N°. 5. MIDDELBURGSCIIE COURANT. is Donderdag den 11 Januari], N1E UTT'STIJ DINGEN. NEDERLANDEN. I. T' RUSLAND. PETERSBURG den 31 december. Men heeft van de zijde onzer re gering berigten bekend gemaakt van de Perziaansche grenzen tot den 25 november. De generaal Paskevitz beeft, volgens dezelve, zijn kamp op de rivier de Tscherakene gebragt, en eene strooppartij ondernomen aan de overzijde van de Araxesmet het dubbel voornemen, om te be letten, dat de Perzianen zich tnsschen hem en het korps, 't welk uit Schirwan afkwamzouden vestigen om de vijandelijke partijgangers van de oevers van laatstgenoemde rivier te verwijderen, maar ook voorna melijk om zekere berigten aangaande Abbas-Mirza in te winnen. De Russen hebben op dien togt de Perzianen in verscheidene ontmoetingen geslagen, en tevens vernomen, dat Mirza slechts weinige troepen bij zich had gehouden en de overige tot het voorjaar had ontbonden. Zijn oogmerk ten vollen bereikt hebbende, is de generaal Paskevitz den 13 november de Araxes bij Assandous weder overgetrokken. De snelheid van dien togt heeft hem overtuigd, dat de woestheid van den grond en de natuurlijke beletselen der landstreek, op welke de Perzianen zooveel vertrouwden, de Russische troepen, en zelfs het Russisch geschut, niet zouden tegenhouden. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 2 januari]. Men heeft thans de boodschap van den president der Vereenigde Staten aan het congres ontvangen, van den 5 de cember gedagteekend. In dit stuk wordt, zoo als gewoonlijk, verslag gegeven van den toe stand der betrekkingen met de vreemde natiën. Deze zijn alle vredelie vend en er heerscht eene goede verstandhouding, die echter wel hier en daar gewijzigd wordt door geschillen van eigenbelang en door onvoldane vorderingen, tot wier schikking het niet onmogelijk is dat ten laatste de tusschenkomst der wetgevende magt noodig zal worden. Ten aanzien der Nederlanden zijn zwarigheden ontstaan over het verleenen van een voór- regt aan derzelver schepen na de bepalingdat de Amerikaansche op denzelfden voet als de Nederlandsche zouden behandeld wordenen aan de wetgeving zal overgelaten worden wat in deze te doen staat. Met Engeland zijn sedert jaren o: derhandelingen op het tapijt geweest om den handel tnsschen de Vereenigde Staten en de Engelsche koloniën in Ame rika naar genoegen te schikken, hetgeen tot nog toe onmogelijk geweest is, daar de Engelschen blijven volhouden om alleen op hunne koloniën te handelen en daarover weigeren in schikking te treden. De president uit zich over deze zaak op een vrij scherpen toon, hoewel hij echter het verlangen betuigt, dat Engeland de goede en bevredigende gezind heid van de Vereenigde Staten beantwoorden zal niet met gunsten wel ke niet gevraagd worden, maar met eene gelijke wederkeerigheid en goe den wil. Wat de financien aangaat, zegt de president, dat de schok, die de handel en fabrijken in Engeland hebben ondervondenook in Amerika is gevoeld, en door minder invoer ook de schatkist minder ont vangen heeft en dus de inkomsten niet zoo veel als in het vorige jaar bedragen en die van het volgend jaar nog minder zullen zijn, doch dat die vermindering van invoer ook gedeeltelijk moet toegeschreven worden gan den bloeijenden staat der inlandsche fabrieken en dus op eene aan de natie meer voordeelige wijze wordt vergoed. De overige punten der boodschap zijn allen van huishoudelijk belang. De inhoud van deze boodschap heeft invloed gehad op den prijs der fondsen en dezelve gedrukt. FRANKR IJ K. PARIJS den 6 januariDe burggraaf de ChUtheaubriandpair van Frankrijk, een der vertrouwde raadslieden van wijlen Lodewijk XVIII, vooral gedurende het verblijf van dien vorst te Gent, sedert minister, en bovendien zuiver koningsgezind, is niet te min, zoo als bekend is, uit het ministerie geweerd, omdat zijne koningsliefde den reformateurs waarschijnlijk toescheen met te veel grondbeginselen van wijsheid te zijn besmet, welke, naar hunne meening, te zeer tot het Iiberalismns kon den neigen. Beroofd van de portefeuille, heeft zich de edele pair als de ijverigste verdediger der publieke vrijheden doen kennen. De wet op de vrijheid der drukpers kon ook niet missen hem zijne stem voor de reg- ten der natie te doen verheffenhij heeft dan ook in het belang dier vrijheid eenen brief in het Journal des Débats doen plaatsen, welke eenen diepen indruk heeft gemaakt; een groot aantal werklieden, vaders van huisgezinnenwier bestaan aan de vrijheid der drukpers is verbonden hebben zich gisteren en heden bij gemelden pair vervoegdom hem hun ne dankbaarheid te betuigen. Men heeft zijne toestemming bekomen om 300,000 exemplaren op zijnen brief te laten drukkenwelke naar alle de departementen zullen worden verzonden. De eendragt en onbaatzuch tigheid waarmede een ieder, tot dit vak van handel betrekking hebben de heeft aangeboden het zijne bij te dragen 0111 dezen brief in het licht te doen verschijnenbewijzen genoeg hoe impopulair deze wet is. In de zitting der kamer van gedeputeerden van gisteren, hebben de heer Benjamin Constant, Casimir Perrier en Sebastianiden president drie petitien overhandigd, eene geteekend door 130 knechts van de drukke rij van den heer Jules Didot, eene van 70 knechts van den heer Paul Renotiard en eene van 65 van den heer Tellard. Ook heeft de boek- drukker Fournier mede een verzoekschrift van 85 werklieden ingediend. De Portugesche dagbladen behelzen de lijst van personen welke het door de rebellen geformeerde regentschap uitmaken, waarvan de marquis de Chaves president is. Hun leger wordt gekommandeerd door den burggraaf de Montealegre (die mede lid van dat regentschap is), en bestaat, volgens gemelde dagbladen uit 1320 man voetvolk en 300 ruiters. De inhoud der proclamatie van de apostolische junta der rebellen aan het Portugesche volk wordt aldus opgegeven Het provisioneel gouvernement van Lamegoaan dt Portugezen. „Portugezen! den 5 december is onze heer, don Miguel, plegtig binnen deze stad als koning van Portugal geproclameerd, bekleed met alle de voorregten met welke zijne doorluchtige voorgangers den troon van Portugal hebben bezeten. „Dit onver'vreembare regt van don Miguel I. op den troon van Lusi- tanie, is voor het geluk des volks daargesteld hetwelk verlangt eene nationale monarchie, ingevolge de fondamentele wetten bevestigd te zien. „Portugezen! volgt het edel voorbeeld der Algarven en der provincie Tras-os-Montesleve onze heilige godsdienstlange leve don Miguel 1, koning van Portugal 1 lang leve de keizerin-koningin lang leven de dynastie en het huis van BraganZa Lamego den 9 december 1826.'4 (Volgtn de onderteekeningen. I11 den nacht tusschen zondag en maandag is erin het gebouw van het collegie teToulouse, door een gebrek in den bouw eener stook» plaats, brand ontstaan, waarbij eene vrouwelijke bediende, op hare ka» mer door den rook is gestikt; een ander persoon zou insgelijks het slagtoffer geworden zijn indien hij niet door den moed en zelfopoffe ring van zekeren Georges Trinquecasta was gered geworden. Deze jong» man, zich zijnen zakdoek, welke hij eerst had nat gemaakt, voor den mond gebonden hebbende, begaf zich in het met een dikken rook opge». vulde vertrek, en greep den ongelukkigen op het oogenblik dat hij stond omtekomen. MIDDELBURG den 10 januari/. Z. M. heeft, bij besluit vaft detl 7 december 1826, no. 160, ter aanvulling van de met den 2 j'anuarij dezes jaars, door gewone aftreding, openvallende wethouders plaatsen in de steden dezer provincie tot die betrekking bij vernieuwing benoemd» Voor Middelburg, den heer mr. M. P. M. van Visvliet Zierikzeeden heer jhr. K. IV. de Jonge. Goes, den heer J. Kakebeeke. Tholenden heer J. Pické. Vlissingenden heer mr. A. Moens. Vere, den heer .7. Kleynman. Sluisden heer .7. P. van IVeenegem Ferleman. Huistden heer H. M. Maertens. Axel den heer M. Meertens. Tot burgerlijke leden van den militie-raad in de provincie Zeeland», voor de ligting van 1827 alsmede tot derzelver plaatsvervangers zijn, bij Koninklijk besluit van den 23 december 1826, no, 182» benoemd Tot leden: de heer mr. Johan Frederik Lantsheerlid der staten Vatf Zeeland, en de heer Jacobus Cornelis Schummelketellid van den raad dezer stad. Tot plaatsvervangers: de heer Adriaan de la Fontainelid der sfflterl van Zeeland, en jhr. mr. Cornelis Jacobus Versluyslid van den raad dezer stad. In het jaar 1826 zijn te Groningen geboren pp2 kinderen, als 515 zoom en 476 dochters en 74 doodgeboren, en overleden 2844 menschen, als 1347 van het mannelijk en 1497 van het vrouwelijk geslacht, waarvan 1822 boven den ouderdom van 14 jaren en 1022 beneden dien leeftijd voorts zijn er 283 gehuwd en 1 paar gescheiden. Tot de maand mei ingesloten leverde de sterfte niets bijzonders op» maar door de ontstane ziekte in junij werd dezelve aanmerkelijk vermeer, derd, zoo dat sedert dien tijd overleden zijn 2590 personen, waaruit blijktdat in de eerste 5 maanden van het afgeloopen jaar slechts 254, menschen zijn gestorven. Het getal der geborenen in 1825 beliep aldaar 1103 en der overledenen 860; zoo dat in 1826, 132 meerder geboren zijn dan in het voorgaande jaar. De sterfgevallen overtroffen in 1826 die van 1825 met 1984. Opmerkelijk is het dat, in 1825, in die stad, \66 menschen meer dan in 1824 overleden zijn, hetgeen bijna een vijfde gedeelte van dat van het vorige jaar uitmaakt, waardoor de vraag zou kunnen ontstaan, of de kiem der ziekte, welke men als een gevolg der overstrooming van 1825 beschouwt, niet reeds toen bestaan hebbe? De Commissie, welke zich binnen de stad Vlissingen had vereenigd ter inzameling en overmaking van liefdegiften ten behoeve der noodlij, denden in de provinciën Groningen, Vriesland en Overijssel, hare be- moeijingen ter dezer zake geëindigd vindende heeft voegzaam geoor deeld langs dezen weg de volgende verantwoording omtrent het gebruik der bij hen ontvangene gelden en goederen aan de daarbij belangheb benden aan te bieden. Bij dezelve Is ontvangen Ten gevolge van gedane inschrijvingendoor ingezete nen dezer stad f 778 6a Jufvrouw IVaas, school-houderes het bedrag van eene boete-pot harer leerlingen 70 Van den Staf van Zr. Ms. Fregat Amstel- 85 7- Diana een onbekende, met een briefje gemerkt G. J. N. N. 'N. geteekend Een Vlissingsch Ingezeten diverse, bij de opening der bus 95 2 10 55 60 20 Te zamen in spetie1074 10 Mitsgaders nogonder de letters M. M. S.namens vier jeugdige vrien. dinnen zes nieuwe vrouwe hemden, acht meisjes dito en'vier katoe nen doeken enonder de letters J. L. S.eene mandinhoudende zes flesschen bessen-sap een pot geleitwee mans borstrokken en vijf vrou. we nachtmutsen bestemd voor de behoeftige zieken te Harlingen. Van welke gelden of goederen, bij verdeelingnaar gelang vaö de ver onderstelde behoeften zijn overgemaakt Aan de hoofd-commissie te Groningen f 418 Leeuwarden, de sub üteris toegezondene goederen en gelijke som van de hoofd-commissie te Zwol Terwijl de mand met bessennat enz. naar Harlingen is toegezonden. Uitmakende te zamen met en benevens de goederen in naturade vorengemelde geldelijke som van 447 r »0 809 - 1074 10 De Commissie vleit zich bij de overmaking dezer gelden en goede ren zich te hebben gedragen overeenkomstig het doel der milde gevers bij welke zij tevens dc tolk mag zijn der gevoelens van dank-erkente.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1