voor de SSaidhollandoclio en Keenw§clie Eilanden. II 3N Woensdag 1.0 Augustus 1014 IN HOC SIGNO VINCES li IS fen. sen. W. BOEKHOVEN, De oorlogen verbannen? UIT DE PERS. JR. 'K :er. int. lam X) .Wo. Gr. 20*te JaargMig JS!i.1099. A n tirevo lu tionair SOMMELSDIJK. 4lle «takken voor de fltedactfie bestemd, Advertentiën es? verdere Administratie tranen toe te zenden aan dew t; Hire ver ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. LAND- EN TUINBOUW. I s IS. 5212 jEN. 8010 O) len op idsche |ering, be- f897 \9«s, 25 M. eschjes berbier, andere rtfkelen lie gratis 8'/.7. 5007 LEE Deze Courant vereohgnt eiken Woensdag en 'Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 1,50 por jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGETKR Telefoon Interconn. So. Advertentiën 10 Cent per regei en s/s maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en *jB maal. Diens taan vragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. öroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Z Nu de treinenloop niet meer ge- regeid is, ook de tram op one eiland liaar diensten verminderd heeft, ineenen we onze lezers er op attent te moeten maken dat een vertraagde bezorging van ons Blad hiervan het gevolg kan zijn en wy ons daar voor NIE T verantwoordelijk knn W nen stellen. Dat hoort men nog al eens in deze da gen: er moest geen oorlog ooit meer zijn Al duizenden malen in 't verledenal dui zenden malen in 't heden en al duizenden malen is het en zal 't in de toekomst her haald worden. Herhaald doch tevergeefs tot het eii d der dagen. Van den Romeinschen keizer Probus wordt beweerd, dat van hem het eerste ontwerp van duurzamen vredezou af komstig zijn. Van den abt te Saint-Pierre wordt eve.i- eens melding gemaakt en van tal van an deren als Kant, wien het ideaal van een eeuwigen vrede hier op aarde toelachte. Allerlei betoog is gehouden om dien Vrede te bestendigen, maar onmiddellijk daarop allerlei tegenbetoog om de dwaasheid der zoogenaamde Idealisten en Vrede-Mannen om te kegelen. Zie naar 't oude geschrift van den boven genoemden Abt (1658- 17A3). Hij was aalmoezenier, prediker, van de Hertogin van Orleans; het geschrift ver scheen in 1713, na den vrede te Utrecht, die een eind maakte aan den elfjarigen Spaanschen Opvolgingsoorlog. Wat beoogde deze schrijver? Dit: Er zou een blijvend verbond gesloten worden tusschen de Christelijke Mogend heden tot zekerheid tegen buiten- en binnen- landschen oorlog en tot waarborg van hun gebied en ook van al de Verdragen en Ver bonden sedert 1618 in Europa gesloten. Elk der Leden van dit Europeescb Ver bond zou een zekere contributie van cenige millioenen guldens storten in de kas van 't Verbond en voor de uitgaven van de Federatie, Elk droeg de verplichting om af te zien van het recht van oorlog tegen elkaar. Elk zou bij geschillen de bemiddeling en uitspraak aanvaarden van andere Mogend heden met beroep op de Algemeene Euro- peesche Bondsvergadering. (De lezer ziet hier in 1713 reeds ons Vredespaleis uit gebakend. Red) Als ,'een der Verbonden Staten weigeren mocht zich naar de uitspraken der Bonds- bepalingen te gedragen of verdragen mocht sluiten strijdig met die bepalingen, of zich op eigen houtje zou gaan toérusten tot het voeren van oorlog, dan zoudeEuropeescbe Bond tegen den spelbreker met wapenge weld optreden om hem tot gehoorzaamheid te dwingen. De Bondsvergadering zou bij meerderheid van stemmen alle besluiten nemen om het doel van den Bond te verwezenlijken,maar bij eenparigheid van stemmen kon slechts in de Bondstatuten verandering gebracht. Ziedaar dus in 1713 een begeerte naar het nog maar pas gestichte Hof van Ar bitrage en het Vredespaleis. Eidochzooals verleden week aan de poorten van't Vredes paleis een biljet stond aangeplakt; Tijde lijk te huur" en deze aanplakker kort en kernachtig met bijtenden spot uitdrukte, wat heel de wereld thans voelt en ge dachtig is, zoo was het twee eeuwen ge leden ook, toen het geschrift van den Abt, hoe goed ook bedoeld, van de Pers kwam. Hoe is dit mogelijk, vroeg men, om de Staten van Europa tot een Bond te ver eenigen; wie dat voorstel zelfs maar durft doen is een dwaas en een bekrompene vaD geest; zoo iemand maakt zichzelf en Europa en den Vrede zelf belachelijk en in plaats van de Vredesidee te bevorderen, zal -oo iemand met zoo dolle gedachten vanEuro- peeschen Bond en Europeesche statutenen Enropeesche Contributie, daartoe juist den Vrede tegenwerken. Zóó werd toen 't geschrift van den Abt ontvangen, en nu in 1914 hoort ge nog precies hetzelfde. Wat wou dat Hof van Arbitrage? Wat dat Vredespaleis? Juist na de stichting zijn de Boerenoorlog uit gebroken en de Japansche met Ru-land, en de Balkanoorlog en de Marokkokvvestie en nu weer de Europeesche, die bijna een heels wereld in brand zet. Waar aldus de zaken staan en sinds twee eeuwen de vredesidee nog bespot wordt, zal 't antwoord gemakkelijk zijn op de vraag: kunnen we den oorlog niet ver bannen? De praktijk der eeuwen achter ons gaf reeds een antwoord en de volken ga ven en geven thans een-antwoord maar alles luidt: W« kunnen niet En hoe staat 't met de theorieVelerlei oordeel is uit gesproken. De een zegt: Door de zonde zal nooit de oorlog verbannen worden. Een tweede zegt: Oorlog is een zegen vooralle Materialisme. Een derde zegt: Oorlog is een wet der wereld. Zie de Historie. Een vierde beweert: Oorlog is de ver tolking van een Nationale gedachte en dus onverbannelijk. Een vijfde beweert: Oorlog is de tot heer schappij brenging van een nieuwe bescha ving, waar de oude versleten is, daarom bijv. de Napoleontische strijd in den Fran- schen tijd en de Revolutie met haar V, ij- heid, Gelijkheid en Broederschap. Een zesde beweert: Oorlog is het begin van een nieuw tijdvak van groei en bloei des Staats; adres aan Duitschland na 1870. Een zevende beweertOorlog is het eenige middel om binnenlandsche sociale en poli tieke onrust te voorkomen of te smoreD. Zóó en nog anders luidt de theorie van vele schrijvers over oorlog. Is oorlog te verbannen Onzes inziens nooit. Om allerlei redenen: nooit. Hoe we ons vergisten 1 In ons Hoofdartikel van 8 Aug., getiteld „Eendracht in den Lande bij gevaar", schre ven we: Hoe ook de oorlogsfakkel in ons dier baar Vaderland te ontbranden staat ja juist, omdat 't gevaar dreigt dat hij zal ontstoken worden, daarom vergeten alle Nederlanders eiken politieken strijd en elke onredelijke bejegening in economisch en sociaal opzicht. Hoe hebben we ons vergist! We ontvingen een circulaire uit den Haag, onderteekend door de Hoofdbesturen van de drie samenwerkende Tramorganisaties nl. de Prot. Christ, Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel; de R. Kath. Bond St. Raphaël, ook van Spoor en Tram en de Ned. Vereenigiug van idem, idem. Het stuk is te merkwaardig, vooral in dezen tijd, om het verkort op te nemen; daarom volgt 't hier in zijn geheel en ieder oordeele dan zelf over den toestand. Het stuk luidt aldus: Woordbreuk van de H. T. M. Directie! De H. T. M. drijft naar een nieuw conflict! Het oordeel der Haagsche burgerij ge vraagd DEN HAAG, 5 Augustus 1914. Aan de Haagsche Burgerij. Wanneer wij ons in de tegenwoordige om standigheden langs dezen weg tot u wenden, en uw aandacht nog eens voor het H. T. M.- personcel vragen, dan moeten daarvoor wel zeer gegronde redenen bestaan. En die zijn er ook! Toen in den loop der staking de samen werkende Hoofdbesturen de verzekering kre gen, mede van het College van Burgemees ter en Wethouders, dat in de arbeidsvoor waarden van het H. T. M.-personeel met 1 October a.s. de zóo hoognoodige verbeterin gen zouden worden aangebracht, en nadat van de zijde der Directie (Mr. Van Houten, President-Commissaris van den Raad van Beheer) verschillende toezeggingen waren gedaan omtrent het weer in dienst stellen van het personeel, is onzerzijds de staking opgeheven. Wij voelden onze verantwoorde lijkheid tegenover het publiek in volle zwaarte en wilden niet langer dan beslist noodig was, het tramverkeer gestopt houden. Wij vertrouw den op de woorden van hen, die wij meenden als eerlijke mannen le moeten beschouwen. Thans blijkt evenwel, dat de beloften en toezeggingen van Mr. Van Houten slechts gedaan zijn om ons te misleiden. En dat de Directie ook van de huidige situatie gebruik wil maken om een wraakgericht te houden over die mannen van haar personeel, die in den strijd-om lotsverbetering vooraan ston den. Daarmee mogen en kunnen wij geen ge noegen nemen cn daar wij, bij alles wat we deden prijsstelten op de publieke opinie, willen wij ook thans de kwestie aan het oordeel der burgerij onderwerpen, als onderdeel van onze verdere actie. Hieronder volgen nu de toezeggingen van Mr. Van Houten, en wat er in de praktijk van is terecht gekomen. Toegezegd was: Er zouden geen rancune- maatregelen genomen worden, slechts één persoon kon waarschijnlijk niet teruggenomen worden, doch zulks zonder verband met de staking, de beambten „moesten hun borg stelling maar laten staan". Werkelijkheid is: Op 31 Juli ontvingen 32 beambten aanzegging van definitief ontslag, terwijl 45 anderen werd medegedeeld dat zij bij voorkomende vacature óf op 1 September a.s. óf „in het loopende jaar" geplaatst zou den kunnen worden. De ontslagenen van de Werkplaatsen en het Magazijn ontvingen nog geenerlei bericht, waaruit afgeleid kan worden, dat ook hun ontslag tegen alle beloften eveneens gehand haafd blijft. Beloofd was: Er zou bij herplaatsing van het personeel geen onderscheid gemaakt wor den tusschen afdeelingsbestuursleden en an dere beambten. Werkelijkheid is: Dat onder de ontslage nen alle afd.bestuursleden der Ned. Vereen, van Spoor- en Tr.personeel zijn, en in 'tal- gemeen allen die in het vereenigingswerk vóóraan stonden. Bijna allen hebben een uit stekend strafregistersommigen nog geheel blanco. Beloofd was: Het weer-in-dienst-stellen van het personeel zou overwegend geschie den volgens het aantal dienstjaren, terwijl de gehuwden het eerst in aanmerking zouden komen. Werkelijkheid is: Dat binnen eenige dagen het geheele jonge personeel (de reserve) reeds geplaatst was, en mannen met 10, 15, 19 dienstjaren, vaders van groote gezinnen, thans nog rondloopen. Onder de ontslagenen is één beambte met ruim 15 dienstjaren, die door een ongeval in den dienst een zijner voeten verloren heeft! Beloofd was: Er zou geen nieuw personeel worden aangenomen, zoolang het oude per soneel niet in dienst gesteld was. Waarheid is: Dat nog op 27 Juli en 31 Juli, dus na het opheffen der staking nieuw personeel is opgeroepen (namen en adressen van enkelen zijn ons bekend). Beloofd was: Op 1 Augustus zou om de 8 dagen een vrije dag worden gegeven, waar door alweer 25 man personeel meer noodig zouden zijn. Werkelijkheid is: Dat nog vóór er iets be kend was van de mobilisatie Mr. Van Houten verklaarde deze belofte niet te kunnen nako- mfen, en dat de maandroosters voor Augus tus waren opgemaakt op den ouden grond slag. Beloofd was: Het teruggenomen personeel zou weer op zijn oude plaats komen. Werkelijkheid is: Het teruggenomen con- ducteurspersoneel van de stoomtram is niet op verzoek, op een, andere lijn geplaatst. In verband met de mobilisatie zijn ruim 100 man van het dienstdoende personeel on der de wapenen geroepen. In stede deze plaatsen nu aan te vullen met hen die nog werkeloos rondloopen, sluit de H. T. M. nog een 90-tal anderen uit, en plaatst zij het uit den aard der zaak minder geoefende personeel van Weg en Werken en van de Werkplaats op den wagen, waarmee natuurlijk niet in de bestaande behoefte van het verkeer kan wor den voorzien. En dat alles slechts om haar wraakgevoel te bevredigen En het in dienst zijnde personeel wordt weer gesard en geplaagd op de oude manier Burgerij van den Haag, wat is uw oordeel over de houding der H. T. M.-Directie? Zijt gij het niet met ons eens, dat op deze wijze de rust in het bedrijf niet KAN terugkeeren dat nieuwe conflicten niet vermèden kunnen worden? Wij vertrouwen bij ons werk ten behoeve van het personeel en in de eerste instantie om de oorspronkelijke overeenkomst gehand haafd te zien op uw volle sympathie en zoo noodig uw volledige medewerking te kunnen rekenen. De Hoofdbesturen der samenwer kende Organisaties. N. B. Event: Steunbedragen worden nog gaarne ingewacht: Jan Hendrikstr. 24 den Haag, of bij F. L. D. Nivard, Kruiskade 7, Rotterdam. We hebben bij deze houding der Haag sche Trammaatschappij niets te zeggen. Maar aangenomen, dat al die beschuldi gingen der Organisaties aan 't adres der Directie onbevlekt juiBt zijn, dan zijn er geen woorden te veel en te bout, om d;e handelwijze als dieptreurig te signaleeren. En dat in zoo'n tijd als nu, waarin waar lijk alle hartstocht van vijandschap tusschen Kapitaal en Arbeid dient te worden gedoofd en waarin du vooral Recht en Gerechtig heid moeten bloeien en fleuren. Welke Maatschappij gaat nu uitdagen tot nieuwen strijd? Is 't niet roekeloos en onverant woordelijk Moeten dan bij buitenlandscbe onrust nog binnenlandsche onlusten zich voegen? Dan is 't leed niet te overzien. Van buiten onvrede en dan van binnen ook nog; wat moet daar van groeien? De Rentabiliteit van Kalibemesting en Kleigronden. Voor ons ligt het pas verschenen Drie- jaarlijksch Verslag derLandbouwproefvelden over 1910,1011 en 1912. Bldz. 18 en volgende handelen over de proefnemingen met kalimest op kleigronden. De slotsom waartoe het vo rige Driejaarl. Verslag op grond van geno men proeven kwam, luidde dat er in ver schillende streken van ons land inderdaad op de kleigronden behoefte kan bestaan aan kalibemesting. De kans hierop is grooter naarmate 1. De kleigrond lichter en zwa- velachtiger is 2. Veel gewassen verbouwd zijn, die een belangrijke hoeveelheid kali aan den grond onttrekken, zooals bieten en aard appelen 3. Meer stikstof- en phosphorzuur- houdende kunstmeststoffen voor de verkrij ging van vroegere oogsten zijn gebruikt; 4. Minder stroovruchten worden verbouwd of meer stroo wordt verkocht; 5. De veel opbrengende (en dus meer kali-verbruikende) aardappelvariëteiten reeds flink ingang heb ben gevonden. De proefnemingen van vermelden aard werden in de jaren 1910—1912 in vrij groot aantal herhaald. In Friesland waren een aan tal proefvelden, waarop naast een stikstof- en phosphorzuurbemesting van verschillende sterkte ook de invloed van een kalibemesting in den vorm van patentkali op den oogst werd nagegaan en wel telkens bij aardap pelen. Gewoonlijk vormde bij die proeven een bemesting met ammoniak-superphos- phaat den grondslag. Naast het perceel met dien gemengden mest was in den regel aan wezig een perceel, waarop aan het ammoniak superphosphaat patentkali was toegevoegd. Het aantal dusdanige proeven bedroeg niet minder dan 42. Wij kunnen niet den volledigen uitslag over al die veldjes mededeelen, maar distil- leeren uit het Verslag dienaangaande het volgende In 24 van de 42gevallen is patentkali met winst aangewend, terwijl in een 25ste geval de kosten er uit kwamen. Dit resultaat is veel gunstiger dan dat der Friesche proef nemingen in het vorig Driejaarl. Verslag vermeld, toen van de 17 gevallen er 8 keer winst werd gemaakt en in een 9e geval de kosten flink werden gedekt, in het geheel leverde gedurende 6 jaren de kali in 32 van de 59 gevallen winst op terwijl in twee ge vallen de kosten er uit kwamen. Opmerking verdient hierbij het volgende. Vooral het abnormale droge jaar 1911 bleek uitermate gunstig voor het rendeeren der kalibemes ting. Er waren toén maar 3 van de 19 ge vallen, waarin deze meststof geen winst gaf. Op 7 plaatsen bedroeg de waarde van de meer opbrengst over de f 100.—, op één plaats zelfs over de f200.—. Daarentegen bleek de abnormale vochtige nazomer van 1912 zeer ongunstig voor het rendeeren der kali. Slechts op vier van de 14 plaatsen werd winst behaald en de meeropbrengsten waren belangrijk kleiner dan in 1911. Het sterke optreden der der aardappelziekte zal hier misschien zijn invloed hebben uitgeoefendalthans in de verslagen van sommige proefvelden wordt vermeld, dat de aardappelen plotseling af stierven. (C. B.) Godenschemering. Dat schijnt dus voorloopig het laatste woord van de moderne cultuur, of liever van de beschaving. Alle kunsten en wetenschappen ten top gevoerd. Geen enkele natuurkracht voor nood druft of genot ongebruikt gelaten. Rusteloos opstapelen van wat weelde en overdaad zich behagelijks kunnen uitdenken. En dan op een gegeven oogenblik van dat alles een reusachtige pyramide maken met brandstof overgoten, om er den roodenhaan in te steken, en met Nero-wellust naar dien wereldbrand te staan kijken Erger nog. Niemand van te. voren waarschuwen dat men zoo iets in 't zin heeft, zelfs je naaste buren niet. Slechts enkele medeplichtigen in het geheim nemen. Eenparig de schuld van je afwerpen als de godenschemering door breekt; met het vreedzaamste gezicht van de wereld beweren dat je niets liever wenscht dan vrede; intusschen duizende menschenle- vens en millioenen schats met èén slag ver nietigen en op dien zwarten puinhoop zich de macht over de wereld verzekeren. Op dien puinhoop een nieuw zegelied zin gen: „ik was de sterkste!". Arme menschheid, die aan deze beschaving haar toekomst vertrouwt! A. B. (N. H. Courant.) Een naar werkelijkheid geschetst artikel schrijft het Friesch Dagblad onder het motto: Weigering van Betaling. Scherp zoo schrijft het blad worde er on derscheiden. Daar zijn natuurlijk tal van menschen, die door de plotselinge geweldige crisis ook in geldzaken, in tijdelijke moeilijkheden gera ken en aan hun verplichtingen niet precies op tijd voldoen. Zij verdienen alle mogelijk meegaandheid. Gunt men hun tijd, dan komt bij verreweg de meesten, als ons land ook verder buiten oorlog blijven mag, alles nog wel weer te recht. Doch er zijn ook anderen. Die nog best betalen kunnen. Maar van de algemeene verwarring gebruik maken, om maar net te doen of ze niet schul dig zijn en of door alle vorderingen 't blauwe potlood is gehaald. Wie zóó doet, handelt misdadig. Overmacht, ja 1 breekt kracht. Maar wie best betalen kón, doch 't niet dóét, maakt de verwarring nog gaande er ger en sleept weer anderen in 't ongeluk. Laten allen, laten met name zij die in Gods heilige Wet ook het achtste gebod kennen, dit wel verstaan. Menschen kunnen we om den tuin leiden en al hebben we geld ge noeg, toch net doen of we niet betalen kun nen. Maar Gods oog ziet alles. En geld, dat op déze wijze wordt achter gehouden, kan niet gezegend zijn. De Heere kan 't weinige vermeerderen. Maar wij kunnen ook het geld bewaren in wat genoemd wordt een doorgeboorden bui dei. Wie betalen kan, doe het V Eén voorbeeld ter illustratie. Een groot winkelier te Amsterdam ver haalt, hoe hij zijn knechts op één dag uit zond met 3000 gulden aan kwitanties en hoe er slechts 200 gulden van binnenkwam. Ieder voelt, hier is niet alleen onmacht. Hier is ook onwil. Vele onbetaalde kwitanties, zegt hij droe gen bespottelijke kantteekeningen, als „Laat de Keizer van Oostenrijk maar betalen", „Ik betaal als de Moffen verloren hebben" enz. De winkelier krijgt van zijn grossier slechts tegen contante betaling .die onwilligen voelen toch wel, dat ze op die wijze de heele boel laten vastloopen en den toestand van ontreddering nog maar erger maken 1 Oorlog in Europa. De drie Provinciën schrijft. Wie gelijk heeft, wie niet? Oostenrijk of Servië, Duitschland of Rus land, och! het is nü de tijd nog niet om daarover lange besprekingen te voeren. Met verbijsterende snelheid zijn de laatste dagen ae gebeurtenissen als een wervelwind voort- gevlogen: we staan nu voor de feiten en niet voor besprekingen. De moord op den Oostenrijkschen kroon prins, de eisch aan Servië, 't is alles slechts aanleiding meer niet. De laatste droppel in den beleer en 't vonk- i ■4 T-

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1