- N". i5. MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdng den 3 Febrnarij. AVZ? UWST IJ DINGEN. DU.ITSCH.LAND. I^RANKFORT den 26 januari]. De organisatie der nieuwe trbepen wordt te Konstantinopel bij voortduring met den meesten ijver door gezet. Bij aanhoudendheid komen er uit de provinciën nieuw aangewor- venen in de hoofdstad aan, om daar in de regementen ingelijfd en erin de nieuwe manoeuvres onderwezen te worden. De gtoote heer woont de exercitien der nieuwe troepen dagelijks bijen is gewoonlijk van een rijdz weep voorzienwaarmede hij de recruten tuchtigtwelke hem onoplettend toeschijnen. Er zijn reeds 32 kolonels in activen dienst. De kapitein-pneha heeft zich den 29 november onledig gehouden met het zuiveren der vloot; de zeelieden, welke bekend waren voor de oude- orde van zaken toegedaan te zijn, heeft hij verbannen en een zes hon derdtal der allergevaarlijkste!! heeft hij doen worgen. De Grieksche generaal Karaiskaki heeft uit zijn hoofdkwartier te Arachosa aan den generaal Duca te Napoli geschreven, dat hij met zij ne. troepen te Aracova in Luadie in het laatst van november eene beslis sende overwinning heeft behaald op Mustam-bey en dat bij die gelegen heid de Kiachoja-beyof chef bij den staf, gesneuveld is. Hij begroot het verlies der vijanden op 1300 manen zegt, dat geheel westelijk Grie kenland daardoor van vijanden gezuiverd is. De heer Eynard heeft me de berigt van die overwinning ontvangen, en in zijne tijdingen vindt men nog, dat de Turken vóór den slag aangeboden hadden zich te ver wijderen, maar dat Karaiskaki dit geweigerd zou hebben, zeggende, dat Missolunghi om bloed riep. Het grootste gedeelte der troepen van dezen generaal zou bestaan uit overblijfselen van het garnizoen dier onge lukkige stad. Verder was een rijke buit van wapenen en bagagien den overwinnaren in handen gevallen. De ondernemingen van Cole:ti beloofden een gelukkig slagen en hij werd door de geheele bevolking trouw gerugsteund. GROOT-BRIT TANJE. LONDEN den 23 januari]. De generaal Santander, vice-president van Columbia heeft aan den generaal Paezwelke onlangs de oproer vaan tegen het Columbiannsche gouvernement in Venezuela heeft opge stoken, eenen brief geschreven, waaruit men zou mogen opmaken, dat de staat der partijen geheel van gedaante veranderd is; want het hoofd van het wettig gouvernement zegt daarin allerlei vleijende zaken tegen den oproermaker; beklaagt zich, dat hij bij dezen gelasterd is en be tuigt naar de gelegenheid te verlangen, om zich bij Paez op nieuw in een goeden reuk te brengen. Als de zaken van het gouvernement wel stonden zou men Paez waarschijnlijk even zoo behandelen als de Mexi- kanen het met Iturbide gemaakt hebben. Het is nu zeker dat de hertog van Wellington tot opper-bevelheb- ber des legers benoemd is. Z. M. heeft aan genoemden hertog opene brieven van aanstelling tot dien gewigtigen post toegezonden, voorzien met het groot zegel. In de dag-order waarin deze benoeming aan het leger aangekondigd iswordt onder anderen gezegd De koning ge voelt datin de tegenwoordige droevige omstandighedenZ. M. het verlieshetwelk de natie en het leger geleden heeftniet beter kan her stellen dan door.- tot opper-bevelhebber van Zr. iVIs. landtnagt aan te stellen Zijne Hoogheid den hertog van Wellingtondien grooten en be roemden 'veldheerdie zoo dikwerf de leidsman der legers van de natie geweest is, tot het behalen der overwinning en tot verwerving van eer, en wiens verheven krijgskundige naam aan de geschiedenis van Europa verbonden is." FRANKRIJK. PARIJS den 26 januari]. Niets bewijst klaarder de ongerustheid, in welke het ontwerp van wet op de drukpers een groot gedeelte van de arbeidende klasse in deze hoofdstad gestort heeft, dan de maatregel, welken de. werklieden op verscheiden drukkerijen te Parijs uit eigen be- w eging dezer dagen genomen hebben. Overtuigddat deelneming in den on dergang waarmede men hen bedreigtdoor de verontwaardiging van den Cotirrier Francais op te wekkenoorzaak geweest was om hem in staat van beschuldiging te brengen wegens lastering van den persoon des groot zegelbewaarders hebben zij eene inschrijving geopend om de boete te betalen, waartoe de uitgever van dat dagblad is veroordeeld geworden, en op dat een grooter aantal personen daartoe zou kunnen bijdragen is elke inschrijving bepaald op 10 centimes Omtrent de schandelijke beleediging dezer dagen den prins de Tal- leyranddoor zekeren de Maubreuil aangedaanwordt thans gemeld dat de verklaring, door den prins aan den regter ter instructie gegeven, zeer kort en eenvoudig is geweest. Dezelve behelsde het verbaal van hetgeen er te St. Denis heeft plaats gehad. De prins heeft er bijgevoegd, dat hij zich uit persoonlijken pligt en niet ambtshalve naar de lijkdienst had begeven, en dat dezelve geëindigd was, toen hij getroffen werd; dat hij rekende vóór de twintig dagen bij artikel 309 van het lijfstraf - félijk wetboek voorgeschreven, te zullen kunnen uitgaan; en dat hij overigens de Maubreuil, zijn aanvaller, nimmer gezien noch gekend had noch in eenige betrekkingen met hem heeft gestaan. Deze de Maubreuil is voornamelijk berucht wegens de bekende, doch eenigzins geheimzinnige, geschiedenis van hét ontnemen der rijks-dia manten aan de prinses van Wurtemberg, echtgenoote van Jerome Bona parte, even na de omwenteling in 1814, en de langdurige regtsgedin- gen tot welke dezelve aanleiding heeft gegeven. Tot viermalen toe had hij uit zijne gevangenis weten te ontsnappen, en was laatstelijk door het hof van Douai, bij verstek, tot 5 jaren gevangenis en 500 franken boete veroordeeld. Uit het wonderlijk gedrag door dien mangeduren de die procedure, gehouden, zou men bijna moeten besluiten, dat de aanval op vorst Talleyrand uit waanzinnigheid is voortgesproten, zoo dezelve niet aan persoonlijken wrok is toe te schrijven.1 Het bulletin der wetten, hetwelk heden uitkomt, bevat vijf or donnantiën, waarbij de statuten van drie-en-veertig vrouwen-kloosters van onderscheiden orden worden goedgekeurd. Men zal zich herinneren dat er over eenigen tijd melding is ge maakt, dat de abt O'Egger, eerste vicaris van de hoofdkerk Notre-Da- me te Parijs, vrijwillig zijne geestelijke functien heeft nedergelegd zonder daaromtrent tot de Protestantsche eerdienst over te gaanwel ker gronden hij verklaarde nog niet genoeg te kennen. Thans ziet er een brief van dien voormsligen geestelijken het lichtgeschreven aan den eerw. Cb. Coquerel, predikant der Hervormden te Parijs, eti gé» plaatst in het Parijsche maandwerk lievue Protestantegedagteekctid detl 1 januarij 11., waarin hij zijn eerw, verzoekt hem, in een publiek ge schrift, de noodige inlichtingen wegens het Protestantismus te geven, Onder anderen schrijft hij Thans ben ik vrij en kan in alles het licht mijner rede en de stetrt van mijn geweten volgen. Niets kan mij tegenhouden in den loop Van het gewigtig onderzoek dat ik heb aangevangenen ik ben zelfs Zoo ver in dit onderzoek gevorderddat ik reeds'geloof waar het mij bren gen zal. Intusschen ten einde mijne taak te bekorten ben ik Zot) vrij om uwe inlichting te verzoeken. Dit doe ik met te meerdere vrij moedigheid, om dat ik mij niet alleen in die gesteldheid bevind, wel ke ik u beschreven heb. Verscheidene geestelijken en millioenen lekett bevinden zich in 't zelfde geval. Allen die, sedert een vijftiental ja ren, ernstig hebben willen onderzoeken en nadenken, zich rekenschap van hun geloof hebben willen afvorderen en op eenigerhande wijze uit hunne godsdienstige onverschilligheid hebben willen komen, hebben regt op uwen goeden raad." De heer Coquerel heeft geantwoord dat hij aan zijn verzoek za1 trachten te voldoen, door, in een klein geschrift, dat binnen kort het licht zal zien, op eene duidelijke wijze de algemeene geloofsbelijdenis der Protestantsche kerken te ontvouwen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 30 januari]. Zie hier eene korte schets vatt het ontwerp van wet op de regeling der regterlijke magt Het ontwerp, hetwelk 118 artikelen bevat, bestaat uit 5 afdeelingert. De iste afdeeling houdt eenige algemeene bepalingen in omtrent dé verschillende graden der regterlijke magt, omtrent het publiek ministerie, omtrent sommige verpligtingen van de leden der regterlijke magt, om trent de wettige redenen van destitutie, enz. De regterlijke raagt zal worden uitgeoefend i°. Door cantons regtbanken20. Door arrondissements regtbanken; 30. Door provinciale hovenen 40. Door den hoogen raad. De Koning zal, op het advijs van den hoogen raad, uitspraak doett over conflicten van jurisdictie. De officieren van het publiek ministe rie zijn gehouden de ordershun van wege Z. M.betrekkelijk de ad- ministratie van justitie en politie, gegeven, op te volgen, en künnetl bij gebreke van dien, na ingenomen advijs van den hoogen raad, door Z. M. worden afgezet. De pleidooijen en het uitspreken der vonnissen zullen, zoo wel in het civile als in het criminele, openbaar zijn. Na dere reglementen zullen de orde van inwendigen dienst regelen. De ade afdeeling bevat de cantons regtbanken, bestaande uit een cati- tons regter met ten minste 4 assessoren en een griffier, allen niet bena den de 25 jaren, en voor 5 jaren door den Koning te benoemen; der- zeiver competentie in het civile; over welke vorderingen en tot welké som zonder hooger beroep, over welke behoudens hooger beroep, zij zullen kunnen oordeelen; derzelver kennisneming op sommige plaatsen over commerciële vorderingen van minder aangelegenheid, (in welk ge val de assessoren uit de kooplieden en fabriekanten moeten gekozen wor den)derzelver kennisneming eindelijk, in zaken van politie Zonder hooger beroep, van overtredingen, welker straf een zeker getal dagett gevangenis en eene bepaalde som niet te boven gaat. De 3de afdeeling loopt over de arrondissements regtbanken. Zij be paalt derzelver ressorten, aantal van leden (die ten minste 25 jaren moe ten oud zijn)de civile zakenwaarin zij of in hooger beroep va« de cantons regtbanken of in eersten aanlegmet of zonder hooger be roepnaar mate van de hoegrootheid der vordering, uitspraak zullen doen; derzelver functien, op sommige plaatsen, als regtbanken van koophandelin welk geval de regtbank bestaan zal uit 3 gewone en 3 buitengewone ledenderzelver kennisneming van correctionele Zaken en zonder beroep tot op twee jaren gevangenisstraf. Over de civile en coramerciele zaken zullen 5 over correctionele 6 regters zitten. De regters worden benoemd voor 5 jaren, de leden van het publiek ministerie en de griffiers tot aan de herroeping van hunne aanstelling. I)e 4de afdeeling bevat de provinciale hoven. Zij zullen zijn 18 itl getal, voor elke provincie één. Het getal der leden, voor de provin ciën Zuid-Braband Luik, Oost-Vlaanderen West-Vlaanderen Henegot). wen en Holland zal zijn, van een president, een vice-president17 le den, een procureur-generaal, 2 of 3 advokaten-generaal1 griffier en 2 of 3 substituut-griffiers. Voor Overyssel en Groningenvan een president, een vice-president, 15 leden, een procureur-generaal, 2 of 3 advokaten-generaaleen griffier en 2 of 3 substituuts-griffiers. Voor Noord-BrabandLimburg, Gelderland, Zeeland, Namen, Antwerpen» Utrecht, Vriesland en Luxemburg, vaneen president, een vice-presi dent, 13 leden, een procureur-generaal, 1 of 2 advokaten-generaal, een griffier en 1 of 2 substituut-griffiers. Voor Drenthe, van een pre sident 9 ledeneen procureur-generaaleen advokaat-generaaleen griffier en een substituut.griffier. De leden en de griffierdie ten minste 30 jaren moeten bereikt heb ben worden voor hun leven door Z. M. benoemdde leden van hec publiek ministerie en de substituut-griffiers tot aan de herroeping van hunne aanstelling. Vervolgens worden in deze afdeeling de verschillende civile en com merciële zaken bepaald, waarover die hoven, of in eersten aanleg of in hooger beroep, zullen kennis nemen. Deze hoven zullen mede in eerste instantie en zonder hooger beroepover criminele zaken ten ge tale van 8 regters uitspraak doen. Te Amsterdam zal er voor Noord-Holland eene criminele regtbank van een president9 regters en een procureur-crimineel zijn. De 5de afdeeling bevat den hoogen raad zamengesteld uit een pre sident, 2 vice-presidenten20 raadsleden allen voor het minst 35 ja. ren oud te benoemen volgens art. 176 en 186 der Grondwet. Bij de zen laad zullen een procureur-generaal en 2 of 3 advokaten-generaal een griffier en 2 of 3 substituten zijn. De leden van het publiek mini sterie en de substituut-griffiersworden benoemd door den Koning, toe aan hiiane herroeping. De hooge raad zal, onder anderen, oordeelen, ter iste instantie» 1 over prijszaken en over zeeroomij. In het criminele, zonder beróff? en ten getale van 16 letjenover misdaden van hooge «satï- en regtl»

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1