MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 17. 182 Donderdag den 8 Februari). NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAN D. FRANKFORT den 31 januarij. In Zwitserland heeft dezer dagen een groot ongeluk plaats gehad. Een verschrikkelijke sneeuwval heeft genoegzaam het geheele dorp Bielarrondissement van Conchesver nield Meer dan So personen zijn daarbij omgekomen. Den 20 dezer zijn 54 dezer ongelckkigen begraven. Dergelijke ongelukken zijn nog te vreezenuit hoofde van de onzaggelijke menigte sneeuw waarmede dat gebergte bedekt is. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 29 januarif. De ministeriele dagbladen hebben zich, dezer dagen zeer bezig gehouden met de Perzische aangelegenheden zij zeggen, dat Rusland invloed., w-11'-" c»i !■-- zie uitoefent niet dulden kan en dat dit de oorzaak is van eenige verwijdering tusschen het hof van St. James en van Petersburg. Aan de andere zijde meenen die dagbladen, dat het voor de Oostersche be zittingen van Engeland van het hoogste gewigt isdien invloed in Per- zie te behouden als zijnde het eenige" middelom paal en perk te stellen aan de genegenheid van Rusland om zijn gebied van dien kant meer en meer uitte breiden. Sommige dagbladen zelfs verzekeren, dat er tusschen Engeland en Perzie een geheim verdrag zou bestaan, vol gens hetwelk het eerste rijk verpligt zou zijn, het laatste in deszelfs bezittingen te handhaven. Door anderen wordt het bestaan van zoodanig een verdrag tegengesproken. De tijd zal leeren wat hier van zij doch dit staat vast, dat.Engeland niet dan met leede oogen den voor spoed der Russische wapenen zal aanschouwen. In deze oogenblikken kan het Russische leger evenwel, wegens het wintersaizoen weinig of Biets verrigten. Berigten uit Java van den 1 october meldendat de zaken op dat oogenblik een gunstiger nitzigt opleverden ten gevolge van de ge- nomen'e maatregelenwaaronder de bijeentrekking der troepen van on derscheidene kanten eene eerste plaats bekleed. Men verwachte met ongeduld nieuwe versterkingen uit Europa. FRANK R IJ K. PARIJS den 30 januarij. De Cohstitutionnel behelst het volgende: Met weetdat de begrooting van het koningrijk der Nederlanden met eene groote meerderheid is verworpen geworden doch men weet nietop welke wijze de president der tweede kamer hiervan aan den koning heeft berigt gegeven, en op welke wijze de vorst deze tijding heeft vernomen. Het eene en het andere strekken den souvereineven zeer als het lid der staten generaal (den heer Reyphins) te veel tot eer, dan dat wij niet zouden melden hetgene wij hieromtrent vernomen heb ben. Men zal daaruit zien hoeddnig de betrekkingen zijn tusschen eenen waarlijk constitutionelen koning en diegenen welke belast zijn met de regten en de belangen van het volk voor te staan. Op het berigt van de verwerpingvroeg de koning wat daarvan de redenen waren. Er zijn er drie antwoordde de presidentde belas ting op het gemaal; een besluit van U. M.hetwelk strijdig met de grondwet scheenen de voorgenomene waterwerken." En wat hebben deze heeren tegen dit besluit? „Sire, wij gelooven, dat onze pligt medebrengt, van alle gelegenheden gebruik te maken, om de regering op den constitutionnelen weg terug te brengen zoo dik wijls zij daarvan afdwaalt." Wel verre van over deze aanmerking belee- digd te zijnof eenige onvergenoegdheid of drift aan den dag te leggen, scheen de vorst den president daarvoor dank te weten en de goede ont vangst, welke hoogstdezelve hem deed ondervinden strekt ten bewijze, dat hoogstdezelve niet ophoudtde zoodanigen hoog te schatten, die de waarheid doen hooren." Het dagblad le Drapeau blanc kondigt aan dat hetzelve me t den 1 februarij niet meer zal uitkomen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den a februarij. Z. M.'de Koning heeft eene commissie benoemd, bestaande uit den vice-admiraal graaf van Bijland Halt en de schouts-bij-nacht Buyskes en Ruyscb, ten einde een administratief onder zoek te doen omtrent alles wat aanleiding zoude hebben kunnen geven tot de ramp, welke Zr. Ms. schepen Wassenaar en Waterloo, in de stormen van den 14 en 15 januarij 11. hebben getroffen, voor zoo ver zulks den bouw en de uitrusting betreft. Kapitein Spencerdie over het eerste dezer schepen het bevel heeft gevoerd, heeft verzocht, dat het door hem bij die gelegenheid gehou den gedrag regterlijk zoude worden onderzocht, waarmede Z. M. diens- volgens het hooge militair geregtshof heeft belast. Sedert gisteren heeft de Constitutionel des Pays-Bas, een geacht dagblad dezer stad, opgehouden te verschijnen, waarschijnlijk door ge brek aan lezers. Den 4 februarij. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten Generaal van gisteren is de wet op de schutterijen met eene ineerder- heid van 57 tegen 39 stemmen aangenomen. In die zitting, gelijk in die van gisteren^ hebben nog onderscheiden ledenzoo voor als tegen deze wet het woord gevoerd waarna dezelve door den minister van binnenlandsche zaken is verdedigd. Na in de Hollandsche taal verschoo ning te hebben verzocht van in het Fransch te zullen sprekenheeft Z. Exc.in eene voortreffelijke inleidingde verpligting van ieder burger voorgesteldom zijn vaderland te verdedigen. Hij zeidedat deze verpligting altijd bij ons heeft bestaan; vervolgens betoogendedat dit ontwerp van wet zoodanig is ingerigt, dat zij de dienst voor de schutterij zoo min bezwaarlijk mogelijk maakt. Het gouvernement, zei de hij, heeft zich bevlijtigd op de aanmerkingen der sectien te antwoor denen alles in te willigen wat aan de uitvoering der wet niet hinder lijk konde zijn. Hij heeft de sprekers, die de wet hebben bestreden kortelijk beantwoord en hun verzekerd, dat het gouvernement de dients welke de wet oplegt, zoo mogelijk nog zal verligten; eindigende, met zijne hoop te kennen te gevendat hun ed. mogendendoor hunne stemmingeene der voornaamste door de grondwet geheiligde instëllin- genzullen bekrachtigen. Den 5 februarij. Heden hebben zich de sectien van de Tweede Kamer vereenigdom het ontwerp van wet op de zamenstelling der regterlijke raagt te onderzoeljen. GENT den februarij. Gisteren, Zondag, is alhier brand ontstaat» in den schouwburg welke reeds met aanschouwers was vervuld dodlt welke gelukkig door de spoedig en krachtig verleende hulp (wairiil zich bijfeonder de heer van Hove luitenant der pompiers, heeft onder scheiden), in minder dan een uur tijds is gebluscht. Deze brand wel ke is ontdekt te zijn voortgekomen door een der gaz-geleidersdeed ge duchte gevolgen vreezen. MIDDELBURG den 7 februarij. Z. Exc. de gouverneur dezer provin cie heeft, dezer dagen, bij eene circulairede aandacht der plaatselijke en polder besturen gevestigd, en eene stipte surveillance aanbevolen op da nakoming der bepalingen vervat in het reglement van policie voor da polders in deze provincie, gearresteerd bij het decreet van den 16 de cember 1811 en in het koninklijk besluit van den 19 augustus 1823 en het rooven van dijks-materialen w a a"ril ij "onder anderen" als' SYflft'tfihr verklaard zijn het doen van grond-verplaatsing hoegenaamd en het ma ken van gaten in het ligchaain der dijken; het beschadigen van het bui ten-talud der dijken herbetreden van het matwerk, de rijsbermen of de bekleedselen der buiten-taluds; het ophalen van dood hoüt, stroo of riet van de dijken; en het rooven van materialen hetzij op de dijketi hetzij in de voorraad-schureh berustende. Van den 16 januarij tot en met den t februarij zijn te Groningen 42 personen overleden. Het getal zieken was, volgens een brief; Uit Groningen van den 30 januarij, weder toegenomen. In het stads zie kenhuis bevonden zich nog ruim 350 zieken. Velen die de heerschett- de ziekte gehad hebben, kunnen de koude niet doorstaan en lijden aan koortsen.' Van den 29 december tot en met den 1 februarijen dus irt 3.5 dagen, zijn, blijkens onze wekelijks geplaatste opgaven, in die stad overleden, 205 personen; zijnde er in gemeld tijdverloop slechts 85 kinderetl ge boren. Te Parijs zijn, den 2 dezer, de volgende belangrijke legerberigtett uit Lissabon ontvangen, gedagteekend den 19 januarij t De generaal Villa-Flor schrijft uit zijn hoofdkwartier van Aimeida, van den 15, dat de iusurgenten de Spaansche grenzen zijn overgetrok ken en Aldea do Bispo en Villa de Cervos hebben bezet. Die generaal met het aanbreken van den dag van Pinhel vertrokken ijnde, heeft Aimeida doen erkennen, welke stad hij verlaten heeft ge vonden. Het regement militie van Tondella hetwelk het garnizoen dier plaat» uitmaakte, was in den nacht te voren uitgetrokken,.om zich bij hem te voegen; hetzelve werd. gekomraandeerd door den luit- kolonel Fi- guera de Saldanhadie sedert eenigen tijd met den generaal Azeredo heeft gecorrespondeerd, om, zoodra zich de gelegenheid Zoude opdpeti te bewerkstelligen hetgeen hij nu heeft verrigt. De beide generaals hebben dat regement doen ontwapenen en den soldaten bevel gegeven om naar hunne haardsteden weder te keeren. „De marquis van Angeja schrijft van Villa-Real, den 13 en 14, dat hij de brug van Montalégre, Villa-Pauca d'Aguiar en Villa-Real heeft bezeten Reguy ging bezetten. De generaal Jose Maric de Moura schrijft van Valence, van dett 13" dat de majoor Queirozde guerillas, welke de linien der troepen van het regentschap in de provincie van Minho hadden aangevaliep, had geslagen. De Engelsche kolonel Meir heeft den marquis en de marquizin de Chaves gezien, welke, met weinige lieden, langs de Coa, naar de Due- ra de wijk namen, om zich naar de provincie van Tras-os-Montes te begeven." Volgens particuliere berigten over Frankrijk, Is den marquis de Chaves door eenen krijgsraad der rebellen, te Celerico gehouden, het opperbevel ontnomen en door den burggraaf de Varzea vervangenzijn de cm burggraaf de Morellos tot adjudant-generaal in de plaats van Sil- veyra benoemd. Men verzekert, dat Navarra en de Baskische provincierf door Fraqk- rijk, met toestemming van Spanje, zullen worden bezet. ZEE-TIJDINGEN. OSTENDE den 1 februarij. Den 31 januarij zijn erbij zeer mis tig weder, uit-zee kanonschoten gehoord, welke later zijn gebleken te zijn gekomen van schepen gevoerd door de kapiteins Mestdach en van der Zweep en zulks om loodsen te bekomen, waaraan is voldaan. De schepen, voor Antwerpen bestemd, hebben hierop hunne reis voort- TEXEL den 1 februarij. Kapitein Sleehuijsheden binnengekomen, rapporteertdat hij den 30 januarij uit Harwich is gezeilden aldaar ge praaid heeft het Nederlandsche schip Rotterdamsch IVelvarenkapt. Schaap, met troepen, van Rotterdam naar Batavia; zijnde den 29 jan uarij na verlies van ankers en touwen benevens gebroken roerin die haven gebragt. BESTUREN es ADMINISTR4TIEN. aanbesteding. Op den 2 6 Februarij 1827 des voormiddags ten elf urenzal, aan het lokaal der Directie van 's Rijks IJzer-Geschut-Gieterij te Luik, wor den aanbesteed, de leverantie van eenig Construcfie-Houtten behoeve van de voornoemde Gieterij. De voorwaarden, waarop deze aanbesteding zal plaats hebben, liggep ook ter lezing in de Bureaux van het Gouvernement der Provincie Zeer land. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist ip ZEELAND in formeert alle de daarbij belanghebbendendat de Civiele en Militaire Pensioenen, over het tweede half-jaar 1826, ten zijnen Kantore, in^ap maanden Februarij, Maart, April en Mei 1827 zullen woiden uitbe taald. De Administrateur voornoen*-»- P. P O u s. i.J ututsomu nu. adSl u8<-n- 0

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1