versch. akü Woensdag 16'December 1914 Antirevolutionair IIJIL fi@!!aiisis§s?ii© en Zeeuwsehe Bi landen. lie Oorlog, I sland ir over IN HOC SIGNO VINCES 734 mm. ES ELEN.= BINNENLAND. BUITENLAND. "Piestósteaavpaatea «a BienstaanMedlngeii 50 Cent per pleaiêpg. M. F. Mulder, ROTTERDAM. >etten ;eilen Latten, eed en Tülle Lijnen Lovers tkken. draineeren, jn dat zulks raineerwerk allen tijde i leveren wij 6186 verzekert Horloges, sedert 25 rERDADl. a üegeas- Si©-©p@®a •aritis. 8130 QELAARS ~SL.SE.voor V3St Besse Courant vewohgnt dkea Woensdag en Saterdag, ibounemeutsprljs per'drie maanden fe. p. p. f Buitenland bij voorHitbetaling f 4,50 per jas?, Afzond«rlijke Bummers 5 Cent. mTGwrm, W. BOEKHOVEN, SOMMEI,SDI.JK. ireïeffooia Intereonutt. M®. AdveFtentiëffi 10 Cent par <a ijs maal. Beela^aw 80 ,»w? e*s- BeeksaHfeom-^giKg Geat x - .regel ep */8 maal. @toote lette» ea vignettes words-ai betekend isas? de; plaatsmimie die ssjj bee) IdmrteitiB urerden iagewaefat tot Dinsdag- en Trgdagnaorgan uar. «tefefeeii voor de. fte«ia©i»e dKivertemttêii ess verdere A<iMttlfiBa*ir*u van milde bijdragen daartoe in staat gesteia,;t aewdese «MUI oe«e ff. fc- kt dan eerst het ROOEB delharnis solide Meubelen ffetten, slaapka- en en Tafels in 7809 naaste Station, urgerlogies. ER NACHT. 7706 een ve kistjes. ERWAREN. nde merken. eve lend. hopen de onderwijzers en de 80 kinderen der zondagsschool Oostdijk op Woensdag 23 Dec. hun Kerstfeest te vieren. Dezer dagen zal begonnen worden met inning der contributie's van de leden en het inzamelen van gaven voor de najaars col lecte ten behoeve van onze Chr. School. Daar ondanks den oorlog, voor de groote meerderheid de bevolking, het jaar 1914 een rijk gezegend jaar is geweest, hoopt het be stuur der Chr. School dit aan het bedrag der colleete te zullen bemerken. VERSLAG der Rede in het belang van 't Chr. Onderwijs, uitgesproken door Ds. Benes van Delft, in de Herv. Kerk te Ouddorp op Donderdag 10 Dec. jl. Openingslied Ps. 25 6. Gelezen Luk. 1 57—80. Na het gebed gezongen Ps. 115 7. Wij leven in den Adventstijd. Zijn deze dagen we! geschikt om een schoolrede te houden? Velen zullen zeggen; Breng mij ^iet van de kribbe af. Bepaal me bij het I' Aïdeke van Bethlehem! Maar, antwoordt :3pr., de zaak van 't Chr. Ond. is immers niet zonder dat Kindeke denkbaar. Wat zou er van ons allen worden zonder Kerstfeest? Van ons, die reeds bij onze geboorte liggen onder den vloek der zonde? Welkeen onbe grepen mysterieHet heilig Kind Jezus, ge komen in de volheid des tijds, orn de zon den der wereld op Zich te nemen De bedoeling van het Chr. Ond. is juist aanrakini? te hrenpen met Wegen» de a.». Feestdagen- zal het iaterdagnumnter van 26 De cember N I E T verschijnen en het nummer- van Woensdag 23 Decern ber een dag S&'ter. II. II. Herichtgevers en inzenders van advertentiën gelieve met deze inerïcdeeiiiig s.v.p. rekening ie hon den. 7610 oawls. rocht- tlatten etc. Voor den soldaat. Art. 2 van het Reglement van krijgstucht luidt als volgt: Daar de godsdienst de bron is van alle geluk, deugd, waren moed en troost, moet ook in den krijgsstand een ieder zich tot betrachting deszelven en tot een zedige levenswijze bevlijtigen, de Gods lastering, het vloeken en zweren moeten worden nagelaten; en zullen de meerderen hierin en ia al wat de handhaving der goede zeden kan bevorderen, hunne minderen met een goed voorbeeld voorgaan en alle buitensporig heden algemeen vermeden worden. Hier is dus door de leger&utoriteiten het groote belang van den Godsdienst erkend. Ze is de bron kan alle geluk, deugd, waren moed en troost. Godslastering en vloeken en zweren, als vijanden van den Godsdienst moeten nage laten en de meerderen zullen hiervan een voorbeeld geven. Jammer, dat blijkens verschillende be richten de mindere of lagere autoriteiten zich daaraan grovelijk schuldig maken. Ook de officieren, zoo wordt beweerd, maar vooral die van het kader, welke onder d8 officieren staan. Doch ook weer gelukkig, dat de Com mandanten en Oversten in sommige distric ten een verzoek hebben gericht tot de man schappen en hun superieuren om het vloe ken en de Godsdienstlastering na te laten. Het kan niet uitblijven, of opvolging van dit bevel van hooger hand moet den ernst in den troep ten goede komen. En ook als de nood op 't hoogste mocht komen cLi, als ons Land in een oorlog gewikkeld werd, zal die ernst rijkere vrucht dragen dan een met vloeken gepaard gaande lichtzinnigheid. De historie van Nederland en Engeland in vroeger dagen getuigt ervan, hoe een biddend koning, een biddend generaal of admiraal, een biddende troep in de kracht des Heeren wonderen verrichtte. Vloeken in 't leger is 't oordeel Gods brengen in de troepen, die geroepen zijn eigen huis en haard te verdedigen, 't Is den zegen der eendracht vernietigen en de waar digheid van 't soldatenleven te schande maken. En mannenmoed bezit hij, die in 't leger tegen 't vloeken protesteert, zij 't ook soms tevergeefs. Voor den soldaat. Art 83 van het regiement op den in- wondigen dienst der infanterie bepaalt: De commandeerende officier heft in verband met de locale gesteldheid, de vereischfe maatregelen, dat bij de ge meenschappelijke man,! tijd es, door het in acht nemen van eenige oogenblikkeu van stilte, aan de aanzittenden be hoorlijk gelegenheid worde gegeven tot bidden Meer dan eenmaal hoorden we 't van den soldaat, die bidden won vóór den maaltijd èn danken daarna, dat het zelf verloochening kost om de oogen te sluiten en de handen to vouwen. Zelfverloochening omdat men menigmaal beloond wordt met spot en gelach, zoo niet onder 't bidden zelf, dan daarna, als de maaltijd is afge- loopen. Tegenwoordig nochtans gaat het, dank aan de meerdere vrijmoedigheid der- biddende soldaten en dank voor de aan gehoorde klachten, die men mag indienen volgens het Reglement heel wat beter tijden geweest in ons leger, dat men niet bidden kon dan met open oogeu en loe rende naar zijn kameraden, die dat bidden lm et een spotlach gadesloegen; maar dat *ss gelukkig tegenwoordig zoo niet weer. -Sin dat is een voorrecht. De God des levens, van wieu alle goede gaven en volmaakte giften ook in zake de spijzen, ook in de kazerne, afdalen; ook bij de veldkeukens nu bij deze mobilisatie; zelf s waar men ingekwartierd is in schuren of bij Godloochenaars de God des levens dient allerwege erkend, En wie van huis uit gewoon is te bid den, moet 't dan ook verschrikkelijk vin den om in dit ernstig werk door glim- en spotlach gehinderd te worden, Hier ook is ds moed der overtuiging noodig. Hier is noodig het diep besef van afhankelijkheid Gods op alle plaatsen en het ontvangen inzicht, dat een goede huiselijke gewoonte, ook bij de veldkeukens en overal moet worden toegepast. Bidden en danken voor 't eten en zich pok daarin openbaren als een christen is een sieraad voor den milicien; een kracht voor de orde in militaire samenleving en een waarborg voor gezonde discipline en gewillige gehoorzaamheid, Vs Een kwaje tijd voor de Socialisten. Wie dagelijks 't Volk leest, kan den in druk niet van zich afzetten: Baas, je be leeft kwade tijden. Het wetsontwerp Mecdels gekelderd. Iuvoerrschten, 10 pet-., door den Minister weer naar voren gebracht, hoewel inge trokken. Uitvoerrechten aan de orde gesteld. Opcentenbelasting, waarschijnlijk voor lange, lange jaren, verplichtend gesteld. De Internationale kapot geslagen; althans een dood aard aan een hoon?. De Socialistische idee van den klassen strijd, die de proletariërs van alio Landen tegen de bourgeois van alle Landen zou vereenigen, een gevoelige klap gegeven door de eensgezindheid in den oorlog van én proletariërs èn bourgeois. De ooüogsbegrootingen in alle Landen met verpletterende meerderheden ook van Socialistische Kamerleden, aangenomen en opstapeling dier begrootingen voor oorlogs- ruit en kanonnen door alle socialisten aangeprezen. Die eertijds bespotte Vaderlandsliefde in alle Landen ten top gestegen en »geen man en g en cent» beantwoord met een sneuvelen van socialisten bij de vleet in Belgie en Rusland, Het door hen gehate Buitschland met zijn militairisme en imperialismeen «hooge invoerrechten» en «sabelsiepera» nog maar niet verpletterd; integendeel nog steeds aan de winnende hand. Invloed in 't Nederlandsehe Kabinet zeer gering. Ziedaar maar enkele grepen gedaan uit 't hedendaagsche leven. Is 't Socialisme dan dood? Wel neen! er zullen in de wereld redenen blijven tot ontevredenheid; 't is hier in 't onder- maansche altijd onvolmaakt en zoolang dit zoo is, is er «voedsel, om socialisten te kweeken. Want de hoofdreden van 't socialistisch bestaan is alleen de ontevre denheid over bestaande ongunstige toe standen. En zoodra de tevredenheid eens ging toenemen en zoodra wedarzijdseh waardearing, ook bij verschil van inzichten, wat meer opgloeide, en zoodra berusting in den wil Gods zich wat meer ging open baren, was 't met t Socialisme gedaan. Deze partij lee t hoofdzakelijk van de on rust die in aller menschen hart dagelijks heerscht en opkomt.'t Socialisme beleeft daarom nu kwade dagen, omdat door den druk der tijden de vrede en berusting grooter is dan voorheen, Uitvoerrechten afgemaakt. Ongunstiger Voorioopig verslag hebben we nog zeiden gelezen. Dat is totale af braak en puin, wat er dan nog van over schiet is: w g met dat onderwerp, zoo gauw mogelijk. Enkele stemmen waren er nog. die er zich bij neer wilden leggen lou ter met 't oog op de mogelijke inkomsten. Welke bezwaren worden alzoo opgesomd 1. Het bekende vrijhandelshoginselWie den uitvoer stop zet of benadeelt, benadeelt den invoer. Ea waar de invoer lijdt, lijdt de uitvoer: da theorie dus van de handels balans. 2. Belastingvrageu uitsluitend van in deze mobilisatie gemaakte handelswinst is on redelijk. Hot is een voorrecht, dat er nog winst gemaakt wordt bij zooveel vmliezen die winst is eeu compensatie, een weer effen maken van de enorme verliezen die zijn geloden. Die winsten komen de Natie ten goede en behoeden tegen verdere in- ziiltiag: daarom geen belasting, geen uit voerrechten voor de nijverheid, die nu eens winsten maakt. 3. Maar kan men wel billijk zijn bij de beoordeeling of er werkelijke winsten zijn gemaakt? Hoogeie verkoopprijzen zijn nog geen waarborg voor hoogere winst: de booge inkoopsprijzen spreken ook een hartig woord meedaarbijmen kan aan een zeker artikel veel winnen, maar op andere vgel meer verliesen en dan is da gemaakte winst weg, als met de 7 magere koeien van Farao, die 7 vette oraten maar ze werden er niets dikker van. 4. De winst hangt ook af van allerlei andere factoren, dan de verkoopprijzen: van hypotheken met rente en aflossing; van afschrijvingenvan loopende contracten van machinerieën en grondstoffenvan nog onbetaalde rekeningen en te betalen schul den enz. Reden, waarom men voorzichtig moest zijn om altijd van winst te spreken al is er sog zoo'n sterke uitvoer. Zelfs met hoogere uitvoerickomsten kan men toch nog naar den 1 elder gaan en den nijverheid stop gezet. 5. De fiscus moet de winst beoordeeien, maar als de belastinggaarder dat doet, moet hij inzage van de boeken krijgen. Is dat wel redelijk, om al zijn boeken te m eten openleggen en te laten doorzoeken of er ook winst gemaakt i 6 Do Minister zal bepalen an welke artikelen een recht zal geheven worden. Dit gaat te ver. 't Dient in de w-.t te staau. 7 't Is vooral te doen om de Landbouw- artikelen te treffen. Maar men achtte dit niet goed, omdat mot name de Veeteelt lijdt onder de hooge prijien van de voe derartikelen en de verbodsartikelen. De Tuinbouw heeft ook enorme scha geleden. 8. Uitvoer naar buiten zal beiast worden, maar naar binnen: d.i. de verkoop in Ne derland wordt niet belast. We zouden kunnen voortgaan met, nog andere bezwaren, maar 't blijkt ree-is vol doende, dat men van 't ontwerp zooals 't daar lag, niet gediend was. We vermoeden, dat 't zal ingetrokken worden. Een mooie gift van de Koningin. Waar door het toenemend bedrag van de ondersteuningen die door het Koninklijk Na tionaal Steuncomité moeten worden verleend, eene blijvende versterking van de fondsen noodzakelijk is, heeft Hare Majesteit de Ko ningin nogmaals een gift ter beschikking gesteld, ditmaal van honderd duizend gulden. Terugkeer Duitsche officieren. De beide Duitsche officieren, die eenige weken geleden uit Bergen, waar zij geïnter neerd waren, ontvluchtten, zijn Zondag over Emmerik naar ons land teruggekeerd. Met den trein van 4 u. 24 uit Arnhem zijn zij naar Amsterdam vertrokken, om vandaar naar Bergen te gaan en zich ter beschikking van den interneeringskommandant aldaar te stellen. De Bogor. Volgens een telegram van Lloyd's is het stoomschip Bogor, van den Rotterdamschen Lioyd, den 3e dezer van Amsterdam naar Buenos Aires vertrokken, ongeveer 16 K.M. ten Noorden van Leixöes, op de Portugeesche kust, gestrand en volslagen wrak geslagen. Het is ie vreezen, dat er 25 man zijn ver dronken. De Bogor is een schip van 3621 ton, in 1898 gebouwd. Den 6den dezer passeerde het Dover. N. R. Ct. Nederland en de oorlog. Van de Zeeuwsch-Vlaamsc/ie grens. Uil Terneuzen meldt men: Nabij de westelijke Zeeuwsch-Vlaamsche grens is wegens een gebrek aan de machine een Engelsche militaire tweedekker geland, die nog een bom bij zich had. De bestuur der werd geïnterneerd. Een gemeenteveld wachter heeft hem ontwapend. Met 61 stemmen voor en 21 stemmen te gen, werd Vrijdagmiddag het Leeningsont- werp aangenomen. Mét de socialisten stemden de Vrijzinnig- Democraten (uitgezonderd de heer van De venter) en 3 Unie liberalen tenslotte tegen het ontwerp. Behalve de 12 sociaal-democraten dus 9 leden, van wie, blijkens de verklaring van Dr. Bos, vóór de stemming namens zijn par- tijgenooten afgelegd, de vrijzinnig-demop craten nog tegen stemden als een gevolg van de verklaring van Minister Treub, dat van hèm althans géén voorstel te verwachten zou zijn, het bedrag der leening door een hef- fing-in-eens te delgen, óók niet in den loop van den in de wet vastgestelden driejaarlijk- schen termijn. DE TOESTAND. Het oosten trekt het meest de aandacht op heden. Daar wordt hard gestreden in tegenstelling met het Westen. Vooral bij Lodz heeft het er gespannen. Het blijkt dat daar niet minder dan 70.000 Russen door de Duitschers krijggevangen zijn gemaakt, dat is in die omgeving sedert 17 November in 1 maand tijds dus niet minder dan 161.000 gevangenen. En dan de dooden. Niet dat Duitschland die niet heeft, doch het moet met de Rus daar vreeselijk zijn. De loopgraven waren opgepropt met lijken en geheel gevuld. Ook het andere gedeelte van het Russische leger moet geduchte klappen krijgen. Het succes der Oostenrijkers ten Zuidoos ten van Krakau moet van geen kleine be- teekenis zijn. De Russen waren daar voorwaarts gedron gen, zij dreigden reeds ten Zuiden van Kra kau door te breken, was die hen gelukt, dan zouden de Oostenrijksche strijdkrachten die op Krakau steunden gevaar geloopen hebben, om te worden omgetrokken. Een felle slag- heeft zich daar ontwikkeld en is thans in een nieuw stadium getreden. De Russische generale staf meldt dat in het heeie Westen der Karpathen van de Du- najec af tot aan Baligrod toe, aanzienlijke Oostenrijksche strijdkrachten zijn verschenen, die tot den aanval zijn overgegaan en de Oostenrijkers melden dat zij de Russen bij Limonowa tot den terugtocht hebben ge dwongen en Neu Sandec, Qrybow en Zini- grod hebben bezet. Dit is dus een aanval in de flank en in den rug, de Russen die vreeselijk veel bloed zal doen vloeien en gelukt deze beweging volkomen zal het den Russen moeilijk zijn, om dezen val uit te komen. De vraag is maar of zij genoeg troepen ter flankdekking-tegen de Karpathen hebben afgezonderd om de Oostenrijkers tegen te houden tot zij hun troepen overeenkomstig den nieuwen toestand hebben verplaatst. Zij zelf melden daarover„In de Karpathen wor den de wederzijdsche troepenverplaatsingen voortgezet." De uitslag zal de tijd ons binnen enkele dagen wel leeren. In het Westen niet veel nieuws. Dat La Bassee door de Franschen zou zijn heroverd is nog steeds niet bevestigd en zal weer wel snoeverij zijn geweest van de verbon denen. In Vlaanderen schijnen de Duitschers her haaldelijk te trachten om ten Zuid-Oosten van Yperen voort te rukken. Zouden ze daarin slagen dan zou de vooruitstekende stelling der Verbondenen te Ypereri en ten Noorden van die stad ten slotte onhoudbaar worden. Te begrijpen is, dat in tegenstelling met de Duitschers de Franschen juist hun vooruit geschoven punten ten Noorden van Yperen - og Noordelijker pogen te brengen en dus de Duitschers met hetzelfde gevaar te be dreigen. Het blijkt echter niet dat één van beiae partijen tot dusver slaagt. !n Noord-Frankrijk schijnt na het succes der Franschen met het innemen van Vermel- les niets wezenlijks te zijn geschied. Tot dusver schijnen zij er niet in te slagen de vooruitgebogen Duitsche lijn hij Bassee, Lens en Atrecht verder terug f. dringen. Een en ander saam vatt.nu, staat het hier in den evenaar. De beide legers wegen tegen elkaar op en hier heeft de een, een paar meters ge wonnen en daar dringt de andere eenige schreden vooruit, wat echter op het geheel van geen beteekenis is. Melden we nog dat volgens een heden ontvangen telegram de Engelsche duikboot een Turksche kruiser in den grond heeft ge boord, dan is daarmede zoo goed als alles gezegd, sinds we ons laatste oorlogsnieuws schreven. Het aantal dooden, gewonden enz., is ongelooflijk, wat ontzettende hoeveelheid kostbaar tnenschen- materiaal er noodig is, om thans oorlog te voeren Van Duitschland weet men 't meest. Omdat dit land de meeste verlieslijsten publiceert en men daardoor 't best nareke nen kan. Vele honderdduizenden zijn er, als gedood, gewond, gevangen, vermist, reeds sinds het begin van den oorlog van de Le- gerlijsten afgevoerd. Maar elders is 't net zoo. Frankrijk b.v. publiceert niet. Zoo lazen we ergens, dat de bloedverwan ten van de mannen aan 't front geen ant woord krijgen van 't legerbestuur, als ze na vraag doen naar de hunnen. Maar toch blijkt duidelijk genoeg, dat Frankrijk gebrek krijgt aan strijders, in dien zin, dat het de vreeselijke hiaten in de ge lederen niet behoorlijk aanvullen kan. Zoo waarschuwde b.v. dezer dagen de Temps, dat men moest ophouden, met maar rijp en groen naar 't front te sturen. Rond uit zegt dit blad, dat men maar iedereen goedkeurt en menschen inlijft, die zoo zwak van constitutie en van van zulk een twijfel achtige gezondheid zijn, dat de doktoren bij den troep hen beslist ongeschikt achten voor den velddienst. 't Gevolg blijft niet uit. Aan 't front weten de dokters met al die elementen geen raad en zij vullen de hospi talen die zoo noodig gebruikt moeten wor den voor de gewonden. Een ander Fransch blad, de Dépêche de Toulouse zegt over dezelfde zaak o.m. het volgende Bij de keuring geeft men zich in sommige steden zelfs niet eens de moeite om de men schen zich te laten ontkleeden. De met het onderzoek belaste personen die over veel te weinig te beschikten, bepalen zich er toe te, vragen. „Wat kunt gij als reden aanvoeren om vrijgesteld te blijven en meenen, dat als de man eenmaal bij zijn korps is geko men, het nog tijd genoeg is om hun bij ge bleken ongeschiktheid terug te zenden. Ook Rusland lijdt enorme verliezen. Een Duitsch majoor becijfert in het Berl. Tagebl. dat Rusland sedert het begin van den oorlog tegen Oostenrijk en Duitschland ongeveer 400.000 gevangenen verforen heeft en ten minste evenvele dooden en gewon den, onder wie 33.000 officieren (volgens een Russische opgave.) Verder moet men daar in overeenstemming met de vroegere oor- logsstatitiek en wegens den gebrekkigen ver plegingsdienst 300.000 zielen bijtellen, alles te zamen 1,100,000 man van de beste troe pen van Rusland. Met andere woorden zou Rusland reeds tusschen een derde en de helft van zijn veld- en reserve troepen verspeeld hebben. Deze verliezen kunnen stellig aan gevuld worden door formaties van de tweede en derde linie, maar deze zijn, naar het oor deel van Morath, niet weerbaar genoeg, om het getij te doen keeren. Dat is nu een Duitsch oordeel. Allicht 'n ietsje overdreven. Maar dat al de strijdende mogendheden al 'n goed deel van hun beste krachten „ver speeld" hebben, dat is zeker voor geen te genspraak vatbaar.

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1