MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 10. Dingsdag den Januarij. NIEUWSTIJDINGEN. „De Zwitsersclie brigade heeft zich gisteren nut.frankrijk op weè GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 13 januarij. Nopens IMti heeft men over Jamaica {lengten welke van eene revolutie in dat land als reeds uitgebroken of onvermijdelijk spreken. De dwangmiddelen, waai toe men gekomen is om de Negers tot het bearbeiden der landen te noodzaken, ten einde zoo vel in hun eigen onderhoud als tevens in de behoeften van het gouver nement te vooizien, zouden voornamelijk oorzaak van deze revolutie zi.in, waarvan men de ernstigste gevolgen vreesde. Van Jamaica was dadelijk den 19 november Zr. Ms. brik de Arkqüin naar Port-aU-Prince gezonden tot bescherming der Engeische eigendommenen verscheidene andere schepen van oorlog, tot de station van Jamaica behoorende, Zouden onmiddellijk volgen. F R A N K R IJ K. PARIJS den 15 jannarij. In eenen partikulieren brief uit Lissabon van den 29 december wordt gezegd, dat aan de koningin-weduwedie zich sedert lang in staat van arrest op het paleis van Qtielus bevond, na herhaalde pogingen gedaan te hebben om van daar te ontsnappen «ene wacht van Engeische troepen gegeven was. In partikuliere berigten uit Madrid wordt gemeld, dat het regement gnrde-infanterievan Alcala komende, en door Madrid trekke de, waar het juist onder de vensters van het .beruchte klooster der monniken van onze riéve vrouw van Attochn voorbij trok, de monniken kwamen uit schieten en de soldaten geluk wenschten met hunne bestemming en hun uittrekken voor de go«de zaakhen aanbiedende om zegen op hunne on derneming af te bidden; maar dat de soldaten, de vuist tegen hen op stekende, hun scheldnamen gaven en hun verweten dat het eeniglijk voor hen was dat zij moesten gaan vechten en de ongemakken verduren zoo dat de monniken, om zich aan geene ergere mishandelingen bloot te stellenspoedig de partij kozen om binnen hun klooster terug te wijken. De desertie wordtin deze berigtengezegd hand over hand onder de Spaansche troepen toe te nenvm die maar in het geheel geen zin iu eenen oorlog tegen d^ Engelschen hebben zonden. Ook zou men den koning van Spanje opmerkzaam gemaakt hebben op de slechte gesteld heid der troepen om er iets mede te kunnen ondernemen, en dit bij Z. M. «og al indruk gemaakt hebben. Men heeft gesproken van het verzame len van 30,000 man Spaansche troepen aan de Portugesche grenzen maar men meent zeker te weten, dnt bij geene mogelijkheid 10,000 man geregelde troepen door Spanje vereenigd kunnen worden. En evenwel blijft de Spaansche geestelijkheid, geruggesteund door de apostolieke factie in Frankrijken zeker rekenende van door die mogendheid wat vroeger of wat later ondersteund te zullen wo dentot den oorlog aan blazen, welke zij meent dat men des noods met de koninklijke vrijwilli gers alleen wel beginnen kan. N E l) F. R T, A N D E N. BRUSSEL den 16 januarij. Bij besluit van den 27 december laatst leden heeft Z. M. tot voorzitter der Nederlandsche Handel-maatschap- pij op nieuw benoemd jonkheer TV. G. "an de Pol!en zulks tot den 1 junij 1827; zullende eerst met dat tijdstip ingaan het vroeger aan hem, op zijn verzoek, verleende eervol ontslag als directeur dier maatschappij. Z. M. heeft bij besluit van den 9 dezer goedgevonden, aan den heer JJ. van Hamel veldvoorzoo veel noodig, te vergunnen, om op de door hem, bij zijn daartoe gedaan request. voorgedragene wijze, over te gaan tot de uitgave van een werk, ten titel voerende: Neder- landsc'te Pandecten of verzameling van IKetten in het Koningrijk der Ne derlanden bestaande, enz., en om daarin over te nemen en te plaatsen die wetten en verordeningen van het openbaar gezag, welke betrekke lijk zijn tot de te behandelen onderwerpen. ANTWERPEN den 17 januarij. Met vrij algemeen verspreid ge rucht, als of het bij N'uzen gestrand schip de Sche 1de geheel en al, met de lading, verloren zou zijn, is verre van gegrond te wezen. Men werkt met ijver aan de lossing van het schipen was gisteren reeds ge,- jlaagd met er eene groote menigte koopmansgoederen uit over te ne men. Men heeft voorts hoop om het schip wederom vlot te krijgen «n tot dat einde zijn van hier ook bekwame lieden in dit vak naar Neuzen vertrokken. Den 18 januarij. De gunstige uitzigten, welke men hier gisteren koesterde nopens de mogelijkheid 0111 het schoone fregatschip de Sc'ielde te redden bevestigen zich. Met ophouden van het ruwe weder was eene noodzakelijke voorwaarde van behoud, en die omstandigheid zich opgedaan hebbende, heeft men met zoo veel vrucht kunnen werkzaam zijn, dat het schip, hetwelk men meende vast in het zand te zitten, reeds eene beweging gemaakt en eene goede positie genomen heeft. Deze beweeglijkheid geeft de billijkste hoop om het met de lading te redden. In den storm had het deszelfs loozc kiel en roer verloren. De kapitein van het schip wordt g'zcgd, in den hagchelijken toestand waarin hij zich hevondmet even veel koelbloedigheid als bekwaamheid gema noeuvreerd te hebbeti. *s GRAVENIIAGE den 19 januarij. Het schipdat dingsdag bij Egmond gestrand is, is gebleken te zijn Zr. Ms. linieschip de Was senaar, kapitein L. L. Spengl rdie den 12 dezer uit Texel naar zee gezeild en met troepen naar Batavia bestemd was. liet schip is, ten gevolge der gewoed hebbende stormen, den 16, omstreeks zes uren des ochtends, anderhalf uur benoorden Egmond masteloos op strand ge dreven. Dadelijk zijn alle mogelijke middtlen, zoo door het plaatselijk bestuur en de visscherslieden der plaatsals door de heeren gouverneur van Noord-Holland directeur en kommandant der marine in het hoofd departement van de Zuiderzee en van den onder-directeur der marine aan het Nieuwe Diep, die dadelijk naar de plaats des onheils gesneld waren, in het werk gesteld, om, zoo mogelijk, aan schip en equipa ge alle hulp en redding toe te brengen. Men had echter, helaas! al spó?dig de zekerheid, dat van den romp van het schip niets te redden zou wezen, en stelde dus alles in het werk om de equipagie en troe pen aan wal te sauveren, het een dan ook, volgens de tot 1111 toe in gekomen berigten, dank zijde ijverige, stoutmoedige en menschlievende pogingen der Egmonder visscherslieden en der zaamgesneldcautoriteiten »an verre weg. het grootste gedeelte der schepelingen en troepen ge- lubt isZonder dat men evenwel nog het getfl! der slagtoffer* met een!. ge zekerheid koude berekenen, dat door sommigen op 120 4 140 ge schat werd. De heer gouverneur van Noord Holland heeft dadelijk al les in het werk gesteld en de doelmatigste schikkingen genomen om d4 verkleumde en door vermoeienis en gebrek afgematte schepelingen en soldaten van al het noodige te doen voorzien. Van de lading en goederen heeft niets kunnen gebcgen worden, en daar het wrak reeds aan alle zijden open wasverwachtte men dat het bij den eersten vloed zoude uit een slaan. De kapitein ter zee L. L. Spengler is onder de geredde schipbreuke lingen; doch men heeft voor als nog geene steliige berigten, wie ds overige geredde officieren zijn. Volgens andere berigten wordt het getal der personen, die by dit on. geluk het leven verloren hebben, op vijftig 4 zestig man begroot, wel ke grootendeels bij het kappen der masten over boord geslagen zijn. De troepen, die zich aan boord, van de Wassenaar bevonden, zijn het bacaillon vrijwilligers, onder bevel van den majoor Cox van Spengler. Onder de geredde officieren noemt men den bevel voerenden officier van Spengler en de heeren KempcnaerKol, Alestiene en Davelaar. Z. Exc. de minister van marine en koloniën is, gisteren vroeg, naaf de plaats des ongevnls vertrokkenwaarheen reeds op zijne bevelen dadelijk 11a het ontvangen dei zelve berigten, en wel eergisteren ochtend de kapitein ter zee Lants'iecrdirecteur der marine, gesneld was. r— Men heeft berigten uit Duins, van den 12 dezer, waarbij gemeld worde, dat Zr. Ms. schip van linie de Zeeuw, kapitein Lucasdien dag van daar ouder zeil gegaan was en om vier uren van dien namiddag Zliid-Voorland in go.den staat was omgezeild, met N. W. en bijkans N. wind, koei szettende in het Kanaal. DORDRECHT den 19 januarij. Een stadgenoot, die sedert lang in zeedienst is, reeds verschelde verre zeetogten inedemaakt heeft, en 1111 laatstelijk mede op de W a s s en a\r als onder officier overgeplaatst wasmeldtdat hijzoo als het geval met vele zeelieden schijnt geweest' te zijn, zich zeiven al zwemmende gered, en dingsdag voormiddag om streeks 11 uren behouden, maar van al zijn goed beroofd en naakt, C9 Egmond aan wal g.komen is. Gemeld schip, den 12 uit Texel gezeild, had, zoo als hij schrijft, na ongeveer twee dagen in zee geweest te zijnzijne drie masten verloren, en was, na 24 uren op Gods genade gedreven te hebben, bij Egmond gestrand, waar hij ongeveer ijdag op redding had gewacht. De schrijver was naar Alkmaar gebragt en had van daar dadelijk de reis naar Texel aangenomen om wederom in zijne vorige betrekking op het oorlogschip terug te keeren. MIDDELBURG den 22 januarij. Uit Haarlem den 19 worden fttog eenige bijzonderheden aangaande het stranden van Zr. Ms. schip Dt Wassenaar medegedeeld, waaruit blijktdatin den nacht tussChen znturdag en zondag, de puttingijzers bij het groote wand gesprongen, zijnde, de g oote mast over boord is geraakt, en in den val een groot deel van het voor- en bezaanstuig heeft medegenomen, zoodat men da delijk gedrongen is geweest de overblijfselen te kappen, ten einde d« ■vleet kwijt te raken. Alstoen is het schip een speelbal der golven ge worden en voorden storm afgedreven. I11 den vroegen morgen van dingsdag is hetzelve met zulk een geweld tegen de derde bank benoorden Egmond gestootendat het beneden schip in een oogenblik vol water is gestroomd waardoor naar gissing 60 4 70 personen zijn versmoord. De pogingen om van het schip een lijn aan wal te brengen, zijn niet gelukt, maar hebben zelfs hoogstwaarschijn lijk het omkomen van den luitenant Muntz ten gevolge gehad. Benigs personen met de barkas en een paar sloepen zijn nog aan wal gekomen doch zonder dat het ook hen heeft mogen gelukken eene lijn van het schip aan Jand te bevestigen. De reddingsboot, des ochtends in zee ge bragt heeft vruchteloos gepoogd door de branding te komen doch heeft ettelijke mairschanpendie bij het stooten van de barkas daaruit waren gesprongen behouden, In den nacht van dingsdag op woensdag heeft de heer Krap-Helling' man, controleur der belastingen te Alkmaar, zich zeer verdienstelijk ge maakt in het redden van zoo vele menschen, als de pink, waarmeda hij is in zee gegaan heeft kunnen bevatten. De door de spoedige en goede zorg der onderscheidene autoriteiten en partikulieren geredde manschappen zijn zoo naar Alkmaarals naar het wachtschip de Zeeland en het kazerne-schip Willem I vervoerd en worden aldaar verzorgd. Op last van Prins Frederik der Nederlan. den waren de noodige bevelen gegeven, om de troepen van kleeding- stukken te vooizien, en reeds is een transport op weg geweest, doch naar Haarlem teruggekeerd, omdat het batnillon, 't welk zich aanboord van de Wassenaar heeft bevonden in gemelde stad zal worden her- eenigd. Men rekent, dat het getal der omgekomenen weinig meer dan roo zal beloopen. De heer Muntz is, Zoo ver men zeker meent te weten, de eenige officier die het leven heeft verloren. Van Amsterdam den 19 kunnen wij het volgende melden 1 Met genoegen verneemt men door partikuliere doch zekere berlg» „ten, te weten, door demededeeling van eenen brief, door den kapitein „van Dalenaan deszelfs echtgenoot? te Alkmaar, geschreven, dat be{ „schip de Waterloo in go?den staat te Deal is .^innengeloopen." De berigten van Java tot het laatst van september luiden Weder gunstiger dan die van augustus. De opstandelingen waren op nienw ge. slagen, en naar het zuider-strand teruggeweken; het vertrouwen der Jv» vaansche hulptroepen was weder hersteld; de aan het Nederlandsch ge bied grenzende districten waren rustig en wel gezind, en de gemeenschap tussclien Batavia en Samenng was weder gevestigd. De sectien der Tweede Kamer hebben zich den 19 bezig gehwi. den met het onderzoek der laatste veranderingenwelkeop hare aaft. merkingen, zijn gemaakt in het ontwerp van wet op de schutterijen. - Van den 12 tot en met den 18 dezer zijn te Groningen overleden 37 personen. Van Madrid den 13 wordt gemeld:

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1