MIDDELBURGSCIIE COURANT. N3. I Donderdag £3 den 4 Januarij. - r?ki' NIEUWSTIJDINGEN. Middelburg den 3 januarjj. Wij zijn nog verslag Verschuldigd van de laacscgehoudene zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal op den 26 december 11. In dezelve is ingekomen eene ko ninklijke boodschapgeleidende een ontwerp van wetstrekkende om het budget van uitgaven en ontvangsten voor de eerste zes maanden van 1827 provisioneel te regelen op den voet van het budget van 1826. Deze concept-wet dadelijk naar de sectien verzonden en de vergadering slechts voor een groot uur geadjourneerd zijnde, is hierop, in de her- Vatte zitting, door de centrale sectie een voordeelig rapport uitgebragt waarop dadelijk de discussien werden geopend. Op de door eenige le den gemaakte aanmerkingenheeft Z. Exc. de minister van financien geantwoord, en de verzekering gegeven, dat het gouvernement niets verzuimen zou OU1 ten spoedigste een definitief budget aan te bieden dat de provisionele bepalingen niet langer zouden voortduren dan tot dat padere bepalingen gearresteerd zouden zijn, en ook geene uitgaven, vreemd aan den dienst van 1827, zouden plaats hebben, gelijk men ook in het tegenwoordige ontwerp van wet, de uitgaven van 1826 ten grond slag nemendevan het tweede onderdeel alle de kapittels had uitgeslo ten op twee nawelke in den loop der discussien geen voorwerp van bijzonderen tegenstand opgeleverd hadden. 5° 9"-l 5° 7 93 °7 4 o5 '5 46 49 8 ZEE-TIJDINGEN BESTUREN Ey A DMINISTRA TIEN. -7 1 L T f, m- Het ontwerp van wet is eenparig door de 81 tegenwoordig zijnde leden aangenomen, en naar de Eerste Kamer verzonden; waarna de Tweede Ka mer zich onbepaald heeft geadjourneerd. Gemelde wet is den 27 ook bij de Eerste Kamer aangenomen. Bij de nieuwe wet op den omslag der grondbelasting wordt voor gedragen, om, te rekenen van den jare 1827, langzamerhand over te gaan tot eene meer gelijkmatige heffing dier lastenten einde niet op eens die provinciën te ontlastenwelke zulksnaar den uitslag van het cadaster, zouden behoeven, en ook niet op eens de lasten dier provin ciën te vermeerderenwelke eene dergelijke verhooging vorderden. Men zal zich ten dien einde bedienen van de resultaten, welke de cadastra- le. werkzaamheden gaande weg zullen opleveren. Bataviasche couranten van den 5 september melden, dat ongeveer 5 a 600 muitelingen den 26 augustus 11. eenen aanval op de post-station Terras gedaan hebbende, door den opziener Darlang en den luitenant kolonel de Bastmet hunne troepen, zijn verdreven, bij welke gele genheid de muitelingen 5 dooden hebben verloren. Den 23 augustus heeft de vijand eenen aanval op Dhungoe gedaan, ten gevolge waarvan de kapitein van Geen, die reeds in 't begin der ac tie den zwaar gewonden majoor Sollewi/n in het bevel onzer troepen is opgevolgd zich een aftogt door de talrijke vijandelijke benden heeft moe ten banen; daarna is ook gemelde kapitein gekwetst geworden, en door den kapitein la Coste in 't kommando vervangennog zijn gewond 7 flankeurs, een kapitein der Sumarapsche hulpbenden en een djaijang se- kar. Het verlies bij de Solosche troepen was nog niet ten vollen bekend doch is groot geweest. De muitelingen hebben zich vervolgens meer oostwaarts verspreid en waren reeds tot de dessa's Jaman Pipedan en lVtasaran ten zuiden van Soerakarta, genaderd; doch er zijn maatrege len genomen om den stroom te keeren. I11 de districten Kerdjo, ten oosten, en Soekowatje, ten noorden van Soerakarta, heerscht rust; ook zijp de berigten uit de meer verwijderde regentschappen der vorstenlanden, als de Mantjonegorosche landen en Pat- jitan, gunstig; doch uit het Minoresche en de Bageleen zijn ongunstige tijdingen, alzoo de vijand aldaar groote vorderingen maakt. Een brief van den adsistent-resident van Salatiga van den 31 augustus behelst, dat hij berigt ontvangen heeft, dat de muitelingen met magt tegen den Ampel optrekken. Den 28 december heeft eindelijk de kamer der gedeputeerden van Frankrijk den koning haar adres aangebodenwaarop Z. M. heeft ge antwoord: Ik ontvang altijd met hetzelfde genoegen de betuiging der gevoelens van de kamer der gedeputeerden. Ik zie met groot vermaak, dat zij in mijne inzigten deelt en met zoo veel zorg als oplettendheid de belangrijke wetten zal onderzoeken, die ik voor het geluk van frank rijk heb doen ontwerpen. Gij verlangt den vrede. Niemand verlangt dien opregter dan ik. De pogingenwelke ik aanwend om dien te behouden, worden door mijn hart bestuurd. Het verheugt mij u te berigten, dat de hoop, die ik hieromtrent voed dagelijks meer en meer gegrond wordt. Indien de Goddelijke Voorzienigheid het ooit anders beschikte, rekent dan op mij zoo als. ik op u reketl zoo als ik op alle mijne getrouwe onderdanen reken, en zijt verzekerd, dat de eer van Frankrijk zuiver en ongeschon den blijven zal zoo als zij dit altijd geweest is." De volgende wetten zijn aan de kamers aangebodenaan die der pairs het militair wetboek, de wet op de jury en die op den slavenhandel en aan de gedeputeerden dertien concept-wetten van plaatselijk belang, het wetboek op dc houtvesterijde wet op de drukpers(Tvelke vrij streng is) eene wet op het tarief der posterijentwee wetten over artikelen van het wetboek enover de geregtelijke plakatenen eene wet op het regt van circulatie van den appel-wijn. De graaf de Montlosier heeft aan de kamer der pairs eene petitie ingezonden om de wetten van den staat tegen de Jezuiten te handha ven deze petitie met eene memorie tot inlichting zal weldra in druk verschijnen. De Etoile verzekertdat de Oostenrijksche internuncius te Kon- stantinopellast van zijn hof heeft gekregen om werkelijk deel te ne men aan de negotiatien door de ambassadeurs van Frankrijk en Enge land met den divan aangeknoopt, omtrent de zaken van Griekenland. De belangrijkste preliminaire is het staken der vijandelijkheden tusschen de Turken en Grieken en hierover schijnt men het reeds eens te zijn. Uit Lissabon den 16 december wordt gemeld, dat 3 ii 400 man Engelsche troepen aldaar zijn ontscheept0111 den dienst bij de prinses regentes waar te nemen. Een oorlogschip, veel troepen aan boord heb bende, was bij de stad genaderd; man dacht dat zij dienzelfden dag nog aan wal zouden komen. Van Londen den 27 december meldt mefl, dat de laatste tijdin gen van Portugal, over Parijs, zeer ontrustend zijn en men voor eenen lafigdurigen worstelstrijd vreest. Intusschen wordt van eenen anderen kant gemeld, dat de Portugesche rebellen, door den brigadier Magessa gecommandeerd, te Portalegre door eene kolonne van 40Ö6 Cbh.uitiltU pnelente Arrouches, waren aangevallen, geslagen en tot öp Spaad* sehen bodem vervolgd. Het corps rebellen Van Cbatres was steeds itl den omtrek van de stad van dien naam geposteerd; Als nu maakten JSiCti de constitutionelen gereed om dit corps met kracht aan te vallen. Een gezeten burger, te 's Gravenhage zijnde een metselaars-baas j heeft dezer dagen Zijne vrouw doodgeschoten. Slecht gedrag en drons kenschap hebben tot dezen moord aanleiding gegeven. Hij is dadelijk gevat en haar de gevangenis overgebragt. Op de reede van Vlissingen is op den 1 dezer eene sloêp tiiet 5 man omgeslagen, waarvan er 3 verdronken Zijm De in een vorig n°. afgebroken lijst van gestorte geldeti bij het pró» vinciaal gouvernement van Zeelanddoor de onderscheidene gemeenten dezer provincie, ten behoeve der noodlijdenden in Groningen, Vriesland en Overijssel, deelen wij hier verder mede: Opbrengst der Collecten en inzameling van Commissiehi Baarlandc. a. - 3i y 90 burg, voor die gemeente Borssele - 60 9 I2ï en voor die van Breskens* Colijnsplaat - 63 9 36 Cadzand,Groede, Nieuw- Driewegen c. a. - 15 9 vlietRetranchement en Ellewoutsdijk c. a. - 55 9 35 Zuidzande. ƒ913 tt Fort Bath c. a. - 14 9 40 Schoondijke - 210 25| 's Gravenpolderc. a. - 23 9 15 St. Anna-ter-Muiden - 92 i 04 's Heer-Abtskerke c. a. - 20 9 30 St. Kruis - 22 i 10 's Heer-Arendskerke 69 9 Waterlandkerkje - 3<> 4* Door de leerlingen IJzendijke. - 72 80 op de schoolaldaar - 1 9 Fan de volgende Ge 's Heerenhoek - 44 9 8 7l meenten is de tweede Som 's Heer-Hendrikskinde ingezameld door de Com ren - 15 9 missie te Hulst 8 50 Heinkenszand - 34 9 95 Boschkapelle- Hoedekenskerke - 46 9 20 - 25 3° 7 2 9 40 Kats 14 9 - 11 2$ Kattendijke c. a. - 45 9 10 Graauw en Langedam - 39 87| Kloetinge- 100 9 - 47 43i 60 9 47ï Hengstdijk - 7 5$ Krabbendijke, c. a.- 60 9 80 13 33 Kruiningen - 49 9 26 8$ Nisse- 47 <5 - 87 5ö Oudelande 24 9 82I Hontenisse - 89 08 Ovezande - 20 9 55 «e 54 9 7°2 - 31 34 Schorec. a. - 23 55 23 Waardec. a. - 2 6 9 20 - 232 4<Sï Wemeldinge - 95 9 272 9 Wissenkerke c. a. - 168 9 30 - 13 28 Wolphaarsdijk - 49 9 32 2 35 Yerseke - 3° 9 90 Philippine. Aardenburg - 218 69 Sas-van-Gent- 9 Biervliet - 44 42§ 87 84 Eede- 2 75 St. Jan-Steen. - 6 48 28 9 44 Stoppeldijk - 24 Hoofdplaat 28 03 Westdorpe - 11 75 Oostburg - 5 9 60 Zaamslag - 55 De commissie te Oost- Zuiddorpe 10 40 Inzamelingen van bijzondere Commissien of Personenwelke zonder het intermediair van het Provinciaal Gouver* nement zijn overgemaakt. Vlissingen. Door eene commissie aldaar f 1045 Zierikzee. 522 55 het departement der Maat schappij Tot Nut van V Algemeen - - 100 den Pastoor der R. K. Ge meente - 137 60 Neuzen. Serooskerke c. a. Cortgeen. - 's Gravenpolder- Wolphaartsdljk 760 100 - eene sub-commissie eene commissie uit het Plaatselijk Be stuur en den Kerkeraad tnsschenkomst van de Heeren Fan Deinse en Risseeuw •dezelfden •dezelfden Voorts zijn nog in de steden Middelburg, Tholen, Goes en Sluis, benevens de gemeenten Grijpskerke c. a.ScherpenisseKattendijke, Yerseke en Schoondijkezoo door de stedelijke efi plaatselijke besturen als partikulierenbij het voorschreven gouvernement overgebragteene aanzienlijke partij kledingsstukkenlijf-linnen en eenige ververschingen alles mede voor de bovengemelde hulpbehoevende zieken bestemd. 20 92 15 20 VLISSINGEN den 2 januarij. Van den 31 december 11. tot hedeit zijn, voor Antwerpen bestemd, op onze reede aangekomen De Goede Hoop, kapt. R. E. Dik, van de Marennesmet ZotitMe dttsakapc. F. Bunnemeijervan Londen, met stukgoederen; de Iris kapt. B. Arsten van Mallaga met fruitde Jonge Camillekapt. J« Woltersvan Londen met stukgoederen Augustakapt. J. G. Sap van Olcron met zout. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij dejaa ter kennisse van de daarbij belanghebbende Besturen en Comptabelen in dezelve Provincie, dat door Zijne Majesteit, bij besluit van den r6 zef, no. 5t«, tot Administrateur van *3 Rijks Schatkist jp Zeelandin

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1