Woensdag 8 Juli 1914. voor «1® Znidliollandselie en Zeeuwselie Eilanden, êrnm-umm iV 1987. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, Regeert de Koningin? BUITENLAND. RECHTZAKEN. PLAATSELIJK NIEUWS. SOMMELSDIJK. Alle stukken voor de Hed&ctie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco foe te «enden aan den (Litirever OFFICIÉÉL GEDEELTE. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Saterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ÜITÖEYBK ï'eïefooia Intercom». 58®. 3. Advertenties 10 Cent per regel en s/s maal. Kecl&mes 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/B maal. Dienstasnvragen ®n Bienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote Setters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 anr. door A. W. II. Persoonlijke arbeid der Koningin. Van geene meerdere macht der ministers dus sprake. Evenmin beperking van des koningsmacht. De verantwoordelijkheid des ministers zou hem maken tot zelfstandig dienaar der kroon. Zelfstandig voorzeker, zelf uitmakende of hij in elk speciaal ge val de verantwoordelijkheid voor de regee- ringshandelingen dragen kanzelfstandig zijne instemming met des konings wen- schen betuigend. Maar immer en onver minderd dienaarder bevelon des konings onderworpen. Van een mededragen der koninklijke macht door de ministers, zooals Prof. Buys wel wil hebben, al evenmin sprake. Zij zijn niet opgeklommen tot den rang van 's ko nings gelijke, maar blijven immer in dezelfde ambtelijke verhouding van dienaar den koning bestaan. Eene botsing tusschen de verantwoorde lijke ministers en de Staten-Generaal zal de inmenging van den persoon des konings wel inroepen. Stel eene evenzeer onwettige als moreel ongeoorloofde verwerping der begrooting, zonder dat haat inhoud tot die verwerping kon aanleiding geveneene onbewimpelde uitspraak der Volksvertegen woordiging dat de minister niet werkt in hare richting, dat zijn beleid bezield schijnt door andere ideeën dan zij wel wenechen zou Eu stel daartegenover een minister of een eensgezind Ministerie, dat van geen wijken weten wil. Dan komt de persoon des konings open- baarlijk optreden. Want, schoon alle daden kunnen bestuurd worden door den konink lijken bestuurder, door het contraseign van den minister blijkt van die persoonlijke inmenging al zeer weinig. Maar, wanneer in een geval als boven- geteekend eene beslissing vallen moet, eene beslissing die rechtens niet kan verwacht worden van een der partijenministerie en parlement, omdat het ministerie evenmin verplicht is tot heengaan als het parlement tot eene moederlijke samenwerking, dan moet ze gegeven worden door den koning persoonlijk. Het volk heeft zijn stem ver heven in eene niet altijd prijzenswaar dige uitspraak der Staten Generaal, om een anderen dienaar der kroon en de mi nister kan verklaren de meening te zijn toegedaan dat die Staten-Generaal niet meer voldoen aan den algemeenen eisch, dien men van eene volksvertegenwoordiging moet stellen en derhalve Kamerontbinding noodig is. En naar mijne meening zal hier de per soon des konings, in dit geval onze Ko ningin, beslissen over de vraag, wie van beiden wijken moet: de Volksvertegen woordiging of de Minister. Zeker een zeer practisch geval. De verkiezingen van 1913 hebben de meerderheid links gebracht. Een Heemskerk kon geen zorg dragen in zijne kwaliteit van minister althans voor de inrichting van een nieuw Kabinet. Immers kon hij heengaan, omdat der 50-jarige traditie getrouw de uitslag der verkiezingen he slissen zou over de vorming van het mi nisterie. En toen heeft zich metterdaad Koningin Wilhelmina iögelaten met de belangrijke questie. Ze heeft persoonlijk verschillende vooraanstaande mannen ont boden en uit eigen overweging werd Dr. Bos de Kabinetsformatie opgedragen. Ze heeft wijders persoonlijk met den democraat up to date Troelstra geconfereerd in de dagen van twijfel over de aanneming der portefeuilles door de socialisten. Een en ander getuige van Harer Majes- teits persoonlijk optreden. In dit geval bekend geworden omdat het eene zoo in grijpende kwestie geworden was. Maar cok hierdoor bekend geworden dat het bewust zijn bij iederen denkende leven moet dat in dergelijke gevallen persoonlijk ingrijpen des konings moet geschieden. Wat wijders achter de coulissen gebeurt, is niet bekend. Wat de chronische audiën- tiën, door de Koningin haren Ministers verleend, beteekenen, weten we niet. Voor alle normale gevallen van regeeringsver- richting is de minister verantwoordelijk, Eu daarom ziet men hem ook aan voor den man van handelen en optreden. Maar de zedelijke, de moreele verantwoordelijk heid van den persoon des konings tegen over het volk blijft steeds en niet vermin derd. Dus ook hij moet met alle regee- ringsverrichtingen wel degelijk instemmen. De telkens terugkeerende regeeringsver- richtingen, machinale uitvoering zoo vaak van de wet, mogen het oog van den ko ninklijken persoon voorbijgaan, maar zullen evenmin, wanneer ze normaal blijven, steeds des ministers bijzondere aandacht trekken. Toch derhalve de beslissing der Koningin in groote, actueele aangelegenheden en zooveel als de normale regeeringsverrich- tingen een bijzonder karakter gaan dragen, hare persoonlijke instemming. Dat men dien persoonlijken arbeid van Hare Majesteit waardeere Een volgende en laatste maal over liet groote nut van het behoud eener Konink lijke regeering. ENGELAND. De draadlooze telephonie. De heer God frey Isaacs heeft op een vergadering een overzicht gegeven van de vorderingen, die de draadlooze telephonie in de laatste jaren heeft gemaakt. Reeds hebben er gesprekken plaats gehad tusschen Londen en Berlijn, tusschen Londen en Solent en tusschen Lon den en Chelmsford. De stem, zoo verzekerde de heer Isaacs, was bij deze draadlooze-telephoongesprekken veel duidelijker, dan bij de gewone telephoon- toestellen en waarschijnlijk zal ook de af stand geen groote moeilijkheden opleveren. Volgens hem zal men in de toekomst op uitgebreide schaal van electrische golven zonder draadgeleiding in de praktijk gebruik maken. Zoo zal men tijdens mist op groo- ten afstand de lampen der boeien op het wa ter kunnen aansteken en een kanonschot kun nen lossen. FRANKRIJK. Uit den Franschen Senaat. Het artikel der wet op de inkomstenbelasting waarin het beginsel eener algemeene belasting op het inkomen wordt aanvaard, werd met 230 te gen 54 stemmen aangenomen. DU1TSCHLAND. De Germaniseering van Elzas-Lotharingen. De „Correspondenz", publiceert de volgende verklaring „Het heeft in den laatsten tijd [meermalen de aandacht getrokken, dat vooral bij den te rugkeer van uitstapjes over de grens vlag gen en insignes met de Fransche kleuren op in 't oog vallende wijze gedragen worden. De regeering vestigd er de aandacht op, dat dit in het openbaar vertoonen dezer kleu ren, volgens een wettelijke bepaling van het jaar 1848 en verscheidene latere rechterlijke uitspraken, een strafbare handeling is, die met gevangenis en hooge geldboeten ge straft wordt." Deze mededeelingen der regeering wordt in alle kringen en in de pers druk besproken. NOORWEGEN. Het Noorsche defensie-wezen. Het Stor thing stond in geheime zitting, overeenkom stig het voorstel van de legercommissie, het voor verdedigingsdoeleinden gevraagde bui tengewone crediet van 11.6 millioen kronen toe. Van dit bedrag zullen 5.1 millioen aan gewend worden ten behoeve van de verster king van de Christiania-fjord. DENEMARKEN. De verkiezingen in Denemarken. Maandag j.l. hadden in geheel Denemarken de verkie zingen plaats der stemgerechtigde leden, die op hun beurt de afgevaardigden kiezen voor het Landsting (le Kamer). De verkiezingen van Maandag zijn een groot succes voor de regeeringspartijen ge weest. Na dit onverwacht succes zullen de „be voorrechtte" kiezers de voorstellen tot grond wetsherziening van de regeering niet langer tegenhouden. In het ongunstigste geval be schikt waarschijnlijk de regeeringspartij over 36 zetels in "het Landsting, terwijl de tegen standers er slechts 30 bezetten. ALBANIË. De toestand in Albanië. De bijzondere cor respondent van de Frankfurter Zeitung te Du- razzo seint, dat, hoewel velen van meening zijn, dat slechts door het aftreden van den vorst aan de tegenwoordige troebelen een einde kan komen, de prins Von Wied niet aan heengaan denkt. Dëze is van meening, dat hij door het vormen van een soort van vreemdelingen-legioen langzamerhand het land zal kunnen pacificeeren. Het is echter niet zeker, dat de Nederlandsche officieren 't commando over deze troepen zullen aan vaarden. AMERIKA. Mexico en de Vereenigde Staten.' Het vre- desprotocol geteekend. Het bericht, dat het vredesprotocol onderteekend was, werd te Mexico-City door extra-bladen verspreid en verwekte allerwegen groote vreugde. De nieuwe regeering moet tot stand ko men door een overeenkomst tusschen de ver schillende politieke partijen in Mexico en zal, zooodra zij zich te Mexico-City geves tigd heeft onmiddelijk door de Vereenigde Staten, Argentinië, Brazilië en Chili erkend worden. Ook zullen genoemde landen onverwijld met de nieuwe. Mexicaansche regeeriug di plomatieke betrekkingen aanknoopen. De Vereenigde Staten eischen geen oor logsschatting noch eenige schadeloosstelling of satisfactie in anderen vorm. Aan buitenlanders, die bij den burgeroor log betrokken geweest zijn, wordt amnestie verleend. Een internationale commissie zal benoemd worden, die belast zal zijn met het onderzoek der eischen om schadeloosstelling welke ingediend zijn door de bij de militaire operaties benadeelde buitenlanders. Een clausule, aan het vredesprotocol toe gevoegd, verklaart, dat Huerta aftreedt. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat op Donder dag den 9 Juli a.s., des namiddags te 2 uren, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos- telooze inenting en herinenting van de inge zetenen, die zich daartoe ten huize van den geneeskundige S. Knöps aanmelden. Voor eene juiste vermelding in de vaccine- bewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen, is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouw boekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Sommelsdijk, den 4 juli 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. LANDWEER. Overgang van de Militie naar de Landweer. De Burgemeester der gemeente Sommels dijk brengt ter kennis van belanghebbenden hetgeen volgt. 1. De dienstplichtigen bij de militie te land, die in den loop van dit jaar een achtjarigen dienst bij de militie hebben volbracht of als nog zouden volbrengen dat zijn in het algemeen zij, die behooren tot de lichting van 1906 zullen op 1 Augustus a.s. over gaan naar de Landweer, met uitzondering van hen, die a. behooren tot een der bereden korpsen, tot het Korps Pantser fort-Artillerie of tot het Korps Torpedisten; b. op 31 Juli a.s. in het genot zijn van ont heffing van den werkelijken dienst, om het even om welke reden de ontheffing werd verleend. 2. De door dienstplichtigen vroeger genoten ontheffing of vrijstelling van den militiedienst rekent mede als diensttijd en brengt alzoo geen vertraging in den overgang naar de Landweer. 3. Bij het [berekenen van den onder punt 1 vermelden diensttijd wordt niet medege- rekend a. de tijd, doorgebracht met .uitstel van eerste-oefening; b. de tijd, gedurende welken de dienst plichtige wegens veroordeeling tot militaire gevangenisstraf of tot gevangenisstraf, tot hechtenis of tot militaire detentie opgesloten is geweest of gedurende welken hij preven tief opgesloten is geweest, zoomede de tijd, door den dienstplichtige doorgebracht in de klasse van militairen, die aan eene gestren- gere krijgstucht zijn onderworpen; c. de tijd, gedurende welken de dienst plichtige ten gevolge van zijne afvoering als deserteur niet in de sterkte van een korps der landmacht was begrepen d. de tijd, voor welken 'den dienstplichtige het recht werd ontzegd om bij de gewa pende macht of als militair geëmployeerde te dienen, of voor welken hij van dat recht werd ontzet, voor zoover hij daarvan geen gratie heeft gekregen. 4. Heeft de dienstplichtige zich schuldig gemaakt of maakt hij zich schuldig aan eenig verzuim of eenige overtreding ten aanzien van de Militiewet en heeft hij de aan het verzuim of de overtreding verbonden gevol gen op 1 Augustus a.s. nog niet ondergaan, dan wordt, totdat dit zal hebben plaats ge had, zijn overgang naar de Landweer geschorst. 5. Zij, die op 1 Augustus a.s. overgaan tiaar de Landweer en in hunne woonplaats binnen het Rijk verblijf houden, moeten zicli in genoemde maand in persoon aanmelden bij den Burgemeester hunner woonplaatster secretarie der gemeente en bij deze [aanmel ding inleveren hun zakboekje met daarin ge hechte verlofpas. Ten aanzien van den ver lofganger, die bij zijn overgang naar de Landweer niet gevestigd is of zich niet ves tigt in eene Nederlandsche gemeente, moet onder woonplaats verstaan (worden de Ne derlandsche gemeente, welke hij als zijne woonplaats wenscht beschouwd te zien, mits hij binnen dertig dagen na den dag, waarop hij in de positie van verlofganger der land weer is overgegaan, den wensch daartoe te kennen geeft aan den Burgemeester van de daarbij betrokken gemeente. Doet bedoelde verlofganger deze kennisgeving niet of niet binnen den bedoelden termijn van dertig dagen, dan is te zijnen aanzien onder woon plaats te verstaan de gemeente, waar hij laatstelijk stond ingeschreven in het verlof- gangersregister van de landweer, c. q. van de militie, dan wel, indien hij te voren nog niet |in bedoeld register stond ingeschreven, de gemeente, voor welke hij bij de militie werd ingelijfd. 6. Zij, die naar de Landweer overgaan en in de in punt 5 genoemde tmaand verblijf houden buiten hunne in dat punt bedoelde woonplaats, behoeven zich niet IN PERSOON aan te melden, doch zijn alsdan verplicht hun zakboekje met daarin gehechten verlof pas bij aangeteekenden brief waarin hun adres duidelijk en volledig moet worden ver meld toe te zenden aan den Burgemeester dier woonplaats. 7. Zij, die op 1 Augustus a.s. naar de Landweer overgaan, zijn van dien datum af onderworpen aan alle voorschriften, voor de Landweer gegeven. (Zie verder Aanplakbord.) Sommelsdijk, den 4 Juli 1914. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Kantongerecht te Sommelsdijk. Strafzitting van 3 Juli 1914. Het Openb. Min. eischte heden tegen G. v. Dr. Landbouwer te Dirksland, 'de vorige zitting aangehouden, het op de vee markt te Sommefèdijk brengen van een on- gemolken koe. Na verhoor van den heer de Graaff Rijks veearts te Dirksland, als des kundige over het al of niet pijnlijke voor het beest, werd beklaagde veroordeeld tot eene boete van f 10 subs. 2 dagen hechtenis. J. R. 24 jaar, vleeschhouwer te Middelhar- nis, Anth. V. 23 jaar, Schilder te Sommels dijk en C. J. v. A. 20 jaar, klerk te Sommels dijk, als bestuursleden der gymnastiekver- eeniging „Sparta" te Middelharnis, houden van eene verloting na afloop van een uit voering dier vereeniging in het lokaal van van den heer Meijer a 10 cent per lot, zon der bekomen toestemming van Burgemees ter en Wethouders, ieder tot eene boete van f5 subs. 2 dagen hechtenis. B. V. te Sommelsdijk, vorige zitting aan gehouden. Het luidruchtig zingen op straat waardoor de nachtrust werd verstoord, f3.— boete subs. 2 dagen hechtenis. C. J. v. d. Si. te Dirksland, vorige zitting aangehouden, Dronkenschap op den openb. weg f3 boete subs. 2 dagen hechtenis. C. D. 61 jaar, kleermaker en vissclier te Ooltgensplaat. Het op den 11 Mei 1914 vis- schen met een kruisnet in een niet afgeslo ten vischwater. Aangehoudeu. P. de J. 25 jaar, arbeider te Dirksland, den 10 Mei 1914 loopen over het gors onder de gemeente Melissant, zonder toen vergunning te hebben bekomen, f3 boete subs 1 dag hechtenis. S. M. v. d. VI. 52 jaar landbouwer te Som melsdijk, openbare dronkenschap f3 boete subs. 2 dagen hechtenis. KL Vr. 28 jaar arbeider te Sommelsdijk. den 23 Mei 1914 rijden op een fiets zonder voorzien te zijn van een lichtgevende lan taarn, f3 boete subs. 1 dag hecht. Ant. V. 24 jaar, Commissionair te Nieuwe Tonge, rijden als voren f3 boete subs 1 dag hecht. J. J. 55 jaar schipper, M. v. D. 35 jaar vis sclier, Kr. T. visscher en C. v. L. visscher allen te Stellendam. Het met hun vaartuig niet gaan liggen op een geschikte plaats, zooals is voorgeschreven, leder f 2 boete subs. 1 dag hechtenis. Adr. v. W. arbeider te Goedereede. Als pomper aan de brandspuit bij het beproe ven daarvan op 16 Mei 1914 niet aan de be velen om te pompen voldaan, f5.— boete subs. 1 dag hechtenis. Aren J. Sm. 52 jaar Metselaar wonende te Ooltgensplaat, op 26 Mei 1914 vóór 's mor gens 5Va uur werk laten verrichten door min derjarigen in een in aanbouw zijnde woning, 2 geldboeten van f 1 subs. 2 X 1 dag hech tenis. H. J. 41 jaar, koopman te Sommelsdijk. Op 30 Mei 1914, als geleider van een honden kar bespannen met 3 honden, niet voorzien van een drinkbak f2 boete subs. 1 dag hech tenis. Th. v. E. 66 jaar visscher te Stellendam, het in den nacht van 31 Mei op 1 juni 1914 zonder toestemmingg van den eigenaar ver halen van diens vaartuig, f5, boete subs. 2 dagen hechtenis. H. v. E., M. L., M. Sp., Ca. H., M. v. B., S. v. E., J. M. v. R., M. P. J., K. v. L„ K. Z., L. L., D. H, J. W. W., S. v. d. M., H. N., D. R., Chr. Sch., C. B., J. L„ D. de R. en P. Ant. v. d. A. allen verstek. SOMMELSDIJK. De woonhuizen van den heer M. de Haas, staande aan den Lange- weg, plaatselijk gemerkt B 91 en 92, zijn j.l. Donderdag bij openbare verkooping af gemijnd door Jn. Joppe Czri. voor f 700; in gezet door M. Born voor f 680 en T. de Gast voor f 1950. Het laatste huis is ver kocht op het ingezette bedrag. Vrijdag 10 Juli a.s. zullen, evenals vorige jaren, de schoolkinderen van de O. L. school een reisje naar Rotterdam maken. MIDDELHARNIS. Tot reserve-conducteur en wagenpoetser bij de R. T. M. alhier is aangesteld P. Bogerman. Een kind van G. L. v. d. Hoek had 't ongeluk al spelende in de kamer van een stoel te vallen, met 't gevolg dat het zijn armpje ernstig kneusde. Zaterdag kwam 't zoontje van den bakker Zwerus met zijn hoofd en arm tus schen 't wiel van een door de Nieuwstraat rijdende wagen, gelukkig dat de voerman direct het paard staande hield, kon men 't jongentje uit zijn benarden positie verlossen en werd hij ernstig aan hoofd en arm ver wond huiswaarts gebracht. Donderdag 9 Juli des nam. 2 uur zal er ten huize van dr. de Vries Reilingh ge legenheid zijn tot kostelooze inenting of herinenting. OOLTGENSPLAAT. Door J. Korteweg Pz. is een postduif gevangen gemerkt Linkerpoot gummieband B. 698. Rechter poot zilveren ring 14. 1749 Cartel Anvers rechtervleugel 1614 dop. 1598 pop. 1355 sol. Aan pachters van wegen dijken en gor zen van de Ambachtsheerlijkheid Sint Adolphs- land, gemeenten Ooltgensplaat en den Bom mel wordt ter kennis gebracht, Donderdag 16 Juli a.s. schouw zal worden gehouden, de pachters welke niet aan hun verplichtin gen hebben voldaan zullen een boete verbeu ren. OUDE TONGE. B. en W. van Oude Tonge zijn voornemens op Woensdag 8 Juli voor middags 11 uur bij inschrijving te verhuren het grasland aan den Molendijk om te maaien voor den tijd van 1 jaar. Zaterdagavond viel in een onbewaakt oogenblik het 2-jarig zoontje van schipper Joh. Nieuwenhuize in de leege Kaai tusschen 2 schepen. Het ventje werd er zoo zwart als een nikker uitgehaald gelukkig bleek het geen letsel bekomen te hebben. HERRINGEN. Tijdens het bessenplukken bij den Heer A. W. Keijzer onder deze ge meente brak onder de bessenplukkers 1.1. week een staking uit. Na herhaaldelijk tot plukken te zijn aangemaand werd niet eerder begon nen voor aleer het loon van 3 op 4 cent per Kilo was gebracht. De schrale oogst werd als oorzaak voorgegeven. Op 23 Juli e.k. zal door het Bestuur der Dijkring Flakkee eene schouw worden gedreven en dient ieder belanghebbende zich naar de Keur daarop voor te bereiden. (Zie verder aanplakplaats). Het grasgewas van den zeedijk der polder „Oud-Herkingen" heeft opgebracht de som van f 335. Dat der verhuring van den Binnendijk f 167. Dit laatste voor den tijd van 7 jaar. Per jaar deze som te betalen. Voor de uitbetaling der pensioenen van gemeente-ambtenaren is voor deze gemeente aangewezen den Heer C. Witvliet. Met algemeene stemmen is door den Raad dezer Gemeente VERWORPEN subsidie te verleenen aan een eventueel op te richten R. H. B. School te Middelharnis0 GOEDEREEDE. De Raad besloot In hare vergadering van 4 Juli met 4 voor en 3 tegen een jaar-

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1