1/ MIDDELBURGSCHE COffiNTiij,y N\ 12. Zatnrdag ME UtrSTIJ DINGEN. T U II K IJ E. KONSTANTINOPEL den 22 december. Alhier Zijn afschriften in omloop van eenen brief van lord Cochrane aan de Grieksche re gering, gedagteekend Marseille den 22 october, waarin hij zijne be langstelling in de zaak der Grieken als de oorzaak opgeeft, waarom hij de, in alle Europesche courantenopzigtelijk zijne expeditie, versprei de valséhe geruchten niet heeft tegengesproken. De lord verklaart voorts, dat de tijd welke aan de verwachting der vrienden van Grie kenland zal beantwoorden op handen isen dat hij alsdan alles zal veil hebben, 0111 tot redding van dat land mede te werken. Hij wordt, in den loop der maand maartin Morea verwacht. PORTUGAL. LISSABON den 3 januarij. In de aanspraak Van den minister van binnenlandsche zaken den bisschop van Viseu bij gelegenheid van de gewone opening der cortesin naam der regentes gehoudenen waarin aan het gedrag derzelvein de laatste zitting gehouden eene regtmati- ge hulde wordt toegebragten hun aanbevolenop dezelfde gematigde eti voorzigtige wijsin hunne beraadslagingen voort te gaan merkt men onder anderen de volgende zinsneden op: „De oneenigheidwelke zich onder ons vertoond heeft, nam haren oorsprong in de boosaardigheid van eenige oproerlingen, en inde dwa ling van-sommige weinig beradene lieden. „Zij spoedt weldra ten einde, en Z. K. H. de prinses-regentes voedt de gegronde hoop, dat het oogenblik niet verre verwijderd is, dat er slechts één gevoelen zal zijn zijn onder de echte Portugezen, en dat de onechte broeders dezer familie zullen genoodzaakt zijn, haar rustig en in vrede te laten. Groot-Brittanje heeft met de getrouwheid en vaardigheid, welke hetzelve steeds kenmerken, deszelfs vast besluit aan den dag gelegd, om ons, ingeval van eenigen buitenlandschen aanval, bij te staan; met eene edelmoedige snelheid spoedt het ter onzer hulp. De overige volken van Europa erkennendat onze instellingen aan het wettig gezag haren oorsprong te danken hebben en juichen onze po gingen toe; en zoo een eenig onder dezelve eenen tijdlang buiten be sluit gebleven is. een betere raad heeft later deszelfs twijfeling opge heven en het heeft erkend, dat ook zijn belang het medebragthet al- .gemeen gevoelen te omhelzen en te volgen." DUITSCHLANÏ). WE ENEN den 4 januarij. Men spreekt hier veel van eene diplo matieke nota welke de hier geaccrediteerde Spaansche gezantzoo men wilheeft ingeleverd en in welke eenige bewoordingen voorkomen die maar in het geheel geene vredelievende gezindheid van den kant des Spaanschen kabinets- te kennen geven. De klagten van Spanje tegen Engelanddat deze mogendheid den opstand der Amerikaansche kolo niën bewer kt zonde hebbenzijn daarin niet alleen met veel bitterheid aangestipt maar ook het erkennen der Zuid-Amerikaansche vrijstaten door Engeland wordt aangemerkt als eene aan het gansche Heilige Ver bond gedane beleediging. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 18 januarij. De Globe and TraveHer van heden zegt, van goeder hand te weten, dat Spanje nog altoos weigertaan de voor stellingen van Frankrijk en Engeland toe te gevèn. Het herhaalt wel de verzekeringen zijner gezindheid tot handhaving van den vrede, maar wit geene voldoening voor het gebeurde aan Portugal geven noch het regeringstelsel van dat land erkennen. De effecten-beurs is in een koortsachtigen toestand en er loopen al lerlei geruchten. De zaak der vergoeding, welke krachtens het traktaat van Gent door Engeland aan ingezetenen der Vereenigde-Staten moet betaald wor den is vereffend. Eene bepaalde som gelds zal in handen van-het Ame- rikaansch gouvernement gesteld en door hetzelve verdeeld worden. F 11 A N K R IJ K. PARIJS den 19 jannarij. I11 het verslag, door de commissie der pairs, over de wet op het tegengaan van den slavenhandel uitgebragt, en waarbij eenige amendementen zijn voorgesteld, welke echter in het wezenlijke der zaak weinig verandering maken komt deze commissie er openlijk voor uit, dat, tot nog toe, de slavenhandel bijna openlijk, on der Fransche vlag gedreven werdNmet dat al keurt zij de zware straf- senwelke in ons land en elders tegen dezelve zijn vastgesteld, als niet overeenkomende met de zachtheid der tegenwoordige lijfstraffelijke wet geving, geenszins goed. De akademie der wetenschappenfraaije letteren en kunsten te I.yonheeft, in navolging der Fransche akademie, besloten, een soort gelijk adrestegen de wet op de drukpersaan Z. M. te doen aanbieden. PARIJS den 30 januarij. Heden, bij het uitgaan van de lijkdienst te St. Denis, naderde een welgekleed manspersoon den prins de Tal- leyranden gaf denzelven een zoo geweldigen vuistslag, dat deze ach ter over viel. De dauphin en een persoon die Z. K. H. volgde, keer den terug 0111 den heer de Talleyrand bjj te staan. De aanvaller is ge vat hij geeft geenerlei teelten van krankzinnigheid en schijnt geen leed te gevoelen over eene daad, aan welke niemand eene uitlegging kan ge ven maar die tot eene menigte gissingen aanleiding geeft. De koning van Spanje heeft den heer Recachodirecteur-gene raal van politie, bevel gegeven de verspreiding te beletten van den brief van den heer de Chateaubriand over liet nieuwe ontwerp van wet op de drukperswaarvan verscheidene duizend exemplaren in Spanje zijn ingevoerd. Men beschouwt het te Londen als zeker, dat op het oogenblik dat de hertog van Wellington het opperbevel over het leger mogt wor den opgedragenhij zijn toegang tot den raad zal verliezen. Zijne stem alleen handhaafde nog in denzelven de grondbeginselen van het Hei lig Verbond. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 22 januarij. Heden zijn de-afdeelingen van de Twee de Kamer der Staten-Generaal vergaderdom zich bezig te houden met bei onderzoek der stukken, betrekkelijk de toelating van den. heer de Bousies als lid van gemelde Kamer. Gisteren raorgcu is alhier een buitengewoon courier uit Holland lij. 5® '1 - den 27 Januari). aangekomenmet depeches voor Z. M. den Koning, terstond hiéróp is een aide-de-camp van Prins Frederik naar Holland vertrokken ter» wijl Z. K. U. zelf, verzeld van zijne aides-de-Campsdes avonds ten j» uren daarheen is afgereisd. Heden namiddag had alhier eene luisterrijke sledevaart plaats, be staande uit verscheidene leden der koninklijke familie als de prins ert Prinses van Oranje met hunne zonen de drie jonge Prinsen en dé Prinses Marianne. De sleden waren bespannen door prachtig op de Rus sische wijze uitgedoschte paarden en werden geleid door de Russen welke over eenigen tijd de paarden door den keizer van Rusland aart Zijnen doorluchtigen schoonbroeder ten geschenke gezonden, hebben aangebragt. De loodgieters-gezellen, wier onvoorzigtigheid den brand van het Oude Hof heeft veroorzaakt, zijn in vrijheid gesteld. Door Z. Exc. den minister van marine en koloniën isdert Sp de- Zef y een officieel verslag gedaan omtrent de geredden van Zr. Ms. schip Wassenaar. Het getal der dooden wordt op omtrent 40 be- groot. Behalve degenen, die zich naar Alkmaar, Texel en den Helder hebben begeven, zijn, den 18 dezer, in het Nieuwe Diep, omtrent 400 manschappen, zoo officieren ais soldaten, aangekomen; waar oudef men rekent 140 der marine, en boven de 300 man linie-troepen, AMSTERDAM den 21 januarij. Burgemeester en wethouders de zer stad in aanmerking nemendetjatvolgens onlangs daartoe van hunnent wege gecommitteerdenin de verschillende wijken der stad eene naauwkeurige opneming gedaan zijnde van de noodlijdenden irt het algemeen en van de zieken' in het bijzonderhet getal der noodlijden den bij name en onderzoek van omstandigheid, die volstrekt tijdelijkctl en buitengewonen onderstand behoevenis gebleken te zijnmeer dart veertig duizend zielen; dat wel de tijdelijke zieken, in billijke even-, redigbeid uit de op den 21 november 11. gedane provinciale collecte worden ondersteund doch dat nlle de overige noodlijdendeningevolge het doel en de voorschriften van die collecte van dien onderstand zijn uitgesloten, en overwegendede geneigdheid, bij het doen dier algemee- ne collecte aan den dag gelegdom inzonderheid de stedelijke behoef- tigen bij te staan, en kennende den liefdadigen en menschlievenden geest der burgerijhebben besloten eene stedelijke collecte ten behoeve def noodlijdende inwoners te doen plaats hebben op overmorgendingsdag den 23 dezer maand. Een op heden bij ons (zegt onze courant), uit Alkmaar, ter plaatsing ontvangen rapportbevat de bijzonderheden der zoo edqle als menschlievende wijze, op welke de ongelukkige schipbreukelingen Vail den W a s s e n a a R onmiddelijk door den burgemeester verdere autori teiten en ingezetenen dier stad zijn opgenomen en verpleegd geworden. Kleeding en verwarmend voedsel zijn hun onmiddelijk in ruime mate toe bedeeld, aan de gewonden is de spoedigste hulp toegebragt, aan een matroos wiens been door den val der mast gebroken wasis hetzelve binnen het uurin het burger gasthuis weder gezeten er is alle hoop op zijne herstelling. Met dezelfde bezorgdheid zijn eindelijk de matro zen naar den Helder aan boord van de Zeeland getransporteerd, eq de militaire manschappen door den heer stedelijken kommandant der stad overgenomen en door den heer burgemeester van dekens tot verwar* ming voorzien, naar Haarlem overgebragt. ROTTERDAM den 21 januarij. Heden overleed alhier de hoog ei. gestr. heer Job Seaburne May, schout-bij-nacht in dienst van Z. M. kommandant-directeur der marine bij het hoofd-departement van de Maas, ridder van verscheidene ordes. 's GRAVENHAGE den 23 januarij. Gisteren namiddag is Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden alhier aangekomenen heeft zich heden naar Haarlem begeven, van waar Z. K. H. nog dezen avond wordt terug gewacht. Volgens eigenhandig herigt van den kapitein ter zee Lucaskom- manderende Zr. Ms. schip van linie de Zeeuw, in dato den 17 janu arij 11., is .hij op dien dag, met gunst jgen wind en in goeden staat, op nieuw van Duins paar zijne bestemming onder zeil gegaan. Tijdingen uit Duins ontvangen, van den 17 januarij jl., melden, dat Zr. Ms. pakket de Zwaluw, onder kommandovan den luitenant der iste klasse F. H. Amptaldaar is binnen geloopen, komende vap Curafao van waar dezelve den 4 december was uitgezeild. Het schip en de equipngie bevonden zich in eenen gunstigen staat. Den 21 dezer zeilde naar zee Zr. Ms. transportschip Zeemeeuw, kapitein-luitenant Paramaribo. MIDDELBURG den 24 januarij. Heden is door den heer fungeren de burgemeesterin tegenwoprdigheid van den stedelijken raaden vati de provinciale en plaatselijke coramissien van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt, op de meest vereerende wijze, aan den heer ,7. de Man ,7s., heelmeester binnen deze stad, uitgereikt de gouden medaille, bij Kor ninklijk besluit aan hein toegewezenter belooning van zijnen belang- loozen ijver, in het bevorderen van de koepok-inenting, gedurende hef jaar 1824. BESTUREN ebt A DMINISTR A TIEN. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Gezien Zijner Majesceits besluit van den 13 dezer maand, no. (68 waarbij bepaald is 1. Dat op het Kanaal van Gent naar Neuzen voorloopig zullen gehe ven worden de navolgende regten als Te Neuzen, bij het doorvaren der Sluizen, opvarende vijftien Cents per Ton. afkomende eif - r Te Sas-van-G.entopvarende zestien- afkomende twaalfr En te Meulestede opvarende vijftien - afkomende elf 2. Dat van de Schepen, welke in de Buitenhaven of hei oude Ha ventje te Neuzen aankomen hetzij dezeive aldaar laden of lossen, gèene regten zullen geheven worden gedurende den tijd dat de werken aldaar niet voltooid zijn en 3. Dat, bij de geheele voltooijing van het Kanaal, een finaal Tarief en Reglement der te he(Ten,e regten zullen worden vastgesteld, gegrond

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1