DS ik voor de Knidliollanclsche en Keeuw§ehe Eilanden. EERSTE BLAD. lel. niet! De Europeesche Oorlog. Zaterdag 19 September 1914. Antirevolutionair 29sle Jaargang N". 2008. Orgaan en? I It land IN HOC SIGNO VIN CES iven IG. 1 dam cu. De macht des Konings bij Oorlog en Vrede. g R. C. F. T. I. LEE-Ioom BONENLAND. BUITENLAND. >ij ons istan- of te uneeren, iat zulks leerwerk en tijde eren wij 6186 brzekert Alle «lukken voor «ie Kedacüe bestemd, Adrerientfén en verdere Administratie traneo toe te xendeo a&n den Uitcever ;estort uwmate, lu-Nord raineer- 7807 Ï007 ecies als pond „HET GOUDEN HERT", DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT ring, enz. lerstelden. 78. astraat, J Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland by vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGKVKE W. BOEKHOVEN SOMMEI .SDI JK. Veletoon iBtsrcoaui. S©. 8. Adrerêenéiën 10 cent per regelen maai, Beelaiaes SO per regal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Oent per plaatsing. @roote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan AdTertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. in. 7776 lalden, leten, neemt den »j»d- as, slnit bc richt verder lererab be- .217,285,45 .425,162,78' 292,073,42 Directie, MOENS. MOENS. instreken OGH m vs II.EE In ons eerste artikel over dit onderwerp haalden we aan de artt, der huidige Grond wet, waarin over de Macht des Konings om oorlog te verklaren of vrede te sluiten jfc sprake was nl. de artt. 58, 59, 60. We wenschten daarbij te verklaren, hoe deze toestand, nu geldend, uit oude toe standen vanaf 1300 geboren is en wezen op de oorspronkelijke Macht der Graven, om uitsluitend alleen absoluut rechtte heb ben tot oorlogsverklaring; op Margaretha en Maria, die verplicht werden de steden eerst te erkennen, en dus haar invloed sterk zagen slinken inzake oorlogszaken. Maar de kwestie wordt veel ingewikkel der als men de zoogenaamde Unie de oude Republiek beschouwt zoo als ze bestond van 1581 tot 1795. Wie mocht in die twee eeuwen aan b.v. Frank rijk én Engeland oorlog verklaren en er vrede mee sluiten. Een Vorst was er niet; men had toen Stadhouders uit 't Oranje huis, denk maar aanMaurits,PrederikHen- drik, en aan al de Willems, die daarop tot 1795 gevolgd zijn; men had toen ookPro- vinciale Staten van Holland en Zeeland, die een hoofdrol speelden in de Republiek er waren ook Algemeene Staten, een zeven tal heeren; er waren ook Geheime Besog nes; van die Ingewijden in de Staatkunde die zoo stiekum weg achter den rug van de Provinciale en Algemeene Staten heel- wat schreven en wreven met't Buitenland. 't Was een hutspot in die oude Repu bliek, maar gaan daarop verder niet in dan alleen met 't oog op ons onderwerp: Wie verklaarde Oorlog? Wie sloot, vrede; En onder welke bedingen? Een klein lichtpunt wordt ons geboden door twee artikelen der Uniegrondwet, nl. de artikelen 9 en 10; daaruit leest mende theorie, die nog al eens aangevochten werd, verschillend opgevat en naar eigen voor deel en machtsvergrooting in toepassing gebracht. Art. 9, standgehouden tot 1795, luidde aldus: „Dat men geen Bestand of Vrede slui ten.geenen Oorlog aanvaarden, noch eenige Impost of Contributie instellen zal, de Generaliteit van dezen Verbonde aangaande dan met gemeenen rade en bewilliging der voornoemde Provinciën, Met algemeenen raad en algemeene be- wiliging Maar als de Provinciën 't nu eens niet eens waren, wat dan? Het artikel 9 zei er dit vanDoch in dien 't gebeurde, dat de Provinciën in za ken van Bestand, Vrede, Oorlog of Be lasting niet overeen konden komen, zal't geschil bij provisie, verbleven worden aan de Heeren stadhouders der gemelde Ver- eenigde Provinciën, nu ten tijde wezende die hetzelfve bijleggen of daarover naar behoor en uitspraak zullen doen, zullen de zij ingeval zij elkander niet mogten kunnen verstaan, zulke onpartij dige Bijzitters of toegevoegden mogen kie zen, als zij raadzaam zullen oordeelenen partijen gehouden zijn zich te wegen naar hetgeen op gemelde wijze zal zijn uitge sproken. ZriMie, Dus: Geen oorlogsverklaring dan met gemeenen raad en bewilliging aller zeven Provinciën; en konden ze 't niet eens wor den, dan moesten de Stadhouders beslissen en waren die 't met elkaar niet eens, dan moesten er Bijzitters aan toegevoegd wor den en wat dan besloten was eisch om te betrachten. Nu nog art. 10Dat geene der genoemde Provinciën, steden of Leden der zelve eenige Confoederatiën of Verbonden met eenige Heeren of Landen zullen mogen makenbuiten bewilliging der Bondge- nooten. Theoretisch liep dus de zaak nog al schikkelijk, 't kon echter ontzaglijk lang duren eer men tot een oorlogsverklaring kwam wat ook weer zijn goeden kant had: want juist dat getalm, dat praten, dat stemmen en nog eens stemmen was aanleiding tot kalme overweging en tot te rughouding van mogelijke onberaden stap pen en dit feit was zoo zichtbaar nl. dat talmen door de velerlei besprekingen, dat zelfs in de Pransche Revolutiedagen er nog staatslieden zijn geweest, die zich op de oude Hollandsche Republiek beriepen, op dat stroeve en stramme politieke raderwerk om 't ook zoo aan te leggen als er eens een Oorlog in zicht kwam. 't Was Vitringa in 1797, sprekend in de Nationale Verga dering. We zeiden: theoretisch stond 't goed op papiermaar men hield er zich niet aan en er zijn geschiedkundige feiten uit die twee eeuwen op te sommendat de pro vinciën gansch en al op eigen houtje ver dragen sloten en traktaten aangingen met vreemde Mogendheden. Holland had eigen gezantenZeeland idem en Utrecht eveuzoo, Holland sloot een ver drag met Engeland -en de andere Gewesten wisten er wat of niets van af. Ondanks die theoretische bepaling van: »gemeeuen rade en bewilliging» bleef iedere provincie zich een souvereinen Staat gevoelen. Het geval van een afzonderlijken oorlog eener Provincie met een ander Land is ons niet bekend, maar het recht tot oorlogsver klaring werd erkond. Wel zooals weboven reeds zeiden, is Holland er op uitgeweest om afzonderlijke verdragen te sluiten, waar van zelfs in 1780 een oorlog met Engelaud tengevolge had; en een ander in 1654 tot bittere ontstemming onder de Verbondenen leidde nl. de beruchte Akte van Uitslui ting, waarbij Holland de Prinsen van Oranje om Oromwels wil, zeer schaadde. De vrede van Munster, 1648, kwam tot stand tegen den wil van de provincie Zee land; 1657 werd aan Portugal den oorlog verklaard tegen den zin van Fries land 1661 werd met, Portugal weer vrede gesloten zonder toestemming van Gelderland en Zeeland. Heel die Staatsregel van 1579 tot 1795 was onzeker, en 't hing meestal van de Personen, die aan 't, roer van Staat zaten of, welke uitlegging aan de Unie bepalin gen gegeven werd. De persoonlijkheid en de energie van een Stadhouder of van een Raadpensionaris of van een Gezant besliste vaak over de instructien. Des te meer baart 't de heele wereld verbazi ïg, dat ons Gemeenebest in die twee eeuwen, door toevallige omstandig heden tot een geheel vereenigdvol inwen dige Staatkundige en Godsdienstige partij schappen, met een onvolledige Constitutie of Grondwet, nog zoo'n belangrijke rol ge speeld heeft. Wat was de reden? Dit: Europa werd Hotel liestaurant Gedempte Boerensteiger 63A, 63B Direct nabij de Hoofdsteeg, Rotterdam. f 1.25, f 1.50 en f 1.75 Tel. No. 10595. Aanbevelend, Het door ieder aanbevolen adres. beroerd door de heerschzucht en andere driften van Vorsten, Ministers, Gunstelin gen en zeker soort van Dames aan de Ho ven; maar in onze Republiek had men bij alle verdeeldheid onder personen; bij alle persoonlijke eerzucht niet anders dan de Nationale Welvaart op'toog.Persoon lijke eerzucht was er maar, wie de Natie tot 't hoogste toppunt ven eer en invloed kon verheffen't Was een Natio nale eerzucht, die de leiders vaak dwong elkander weg te stooten, als hun minder waardigheid bleek om dat Hoogste doel; eere dos Landsnooit te kunnen bereiken. Totdat de Omwenteling in 1795 kwam en met haar ook de veranderingen in de macht om oorlog te verklaren en vrede' te sluiten. (Slot volgt.) De Troonrede. Kou inhoud der Troonrede anders zijn dan hij was, eene opsomming van te genspoed door oorlogstoestanden rondom ons En kon er somwijl meer beloofd zijn van komende wetsontwerpen? Verstandige daad der Koningin om niets te beloven onder zulke omstandigheden't zou zijn zoo'n dwaai praalvertoon, dat ze ergernis gaf; 't was een lach op 't graf; een geju bel ouder 't lijden des Volks. Neende Koningin kon geen wetten aan kondigen. Slechts een noodkreet, aanheffen om te houden, wat men heeft en niet ver der in te zinken, 't Is nu slechts de tijd van: Berg je lijf! sociaal en economisch. Maar aan nieuwe wetten, alsof er geen Europeesche brand ware; neen, daaraan denkt niemand. De Neutraliteit met al haar sombere ge volgen rust als een centenaarslast op Ne derland en dies ook op elk gesproken woord der Troonrede. Geen rede is ooit onder droever toestand uitgesproken en somberheid en voorzichtigheid is haar ken merk. Wie zou niet den wensch uitspreken, dat de volgende Troonrede wat verkwik kender, hoopvoller gestemd zal zijn? Laat ons Gebed zich vermenigvuldigen om den Vrede, opdat er weer in ons Nationaal leven een nieuwe kracht kan varen tot vooruitgang en opheffing. Nu is de krankte groot onder alle standen en rangen, En worde aan H M, en haar Ministers wijsheid geschonken om dit Nieuwe Jaar vrucht baar voor Volk en Vaderland te doen ge dijen. Van het Nationaal Persbureau voor Drankbestrijding. Naar aanleiding van het feit dat krachtens Koninklijk Besluit van 3 Augustus 1914, No. 34, bijlage. C. aan militairen door de auto riteiten op bepaalde tijden bier wordt ver strekt, is Z.Exc. den Minister van Oorlog van particuliere zijde onder de aandacht ge bracht, welk een onbillijkheid daarin is ge legen tegenover hen, die geen alcoholhoudende drank wenschen te gebruiken, wanneer hun de gelegenheid niet wordt geboden, in plaats daarvan iets anders te bekomen. 'Daarop wordt door den Minister van Oor log, bij missive Vie Afd., No. 111, d.d. 9 September 1914, geantwoord dat „de militaire autoriteit vrijheid heeft ook andere dranken dan bier te verstrekkend Wij meenen goed te doen, aan dit Minis- terieele schrijven zoo groot mogelijke publi citeit te geven, omdat de practijk leert, dat zelfs officieren met deze ruimere opvatting van het desbetreffend Koninklijk Besluit on bekend zijn. De Noordam. De Noordam van de Holland-Amerika-lijn is Woensdagmorgen van Queenstown ver trokken. Er is niets van de lading van het schip gelost. Kolen uit Duitschland. Naar wij vernemen, wordt sinds eenigen tijd de uitvoer van kolen uit Duitschland naar Nederland geheel onbelemmerd toege staan. Het is zeer moeilijk om een juisten blik te werpen op de toestand. Waarom de Duit- schers terugtrekken, of dat gedwongen of uit strategische redenen gedaan is, zal spoedig blij ken. Uit berichten van Fransche zijde blijkt, dat van dertien tot en met vijftien Septem ber het Duitsche front nagenoeg geheel on gewijzigd is gebleven. Het gaat hier om een achterhoede-gevecht, zeggen de Franschen, een gevecht dus dienende om den terugtocht te dekken. Maar die achterhoede heeft dan toch zeer lang stand gehouden, schrijft de N. R. Ct. in haar overzicht, en zij vervolgt dan want we mogen wel aannemen, dat ook gisteren de bondgenooten althans niet aan merkelijk terrein hebben gewonnen, daar ons dat anders wel uit Parijs zou zijn gemeld. Dit wordt echter in het Fransche officieele bericht verder verklaard. Uit de Duitsche hoofdmacht is de achterhoede versterkt. Iets verder heet het weerde Duitschers leveren een verdedigenden veldslag op een front, dat op sommige punten zeer sterk is. Nadat dus de bondgenooten eerst den Duitschen rech tervleugel dreigden te omsingelen en dezen daardoor tot den terugtocht dwongen, en na dat het Duitsche centrum zich bij deze be weging had aangesloten, en het heele Wes telijke Duitsche front met de opdringende bondgenooten op de hielen van 100 tot 70 K. M. was teruggetrokken, is deze beweging gedurende de laatste dagen tot stand geko men. Deze slotsom mag men, dunkt ons vei lig uit de ingekomen berichten trekken. Men_ kan er dan verder velerlei beschou wingen aan vastknoopen. Zoo doet b.v. de Italiaansche generaal, die naar van Duitsche zijde is gemeld, in de Corriere d'Italia be toogt, dat de Duitsche terugtocht slechts een strategische beweging is, die tot strekking zou hebben om den vijand om te trekken en geheel te omsingelen. Het lijkt een krasse bewering, maar niets is onmogelijk. Of de Italiaansche generaal gelijk heeft, zal de toe komst leerendat hij ongelijk heeft, is op grond van hetgeen wij tot nog toe hebben vernomen, niet met stelligheid te bewijzen. Wie wat voor de redeneering van den generaal voelt, moet aannemen, dat de terugtocht van de Duitschers, sinds de omtrekkende bewe ging door het leger van generaal von Kluck ten Zuidoosten van Parijs onmogelijk bleek, doordien hij zichzelf aan omsingeling bloot stelde (zeiden immers de Romeinen niet reeds: wie wil omtrekken, zie toe dat hij niet zelf worde omgetrokken dat die terugtocht vrij willig is geweest en ten doel had om de Fransch-Engelsche hoofdmacht van Parijs af te lokken. De Fransche overwinningsberich- ten zou men dan natuurlijk cum grano saus moeten opvatten. Eenmaal op dat punt ge komen zouden de Duitschers hun samenge trokken rechtervleugel weer ontplooien en de bondgenooten in den linkerflank vallen op een punt, waar deze omtrekkende vleugel geen kans liep van Parijs uit in den rug te worden aangevallen. Die flankaanval zou natuurlijk evengoed kunnen worden uitgevoerd door versche troe pen, door België aangevoerd, en lieden met stout combinatie-vermogen kunnen verband zien tusschen de mededeeling, eenige dagen geleden van Duitsche zijde gedaan, dat von Hindenburg, na volbrachte vervolging, zijn troepen in Oost-Pruisen samentrekt en het andere Duitsche bericht dat de beslissing van den slag in het Westen eerst over eenige dagen te wachten is. Van Duitsche zijde Iaat men voor het ove rige weinig of niets los. Kwartiermeester ge neraal von Stein zwijgt sedert het begin van de terugtrekkende beweging der Duitschers volslagen. Alieen deze berichten BERLIJN, 16 Sept. De groote generale staf meldt: De toestand op het Westelijk oor- logstooneel is sinds gisteren onveranderd gebleven. Op eenige plaatsen van het uit gestrekte front zijn aanvallen van Fransche troepen in den nacht van den 15denopden 16den, en In den loop van den 16den Sep tember afgeslagen. Eenige tegenaanvallen der Duitschers hadden succes. w.g. VON STEIN, kwartiermeester-generaal. BERLIJN, 16 Sept. De slaglinie van de Mame ten Oosten van Parijs tot aan de Vo gezen is op het oogenblik 210 K.M. lang; ieder legerkorps heeft een slagfront van 40 K.M. Het cemtrum, dat weder in verbinding gekomen is met het leger van den Kroon prins, treedt met kracht op. De Franschen hebben nergens voortgang gemaakt, nog Duitsche stellingen veroverd. De Duitsche troepen hebben reeds ver schillende gedeeltelijke successen behaald. Een veel sterkere" Fransche troepenmacht heeft den Duitschen rechtervleugel niet ach teruit kunnen dringen. Een concentrisch oprukken van alle Duit sche legerkorpsen is nu verzekerd. De vooruitzichten zijn voor Duitschland buitengewoon gunstig. De Fransche troepen hebben zware verliezen geleden. Het eindresultaat van den slag zal eerst binnen enkele dagen zeker zijn. BERLIJN, 16 Sept. Van den rechtervleugel op het Westelijke front wordt het volgende gemeldVijf Fransche legerafdeelingen Noord oostelijk van Parijs zijn van de beide legers afgesneden. Engelsche en Fransche troepen zijn definitief over de Mame teruggeworpen. De Duitsche garde ten Zuiden van St. Quentin heeft heldendaden verricht; de eerste com pagnie heeft 32 kanonnen veroverd. Het aan tal Fransche gewonden en dooden is buiten gewoon groot. Terugtocht der Duitschers. De oorlogscorrespondent A. Beaumont schrijft in de Daily Telegraph over den te rugtocht der Duitschers in Noordoost-Frank rijk De Duitschers hebben de Oise-vallei in grooter haast veriaten dan zij er waren ge komen, en reeds zijn zij, (het relaas is van Maandag) halverwege de Aisne-vallei ge dreven. Van Chateau-Thierry, waar zij nog slechts vijf dagen geleden waren, zijn zij in drie dagen tijds op La Fère en Laon terug gejaagd, waarbij zij 60 K.M. moesten afleggen over drie rivieren en een dozijn spoorlijnen, zonder dat hun een oogenblik van verade ming gegund werd. De lichte Fransche veld- batterijen lieten hun geen rusten zij werden uit stelling na stelling verdreven, zonder kans om het vuur van den vijand te kunnen be antwoorden of hun terugtocht te dekken. Lieden, die juist van Villers-Cotterets zijn teruggekeerd deelen mij mede, dat overal langs de wegen achtergelaten ammunitiewa- gens, caissons en voorraadwagens staan. Op sommige plaatsen zijn de velden bedekt met Duitsch oorlogsmaterieel, daar op het laatste oogenblik in den steek gelatenkogels voor de vuurmonden liggen dooreen, blijkbaar zouden zij juist worden gebruikt, toen zij overhaast moesten worden achtergelaten. De Fransche en Britsche troepen hebben ternau wernood den tijd gehad zich van de voor raden meester te maken, die door den vijand waren achtergelaten, wiens legers naar men mij verzekerd op het punt staat van gedemoraliseerd te raken. Uit allerlei plaatsen komt bericht, dat er verdwaalde Duitsche troepen rondzwerven, die niets liever vragen, dan krijgsgevangen te worden gemaakt. Zoo was een troepje van 50 uhlanen heel naar Montereau, aan den spoorweg Parijs—Lyon afgedwaald. Zij gaven zich over aan de troepen, die het station bewaakten, bekennende „dat zij niet meer voort konden." Zij waren 160 K.M. van de hoofdmacht afgeraakt. Er is een groot aantal Duitsche vaandels buitgemaaktvier zijn er doorgezonden naar Troyes, waar de troepen, die hen overbrach ten, werden toegejuicht door de inwoners, Duitsche gewonden en gevangenen worden met zooveel spoed als maar mogelijk is door gezonden. Een trein vervoerde er 700 in de richting Brienne-le-Cateau. Er komen gevan genen binnen van heel uit Lotharingen. En onder de 563 gevangenen die enkele dagen geleden door Gray werden gebracht was een Duitsche generaal, wiens naam echter wordt geheimgehouden." Prins Ernst is gevallen aan het met de sabel in de daat snelde hem te doorboord had. De water en gaf hem zijn notitieblok had „Als ik val op het van Meiningen hoofd van zijn troepen, vuist. Een hospitaalsol- hulp, toen een kogel hem prins vroeg hem een slok een blaadje, dat hij van gescheurd. Er stond op: veld voor Duitschland's

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1