N°. 8. MIDDELBURGSCHE COURANT, 182^ Donderdag den 18 Januari). i/ Pb - NIEUWSTIJDINGEN. ZWITSERLAND. T AUSANNE den 4 januarij. Het Wijduitgestrekte eti prachtige ge- I bouwhetwelk de Jezuitenbij de intrede der stad Frijburgopgerigt hebben, is van buiten geheel voltooid. Dit gebouw zal dienen tot eene akademie voor de navolgers der leer van Lojola. Hetzelve is ge deeltelijk uit de beurs der Jezuiten zelve opgerigt, gedeeltelik, zoo als men zegt, uit eene vreemde beurs, welke reeds zeer veel gedaan heeft tot vestiging der Jezuiten in deze oorden. Onderscheidene personen van aanzien begunstigen de instellingen dezer priester-orde, en sommige jonge lieden van hooge geboorte zijn aan hare zorg toevertrouwd. On der deze laatste heeft men den jongen graaf van Stolberg opgemerkt. Uit Savoye schrijft men dat de Jezuiteu insgelijks van dag tot dag al daar voortgangen maken. Te Chnmbery is hun door den koning het on derwijs in de regtsgeleerdheid opgedragen. Daarentegen worden zij in Geneve met kracht geweerd. Op de tijding, dat één derzelve zich op het territoir dier stad vertoond had is dadelijk order gegeven, denzelven na te sporen en over de grenzen te brengen. Men zal zich herinneren, dat, 2 jaren geleden, eene Katholieke congregatie van Geneve een kind uit de kost-school van den heer No- ville ontvoerde en naar Turin overbragtalwaar hetzelve in een huis van Jezuiten werd geplaatst. Men had tot hiertoe alles te vergeefs "be proefd, om het kind, met name Martinengo, en van Russische afkomst, terug te bekomen. Thans verneemt men, dat de minister van Rusland, bevel bekomen hebbende, om, uit naam van zijn souvereintegen deze schending van het regt der volken te reclameren, de jonge Martinengo eindelijk aan zijn' vader is terug gegeven. DUITSCII LAND. FRANKFORT den 12 januarij. De keizer van Rusland heeft aan de Moravische broederschap, welke in Rusland gevestigd is, alle de regten en privilegiën verzekerd, die haar door de keizerin Catharina II en door de keizers Paul I en Alexander I waren toegestaan. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 10 januarij. De'Fransche ambassadeur, prins de Po- lignac, is gisteren namiddag naar Parijs vertrokken. De prinses, zijne echtgenoote en geheel zijn gevolg blijven te Londen. Ook wacht men Exc. binnen 14 dagen terug. Het oogmerk zijner reis heeft betrek king tot eene minnelijke schikking tusschen de twee gouvernementen. Volgens brieven van Porto schijnt het, dat de Portugesche uitgewekenen na hunne nederlaag voor Amarantede Duero bij Pey de Regoagepasseerd en door Lamego zijn getrokkenhunnen togt niet zuid-westwaarts naar Viseu en Coïmbra maar zuid-oostwaarts raar Guarda en de Spaansche grenzen hebbende genomen. Een hunner hoofden Jordas-T.ellesheeft Guarda bezet. Men verzekertdat zich priesters aan het hoofd hunner colonnen bevinden. Een dezer brieven zegt, dat twee jaren van gisting en opstand vol doende zullen zijn om den Engelschen invloed in Portugal te vernieti gen twee jaren zullen genoegzaam zijn om de wijngaarden te vernie len en Porto te verwoesten. Indien de opstand niet voor de maand maart is gedempt, zult gij het uitgehongerde volk zich tegen de Engelschen zeiven zien keeren. F R A N K R IJ K. PARIJS den 11 januarij. Men verneemt, dat men in de bureaus van de kamer der afgevaardigden zich met de wet op de drukpers bezig houdt. Volgens de alhier in omloop zijnde geruchten,- zouden de dis- enssien vrij hevig zijn. Ook schijnt hétdat het ministerie verscheide ne amendementen heeft voorgesteld. Den 9 heeft de advokaat van den Courrier Franfais, de heer Mérilhon, het aangeklaagde dagblad verdedigd. Zijn betoog heeft voor namelijk gestrekt om aan te toonendat het geene opwekking tot den haat en de verachting van het bestuur des konlngs kan genoemd worden wanneer men bewijst, dat deszelfs ministers eenen verderfelijken maatre gel hadden aangeraden. Hij heeft echter moeten toegevendat de Courrier Franfais even als alle andere dagbladen, door de voorgestel de wet met eenen aanstaanden val bedreigd zijnde daardoor misschien onwillekeurig de natuurlijke grenzen der eenvoudige beoordeeling was te buiten gegaan. De regtbank heeft dan ook, bij haar vonnis den eisch van het publiek ministerie in zoo verre verminderd dat zij den uitge ver van den Courrier Franfaisin plaats van in eene maand gevange nis en 10,000 fr. boete, in 15 dagen gevangenis, 300 fr. boete en in de kosten heeft veroordeeld. Het Journal des Dèbatsvan heden, op nieuw over de wet op de drukpers sprekende, vergelijkt den toestand van Frankrijk met Bel gië, en zegt onder anderen, dat, zoo de Belgen thans noggelijk voorheenFranschen waren zij zich eiken dag door Jezuiten of door de politie zouden benaauwd gevoelen. Doch thansvervolgt dat dag blad, genieten zij echte vrijheid; de wetten worden er in acht geno men; hunne ministers beschimpen hen niet met wetten, gelijk die der drukpers; de kamers verwerpen zelfs het budget, zonder dat dit ver wondering baartde godsdienstige gevoelens verheffen zich niet boven de wetgeving door den eerbied voor de wetten weet men die zelfs te bedaren en ten goede te 'wijzigen de gang des Nederlandschen bestuurs is kalm en geregeld. Professor Recamier, alhier, heeft een nieuw geneesmiddel uitge vonden tegen den kankerbestaande in het aanwenden van agarik (eene soort van champion of kampernoeljedat op de stammen der oude hoo rnen wast), welk geneesmiddel met zachte compressen wordt aange wend. In het hospitaal 1'hotel Dien heeft gezegde geneesheer dit mid del met goed gevolg gebruikt, en zal deswege een nader verslag geven. Op voorste) van den heer Lacretelle zal de Fransche akademie dingsdag vergaderenten einde een smeekschrift aan den koning tegen de wet op de drukpers op te stellen. Brieven uit Brest melden dat de regtbank aldaar vonnis heeft uitgesproken in de bewuste zaak der bewegingen in den schouwburg zijnde er twaalf van de achttien beschuldigden tot eene gevangenis van twee k zes maanden verwezen. PARIJS den 14 januarij. Volgens de jongste legerberigten utt het officiële dagblad van Lissabon van deu 28 december 11.was de gene- rral Claudino den 2$ te Sardahop Mortagon marcherende, alWaftr Bij hoopte zich met den brigadier Azeredo te vereenigenten éihde Coj'm- bra voor eenen aanval te dekkenof zelfs wel op Viseu te trekken welke stad in handen der rebellen is. De generaal Sttibbs meldt van Porto den 43 en 24, dat er verder niets op de linie der Tamega was voorgevallen; alleenlijk waS de köld- hel Zagalio, die de brug van Misarella bezet den 52 door 4 500 man rebellen aangevallen welke hijhoewel niet Verlies aai) doodeu en gekwetsten heeft afgeslagen. De marquis d'Angej» was den 23 naar Salamönde vertrokken. De graaf van Villa-Flor bezet met zijne divisie CiiriA én Petabos- en Jeüii de Silveira trekt op Belmonte en Sortilha. Een corps gueriU las der rebellen is den 20bij eene verkenning op Panamatorontmoet en v rstrooid. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 12 januarij. Ter kennis van de belanghehben Wordt gebragt, dat, ten gevolge van art. 19 van het Koninkiijk besluit vart den 5 september 1823 Staatsblad no. 39), tot leden van de conimis» sie uit goüvernements-solliciteurs te 's Gravenhage, over den jare 1827» zijn benoemd de heeren mr. T. A. Hollandmr. M''. van der Jagt etl J. de Bas. De Nederlandsche beeldhouwer te RomeKesselsgeboortig vart Maastrichtdie voor een der meest beroemde kunstenaren in dit vak ge* houden wordt, is thans bezig met het vervaardigen eener beeldtehis vatt Christus, op het oogenblik van zijne geeseling. Dit nieuwe voortbreng sel ver,werft den lof van eiken kenner. Het hoofd vooral wordt zeer geprezen, als naar waarheid uitdrukkende de smarten, maar ook de god delijkheid van den verhevenen lijder. De uitgave van het tijdschrift de ArgusIs, door veranderde be- trekkingen van een der hoofd-redacteurengestaakt. BRUSSEL den 14 januarij. Een geweldige brand is hier gisterert namiddag ten 1 uur uitgebarsten in een der gebouwen van het Oude Hof, tbarts het Museum genaamd, en waarin zich de kabinetten vatt physica en natuurlijke historie, de bibliotheek, de galerij van schil derstukken en andere voorwerpen van kunst bevinden. De bibliotheek bevat ongeveer 100,000 boekdeelen, behalve verscheide zeldzame ma nuscripten. Het vuur nam een begin met het dak aan het uiteinde vart het gebouw dat aan de huizen van de Keizerstraat en van de Hof-berg straat grenst. Algemeen wordt de oorzaak van dezen brand toegeschre ven aan de onvoorzigtigheid van loodgieters die op den middag hUrt werk verlatende, in de goot hun fournuis met gloeijehde kolen achterge laten haddende wind de vonken daarvan onder de pannen gejaagd heb bende geraakte weldra het dak in branden eer dit ontdekt was etl hulp toesnellen konhadden de vlammen reeds eenige vorderingen ge- maakt. Eene zaal, tot den brandenden vleugel behoorende, etl niet boeken en manuscripten gevuldis tijdig ontruimd. Ook uit de in dien vleugel zich bevindende werkplaats van den heer Odevaereheeft men nog de schilderstukken en standbeelden kunnen bergen maar niet te min moet die schilder in materialen een gevoelig verlies geleden heb ben. Hoezeer de spuiten overvloedig water gaven en alles ingespan nen werd om den brand in de beginselen te stuiten, overtrof het ge weld der vlammen, door den wind aangeblazenalle pogingen en moest men, den brandenden vleugel aan de woede der vlammen overlatende, zich bepalen tot het redden van het overige gedeelte des gebouws en van de aangrenzende huizen en men was dit omstreeks 4 uren mees ter, terwijl omstreeks 8 uren de brand geheel gebluscht was. Tegen middernacht vatte nog wel wederom een balk te midden der verwoes ting vlam, en moest men wederom van de spuiten gebruik makendoch was toen ook spoedig dit nieuw gevaar te boven. Drie der pompgss- ten en een burger zijn bij deze rampnaar men verneemt door het in storten van een plafonligt gekwetst geworden. In de nabijheid van den brand heerschte eene groote ontsteltenis; de bewoners der belen dende huizen beschouwden het gevaar zoo groot, dat zij met hunne meu belen en kostbaarste voorwerpen naar elders vlugteden. Voor het ove rige moet men de handhaving van orde en rusten den betoonden ijver der spuitgasten en der burgers, waaronder van de aanzienlijkste klassen ten hoogsten roemen. Men zagb. v.eenen hertog van Urgel en eenen prins van C'titnay met zijne beide zonen, en zelfs den Oosten- rijkschen ambassadeur graaf van Mier, in de rijen van water-aandragers en andere edelen, die ijverig vrachten boeken of andere kostbare voor werpen wegdroegen. De Prins van Oranje en Prins Frederik waren mede onder de eersten die toesnelden. Ook de gouverneurde gene raals Constant en Bijland, en voorts alle burgerlijke en militaire auto riteiten waren dadelijk op het tooneel van den brand tegenwoordig, en allen werkzaam om alle mogelijke diensten te bewijzen. Den 15 januarij. Het bevestigt zich dat niet één voorwerp van kunst eene prooi der vlammen is geworden. 't GRAVENHAGE den 14 januarij. In de laatste drie maanden des jaars 1826, zijn 378 boekwerken in Nederland uitgegeven, behalve 42 periodieke werken (dagbladen, almanakken, muziekwerken, gravures tn kaarten er niet onder gerekend). Hiervan handelen 42 over kunsten en wetenschappen, 47 over godsdienst en zedekunde 73 over dicht- etl letterkunde enz., 51 over geschiedenis, aardrijkskunde en reizen, 43 over taalkunde, beginselen der taal en onderwijs, 89 zijn kleine werk jes, brochures, prospectussencatalogussen enz., 34 herdrukken. Van de ze werken zijn oorspronkelijk (de kleine werkjes, brochures en herdruk ken niet medegerekend)141 in het Nederduisch, 4 in het Vlaamsch 23 in het Fransch5 in het Latijn, 1 in het Engelsch 71 zijn verta lingen. ZEE-TIJDINGEN. MIDDELBURG den 17 januarij. Den 31 october lt. is behouden te Suriname gearriveerd het fregatschip de Ondernemingkapitein Hend, Eeltjes. Omtrent het ongeval Zr. Ms. linieschip de Zeeuw overkomen, meldt de Staats-Courant het volgende Dit schipgekommandeerd wordende door den kapitein ter zee E Lucasbestemd naar Oost-lndiemet een groot gedeelte der expeditio naire afdecling infanterie, bestaande uit den staf der afdeeling en hét H«

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1