusschen hebben de marschalken en vele andere aan zienlijke lieden zich verbonden om geen voet meer in het hotel der Oostenrijksehe ambassade te zetten voor dat de graaf d'Appony vol doening voor deze beleediging zal gegeven hebben. De graaf d'Appony heeft eene bijzondere audiëntie bij den konina- gehad. Met schip Joan VI is van Rio-Janeiro te Brest aangekomen, van waar het den infant don Miguel naar Brazilië moet overbrengen. De heer de Roche Pintoeen der edellieden van de keizerinen vijftien andere personen van rangdie het gevolg van den infant zullen uit maken worden binnen kort te Parijs verwacht. PARIJS den 6 februarij. Gisteren is bij de kamer der pairs de con cept-wet op de jury, aanmerkelijk geamendeerd, met 155 tegen 18 stemmen doorgegaan en dien zelfden dag isbij de kamer der afgevaar digden,^ met 218 tegen 74 stemmen doorgegaan de concept-wet op het te.iief der posterijen, insgelijks met eenige daarop gemaakte amendementennogtans is het artikelhetwelk den meesten tegenstand ondervonden heeft, en waarbij de port voor de nieuwspapieren eenigzins verhoogd wordt, gebleven. De Quotidienne zegtdat indien de kamer der pairs dit artikel niet verandert, zij alsdan om den prijs voor de ge- abonneen en niet te verhoogen, des zondags geen nommer uitgeven zal, en dat, indien de andere nieuwspapieren zulks mede doen, alsdan de ministers de 600,000 fr.welke zij door deze verhooging hopen te -winnen niet ontvangen zullen. Van Napels schrijft men dat het vertrek der Oostenrijksehe troe pen er eene buitengemeene vreugde verwekt, welke zich door verschei den zeer talrijke maaltijden en andere feesten heeft aan den dag gelegd Brieven van Rome melden, dat de Tiber, ten gevolge van ge weldige slagregens en een siroccowind, die de sneeuw, welke in groo te hoeveelheid gevallen was, had doen smelten, uit hare oevers getre den is en eene buitengewone overstrooming heeft veroorzaakt. De be roemde kérk der Rotunda is onder water geraakt en des ochtends van den 25 januarij voer men met schuiten door de straten om de menschen, die in hunne woningen opgesloten waren van levensmiddelen te voor zien. PARIJS den 8 februari}. Van Lissabon den 27 januarij wordt gemelddat de opstandwelke zich thans alleen tot de provincie Tras-os-Montes bepaalt,, de rust der andere provinciën niet meer be dreigt. Volgens de laatste brieven van den graaf van Villa-FIor uit Trsncosoging hij zich met den marquis van Angeja naar den kant van Villa-Real vereenigen. Hij is den 22 de Duero niet gepasseerd, alzoo hij zich vooraf wilde verzekerendat de insurgenten zich niet achter hem in Beira zouden werpen. De vredelievende besluiten door het kabinet van Madrid genomen, zijn door een Spaansch courier aan den graaf van Casa-Flores' gebragt, die te gelfjker tijd bevel heeft ontvangen dezelve aan de Portugezen mede te deelen. an wege het ministerie van «jrorlog van Portugal is wijders bekend gemaakt, dat de lt. generaal marqiis van Angeja van Villa-Real den 18 heeft gerapporteerddat de generaal Mello te Chaves is binnengetrok ken, na de rebellen ten getale van 400, welke hem hevigen tegen stand hadden geboden, te hebben teruggeslagen; zij waren, met ach terlating van verscheiden dooden en gekwetsten naar Lomba en St. Vin. cent geretireerd. De generaal Mello vervolgde hen en had reeds 'eeei- gen krijgsgevangen gemaakt. De brigadier J. de Silveira is den 16 bin nen Guarda getrokken, alwaar hij de bevelen van den graaf van Villa- FIor afwacht. NEDERLANDEN. GRONINGEN den 3 februari}. Heden ochtend heeft de heer gou verneur dezer provincie, met eene estafette, door Zr. Ms. chargé «'af faires bij de Iianzee-Stedeifden 31 januarij jl. des avonds uit Hambuig afgezonden, de tijding ontvangen, dat 's Konings linieschip Water- loo, den 25 daar te voren, ten anker was gekomen, bij het zooge naamde Zand-eilandop den afstand van 1^ mijl van Helgoland dat ge- zegd schip naar de omstandigheden goed voor anker ligt, en van Hel* goland alle mogelijke adsistentie ontvangt; zijnde 5 visschers-pinketi daartoe in eenen aanhoudenden dienst. [Helgoland is een eiland aan de kust van Holsteinsedert 1814. aan de Engelschen afgestaan. Het bestaat eigenlijk uit twee eilandenhet rots-eiland en de Dune of het lage Jand. Aan het rots-eiland bevinden zich twee door de natuur gevormde havensde Noorder- en Zuider ha ven genaamd. In de Aardrijkskunde voor Zeevaart en Koophandel, van den heer Tue* key, wordt het eiland aldus beschreven: „Heiigoland, of Helgoland, ligt na genoeg even ver, of 12 uren, van de monden der Eider, Elve en Wezer. Weleer vrij groot geweest zijnde, is het door de werking der golven zoo verkleind, dat er nog slechts eene groote klip overbljjft, welke eene mijl in den omtrek isen midden op zich eene ronde hoog te heeft, welke men langs 150 trappen beklimt. De weinige grond, dien het bezit, bestaat uit zand en klei; de oevers rijzen regtscandig uit zee op, en het eiland is van riffen en banken omringd, dat de over blijfselen van deszelfs weg gespoelden grond zijn. De inwoners stam- men van de oude Vriezen af, wier taal en manieren zij behouden. Zij zijn 2000 in getale, visschers of loodsen. Zij smokkelen vele Engel- sche goederen in de havens van het vasteland binnen. Vooral deden zij zulks tijdens het continentale stelsel, toen de Engelschen groote maga zijnen op het eiland hadden, waarvan er intusschen ten laatste, bij eene ongemeene verheffing der zee, veel wegspoelde. Er staat op het Noord einde des eilands eene vuurbaak, en hetzelve heeft aan den Zuid-kant eene kleine haven voor visschers-booten."J AMSTERDAM den 6februarij, In den vroegen ochtend van heden, omstreeks half vier uren, is, ten huize van C. Roël, tapper, in de Tak- steeg, no. 8, een felle brand uitgebarsten, waardoor het huis geheel in de asch is gelegd en de belendende huizenzoo in de Taksteeg ala in de Kalverstraat, geweldig zijn aangetast. Het huis bewoond door A. Heliensstroohoeden-makeris geheel van binnen uitgebrand, als ook het dak van het huis, bewoond door den kleedermaker Halléis ver nield ook hebben de huizen in den omtrek min of meer schade gele den doch zijn voor het hun dreigend gevaar bevrijd gebleven. De scha de is over het algemeen belangrijk. Een-en-twintig brandspuiten zijn in werking geweesten door den onvermoeiden ijver der spuitgasten was men den brand ten 6 uren meesterdoch hier en daar vertoonden zich nog eenige sporen van ontvlamming, waartegen successivelijk gewaakt wordt. Gelukkig zijn bij denzelven geene menschen omgekomenheb bende zich alles met gepaste orde en geschiktheid toegedragen. 's GRAVENHAGE den 9 februarij. De heer Farkevisserdie, in, weerwil van de mislukte onderneming en van de doorgestane moeijelijk- hedeu en gevarenen niettegenstaande het noordelijk opstevenen van da Waterloo, zijn ontwerp nog niet laat varen, om met zijne moedige Scheveningersop nieuw pogingen te doen, ten einde dat vaartuig te bereikenzoodra zich maar eenige gelegenheid zal opdoen om met de pinken weder van het Nieuwe Diep in zee te steken, schrijft intusschen van daar, in dato den 6 februarij, tot geruststelling, dat hij door drie man, welke van de Waterloo op een brik waren overgegaan, na der bevestigd is geworden, dat er geen gebrek aan boord was; dat de masten over boord waren geslagen door het rekken van het wand en niet door het breken van het ijzerwerken dat slechts één man daarbij is omgekomen; alsmede, dat hij te Borkum had vernomen, dat vier varens gasten op Helgoland geboren en met de gelegenheid van dat eiland en van de rivier de Elve bekend, zich aan boord van de Waterloo bevonden, en dat het noodtuig zoodanig was ingerigt, dat het op zich zelve goed stuurbaar was. In de Parijsche couranten vindt men uittreksels uit de Engelsche dagbladen van den 3 dezer, en onder anderen een artikel uit het avond blad the Courier overgenomen, waarin gemeld wordt, volaens tijdingen van Batavia van den 9 octoberdat omtrent den 1 dier maand tusschen de Hollandsche magt, onder bevel van den generaal van Geen, en de opstandelingen, aangevoerd door Dipo Negoro een gevecht voorgeval len iswaarin de Hollandsche magt vernield is gewordenen dat de ge neraal zelf te Samarang teruggekeerd iszonder van een eenig mensch vergezeld te zijn; dat Palambany nog in het bezit der oproerlingen was, en eindelijk, dat de Hollanders een groot gedeelte hunner troepen uit Celebes geligt hebbende, de koningin van Boni weder te veld was ge trokken en men vreesde, dat de Hollanders uit dat eiland zouden ver dreven worden. Men heeft hier geene berigten van een zoo ongunstigen aard 'ontyan- gen en volgens verzekering der Staats-Courant van heden is daarvan bij ons gouvernement ook niets bekend. HEILE ProvZeelandj den 8 februarij. Als eene bijzonderheid verdient van hier te worden gemeld, dat gisteren ochtend ten half vijf urenbinnen deze gemeentein weinige minuten en dus allervoorspoe- digst, en tevens zeer gelukkig, zonder den gewonen vroedkundigen bijstandvan drie welgeschapen zonenallen van eene middelbare grootte, is bevallen, Angelina Sopbia Jionamioud 24 jaren, huis vrouw van Ambrosius Gevaertwinkelier, alhier woonachtig, welke kinderen des avonds van 'denzelfden dag, in de R. K. kerk, der ge meente Middelburg (prov: Oost-Vlaanderen) zijn gedoopt geworden, en, tegelijk met de moeder, eenen gewenschten welstand genieten. MIDDELBURG den 12 februarij. De heer staatsraad administrateur der Posterijen en verdere middelen van vervoer, heeft bij gedrukte biljetten en insertie in de Staats-Courantde aanbestedingen aangekon digd wegens het "vervoeren der brievenmalen van 's Rijks posterijen ia O O

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1