N°. 4. MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag :V*V den 9 Januarij. NIE UTVS TIJ DIN GE N. NEDERLANDEN, ZEE-TIJDINGEN. MENGELINGEN. Bij deze Courant wordt een Bijvoegsel gratis uitgegeven SPANJE. MADRID den 25 december. Het ultimatum van Engeland, waarover thans zoo veel geschreven wordtbepaalde zich tot de drie vol gende hoofdpunten. Die mogendheid vroeg aan het Spaansche kabinet: i°. De zending van ecuen ambassadeur naar Lissabon en de toelating van eenen Pottugesdien afgezant te Madrid 20. De erkenning der Portugesche constitutie en van het in Portugal ojpgerigte gouvernement 3°. De terugzending van den heer de Calomarde en de afzetting der drie kapiteins-generaalwelke men beschuldigt de Portugesche konings- gezinden te hebben begunstigd. Z. M. koning Ferdinand heeft op het eerste punt doen antwoorden: Dat de Portugesche ambassadeur te Madrid uit zich zeiven. was ver trokken, zonder daartoe door het Spaansche gouvernement te zijn ge drongen dat het het Portugesche gouvernement is geweesthetwelk aan den Spaanschen ambassadeur te Lissabon heeft verklaard dat zijne zending was geëindigd: zoodat het niet het hof van Madrid, maar het Portugesche gouvernement zelf is geweest, hetwelk de diplomatieke be trekkingen tusschen de beide landen heeft afgebroken, betrekkingen wel ke het hof van Madrid ten vollen gezind was te herstellen. Op het tweede punt is geantwoord, dit, daar het Spaansche gouverne- nement zich niet meer met het inwendige regeringstelsel van Portugal' bemoeidehet ook niet zoude dulden dat men zich in dat van Spanje mengde; dat, wat het tegenwoordige gouvernement van Portugal betrof, het hof van Madridde andere kabinetten van het vasteland navolgen dehet bij het testament van koning Jonó VI gevestigde gouverne ment ten tijde toen dat testament in de. vereischte formen aan alle de hoven van Europa was medegedeeldhad erkenddat het daarenboven njet zxio zeker wasdat Frankrijk zelf het thans te Lissabon gevestig de gouvernement erkende. Eindelijk heeft Z. Kath. M.op het derde punt, hetwelk niets min- dgr ten doel had dan den koning van Spanje in de keus zijner ministers tg bepalen, doen antwoorden, dat de heer de Calomarde het vertrou wen van zijnen souverein bezat, en dat zoo lang als de koning noodig mogt oordeelen, da: de diensten van dien minister nuttig voor het land waren, hij denzelven in zijnen raad zoude behouden. Wat de opper-officieren betreft, welke men beschuldigt de ontwerpen der Portugesche koningsgezinden te hebben begunstigddeze officieren hadden niets gedaan waarmede zij eene afzetting zouden verdienenbo vendien hadden de bedoelde kapiteins-generaal nimmer het Engelseh gou vernement benadeeld; terwijl het blijkbaar is, dat het gouvernement van Gibraltar oproerige Spanjaarden had ontvangen, en geduld had dat dezel ve in de vesting gewapend en geëquipeerd wierden, om door Engelsche schepen op de Spaansche kusten te worden gevoerd, alwaar zij zooda nige'wanorden hebben veroorzaakt, dat de Fransche troepen genood zaakt ziin geweest tegen hen op te trekken. Dat diezelfde haven van Gibraltar gediend had en nog diende tot eene schuilplaats voor de kruissèrs der zich noemende onafhankeliiken van Amerika, waardoor den Spaanschen koophandel een groot nadeel werd toegebragt. Eindelijk, dat het Britsqhe kabinet, welker agenten deze daden van vijandelijkheid hadden toegelaten en verwekt, zelf, en w.el als het eenig- ste onder alle de gouvernemehten het bestaan der nieuwe Amerikaan- scbe republieken had erkend, en zulks met ter zijde stelling van de bestaande traktaten tusschen Engeland en Spanje. ROTTERDAM den 5 januarij. Gisteren echtend, omstreeks tien uren is een- der gebouwen van den kruidmolen der erven P. Snellen aan het einde der Schie, onder de jurisdictie van Hillegondsberg nabij deze stad gelegenin de lucht gesprongen. Dit gebouw was het zooge naamd harphuis waarin het gedroogde kruid gezift wordt, hetgeen op eene of andere onbekende wijze vuur gevat moet hebben en met een schrikkelijk geweld ontploft is, zoo dat het gebouw met een ander daar bij staande (het Korrelhuis) in de lucht gevlogen is en vier menschen, welke in en nabij het harphuis werkten, alle brave en vertrouwde lie den, die jaren lang op deze fabriek hadden gewerkt deerlijk omgeko men zijn, zijnde hunne lijken tot op een zeer grooten afstand van de plaats geworpenook wordt er nog een man vermist. De overige ge bouwen van den kruidmolen hebben weinig geleden; doch vele huizen op de Schie en zelfs eenige binnen de stad nabij de poortenhebben schade aan vensters en daken gekregen, echter van geen groot belang. De hoeveelheid van het gesprongen kruid wordt op ongeveer 900 N ederlandsche ponden berekend. MIDDELBURG den 8 januarij.Van den 29 december 1 f?a<5 tot en met den 5 januarij 1827 zijn te Groningen overleden 47 personen, zijnde 3 meer als in de vorige week. Van Lissabon den 20 december wordt gemeld Tijdingen uit het binnenlandsche van den 22 melden stellig, dat de rebellen, onder be vel van den marquis de Chaves, L-amego hebben verlaten, na die stad geplunderd te hebben; zij verlaten ook de provincie van Beira, 0111 op hun oud territoir, de provincie Tras-os-Montesterug te trekken. Zij ziin verschrikt wegens de vereeniging van de generaals Claudino en Vll- la-Flor. Men verzekert, dat de tijding'van de hulp van Engeland bij de rebellen is bekend geworden en menigvuldige desertie teweegbrengt. Er is alle reden om te denken, dat het niet noodig zal zijn dat de En gelsche troepen in deze provinciën voorwaarts rukken. Van deze troe pen zijn er tot heden nog maar weinig met de Piramus te Lissabon aan gekomen, die met geestdrift zijn ontvangen." Uit Amarante wordt wijders gemeld, dat de rebellen den 14 en 15 decembor bij herhaling door de constitutionele troepen onder den gene raal Claudino, zijn geslagen en een gevoelig verlies hebben geleden. Het Portugesche kabinet heeft, bij eenen buicengewonen couiier gezonden door den heer LantbEngelsch ambassadeur te Madridbcrigt ontvangendat het Spaansche gouvernement volkomen gezind \yas om den Portugeschen uitgewekenen alle hulp te ontzeggen en oók heeft toegejtemd in de erkenning van het Portugesche charterin den afstand van D. Pedro ten behoeve van zijne dochter en in de oprigting van het regentschap. Nog wordt uit Lissabon den 27 gemeld: „De Spaansche ambass*. deur "is heden morgen bij ons hof als familie-ambassadeur ontvangen, zoodat de diplomatieke betrekkingen tusschen de beide landen zijn her steld." VLISSINGEN den 6 januarij. Den 5 dezer .is van onze reede n*V zee gezeild, Zr. Ms. schip van oorlog de Zeeuw, gekommandeerddoor den kapitein-ter-zee Lucas, naar Batavia, met troepen. Den 2 en 3 dezer zijn alhier ter reede gekomen The Thistlekapt. E. Thynne, van Huil naar Rotterdam gedestineerd met stukgoederende Josephakapt. M. Bakkerde Hoop op JVelvaart kapt. ft. H. Zuininga, beide van Bordeauxmet stukgoederen, en the Nimrod, kapt. Ph."Allen, van Charlestownmet rijst en katoen alle drie voor Antwerpen bestemd. Voorts zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen en van den 3 dezer tot heden van onze reede naar zee gezeild Le Coureur, kapt. B. Bontin, naar Havre-de-Gracemet ballast; le Joieph kapt. T. Jantard, naar Bordeaux, met stukgoederen; de Vrouw Catharinakapt. J. van der Schuit, en de Vrouw Catharinakapt. J, Verbrugghe, beide naar Londen met boomschorsAmeliakapt. J. Foy David Rjcardo,kapt. R. LangElizakapt. J. Robertsthe Market Maidkapt. P. Read en de Julia, kapt. J. P. Visser, alle vijf naar onden, met haver; de Triton, kapt. D. Stinzenaar Liverpool, met haver; Reitiierakapt. G. Meugen, naar Lissabon, en Nikoiaaskapt. Cv van der Hoeven, naar de Kaapverdische-Eilanden beide met Stuk goederen the Paragan kapt A. Costathe Jason kapt. J. SeaL the Charles, kapt. J, N. Crau en de Vrouw Cezinakapt. N. H. Baas, allft vier naar Huilmet haver. TAFEL DER SPRINGT IJ EN AAN DE KUSTEN VAN HET RJJK voor het jaar 1827 door J. DE KANTER, Phil. Z. Lector in de Wis-Natuur- en Sterrekundete MIDDELBURG. Januarij. V. M. den 13 ten 6 uur<2i min. morg. N. M. 27 10 - 6 morg. Februarij. V. M. 11 1 o 42 avond N. M. 25 10 35 avond V. M. 13 12 28 midd. Maart. April. Mei. Junij. Julij. Augustus. September. October. November. December. N. M. V. M. N. M. V. M. N. M. V. M. N. M. V. M. N. M. V. M. N. M. V M. N. M. V. M. N. M. V. M. N. M. V. M. N. M. 2 6 11 2 6 11 25 9 24 8 24 7 22 5 21 5 20 3 19 3 18 12 21 Springtij. 0 99. 1 14. 1 00. 1 o3» 1 03» midd. o 96. 11 42 3 22 8 7 44 4 10 9 24 10 1 6 2 2 3 2 4 5 3 11 2 54 3 o 5i 55 5° 39 7 33 38 10 20 avond morg. morg. avond avond morg. avond morg. morg. narnidd. o 94. namidd. I 05, morg. o 99. morg. avond avond o 98. morg. 1 - morg. o - namidd. 1 I II. 0 93. 1 19. 0 93. 1 23. 0 93. 1 21. 0 93- 1 13. 0 99. 1 08. 19. 97' 25' In deze tafel is de hoogte van het getijde bij Nieuwe of Volle Maan als de Zon en Maan in hare middelbare afstanden tot de Aarde zijn et» gegne .declinatie hebben, voor eenheid aangenomende cijfers achter de komma's zijn honderdste deelen van die eenheid. Het grootste of hoog. ste Springtij op onze kusten (eigenlijk voor 52 graden breedte) kan gaan tot 1,32; het kleinst mogelijke tot o 86. Zoo kan men hieruit gemakkelijk zien, welke Springtijen, bij Storm, hooge Vloeden kunnen te weeg brengen. Om de volstrekte hoogte van een Springtij te weten moet men de getallen der tafel multipliceren door het getal Ellen, Palmen en Duimen der hoogte van een middelbaar Springtij voor eene bedoelde plaatswel ke hoogte men door waarneming bekend moet hebben van het product snijdt me» de twee achterste cijfers af, en verwerpt die dan geven de overblijvende ter linkerhand het aantal duimen der volstrekte hoogte van het Springtij. B. V. Stelt men het middelbare Springtij voor eene bepaalde plaats bekend op 3 45 Ellen of 3 Ellen, 4 Palmen en 5 Duimen; dan zal men door toepassing van den zoo even voorgeste'den regel bevinden dat het Springtij der Volle Maan van Mei410 Duimen of 4 Ellen en 1 Palm en dat der Nieuwe Maan dier maand320 Duimen of 3 El len en 2 Palmen hoogte kan bereiken. De hoogste Springtijen komen meestal anderhalven dag met het derdto1 tij na Nieuwe of Volle Maan. JVTeis kan dus uit den in de tafel aange wezen tijd dier sc'iijn-gestalten gemakkelijk aileiden, wanneer het be*

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1