N\ 9. MIDDELBURGSGHE COURANT. Zatnrdag den 20 Januarij» NJE UTVSTIJ DÏN GEN. ZÈÊ-TiJDÏNGÉN. BESTUREN eat A Dïlt.INISTRATIEN. VAN VREDENBURCH. FRANKRIJ IC. MARSËILLË den <26 december. Eindelijk is het ons geiukt, voor re kening van verscheiden Grieksche comités inzonderheid van het Pa- rijsche en dat van den heer .Eynard een nieuw gebouwd fraai schip van 500 tonnen en 16 vier-en-twintig ponders aan te koopen. Lord Co- chrane is voornemens binnen veertien dagen met hetzelve in zee te gaan. Thans is men bezig met het inkoopen van krijgs- en mond-voor- raad voor vier maanden. De geheele uitrusting, met de soldij voor 100 mankost slechts 200,000 guldens. Dit is iets goedkooper en spoedi gerdan te Nieuw-York en te Londen. PARIJS den 11 januarijDe ministeriele bladen behelzen het vol gende berigt uit Lissabon, den 29 december: „De herstelling van de staatsbetrekkingen tusscben Portugal en Spanje heeft hier groote sensatie verwekt, en uit alles blijkt, dat er meer toenadering tusscben de beide kabinetten plaats heeft. De heer van Casa Flores is den 26 weder als Spaansch ambassadeur door de prinses-iegentes ontvangen en den 27 heeft hij den minister van buitenlandsche zaken bezocht." N EBERLAND E N. BRUSSEL den 15 januarij. Behalve de zeer aanmerkelijke schade, door den brand aan het Oude Hof toegebragtzoudenzoo als heden het gerucht loopt, ook eenige manuscripten vermist worden, wier ver lies zeer te bejammeren zou zijn. De beruchte Hendrik Karei Nicnlaas van der Nood, is den 13 dezer maand in den ouderdom van 97 jaren, niet verre van Brussel, op zijn buiten Stroombeek overleden. Voor de omwenteling in Bel gië was hij advoksat te Brussel. Bij het uitbreken der beroerten in 1789 ze;tede hij zich aan het hoofd van eene der partijen, maar hij moest eerlang het land verlaten. Toen begaf hij zich naar Engeland vervolgens naar de Nederlanden, waar hij zich met sommige van onze staatsdienaren onderhielden vereenigde zich daarna met de Brabandsche uitgewekenen te Breda. Bij de zegeviering van de wapenen der Belgische patriotten, keerde van der Noot naar Brussel terug, en deed aldaar eene plegtige intrede. Hij was een hevig voorstander van de mngt der sta ten en der geestelijkheid, maar zijn stelsel vond in van der Meersch en Fonckgroote bestrijders. Door tweedragt onder de hoofden vervielen al zijne plannenen van der Noot keerde tot den eenvotidigen staat van burger terug. Hij was een man van middelmatige bekwaamheden. Men bezit van hem onscheidene medailles, welke, even gelijk die van va der Hooft, door zijne aanhangers gedragen werden. Vele derzelve zijn zeldzaam. AMSTERDAM den i<5 januarij. Het aanstellen van consuls in de nieuwe staten van Zuid-Amerikaeene weldaad waarom de Fransqhe han- del zoo lang te vergeefs gevraagd heeft, en die door onzen Koning, als een waar voorstander der welvaart zijner onderdanen, aan den handel toegestaan doch door velen met zekere laanwheid ontvangen is, doet reeds gunstige gevolgen hopen. Wij vernemen tenminste, dat, op aan drang van den Nederlandschen consul te Rio Janeiro, de inkomende reg- ten in Brazilië op den jeneverwelke bevorens f 4 per kelder bedroe gen tot op 1 ,45 zijn verminderd geworden. Deze maatregel opent eenig verschiet totafzending van jenever', en het is te wenschen.dat de speculanten daarvan gebruik zullen maken. 's GR AV ENHAGE den 16 ianuarij. Met het koopvaardijschip de Koningin der Nedeilanden zijn wederom tijdingen uit Java nangebragt, doch geene latere dan van den 26 augustus. Zij houden voornamelijk bijzonderheden in omtrent de herstelling van den ouden sultan van Djocjocarta. Ten gevolge der rampen, welke onze troepen ondervon den hadden, heeft het gouvernement uit de buiten-bezittingen zoo veel ontboden, als slechts konden gemist worden, zoo dat men van daar elk pogenbük 1500 man verwachtte, waarvan de helft Etiropesche troepen. Van de 1000 man, welke uit het Moederland verwacht werden, waren -omtrent 750 reeds aangekomen, en bij Anjer lag nog een ander schip, met 260 man aan boord. Z. Exc. de commissaris-generaal ging voort, in het maken van bezuinigingen, zoo op Java zelve, als in de overige eilanden. Onder anderen, is de hoofd administratie van financiën in getrokken en derzelver werkzaamheden zijn aan den resident van Ba tavia opgedragen. Met den 1 september zullen de posten van direc teur der bosschen en van het zout ophouden te bestaan. Te Sama- ran£ het niüitnirc school geheel afgeschpft worden. Zoo wij wel onderligt zijn, bestaat het vonnis door het hoog-mi- lita.r geregtshof, over den luitenant-kolonel Lobry gestreken, en aan Z. M. ter goedkeuring toegezonden in tentoonstelling brandmerk en eeuwigdurende dwangarbeid. De straf aan den kapitein van risperen en den luitenant Themmen toegewezen, zou in cassatie bestaan. MIDDELBURG (jen 19 januarij. De jaardag van H. K. H, me vrouw de Prinses van Oranje, is alhier, op heden, door het uitsteken van vlaggen en het houden van groote paradegevierd. Van Parijs den 16 schrijft men: „Men verzekert, dat depecbes, he den van Madrid aangekomen onze ministers met schrik hebben ver vuld. Alles verkreeg in die hoofdstad bij het vertrek des couriers een oorlogzuchtig aanzien; alleen de protestatien van het Spaansclteka binet gingen voort vredelievend te zijn. Maar het schijnt, dat de En- gclsche ambassadeur Lamb aan den minister Salmon eene zeer nadrukke lijke nota heeft geschreven, in welke hij onmiddeliike uitlegging vraagt wegens het vertrek der Spaansche troepen naar de grenzen van Portugal. Men gelooft, dat de Engelsche ambassadeur zijne paspoorten zal vra gen, indien het antwoord, zoo als te vreezen is, niet gunstig zal zijn." Van Lissnbon den 3 januarij wordt gemeld: „Twee Engelsche linieschepen, verscheidene fregatten en een groot aantal transportschepen zijn reeds aangekomen. De ontscheping der troepen is den 1 dezer begonnen. Het Portugesche gouvernement heeft te Evoramonte, te Estremos te Pnrtalegre en te Santo Combadzo garnizoenen opgerigt. De generaal Azeredo was den 29 december te Nellas, cn had de insurgenten bij de brug van Alcafache, die over de Duo ligt, geslagen. De graaf van Villa-Flor was te Foldatrosaden marquis de Chaves vervolgende, die op Celorico achterwaarts week. „De insuigeuten bezetteden Cea en Pinhaeos." AMSTERDAM den 16 januarij. Volgens ontvangend berigten v»(| Egmond aan Zee was aldaar op hedendes morgens ten vier Uren j gestrand een masteloos oorlogschip, volgens gevonden papieren, waar schijnlijk het fregat de Javaan. Men was er dadelijk met de reddings boot heen gesneldten einde alle mogelijke hulp toe te brengen. Zr; Ms. oorlogschepen Wassenaar en WAterloö den ja dezer uit Texel gezeild naar Batavia', zijn den volgenden ochtend ten 4 uren op de hoogte van Egmond gezien döor kapitein P. i>an Fltei voerende het schip de Koningin der Nederlandenvan Batavia, den 13 dezer in Texel binnengekomen. Dcb 10 dezer is de vuurtoren van Travemunde door het Otiwe» der getroffen en ten deele verbrand. VERE den 18 januarij. Heden zeilde naar zee de Engelsche brik Nic'relsoti, kapt. R. Fox, van Londen naar Sunderland gedestineerdmet ballast, welke den 15 dezer door contrarie-wind alhier als bijlegger was ter reede gekomen. MIDDELBURG den 19 januarij. Gisteren zijn naar zee gezeild hefc fregatschip Middelburgkapt. F. Jonker, naar Batavia de Sara /igathos kapt. M. L. Hoffman naar Suriname en de Prins Frederik der Neder landen kapt. D. Jonkmannaar Demerarij bestemd. In ons vorig No., bij de opgave van het ongeluk, het schip di Schelde overkomen, is hetzelve abusivelijk genoemd Zr. Ms. schip; dit is eene fout: dit schip is geen Oorlogsc'np maar een Koopvaarder. Deze misstelling is echter toevallig en zonder eenig oogmerk geschied# MINISTERIE voor de MARINE en de KOLONIËN» De MINISTER voor de MARINE en KOLONIËN brengt biernii»* de ter kennisse van. den Nederlandschen Koophandel en Scheepvaart* dat, door den bevelhebber van Zr. Ms» eskader in de Middellandseh# zee, de noodige orders gesteld en maatregelen genomen zijn, om, zo(J veel de dienst bij het gemelde eskader zulks maar eenigzins zal toela» ten. steeds drie van de tot dat eskader behoorende schepen te doen 'strekken tot het verleenen van konvooi van Smirna naar Maltha, en van Maltha naar Smirna, en verder in den Archipel, aan alle zoodanige Ne* derlandsche koopvaardijschepen welke zoodanig konvooi ter hunner be* veiliging en bescherming voor alle aanvallen van kapers en roovers ala anderzins, zouden mogen verlangen; zullende tot dat einde de Schip» per of Bevelvoerder derzelve koopvaardijschepen, zich kunrien aanmel* den bij de Nederlandsche consuls te Smirna en te Maltha, of bij da Kommanderende Officieren van de Oorlogschepen of Vaartuigen, welk< zich in die havens mogten bevinden. 's Gravenhage, den 13 januarij 1827. De Minister voornoemd» E L O U T» De COUVERNEUR van de Provincie ZEELAND verwittigt bij deze alle belanghebbendendattot de Grens-Opnemingen voor het Ka* daster zal worden overgegaan in de navolgende Gemeenten van het kan* ton Hulst, op de daarbij vermelde dagen, te weten: In C/ingeop den 22 dezer maand. In 'Hontenissemede op den 22 dezer maand. In Hulst, op den 24 dezer maand. I11 Ossenisse mede op den 24 dezer maand. In Stoppeldijkop den 25 dezer maand. In Hengstdijk, mede óp den 25 dezer maand. In Graamv en Langendamop den 26 dezer maand. In St. Jansteen, op den 27 dezer maand. In Jlosc'ikappelleop den 30 dezer maand. Middelburg den 17 Januarij 1827. Middelburg, den 18 Januarij 1827. De genen die eenige narigten kunnen geven omtrent eene SCHEEPS* BOOTwelke op den 5 dezer maand ter reede van Borssele vermist is worden verzocht daarvan opgave te willen doen aan een der Heeren Di- stricts-Commissarissen tb ZierikzecGoes Sluis of Hulstof aan de Bu. reaux van het Provinciaal Gouvernement in de Abdij te Middelburg j hebbende gemelde Boot de volgende kenteekenen lang over steven 5 el 43 duim (circa 18 voeten oude maat), aan de voorzijde gebrand op twee ton, met twee. vaste en een losse bank, vier 'roei-gaten met koperen platen; wijders in de voorste bank een mast-gat, zijnde de opper-lengtc onder de bank van het mastgat aan het ondereind gesprongen en op nieuw gespijkerd de berghouten aan beide zijden in het midden gelaschtaan de achterzijde geene plaat en in de achter-steven een roerhang en vaste bout. REGENTEN van de GODSHUIZEN en het Algemeens ARMBE STUURte GOES, adverteren bij dezen, dat bij de op heden plaats gehad hebbende uitloting van Obligatien, wegens de achterstallige Scbul-- den ten laste van hunne Admiiiistratien zijn getrokken de volgende Nummerste weten 2. 17. 19. 08. 48. 60. 79. 85. 97. 180. 2it. 232. 248» 269. 281. 295. 3°7- 313* 319- 327. 358. 383. 384. .39"- 4Ö7' 412' 417. 421. 422. 430. 483. 484. 490. 494. 505. 518. 324. 527. 57J. en 582. Tot de uitbetaling van welke, mitsgaders van de Intresseti der nog onuitgelotene Obligatien, in Regenten-Kamer van het Weeshuis |e Goes zal worden gevaceerd iederen Woensdag in de maand Februarij eerstko mende des middags van 12 tot 2 uren. Goes, den 17 Januarij 1827. Namens Heeren Regenten voornoemd, H. C. PILAAR Rentm. en Amanuensis» VOORLEZING over de Natuurlijke Historie, in het Museumf Woensdag 24 dezer, des Avonds ten zes uren.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1