Woensdag 5 Augustus 1914 Antirevolutionair Orgaam. voor de SKuidliollaiitlsclie en ÜSeeiiwsclie Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES De Oorlog. W. BOEKHOVEN, BINNENLAND. Reclames - Nïededeeflngen iten is een noodzakelijkheid. Het moet een genoegen zijn. Jaargang A". 1995. 7 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMELSDIJK. Telefoon lotere®»», So. f. Advertentiën 10 Cent per regel en */s maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */B maal. Dienstaanvragen an Dienstaanbiedingen 50 pent per plaatsing. Alle stukken voor He ftedactie bestemd, Advertenties* ess verdere AiimlsBisftrtttse ürmise© é©e. se zenden aan den Ultirever. ©roots letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden in gewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. 9 Is de lijkverbranding uit gezondheids oogpunt Wat is met 't oog op de gezondheid der omgeving beter: begraven of verbranden? Ds. Wisse behandelt in zijn brochure die vraag ook. Hij zegt dit o. m.: Voorstanders van lijkverbranding verde digen deze praktijk niet zelden op grond van gezondheidsmaatregelen. Verbranden zou uit gezondheidsoogpunt meer aan te bevelen zijn, dan begraven; de kerkhoven toch zouden een bron van verontreiniging wezen van lucht, bodem en water. Maar men vergete niet, dat tegen lijkverbran ding uit. hygiënisch oogpunt ook meermalen bezwaren zijn ingebracht. In 1879 werden in Engeland pogingen aangewend tot op richting van een lijkoven. De regeering gaf echter geen toestemming. En wie toonde toen o.a. ziju instemming met deze weige ring? Het Medisch tijdschrift The Lancet. Dit voegde het scherpe woord erbij, dat de invoering van lijkverbranding slechts waarde heeft als een geschikt middel om de sporen van misdaad uit te wissehenen aan de wet te onttrekken. Dat kerkhoven somtijds bezwaar voor de gezondheid kunnen opleveren is moge lijk b.v. als het kerkhof midden in 't dorp of de stad ligt, rondom de kerk, gelijk vroeger veelal 't geval was. Maar als het kerkhof ver genoeg buiten de kom der ge meente ligt is dat bezwaar vrijwel opge heven. 't Is althans nooit streng bewezen, dat kerkhoven op zich zelf een oorzaak van ziekte en epidemien of groote sterfte zouden zijn. Doodgravers zelfs bereiken niet zelden een hoogen leeftijd. Bronwater uit de onmiddellijke nabijheid van een kerkhof, bleek bij onderzoek niets onzuivers te be vatten. Dr. Baginsky, arts en propagandist van lijkverbranding schreef: „ik kom er openlijk „voor uit, dat 't bewijs, dat kerkhoven „oorzaak van meer ziekte en dood in hun „omtrek zouden zijn, nog niet geleverd is; „het is mij niet gelukt, ook maar één geval „te ontdekken, dat afdoende ter zake die- „nen kan; ik mag niet verzwijgen, dat 't „onderzoek naar 't bronwater dicht bij de „kerkhoven van Berlijn, dat in 1865 plaats „had, een in 't oog loopend gunstig resul taat heeft opgeleverd." D^. Westerman Holstijn deelde mee, dat in een Betuwsch dorp, waar sedert eeuwen rondom de kerk begraven werd, een opzet telijk onderzoek werd ingesteld naar den gezondheidstoestand der bewoners in ver band met deze begraafplaats. En watbleek? Dat de gezondheidstoestand der onmiddel lijk omwonenden gedurende jaren niets te wenschen overlieten van 't veelvuldiger voorkomen van besmettelijke ziekten geen sprake was. Kerkhof en 't water. Behalve de getuigenissen van dr. Baginsky, dat het bronwater bij de Berlijnsche kerk hoven goed was, is er ook een van dr, Fischer uit Hannover, die op regeerings- verzoek het bronwater van het Andreas- kerkhof onderzocht. Zijn resultaat was, dat dit water minder onreine stoffen bevatte dan de meeste waterbronnen van de stad. Zelfs is er aan de verbranding een na- deeligen bant, volgens prof. Hartingpro fessor in de Natuurkunde. De lijkverbran ding ontneemt aan de natuur een groote hoeveelheid ammoniak. De snelle verbran ding door vuur vernietigt verbindingen, die bij verderving in 't graf blijven bestaan en die verbindingen van gassen en vloeistoffen spelen in den algemeenen kringloop des levens een nuttige rol; die verbindingen van gassen door verderving in 't graf ont staan bouwen uit den dood 't leven op aarde, op. Maar door verbranding gaan die saamwerkende gasprocessen voor een groot deel te loor. Prof. Harting beweerde, dat men met de verbranding van elk lijk dief stal pleegt aan de nakomelingschap, Waar om? Omdat bij volledige verbrand ng alle ammoniak totaal ontleed wordt en geheel verloren gaat. En 't is juist de ammoniak, die als stikstof het voor alle organisch leven volstrekt onmisbare gas inhoudt. De planten putten de stikstof uit den bodem, uit de luchten dieren met menschen ont vangen weer stikstof van de planten. Wie dua begraaft, geeft aan de aarde stikstof terug. Wie verbrandt steelt van de aarde, steelt van de aarde de ammoniak, die voor alle leven noodzakelijk is. En als alle men schen hun dooden gaan verbranden, ge schiedt er een aanslag op 't leven van de overblijvenden, die daardoor uit de lucht en den bodem minder stikstof kunnen in ademen. En stikstof is voor mensch en dier een levensvoorwaarde. Daarbij komt nog iets nl. als de ascli van de millioenen verbranden werd bewaard, zou de aarde minder kalk gaan bevatten en ook daar door schade lijden. Strijdruchtige tijden. We beleven strijurucntige tijden. Tijden van onrust en wrevel. Nationaal en Inter nationaal. Buiten ons hooren we van oor logen en geruchten van oorlogen, ja, note- bene: van een „gewapenden" vrede; een woord, dat heel den toestand karakteriseert en schandmerkt. Europa leeft in een tijdvak van vrede? Wat blieft u? Ja, van vrede, maar gewapend van top iot teen. Millioenen sehats verslindend! De belas tingen drukkendDe economische zegeningen verminderend, want een gulden kan men niet uitgeven èn voor Oorlog èn voor zijn socialen vooruitgang tegelijk. Europa's »ge- wapendec vrede is een carrikatuur, een bespotting van do hooggeroemde bescha ving, waarin de Westersche cultuur heet te deelen. Internationaal is er een strijd zuchtige tijd en keerscht er van Ruslands Oeral tot Spanjes Pyreneën een drukkende atmosfeer van onvrede, oorlogsgevaar, stie- kume konkeling in de Hoven derKoniDgen hatende jaloerschheid en elkaar bespionee- rende tweedracht. En Nationaal? Strijd op politiek gebied. Op kerkelijk gebied. Op wetenschappelijk gebied. Op sociaal-economisch gebied. - En deze laatste doet thans in ons Land het drukst van zich spreken. Hij is de gewel digste en de meest ontzettende en de meest gevaarlijkste, omdat de grondslagen van de huidige maatschappij in geding zijn en daarmee de openbaringen van dendiepsten haat, dien twee partijen tegenover elkaar kunnen openbaren, 't Is een machtstrijd; een geldstrijd; een strijd om gelijkmaking van wat eerder zoo ongelijk wasde strijd van de armoe tegen den rijkdom; van het lagere in de maatschappij om naar boven te komen en oude rechten en voorrechten te ontrukken, te ontpersen, te ontwringen aan wie ze eertijds bezat en ze met woest geweld wil behouden. Die sociale strijd is een reuzenworsteling van een jong geslacht tegenover 't verdwijnende. Hij is nationaal en internationaal, 't Is Arbeid tegen Kapitaal. Macht tegen Macht. List tegen List. Organisatie tegen Organi satie. Tegen vasthouding en prijsopdrijving van waren. De wet tot aanvulling van de Ont eigeningswet ter voorkoming van vasthouding en prijsopdrijving van waren is na aanneming door de beide Kamers der Staten-Generaal, door H.M. de Koningin bekrachtigd en in het Staatsblad geplaatst en in werking getreden. NEDERLANDSCHE OFFICIEREN. Uit Durazzo is d.d. 1 dezer aan het Hdbl. geseind, dat de Nederlandsche officieren ver trekken, nu hier te lande de mobilisatie is bevolen. Kapitein Fabius is over München in ons land uit Albanië teruggekeerd. Gisteren was hij te Amsterdam. Onveilige wateren. De regeering brengt in de Stct. (no. 179) ter kennis van belangheb benden, dat in aansluiting aan de met het oog op den critieken toestand reeds geno men maatregelen tot handhaving der onzij digheid, de Noordelijke zeegaten en hetzee gat van Goeree door mijnen onveilig zijn gemaakt, terwijl mijnenleggers gereed liggen om op eerste bevel de overige zeegaten af te sluiten. Bankbiljetten. Officieel wordt ons het vol gende medegedeeld De Nederlandsche regeering, vernomen hebbende, dat op verschillende plaatsen in het land eenig wantrouwen tegen de deug delijkheid van de biljetten door de Neder landsche Bank uitgegeven, is ontstaan, en dat vermoedelijk door een misverstand aan eenige postkantoren biljetten niet in betaling zouden zijn aangenomen, brengt ter open bare kennis, dat haar na onderzoek is geble ken, dat de soliditeit de biljetten der Neder landsche Bank boven eiken twijfel is verhe ven, en dat de regeering aan al hare bureaux en kantoren de bankbiljetten, tot de volle waarde in betaling aanneemt. De regeering heeft onmlddelijk maatrege len genomen, om aan het hierboven bedoelde misverstand aan enkele postkantoren een einde te maken. N. R. Ct. Wij zijn gemachtigd mede te deelen, dat de vergoedingen, die ingevolge de artt. 84 der Militiewet en löbis van de Landweer- wet worden uitbetaald aan de gezinnen waar van de kostwinners zich onder de wapenen bevinden evengoed worden uitbetaald gedu rende de mobilisatie, zooals in die artikelen staat vermeld. De requesten voor het bekomen van een dergelijke vergoeding moeten tijdens de strijd macht gemobiliseerd is niet worden gericht tot den minister van oorlog, doch gericht tot en ingediend bij den burgemeester van de woonplaats van het gezin N. R. Ct. Wetsontwerp voorkoming prijsopdrijving. Ingediend is heden een wetsontwerp tot aan vulling der onteigeningswet tot voorkoming van vasthouding en prijsopdrijving van waren. Naar men verneemt, bevat de lijst van ar tikelen met maximum-prijzen, die aan de Burgemeesters is toegezonden, de prijsbepa ling van suiker op 55 ct., brood op 18 tot 22 ct. zout op 9 ct. het kiloboterolie op 69 cent de flesch en rijst op 25 cent het kilo. Ook komen op die lijst verschillende andere levensbehoeften tegen ongeveer de gewone prijzen voor. Inlijving van ingeschrevenen voor de lich ting der militie van 1915. Een wetsontwerp is ingediend waarin het volgende wordt be paald Art. 1. Met afwijking van de bepalingen der Militiewet geldt ten aanzien van de in lijving der ingeschrevenen voor de lichting der militie van 1915 het bepaalde in de vol gende artikelen De LOTING, bedoeld in art. 62 der Mili tiewet, WORDT NIET GEHOUDEN. Art. 3. Alle ingeschrevenen zijn bestemd om bij de militie te worden ingelijft uitge zonderd zij le. die voor'den dienst bij de militie ongeschikt zijn bevonden; 2e. die bij onherroepelijk geworden uitspraak voor goed of tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld; 3e. die bij onherroepelijk geworden uitspraak hetzij voor goed, hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten. Art. 4. De tijd van inlijving en alles wat verder op de inlijving betrekking heeft of daarmee verband houdt, wordt door ons of door de ons aan te wijzen autoriteit gere geld met afwijking voor zooveel noodigvan de geldende wettelijke voorschriften. Art. 5. Deze wet treedt in werking op den dag van hare plaatsing in het Staatsblad. Een beroep op onze Koningin. Het Internationale Verbond voor Vrouwen kiesrecht te Londen heeft gisteren, volgens de N. R. C., de volgende boodschap aan H. M. de Koningin der Nederlanden gezonden: Het Internationaal Verbond voor Vrou wenkiesrecht, vertegenwoordigende de vrouwen uit zes-en-twintig landen, doet een beroep op Uwe -Majesteit, als de vorstin in wier land liet middelpunt dei- vredesbeweging ligt, 0111 stappen te ne men ten einde de mogendheden, die zich aan den rand van een vreeselijken oor log bevinden, in staat te stellen hun ge schillen op vreedzame wijze bij te leg gen. Als hoedster van het geslacht, welks gezinnen moeten lijden, welks kinderen ons ontrukt zullen worden, doen wij een beroep op Uwe Majesteit om ons uw hulp te schenken ter afwending van de zen vreeselijken oorlog. Zal het Uwe Majestejt behagen een afvaardiging uit het Internationale Verbond voor Vrou wenkiesrecht te ontvangen om u onze zaak voor te leggen! Tegen morgenavond heeft het Verbond een samenkomst belegd in de Kingsway Hall. Mevr. Henry Fawcett zal haar leiden. Onder de aangekondigde sprekers zijn er uit Neder land, Rusland, Duitschland, Oostenrijk en Frankrijk. Konden we in ons vorig nummer pas mel den van het uitbreken van den oorlog tus- schen Oostenrijk en Servië, helaas thans moeten we de groote Éuropeesche oorlog aankondigen, een oorlog van vijf groote mogendheden. Oostenrijk en Duitschland eenerzijds en Rusland, Frankrijk en Servië anderzijds, waar nog bij komt dat Duitschland België's grond gebied heeft geschonden en ook deze staat dus op 't nauwst er bij is betrokken, aange zien het zijn neutraliteit moet handhaven. Terwijl we dit schrijven liggen 2 vloten in de Noordzee te kruisen (de Engelsche en de Duitsche) en wie weet hoe kort het duurt en ook wij zullen onze erve moeten verde digen tegen een indringer. Dat God deze geesel nog afwende! Evenwel, indien 't zoo moet zijn, zal ieder Nederlander weten wat hij te doen heeft. Er gaat een oordeel Gods over de volken, wier diplomatieke wijsheid dus tot dwaasheid is geworden, zegt de Standaard en 't is waar. Nog een paar maanden geleden was het een roemen in de eendrachtige samenwerking van alle Mogendheden om den vrede te hand haven, en nu is de groote oorlog uitgebroken en staat bijna héél Europa in vlam! Ontzetting en verschrikking, nü reeds, waarheen we den blik ook wenden. Eu nie mand vermag nog te zeggen, of kan zelfs van verre gissen, wat gevolgen voor het lot van ons werelddeel de nu uitgebroken cata strophe hebben zal. 't Zou zelfs nog zoo onmogelijk niet zijn dat Flakkee mede een brandpunt wordt. Laten we echter het hoofd koel houden en nuchter zijn. We laten thans verschillende berichten volgen, die onze lezers een blik doen wer pen op den toestand. Duitschland en Rusland. Nadat Duitschland bericht van de alge- meene mobilisatie van Rusland ontvangen had, heeft dezen zijn gezant te St. Petersburg opgedragen de Russische regeering uit te noodigen de mobilisatie tegen hen en zijn Oostenrijkschen bondgenoot te staken en dienaangaande binnen twaalf uur een bondige verklaring af te leggen. Deze opdracht is volgens een bericht van den gezant graaf Pourtalès in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus tegen middernacht uitgevoerd. Indien het antwoord van de Rus sische regeering onvoldoende mocht zijn, had de Duitsche gezant verder opdracht, om te verklaren, dat wij ons zeiven beschouwden als met Rusland in oorlogstoestand verkee- rende. Van den gezant is hier geen bericht ont vangen over het antwoord van de Russische regeering op onze vraag, voor welk antwoord een termijn was gesteld en evenmin bericht over uitvoering van de tweede opdracht, of schoon wij geconstateerd hebben, dat |het telegrafische verkeer met Rusland nog func tioneert. Daarentegen zijn in dezen nacht voor vier uur 's ochtends bij den grooten generalen staf de volgende berichten ontvangen: lo. Vannacht hebben Russische patrouilles een aanval gedaan op de spoorbrug over de Warthe bij Nichenried aan de lijn jarotschin Wreschen (provincie Posen); de aanval werd afgeslagen. Aan Duitschen kant was het ver lies twee licht gewonden. De verliezen van de Russen zijn niet bekend. Een poging die de Russen tegen het station Miloslaw (even eens aan bovengenoemde spoorlijn) onder nomen hadden, is verhinderd; 2o. de stations-chef van johannisburg (re- geeringsdistrict Gumbinnen) en het bosch- beheer te Bialla (kreits Johannisburg) melden dat vannacht (van 1 op 2 Augustus) een sterke Russische kolonne met artillerie bij Schwidden ten Z.O. van Bialla (kreits Jo hannisburg) overgetrokken is en dat twee eskadrons kozakken in de richting van Jo hannisburg rukken. Het telefonisch verkeer tusschen Lyck en Bialla is verbroken. Dienvolgens heeft Rusland het gebied van het Duitsche rijk aangevallen en den oorlog geopend. De Russen zijn daarop de Duitsche grens overgetrokken. In Eydtkühnen (het Duitsche grensstation aan de lijn Berlijn—Warschau—St. Peters burg) is een Russische patrouille binnenge reden. Het postkantoor te Bilderweitschen is vol gens een betrouwbaar bericht vernield. De vijand is, naar op grond van verschil lende berichten boven twijfel verheven is, op vele plaatsen de grens overgetrokken. Russische patrouilles hebben een nachte lijken aanval op de spoorbrug over de Warthe bij Eichenried gedaan. De aanval werd met verlies van twee gewonden aan Duitschen kant afgeslagen. Verder verneemt de staf dat een sterke Russische colonne met artillerie de Duitsche grens bij Schwidden ten Z. O. van Bialla is overgetrokken, dat twee esca- drons Kozakken in de richting van'Johannis- burg (bij Gumbinnen, prov, Oost-Pruisen), rukken en dat het telefoonverkeer tusschen Lyck en Bialla verbroken is. De Duitschers hebben Luxemburg bezet. Zondagnacht kwam aan het station van de stad Luxemburg een trein met Duitsche sol daten aan, die zich meester maakten van het station en van de bruggen, die de lijn Trier Trois Vierges beheerschen, om het geregelde verkeer van Duitsche militaire treinen door het groothertogdom te verzekeren. Zij bega ven zich daarna naar de kazerne te Luxem burg. De majoor, die chef is van het detache ment vrijwilligers, teekende verzet aan tegen de schending van de onzijdigheid. De Duit schers gingen toen heen. De officieren bega ven zich naar het regeeringsgebouw en lie ten de ambtenaren van het hof roepen, die met de Duitschers spraken. Dezen zeiden dat de spoorweg (de Wilhelm-Luxenburgspoor- weg wordt door het Duitsche rijk beheerd) aan hen behoorde en dat zij het recht had den, om hier te doen wat zij wilden. Zij wilden zich niet terugtrekken, en heb ben Luxemburg tot bescherming van den Duitschen spoorweg die zich daar bevindt, door afdeelingen van het 8ste legercorps la ten bezetten. Een troepenmacht van 100,000 Duitschers trekt door Luxemburg en hoopt zich op langs de Fransche grens. Het Staatsministerie heeft door bemidde ling van den Duitschen gezant te Luxemburg een telegram ontvangen van den Duitschen rijkskanselier, behelzende, dat de militaire maatregelen, door Duitschland in Luxemburg genomen, geen daad van vijandschap uit maken tegen het groothertogdom, maar uit sluitend beoogen, den dienst op de spoor wegen in Luxemburg, die tot het Duitsche net behooren, te beschermen tegen mogelijke aanslagen van de Fransche troepen. Luxemburg zal volledig worden schadeloos gesteld door te lijden verliezen. Het telegram was onderteekend door den regeeringsraad Schack. Frankrijk en Duitschland. Naar luid van aanwijzingen, van verschil lende zijden verkregen, heeft Viviani in zijn tweede gesprek met von Schoen Zaterdag middag gezegd U mobiliseert! Toen von Schoen zweeg liet Viviani er op volgen: Die houding van u heeft ons de onze voorgeschreven. Wij zijn verplicht geweest gelijksoortige voorzorgen te nemen. Onze vredelievende gezindheid blijft intusschen dezelfde. Wij willen den vrede. Het beste bewijs is, dat de Kamers niet zijn bijeengeroepen, hetgeen wij, krach tens de Grondwet, verplicht zouden zijn te 20 cent per Regel. Voor vele menschen is het, helaas een pij niging. Wij bedoelen de ongelukkigen die een bedorven maag hebben, en die, telken male dat zij voedsel gebruiken, de ergste pij nen ondervinden om het te verteren. De Pink Pillen zijn gemaakt om paal en perk te stellen aan het lijden van die men schen. Als een lijder aan slechte spijsverte ring de Pink Pillen neemt, sluit hij vrede met zijn maag en wordt het eten een genoe gen voor hem. Gelooft niet dat gij ongenees lijk zijt omdat uw maag u doet lijden en gij er nutteloos middelen tegen hebt ingenomen. De Pink Pillen hebben menschen genezen die jaren lang aan de maag geleden hebben en zonder succes daarvoor behandeld zijn. Houdt ook wel in het oog dat de Pink Pil len, in gevallen van maagziekte, een duur zame genezing geven. De verbetering die gij spoedig ondervindt, is geen oogenbedrog de ongemakken komen niet terug, zoodra gij met het gebruik er van opgehouden zijt. Dank zij de Pink Pillen, is uw maag hersteld en werkt op nieuw als alle andere organen. De Pink Pillen brengen een algemeene herstel ling van het organisme te weeg en hergeven de kracht aan alle verzwakte organen. Dit verklaart het innige gevoel van welzijn door allen ondervonden, die de behandeling met de Pink Pink Pillen volgen. Zij zijn onovertroffen tegen de bloedarmoe de, de bleekzucht, de neurasthenie, de alge meene zwakte, de maagpijnen, de rheumatiek, de zenuwzwakte. Verkrijgbaar k f 1,75 per doos, en f 9 per zes doozen, aan het Generaal Depót der Pink Pillen: Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkee de Fa. DIJ- KEMA DOORNBOS te Sommelsdijk, en in alle goede apotheken en drogisterijen.

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1