Zaterdag 9 Mei 1914. 29sle Jaargang M". 1970. IET 3 voor «Ie Z2ai«Hiollaiidsclte en Zeeuwsclie Eilanden. BSTE BLAD. I 1 k Antirevolutionair Orgaan EGO" ering IN HOC SIGNO VINCES Treub's Belasting op de Volkskraeht. OP DEN UITKIJK. BUITENLAND. Reclames - Mededeelin/ lelsmerk). ^telling Gent 1913 AMSTERDAM. ieeuwsohe- en iden Hrksland boedels enz. 761.1 ons. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Saterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel en i/i maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan, Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stsskfeeu voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den KJifg*ever. Hotel Restaurant „HET GOUDEN HERT"» Gedempte Boerensteiger 63A, 63B Rotterdam. DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT R. C. F. I fl. LEE-Moom Het door ieder aanbevolen adres. Schels hoofdpijn bij kind^ 'j f 4 Ml 9 it indien de bn kaartje en een 7711 merken in gewa- van plm. 16,000 TZAND Als boven, merk, ver- 5679 an. oots vink ijer tenbrugge] ls ze elkander t toe, om zich varen; verbor- matig, wat ze zou, Maar in zichzelfs. minnebrieven noch dor. En aken van hun naar woorden pjectieven be- entie tusschen hij bij eigen ing eens door wel duidelijk s het waarlijk 1 in gevonden 3cheen. >ben, dat deze ergaten, maar Iringen, als er iziek. Hendrik iwing houden hr. oratorium sieken muziek i. Eu zij, van uraat gekomen zoo gaan en er nauwelijks •aan op 't pa- woord te ver te doen ge- >ral niet wei- over muziek m was terug- iu zijn cona- of hij dezen, was gegaan gevolgd was, aderlijk gebed mogen weten ntroerde hem. vervolgd. Telefoon Intercoms*. No. 2. De Ned. schreef 30 April 't volgende zeer belangrijk artikel, dat we geheel overne men. liet verminderen van de draagkracht der natie. Ten slotte heeft het Staatspensioen, be- taald uit de directe belastingen, in te genstelling met de sociale verzekering, het nadeel in stede 's lands rijkdom te vergroo- ten, en aldus de draagkracht der Natie te vermeerderen, die rijkdom direct te vermin deren. Door de sociale verzekering toch wordt, op den langen duur, een nationaal kapitaal men zou geneigd zijn te zeggen, een »pu- blieke schat» geaccumuleerd, door het staats pensioen wordt, jaar uit, jaar in, nationaal kapitaal geconsumeerd. Nu is de vorming van zulk een natio nale reserve een zaak van het hoogste ge wicht, vooral in den tegenwoordigen tijd. Langen tijd toch was het betrekkelijk gemakkelijk staats- en andere openbare fondsen op de financieele markt geplaatst te krijgen, omdat de staatsfondsen verre weg nog de zekerste belegging vormden, en de rentevoet dier fondsen niet zooveel ver schilde met wat andere, soliede papieren opleverden. L>Langzamerhand begint dit te veranderen. De toenemende veiligheid van het econo misch verkeer ook in verre gewesten, heeft een ontzaglijk uitgebreid veld voor beleg ging geopend in allerlei cultuur en mijn en handelsondernemingende gemiddelde dividen der groote ondernemingen stijgen; ondanks de reu3ackige vermeerdering van kapitaal stijgt de vraag naar werkkapitaal nog veel sneller. Daardoor is er in de laatste jaren voor openbare lichamen betrekkelijk veel moei lijker geld te krijgen, en dikwijls slechts tegen hoogere rente dan voorheen. Onge lukkiglijk stijgt, door de groote toenemiug van de staatsbemoeienis, de behoefte aan werkkapitaal der openbare lichamen. Staat, provincie en gemeente eveneens. Veeg daarbij, dat de emissie van groote leeniugen meer en meer in handen van een kleine groep internationale bankierscombi naties komt, die hunne bereidwilligheid tot medewerking vaak afhankelijk maken van politieke factoren dan is het gemakkelijk te begrijpen, dat de politiek van elke re geering er op gericht moet zijn, le. om zoo veel mogelijk de aanwas van het open baar vermogen» te bevorderen en 2e. de plaatsing van dat vermogen zooveel moge lijk in de hand te houden. Want de beteekenis van het nationaal vermogen voor een volk ligt niet vooral in het bezit ervan, d.i. in het genot van de revenuën door private personen of publieke lichamenmaar bovenal in de wijze van belegging. Voor ons Nederlandsch nationaal ver mogen, zoover het in privaat-bezit is, is het juist in het laatste opzicht treurig ge steld. Er wordt hoog opgegeven van de groote bloeiperiode, die ons land tegenwoordig doormaakt. En zeker is er reden tot dank maar toch: deze vooruitgang blijkt niet zooveel jubelzangen waard, indien men in het oog houdt, dat én onze kapitaalver meerdering; èn de toename van onzen han del en nijverheid relatief geringer is dan die van de omringende landen, en boven dien geheel van die landen en van onze koloniën afhankelijk is. Dat komt voornamelijk hierdoor, dat het Nederlandsche particulier kapitaalmeest handelskapitaal zich weinig of niet in Nederlandsche ondernemingen, vooral niet in industrieele ondernemingen durft stekeD. Vraag maar eens in Rotterdam naar de Men denke aan de moeilijkheden door Neder land bij het plaatsen eener leening ondervonden na de Vlissingsche fortkwestie. vijf of tien grootste huizen, b.v. van den Bergh's Limited of Stokvis Limited, of het Nederlandsch kapitaal is, dat hier groote winsten maakt. Leg uw oor maar eens te luisteren, hoeveel moeite het aan oude groote Nederlandsche fabriekszaken kost, om Nederlandsch werkkapitaal te krijgen. De doorsnt ê-Hollander geeft zijn kapitaal liever als hypotheek in Mexico, in Canada in Brazilië; en laat anderen dan zijn eigen landslieden werken en verdienen in de door hem gefinancieerde ondernemingen. Juist in verband hiermede is het, met het nog op de toekomst, noodzakelijk, dat de Staat een andere politiek volgt. Dat de Staat de consumptie van kapitaal zoo veel mogelijk vermijdt en de accumulatie van kapitaal in 't bezit van publieke lichamen zooveel mogelijk bevordertopdat hij na derhand de beschikking zal hebben over deze kapitalen in dien zindat hy de belegging kan dirigeeren in eene richtina, die aan de sociale ontwikkeling van het volk ten goede komt Een paar voorbeelden. Meer en meer komen de verbruikscoöpe raties op. Deze inrichtingen zijn een enor me steun voor de zich zelfstandig, dat is tot bezitter makende arbeidersklasse. Doch het is dikwijls moeilijk voor die onderne mingen om aan bedrijfskapitaal te komen. Wat zien wij nu in België gebeuren? Dat de Rijkspostspaarbank een kapitaal four neert aan het Maison du Peuple.2) Een ander voorbeeld. De Indische locale ressorten hebben geld noodig veel geld, om de ellendige woningtoestanden in de inlandsche dessa's der groote gemeenten: Semarang, Soerabaja, Batavia grondig te verbeteren. Maar voor die nieuw bakken lichamen, die op de wereldmarkt nog weinig of geen bekendheid en crediet genieten, is 't verbazend moeilijk aan ka pitaal te komen. Doch nu heeft men in Holland „publieke fondsen", d. w. z. fond sen onder beheer van Staatwege: b.v. het weduwen- en weezenfonds, en het fonds der Rijksverzekeringsbank. Eu nu heeft men 0. a. door in 1911 een kleine wijziging in de Ongevallenwet aan te brengen, mogelijk gemaakt deze gelden voortaan ook te beleggen in papieren der Indische locale ressorten. Iets dergelijks zou in de toekomst zeer zeker ook kunnen geschieden bij de woningpolitiek, die nu bij gebrek aan fondsen, reeds weder dreigt vast te loopen. Op deze wijze wascht de ééne hand de andere en wordt het door het volk be spaarde kapitaal wederom ten bate en ten gerieve van 't volk belegd en rendadel gemaakt. Op deze wijze kunnen de territoriale of cultureele eenheden van een volk zich fi nancieel zelfstandig maken. Een financieele politiek, die ook b.v. door de gilden en de gemeenten der late middeleeuwen werd gevolgd, en waarvan nu nog gemeenten als Kampen en de erfgenamen der rijke Londensche gilden de voordeelen genieten. Wij erkennen, dat deze sociale fiinanci- eele politiek eerst in haar aanvangstadium verkeert. Doch men moet vooruit weten te zien, en dan lijdt het weinig twijfel of in deze oude richting is een nieuwe groote ontwikkeling mogelijk en waarschijnlijk. Ook in Duitschland, het land der soci ale verzekering bij uitnemendheid, blijkt men dit in te zien. Weinige weken geleden is, naar uit een artikel in „Sociale Praxis" bleek, daar het eerste congres gehouden, opzettelijk met het doel om besprekingen te houden over de beste beleggingspolitiek in sociaal op zicht van de door ons bedoelde fondsen. Wel een bewijs hoe belangrijk men de zaak acht. En zoo is uit dit algemeen financieel gezichtpunt de vorming van kapitaal d. i. van een enorme reserve van sociale kracht door de sociale verzekeringverre te ver kiezen boven de voordurende, en met de nu reede aangekondigde toename van de uitkeering en verlaging van den leeftijds grens onvermijdelijk steeds grootere con- We laten voor 't oogenblik daar, of, in ver band met de belangen van den Middenstand, het fourneeren van |kapitaal aan een verbrtiikscoöpen ratie door het beheer van een publiek fondsspe" ciaal aanbevelenswaardig zou zijn. Direct nabij de Hoofdsteeg, f 1.25, f 1.50 en f 1.75 Tel. No. 10595. Aanbevelend, sumptie van nationaal vermogen, die het wezen is van „staatpensioneering". «ie En hiermede zijn wij aan het eind ge komen van het tweede deel onzer critiek, waarin gepoogd wordt, den invloed te tee kenen, [die Treub's regeling zal hebben op de zelfstandige kracht v an individu, groep en gansche volk. 't Was wel een uitzondering! 'k Zat in mijn kamer, voor m'n tafel en had voor 't oogenblik niets te doen. Wat me bijna nooit overkomt; ik had een uurtje over, zonder dat een half-af artikel op voltooiing wachtte zonder dat verve lende drukproeven om me heen zwierven wachtend op de kabalistische krabbels van 't correctiepotloot, zonder dat een stapeltje kranten moest worden doorgekeken, zonder boek of brochure, waarvan zoo dadelijk iets moest gezegd. Over 'n uurtje kwam de post en zou wel weer werk genoeg voor me meebrengen, maar voor 't oogenblik zat ik als 'n tante van me altijd zei met m'n ziel onder m'n arm. Ter vertrooiïng greep ik 'n krant. Alles had ik gedaan, wat in dergelijke omstandigheden pleegt gedaan te worden: mijn pijp had een schoonmaakbeurt gehad, die voor de jaarlijksche kon doorgaanhet laatste, raikroskopisch kleine zwartseltje onder mijn nagels was verdwenen; mijn laatste potlood was gepunt en een, trou wens zeer zeldzaam, ezelsoor uit m'n aan- teekenboekje glad geschoven en toen nam ik, uit pure gewoonte, 'n krant. Zooals 'n zuigeling op z'n vinger sopt. Zooals 'n werkman, die tabak gebruikt, kauwt. Zooals 'n onderwijzer geruisch hoo- rende, 't krijtje grijpt. Zooals de kerkgan ger, goed halverwege de preek, den predi kant van proza in rijm hoorende overgaan, alvast psalmboek grijpt vanzelf; niet onnadenkend, maar toch bijna gedach teloos. Zoo zat ik dan met 'n krant. Een van de groote, Hollandschc dagbladen. Die ik al gelezen had en waarvan ik daarom nu de achter-pagina's ging nasnuf felen, waarop gewoonlijk de advertenties staan. Van advertenties gesproken Ik kreeg onlangs een schrijven van een zakenman, die het eens was met hetgeen ik onlangs schreef over het lezen van en het adverteeren in onze eigen pers. Maar ik mocht er ook wel eens op wijzen, vond hij, dat het lezend publiek den zedelijken plicht had, om nu ook goede nota te nemen van de annonces, die in onze eigen bladen worden geplaatst. Nn, daar ben ik 't mee eens. Natuurlijk beteekend een advertentie nooit een „aanbeveling". Een -krant blijft in dat opzicht onzijdig en verwacht, dat ieder uit z'n eigen doppen kijken zal en z'n eigen verstand gebruiken. Dat vergeten de menschen wel eens. En komt dan een advertentie es niet precies zoo uit, als zij hadden gedacht of gehoopt, dan is de arme krant de ezelin, waarop al de schuld geladen wordt. Zooals ik eens hoorde van een dame, die haar abonnement op een krant opzegde, omdat de dienstbode, die zij er per advertentie uit gekregen had, zoo was tegengevallen er zijn van die menschen, die de korstjes al héél bruin kunnen bakken Maar in elk geval behoort het publiek zijn krant. Trouwens, geloof maar vrij, dat gebeurt ook wel. Veel meer dan men denkt. De meeste menschen zijn er nog wèl zoo happig op te zien, wat A, B of C te adverteeren heeft, dan wat er in de Kamer of in Mexico gebeurt. Zooals ook die achtbare, deftige huisvader, dien ik ken, die in zijn woon kamer de voor- en binnenkant van zijn krant leest en ze dan in den zak steekt, om de advertenties door te kijken, als hij zijn achtbaarheid zoo eens in den loop van den dag in eenzaamheid afzondert. Zoo kost het geen extra-tijd en hij weet dan toch in letterlijken zin, wat er in de wereld te koop is. Dit tusschen twee haakjes. Ik las m'n achterpagina en zag een bonte rij van allerlei annonces, die een mensch, met wat aanleg voor filosofie, aan 't pein zen brengen. Met zoo'n advertentie-pagina in de hand, komt ge, rustig zittend op uw stoel, feitelijk middenin het volle, drukke leven der menschen te staan. Zij worden geboren en trouwen. En de krant doet 'tu kond. Ook worden zij weer gescheiden of ster ven en de krant deelt het u mee. De roomsche krant zal niet vergeten te melden, dat de gestorvene tijdig voorzien is geworden »van de H. H, Sacramenten der Stervenden.» In ónze bladen kunnen we gelukkig nog vaak lezen, hoe de achterblijvenden ge troost worden door de zekerheid, dat de gestorvene thans leeft bij zijn Heiland. En het meer moderne leven meldt noch het een noch het anderconstateert alleen het feit, soms met het verzoek géén bloemen te zenden of »van rouwbeklag verschoond te blijven». In de krant worden de menschen tegen woordig ook ten huwelijk gevraagd. Er zijn zelfs bladen, die er hun bepaald hoekje voor hebben, waar de huwelijks beurs wordt genoteerd en waar de jongelui >van bei derlei kunne» wel graag es even neuzen. Nu het is soms lezenswaard! Zoo zag ik er op m'n advertentiewande ling een staan, die aldus begon: >Een be middeld HEER beslist van Engelsche ori gine kolonelszoon, 34 jr., P. G., oud-bur gemeester, zoekt kennism.enz.enz,» en ik vroeg me af, of er werkelijk hier of daar nog 'n gansje zoo gek zou zijn, om, op de aanbieding van zulk een verwaanden praalhans in te gaan, zoo een van »echt ras»: 34 jaar en al een burgemeesterschap achter den rug; papa kólónel Uit ónze bladen worden zulke anonces in den regel geweerd. Terecht naar ik ge loof. Er zou schandelijk misbruik van kun nen worden gemaakt, al wil ik niet zeggen, dat deze weg om een vrouw te zoeken nu altijd een zondige Wvg zou zijn. Wel lijkt het me met de vrouwelijke waardigheid en schuchterheid geheel in strijd, dat de vrouw zélf zich over een huwelijk in correspon dentie zou gaan begeven met een haar wildvreemden man. Niet veel verder zag ik plotseling te koop aangeboden een obligatie van f 1000, ren tende 4 ten laste van een kerkelijke kas» en te krijgen tegen den koers van 90 Zeker iemand, die geld los maken moest. Misschien ging een zoon trouwen, die een zaak overnam. Misschien wilde hij zelf zijn zaken uitbreiden. Allerlei is hier denkbaar En de gedachte kwam in me op, of er niet op de een of andere wijze iets ware uit te denken, om in onze kringen derge lijke stukken gemakkelijk en zonder veel onkosten te laten koopen en verkoopen, gladder te laten circuleeren. 't Zou onze actie in velerlei opzicht ten goede komen. Het doet zich vaak voor, dat men aan „giften" de rente van een benoodigde som in een oogenblik bij elkaar heeft. Maar een evengroote som tegen goed procent uit te leenen voor hetzelfde doel, dat heeft vaak veel voeten in de aarde. Niet, omdat onze menschen hun eigen zaak niet vertrouwen, och! die kerken en scholen en ttichtingen zijn heel wat „so- lieder" dan menig Amerikaansch „stuk". Maar die „incourante fondsen" kunnen zoo makkelijk niet verzilverd worden als het eens plotseling noodig is. Zou 't idee onuitvoerbaar zijn Mijn oog bleef langs de lange rijen met anonces dwalen en onwillekeurig dacht ik er aan wat een humor, maar ook wat een tragiek er achter al deze aanbiedingen en aanvragen en aanprijzingen al niet ver scholen kan gaan. „Een beschaafde dame" werd gevraagd, genegen om ergens in een onzer academie steden een pension voor dames-studenten over te nemen we leven wèl in de 20ste eeuw! Maar ik vond het toch een jaar of wat terug aardiger toen een boek, dat het leven schetste van deze worste- laarsters op de bergen der wetenschap, zoo gemoedelijk: „Een meisje-studente" werd gedoopt. Voor een heer „van goeden huize" werd een werkkring aangeboden en ik dacht in mijn onnoozelheid dat zóo iemand blauw bloed in de aderen hebben moest of min stens van een patricische familie moest wezen, tot ik de annonce had uitgelezen en merkte dat het alleen te doen was om een 20.000 pop in een zaak te brengen. Wie dat kon en wilde heette van goeden huize, al had zijn vader het geld met lor ren en beenen verdiend waar die ove rigens niet minder om wasen al was hij zelf een ploert. Ook „van goede familie" noemden zich twee Hollanders die in Indië werken en nu per advertentie om meer werk vroegen en zij mochten het er dan ook gerust bij zetten, vond ik. Arbeid adelt.' Vlak onder elkaar aangeboden een luxe motorboot en een baggermolen de uiterste raken elkaar ook in de groote raenschenwereldde pleizierreiziger op onze binnenwateren en de arbeider op den „bak" die al mee het zwaarste en harste lot heeft Van alle grondwerkers De schel tingelde, mijn huisbus klapte de post. Mijn vrije tijd was weer voorbij, ik had weer werk, maar toch was mijn luieruurtje niet vruchteloos geweest: 't gaf me flitste het ineens door mijn hoofd stof voor een artikelhet ei van den journalist. UITKIJK. De oorlog tusschen Mexico en de Ver. Staten. In antwoord op de uitnoodiging der Zuid-Amerikaansche republieken, koos Huerta twee gedelegeerden, die hem op de bemid- delings-conferentie zullen vertegenwoordigen. Algemeen wordt aangenomen, dat de ge delegeerden hebben besloten, hunne huidige werkzaamheden te beperken tot oplossing van het incident met de Amerikaansche te Tampico. ENGELAND. ,R>' mg De kosten van den Staat. Volgc.Q matige berekening, zullen de staatsui'"" hier te lande dit jaar bijna 206.000.0tortmj bedragen. Tien jaren geleden bedroe'f 1.2? vijftig millioen, twintig jaar geleden o'rqnö minder. Zooveel duurder wordt de naf0^ Ui huishouding van John Buil. Leger en v"' w. 20 cent per Regel. j* taren A-er 1 De schele hoofpijn, ofschoon voornat, arV'l-, i4 een ziekte bij rijperen leeftijd, komt toen] al dikwijls voor bij de kinderen. Bij dc,,^"*^ wassenen komt zij uit den volgendenaa^i. voort: de jicht, gebrek in de voeding, v".[! j oorzaakt door te veel opnamen en onvoldoenc'^m vertering; bij de kinderen is zij een nagegt8 noeg zekere aanduiding van bloedarmoede, Wij raden dan ook aan de ouders, wv'G kinderen over schele hoofdpijn klagen, heljr^i de versterkende behandeling met de Pinké- Pillen te doen volgen, overtroffen tegen d»J bloedarmoede. Het kind beklaagt zich in Ik. '6 alggmeen niet alleen over schele hoofdpijn, a maar ook over oorsuizingen, gezichtsverduis tering; hij is meestal bleek en heeft gebrek aan eetlust, even zoovele aanwijzingen, dat een versterkende en verkwikkende behande ling noodig is. Verkrijgbaar a f 1,75 per doos, en f9 pér zes doozen, aan het Generaal Depot der Pink-' PillenDacostakade 15, Amsterdam. Vo(C' j Goedereede en Overflakkee de Fa. DIJKEM ;',j 1 DOORNBOS te Sommelsdijk, en in 'g f goede apotheken en drogisterijen.

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1