M Tweede Blad. Zaterdag II April 1914, No. 1962. Drie lladen BIJENTEELT. LANDBOUW. PLAATSELIJK NIEUWS. VISSCHERIJ. POSTERIJEN. RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKESTAND. KERK EN SCHOOL. 4port kagg JEMSEN, ervlotep^ ï(j rami IN HOC SIGNO WSES Dit nummer bestaat uit De imker houdt zich als zoodanig bezig met een tak van landbouw. Terwijl echter de landbouwer aan elk deel en onderdeel van zijn uitgebreid bedrijf groote opmerk zaamheid en goede zorgen wijdt, is dit ten opzichte der bijenteelt lang niet altijd het geval en wordt deze veelal als een stiefkind behandeld. Men geve maar eens acht, hoe de boer zich gedraagt tegenover verschil lende tot zijn bedrijf behoorende deelen. Dan zal men opmerken, hoe hij b.v. met trots spreekt over zijn paarden, zich met klein- achting uitlaat over zijn buurman in zoo verre deze slechter vee heeft dan hij, of een ander zelfs bespot, wanneer deze zijn akker slecht bebouwt of verwaarloost. Maar is hij toevallig imker, dan verwondere men zich niet als die overigens zoo nauwlettende en zorgvuldige landbouwer zijn bijenstand niet juist op de gunstigste plaats in den tuin of op het erf heeft staan, als zijn bijen soms door gebrek zich niet kunnen ontwikkelen of misschien wel den hongerdood sterven, als hij zich wellicht nog verheugt, wanneer het bijenvolkje het broed uit den korf werpt, omdat het zich, naar zijn meening, ruimte in den korf voor den honig wil verschaffen, enz. enz. Hoe is deze houding van den landbouwer tegenover de bijenteelt te verklaren De meeste imkers „doen" aan jbijenteelt als een bijbaantje, waarvoor ze weinig tijd hebben, waarin ze zich dus feitelijk nooit trachten te bekwamen; zoo leeren ze ook de taal der bijen niet verstaan. Andere imkers houden de bijen uitsluitend 0111 den honig, niet uit zuivere belangstelling in de zaak tevens. Zij zijn van meening, dat het voldoende is het bijenvolkje een woning te geven, deze ergens op te stellen, de bijen voorts zooveel mogelijk ongestoord te laten arbeiden, om dan straks, na de dracht, den verzamelden honig te kunnen oogsten. Ze denken er niet aan, dat de bijen, even goed als hun paar den, vee en varkens, een geregelde verzor ging behoeven, willen de diertjes in het le ven blijven niet alleen, maar zich normaal ontwikkelen en aan hun meester, onder gun stige omstandigheden, een behoorlijken ho- nigoogst, als vrucht ook van zijn zorgen, geven. „In het woud, in het wild gaat het immers niet anders", hoorde ik eens iemand zeggen, „daar redden de bijen ook zich zei ven." Die zegsman vergat, dat de in het wild levende bijen alles behouden, wat ze verzamelen: dat wij van de bij een cultuur diertje hebben gemaakt, waarvan wij zoo veel mogelijk willen halen, en dat wij daarom ook onder de gunstigste voorwaarden moe ten doen leven. Evenmin als een mooie fris- sche stal alleen de spekzetting van het mest- varken bevordert, evenmin kan een mooie bijenwoning alleen een flinke honigopbrengst geven. De bijen dienen derhalve een geregelde verzorging te genieten en hiertoe behoort in de eerste plaats de voedering, niet alleen in den herfst, wanneer aan de bijen zóóveel wordt gelaten of verstrekt, dat zij in den winter niet behoeven te verkommeren, maar ook op andere tijden van het jaar. Wij we ten allen, dat de ontwikkeling der bij bepaald wordt door de drachtsomstandigheden, dat de bij, aan zich zelf overgelaten, het hoogte punt van zijn ontwikkeling, de rijpheid tot zwermen, in de hoofddracht bereikt en ieder weet ook, dat zwermkorven geen honigkor- ven zijn. Wil de imker belooning ontvangen voor de verzorging zijner volken, dan moet hij trachten hun ontwikkeling te beïnvloeden. In vroegedrachtstreken zal hij remmend, in streken met late dracht bevorderend op de koloniën moeten inwerken. Hij zal, zoo noodig, moeten voederen: le om de bijenvolken in hun ontwikkeling te bevorderen; 2e om hen voor gebrek te be waren. C. B. Voederbieten. Wat is de teelt hiervan in de laatste jaren enorm toegenomen Was zij vroeger beperkt tot de beste gronden, thans verbouwt men de voederbieten of mangels zoo goed op de zand- als op de kleigronden. Ja, zonder over drijving, even goed. Zelfs zijn er streken, in het zandgebied, waar men door oordeelkun dige bewerking en bemesting grootere oog sten behaalt dan van menigen klei-akker worden verkregen. Er is dan ook geen ge was, dat meer loonend is80 a 100 duizend, ja 100 120-duizend kilo bieten wordt vaak per bunder gewonnen, en zelfs spreken de verslagen der proefvelden van nog vrij wat hoogere opbrengsten. Gewonnen op het zand! Welk een winst levert bif zoodanige oog sten dat gewas op! Stel den oogst per Hec tare op zand 100.000 kilo en den prijs op f8. per 1000 kilo; dan levert een bunderland een opbrengst ter waarde van f800. Is dat niet schitterend Neen. niet altoos haalt men zooveel van den akker, 't kan ook wat roun der, maar in vele gevallen is de oogst, zoo we zagen, beslist grooter, belangrijk grooter. Men moet er naar mesten, dat spreekt. Die op een baaltje kunstmest ziet, maakt geen kans op die buitengewone beschotten. Want de mangels vragen veel, heel veel. En dat niet slechts van één of een paar voedings stoffen, zooals met andere gewassen wel het geval is. De tafel moet rijk gedekt zijn goed voorzien van alle voedingsstoffenvan stik stof, phosphorzuurkali en kalk, van alle vier. Als we lezen in een werk van den land bouwingenieur E. v. Godtsenhoven, Staats- landbouwkundige te Brugge, dat te Oostcamp bietenoogsten werden verkregen van 130- duizend Kilo en meer (het gewicht der bla deren waarschijnlijk inbegrepen) dan stelle men zich niet voor dito oogsten te kunnen behalen met een middelmatige of vrij ruime minerale bemesting alleen of met deze plus een matige gift Chilisalpeter. Daar was aangewend, behalve een mine rale bemesting: 350 H.L. gier benevens 600 K.G. Chilisalpeter per Hectare. Op een andere plaats, te Westcapelle, op poldergrond, werd gegeven als stikstofbe mesting: 340 K.G. Chili en 340 K.G. zw. am moniak. En zoo zouden we meer voorbeel den kunnen aanhalen. En juist daar waren de uitkomsten zoo prachtig, waar men dus zorgde voor een rijke stikstofbemesting naast kalk, kainiet en Thomasmeel. Zulk een be mesting kost wat, ongetwijfeld. Maar wie zich aan 't cijferen zet, ziet alras, dat het hier op een paar baaltjes, van welke mest stof ook, niet aankomt; dat het voordeel in ieder geval zeer groot is. 't Zijn juist de laatste loodjes hier de baaltjes die de winst zoo verrassend maken. Nemen we als voorbeeld een in alle opzichten flinke be mesting, de meststoffen berekend tegen 100 Kilo prijs volgens prijscourant (koopt men coöperatief, dan is men heel wat voordeeli- ger uit)2000 K.G. kalk of kalkmergel f 20, 1500 K.G. Thomasmeel f 36, 600 K.G. Chili f 81, 1500 K.G. Kainiet f 34.50, dat wordt totaal f 171.50. Indien men aldus mest, mag op een oogst van minstens 90-duizend K.G. gerekend worden: de waarde van den oogst mag dan geschat op minstens 90 maal f 8. is f 720. zoodat per Hectare een winst van f 550. of hooger wordt verkregen. Verbouwt toch voederbieten en mest rijk! zoo roepen wij allen veehouders toe, die dit tot nu toe niet deden. C. B. Hoenderteelt en Eieren. Zoo nu en dan willen we ook iets schrij ven over de kippenhouderij. Burger zoowel als boer heeft bij de kippenteelt belang. Jam mer, dat men nog lang niet algemeen die belangstelling en zorg er aan wijdt, welke de hoenderteelt en de eierproductie waard zijn. Algemeen houden de landbouwers, groot of klein er kippen op na, maar welke kippen zijn het veelalhoe worden ze verzorgd welke eieren leveren ze op 't Is waarer is de laatste jaren reeds groote verbetering gekomen, maar vaak nog treft men toestan den aan, die er op wijzen, dat nog langniet overal de hoenderteelt rationeel, oordeelkun dig gedreven wordt. Gedurende vele jaren bestond er een schadelijk streven, om maar een klein soort van kippen te hebben, en dat streven ontdekt men hier en daar nog. Die kippen hebben minder noodig en leggen beter, zoo wordt gezegd. Het verschil in het be- noodigde voeder zal echter gering zijn, en de kleine kippen, die men bij vele boeren vindt, leggen niet beter. Hoe komt men aan die kleine hoenders? In Juli, Augustus en September laat men de hennen nog broeden. De hoenders, belust op broeden, hebben vooral in die maanden nei ging om de eieren te verstoppen en komen meermalen in September of October nog met kuikens voor den dag. Al wordt zulk klein gevogelte ook goed verzorgd en ge voederd, toch blijven ze door de herfstkoude gewoonlijk nog klein van stuk en tenger, weinig geschikt om een flinke eierproductie op te leveren. Hoe gaat het veelal met der gelijke late kuikens Men laat ze meestal half in het wild loopen, vele van die kuikens leiden eenigen tijd een kwijnend leven, en sterven, terwijl die, welke blijven bestaan, geen voordeelige kippen worden. Op die wijze kreeg en krijgt men nog op vele boerderijen langzamerhand een nietig soort van kippen, die in den handel weinig waarde hebben en eieren geven, soms veel kleiner dan andere. Geen wonder dan ook, dat winkeliers zulke kleine eieren, waarvoor ze in den handel onmogelijk een goeden prijs kunnen maken, liever niet voor winkelwaren in ruil willen nemen. Enkele fijnproevers mo gen aan kleine eieren boven groote de voor keur geven, in 't algemeen stelt men groote eieren het meest op prijs. Vooral daar, waar men de eieren bij het gewicht koopt, zooals hoe langer zoo meer geschiedt. Rekenen we, dat voor een groot ei l1/; cent meer betaald wordt dan voor een klein ei, en stellen we dat een boer 50 kippen houdt, die per jaar 180 eieren leggen. Een verschil in opbrengst van 180 maal U/a cent is f2.70 per kip, en op 50 kippen een verschil van f 135. Zouden 50 groote kippen nu wel meer hebben aan voer dan de helft van 135 gulden, vergeleken met 50 kleine kippen Hierbij komt nog, dat in den handel een groote kip meer opbrengt. Het streven der kippenhouders moet zijn hennen te verkrijgen van een behoorlijke grootte, die vooral in de wintermaanden eieren leggen. Men moet daartoe de kippen laten broeden in Maart of April. De kuikens zijn dan bij een goede verpleging tegen No vember volwassen. Voedert men ze goed en zorgt men voor een warm hok in den winter, dan willen zulke kippen in Nov., Dec. en Januari wel leggen. In een volgend jaar ruien zulke kippen in den zomer, als de eieren de minste waarde hebben, om in het najaar weer opnieuw met leggen te beginnen. Om in de genoemde wintermaanden veel eieren te rapen, dient men echter aan de hoenders veel zorg te besteden. Als kippen ruien veelal heeft dat plaats als de morgens reeds koud en nat zijn dan moet men de dieren wat langer in het hok houden, en krachtig, zoo mogelijk warm voedsel geven. Dat men van vele kippen in de wintermaanden geen eieren krijgt, komt omdat ze in den ruitijd verwaarloosd zijn, veel geleden hebben door te weinig krachtig voedsel, door vochtigheid en koude. Zeer veel hangt af van een warm hok en krachtig voêr. Gerst en mais, eenig- zins geweekt en verwarmd, in melk toege diend, is voor het geregeld leggen aan te bevelen. M1DDELHARNIS. De spekslagers Wielaard en de Vogel alhier, hebben het plan om bij hun slagerij een vleeschhouwerij te voegen. Woensdag weiden de paarden bespan nen voor een voer mest van J. M. uit Som- melsdijk op het Zandpad schichtig, waardoor wagen en paarden beneden aan de sloot te recht kwamen. Een der paarden bekwam nog al een ernstige verwonding en een en ander leverde materieele schade op. Donderdagavond had een volksoploop plaats in de Nieuwstraat. Dit werd veroor zaakt door een aldaar wonend koopman welk te veel aan bachus had geofferd en onder geleide der politie huiswaarts werd gebracht. Donderdagavond werd in de zaal van den heer Brinkman eene vergadering gehou den van de slagersvereeniging „Nooit Ge dacht". De voorzitter schetste in korte trek ken 't belang van de burgers, om deze vereeniging te steunen door er lid van te worden. Nadat de voorzitter geëindigd had, vroeg de heer D. de Haas 't woord en sprak als onpartijdig persoon, dat hij ook nooit gedacht heeft, dat burgers onderling zoo op zouden optreden tegenover elkander, om op zoo'n manier elkander broodeloos trachten te maken. Want wanneer zoo in alle vakken gehandeld moest worden, waar zou dat een einde nemen. Ook werd door de slagers knecht Reedijk uiteengezet, dat niet altijd voor de slagers de tijden even rooskleurig zijn te noemen, dat er zoowel schrale als voordeelige gepasseerd zijn. Doch door an dere personen werd er ook op gewezen dat er door de slagers te grove verdiensten wa ren genomen. Na nog enkele discussiën ging de vergadering uiteen. Stad aan 't Haringvliet. M. v. d. P. tim mermansknecht alhier had zich meteen zaag aan de hand verwond, 's Avonds werd de hand pijnlijk, wat gedurende den nacht ver ergerde. 's Morgens was de hand en arm ge zwollen en geheel bedekt met roode strepen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen en ern stige bloedvergiftiging geconstateerd. In deze gemeente hebben zich reeds 20 personen aangemeld voor de schietoefe ningen. DEN BOMMEL. De koekoek is in deze ge meente gehoord, hoewel hij pas den 17 April voor het eerst zijn stem moest laten hooren. Voor de te houden schietoefeningen heeft zich op de Gem. Secretarie niemand aangemeld. OOLTGENSPLAAT. De volgende personen zijn in werkelijken dienst opgeroepen op de volgende tijdstippen C. Kieviet 4 Mei Utrecht; J. Kroon 3 Aug. BredaP, Bol 24 Aug Bergen op Zoom W Kamp 24 Aug. Bergen op Zoom G Kroon 24 Aug. Bergen op Zoom; B. Kerp 24 Aug. Bergen op ZoomM. Hubrechtse 24 Aug. Bergen op Zoom; G. Vermaat 24Aug.Breda P. Vervloed 24 Aug. Bredaj. Vermaat 12 Mei OoltgensplaatA. L. Jacobs 12 Mei OoltgensplaatC. de Vos 12 Mei Ooltgens plaat; C. van Dam 24 Mei Breda ;J. Vervloed 24 Mei 's HertogenboschJ. C. van Putten 4 Sept. 's HertogenboschJ. van Balen 24 Aug. Bergen op ZoomA. Brinkman 4 Sept. 's GravenhageA. de Bonte 4 Sept. Bergen op Zoom C. Buscop 4 Sept. Bergen op Zoom P. de Vos 4 Sept. Bergen op Zoom P. Beier 4 Sept. Bergen op Zoom A. Kastelein 4 Sept. Bergen op Zoom; C. Vellekoop 4 Sept. Ber gen op Zoom. Donderdag 16 April a.s. hopen de leden van de Muziekvereeniging „Uitspanning door Inspanning" met de leden van deZangver- eeniging „Van ongenoegen vrij" een|gecom- bineerde uitvoering te geven, ten bate van het hoefijzerverbond, welke zal plaats heb ben in de openbare bewaarschool 's avonds 7 uur. Belanghebbenden worden herinnerd dat Donderdag 23 April a.s. smorgens van 9—12 en smiddags [van 2—6 uur ten kantore van Mr. Van Weel zitdag wordt gehouden tot het ontvangen van 1 huurpenningen van dijken gorzen, visscherij en chijnzen, enz. ten be hoeve der Ambachtsheerlijkheid Ooltgens plaat en den Bommel. NIEUWE TONGE. Zaterdag had de vrouw van J. de E. het ongeluk van den zolder te vallen hoewel zij zich nog al wat bezeerde, was het nog niet van ernstigen aard. Woensdag had S. B. terwijl zij aanhet schoonmaken was het ongeluk om van de stelling, daar zij opstond, te vallen, waardoor zij haar arm kneusde. D1RKSLAND. Door den heer F. Nieuwland is een verzoekschrift ingediend tot verbou wing zijner smederij op den Straatdijk. Zaterdag 11 April des v.m. 11.30 zal een openbare Raadsvergadering gehouden worden. Aan het Intercommunaal Telefoonnet zijn thans 15 Abonés aangesloten. Met het bouwen aan de nieuw aan te leggen straat bij de Tramdreef, is reeds een begin gemaakt. De eerste woning zal weldra verrijzen. HERRINGEN. Ondanks het gure voorjaar voornamelijk de vele regens, prijken nu reeds de aardappelen bij den landbouwer P. Slis boven den grond. Op de gewone wijze ge poot zeker heel vroeg. Deze week ontdekte een zoon van H. D. alhier een hevige opzwelling aan een zij ner armen. Geneeskundige hulp ingeroepen werd bloedvergiftiging geconstateerd. Voorzichtigheid en oplettendheid zij dus in dergelijke gevallen aanbevolen. MELISSANT. De Gemeenteraad heeft aan H. Mijnders afhier ontheffing verleend van de verbodsbepaling van art. 2 der bouwver ordening, waarbij het zonder vergunning van den Gemeenteraad verboden is te bou wen anders dan aan straten en wegen. De Gemeenteraad heeft het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1914 vastge steld op een bedrag van f3827. Het kohier bevat 286 aanslagen. Het verslag omtrent den toestand der Gemeente over 1913 ligt voor een ieder ter inzage ter secretarie der gemeente. Dr. G. Huisman heeft 28 koepokinen tingen en herinentingen verricht. STELLENDAM. Jl. Dinsdag was C. V. al hier aan 't palen in den grond slaan met be hulp van J. v. P. De laatste sloeg daarbij V. zoo op zijn duim, dat dit lichaamsdeel ver pletterd werd. Gelukkig was 't aan zijn lin kerhand. MIDDELHARNIS. MELISSANT. Gedurende de afgeloopen maand Maart zijn op het hulptelegraaf- en telefoonkantoor alhier behandeld 80 telegram men en 24 gesprekken en telefoonoproepbe richten. Van de visscherij zijn te IJmuiden binnen gekomen de vischsloep, Oranje Nassau st. J. de Koning met f450. GOEDEREEDE. De garnalenvisscher G. Orgers had Woens dag het ongeluk, bij het uitoefenen van zijn bedrijf, een anker met ketting en zijn ge- heele vischtuig te verliezen. Naar de visschers beweren is de oorzaak van dit ongeluk het blijven vastzitten aan de overblijfselen van de „Oakland", die het vo rige jaar van Rijkswege is opgeruimd door de Firma v. d. Tak Co. Waren een zestal visschers de vorige week al gereed tot de Noordzee-visscherij, vanwege den sterken wind zijn ze wederom garnalen gaan visschen, daarover zullen zij waarschijnlijk geen berouw hebben, omdat er van 100 tot 140 kilo garnalen per getij per vaartuig werd gevangen. Kantongerecht te Sommelsdljk. Zitting van 8 April 1914. Veroordeeld P. C. C. te Melissant bij verstek tot 1 boete van f 5 subs. 3 dagen ter zake over treding der drankwet. A. B. te Ooltgensplaat tot 1 boete van f4 subs. 2 dagen ter zake overtreding der wo ningwet. H. B. te Sommelsdijk tot 1 boete van f 3 subs. 2 dagen ter zake straatschenderij. C. v. K. te Oude Tonge tot 1 boete van f 2 subs. 2 dagen ter zake „orde verstoren in dronkenschap". A. B. te Nieuwe Tonge bij verstek tot 1 boete van f 3 subs. 2 dagen, ter zake 'over treding locaalspoorwegreglement. A. v. d. H. te Middelharnis tot 1 boete van f 5 subs, 3 dagen, ter zake „vervoer door trekdieren doen plaats hebben op een noode- loos pijnlijke wijze". H. J. P. A. te Achthuizen bij verstek tot 1 boete van f 3 subs. 2 dagen, ter zake „ver wekken van nachtrumoer". A, v. H. te Asperen, A. K. te Ooltgensplaat en A. Dr. te Stad aan 't Haringvliet, bij ver stek tot 1 boete van f 3 subs. 2 dagen, ter zake „rijden zonder licht". J. K. te Dirksland bij verstek tot 1 boete van f 3 subs. 2 dagen H. N. te Nieuwe Tonge bij verstek tot 1 boete van f 3 subs. 2 dagen, ter zake „overtreding der leerplichtwet". H. J. te Sommelsdijk bij verstek tot 1 boete van f 3 subs. 2 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring van het gewicht; J. U. S. te Sommelsdijk bij verstek tot 1 boete van f 3 subs. 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de maat; S. G. te Sommelsdijk bij verstek tot 1 boete van f 3 subs. 2 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring van het gewicht; B. Vr. te Middelharnis bij verstek tot 1 boete van f 3 subs. 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de maat; allen ter zake overtreding der ijkwet. St. L. te Middelharnis tot 1 boete van f 5 subs. 2 dagen hechtenis ter zake overtreding der leerplichtwet bij herhaling. E. H. te Middelharnis bij verstek tot 2 boeten van f 2, subs. 1 dag hechtenis elke boete, met verbeurdverklaring van de in be slag genomen gewichten. A. W. K. te Middelharnis bij verstek tot 3 boeten van f 2, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen gewichten. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelingvan VAN DER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 30 faillissementen tegen 37 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Opgehaald. In de vaart langs den Groninger straatweg te Leeuwarden is Maandagmorgen het lijk van een man gevonden, dat later bleek te zijn het lijk van den sedert vier we ken vermisten kellner O. Zakkenrollers. Maandag hebben zakken rollers op de Palmpaardenmarkt te Utrecht aan tweeboeren geld, ten bedrage van on geveer f400 en f500, ontrold. Zooals reeds meermalen geschiedt is, was het vest met een mes onopgemerkt stuk ge sneden. MELISSANT. Geboren: Johanna Krijna, d.v. CornelisJa cob het Jonk en Cornelia Hameete; Marina d.v. Jan de Bonte en Lena Kardux. OndertrouwdLaurens Kievit 19 jaar en Tijsje van der Heijde 20 jaar. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 12 en Maandag 13 April 1914. Ned, Hervormde Kerk, Sommelsdijk, v.m. 9.30 en 's av. 6 u. Ds. Westrik. Middelharnis, v.m. 9.30 (collecte voor de Gustaaf Adolf Vereeniging) en 's av, 6 uur Ds. Bruining. Middelharnis, (Evangelisatie), v.m. 9.3 en 's av 6 uur dhr. Bischof van Rouwveen. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf. Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Emmen (Collecte Evangelisatiegebouw Oostvoorne.) Langstraat, geen opgaaf. Oude Tonge, geen opgaaf. Nieuwe Tonge, geen opgaaf. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Herkingen, geen opgaaf. Dirksland, v.m. 9 uur 's av. 6 uur (Voorbereiding Heilig Avondmaal) Ds. Steenbeek. Melissant, geen opgaaf. Stellendam, geen opgaaf. Goedereede, v.m. 9.3 en 's av. 5.30 uur Ds. F. de Gidts. de Paaschdag v.m. 9.30 uur Ds. F. de Gidts. Ouddorp, v.m. 9 en 's av. 5.30 uur Ds. Van der Kooij. Gereformeerde Kerk, Middelharnis, v.m. 9.30 en 's av. 6 u. dhr. Ploegens van Dorddrecht. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en 's av. 5.30 uur Ds. Esselink. Den Bommel, v.m. 9, n.m. 2 en 's av. 5.30 uur leeskerk. (Tweede Paaschdag) 9. o uur leeskerk. Ooltgensplaat, v.m. 9 en n.m. uur Ds. Dekker. (Tweede Paaschdag) 9 uur leeskerk. Melissant, geen opgaaf. Stellendam, geen opgaaf. Ouddorp, geen opgaaf. Gereformeerde Gemeente. Dirksland, v.m. 9, n.m. 2 en 's avonds 6 uur, Ds. Kieviet. Melissant, geen opgaaf. Herkingen, geen opgaaf. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp, v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Rössing. De hooge waterstand. In schrille te genstelling met den regelmatigen val van IJsel en Rijn, ondervinden de landbouwers in de ondergeloopen polders om Zevenaar nog vee! last van het water; het is eigenaar dig, dat het daar niet weg wil; er zullen althans nog zeker eenige dagen gemoeid zijn voor en aleer de werkzaamheden op de lan derijen een aanvang kunnen nemen. In de watervrije weilanden in de Lijmers gaan de boeren het vee al inscharen, terwijl daarente gen de Geldersche waard en het Angerlo'- sche broek nog grootendeels blank staan. Het overzetveer te Pannerden moest wegens den storm Dinsdag een tijdje den dienst sta ken, terwijl later de overzet per roeibootje geschiedde. Sinds de laatste opgaaf is de Waal bij Nijmegen 83 c.M. gevallen. De stand was Dinsdagmiddag 10.67 M. boven N. A. P. Alhoewel dit ongeveer 2 M. boven den gemiddelden stand is, herkrijgt de Waal kade nu langzamerhand toch haar gewone aanzien. Het verkeer is weer hersteld, en het verlegstuk van de aanlegplaats der gierbrug wordt successievelijk weggenomen. De lage loswallen staan nog gedeeltelijk onder water, doch zullen bij aanhoudenden val, ook wel spoedig vrij komen, zoodat, naar men hoopt de booten over eenige dagen weer aan de gewone steigers kunnen meren. Vrouwelijke postbode. Voor eenigen tijd kon men in verschillende illustraties het portret vinden van een jonge dame die ge noemd werd de-eerste vrouwelijke postbode. Dit portret kwam wel wat te laat; reeds 15 jaar lang \frordt te Haps (N.-Br.) de ochtend post besteld door een vrouw, die behoorlijk is aangesteld en beeëdigd en hare functie met de meeste stiptheid vervult. Knoeierij Er moet bij het schriftelijk gedeelte van het examen voor onderwijzers (es) te Groningen verleden week gehouden geknoeid zijn. In drie normaalscholen in het Noorden van ons land hadden de kweeke- lingen, zoo zegt t. m., een week te voren hetzelfde schriftelijk werk voor taal- en aard rijkskunde gemaakt. Avpt SOMMELSDIJK. Door het College van No tabelen is in hare vergadering van 7 dezer tot Kerkvoogd herbenoemd de heer J. Joppe Cz. Maandagavond 's avonds 6.30 uur hoopt in de Zondagschool alhier op te treden Ds. Kieviet van Dirksland. Collecte Chr. School Sommelsdijk. DEN BOMMEL. Wegens ziekte van den tegen- woordigen, is er aan de O. L. School no. 2 (Zuidzijde) alhier, een tijdelijk onderwijzeres aangesteld, Mej. Roodzand van Tilburg. NIEUWE TONGE. Den Heer A. Holleman onderwijzer alhier aan de Openbare school is als zoodanig benoemd te Rotterdam aan de derde klasse van School No. 85. MELISSANT. Door den Gemeenteraad is voor 1914, aan H. M. de Koningin een bui tengewone subsidie in de gewone kosten van het lager onderwijs aangevraagd ten bedrage van f970. De Gemeenteraad heeft herbenoemd tot lid der Commissie tot wering van schoolver zuim de heer M. Rooij. STELLENDAM. De heer A. v. Oostenbrug- ge alhier, heeft voor zijnn herbenoeming als lid van de Commissie tot wering van School verzuim bedankt en in diens plaats is be noemd Dr. Mulder. Dhr. Stoutjesdijk onderwijzer alhier staat op de voordracht als zoodanig te Vlaardin- gen. NED. HERV. KERK. Zestal: Te Delfshaven (vac.-wijlen A.J. Loois), Dr. J. F. Beerens ie Doesburg, C. M. Briët te Doetichem J. C. Helders te Vorden, S. H. J. James te Lage Zwaluwe, J. A. van Selms te Grijpskerke en A. A. Vermeer te Vlissingen. Beroepen: Te Oudewater (vac.-H. Doorn- veld), M. Buiskool te Hoogeveen. Te Kou- dum, J. C. C. Karres te Oudemirdum. Te Rot terdam vac.-wijlen W. Lamers), Dr. M. M. den Hertog te 's-Gravenhage. Te Ameide, J. H. F. Remme te Oud-Beijerland. Te Nieuw- Vosmeer, N. Jolles te Vught. Te Tholen, P. Bongers te Kamerik (bij Woerden). Te Schraard, J. C. Romijn, cand. te Amsterdam. Te Nieuw-Vennep, H. P. de Pree te Alkmaar. Bedankt: Voor Diemen, E. Warmolts te Nunspeet. Voor Parrega c.e., B. Osinga te Elden (bij Arnhem). Vo,or(vac-. K. J. van den Berg), J.-8 -^»d- Beijerland. Drietal ik" Voort, K. Doonens'. - Rennes te Dus T v - IA 8£H Vj:, ozer- werst. 4V t;n. ,,ki, VV" 1 yn ëno^I aar 'v - 'ti naar w Pel te LI Voerman lewijn te N. (Fr.), H. Kottij huizen, W. van 't *'nage gf Aangenomer:- 'f r c "°ed'I J. Wielenga te Re $6 „V-fj. land). u rie.ïi Bedankt: "Vpke- van der Zai^^gf -^f0 Nieuwend;;..^^^ nr,,ll1 k. v B te |2 q Zierik^L "t, Beda-..£ te Zeist. ihariCf verst, v öor. n *7304 f/ TV*'"1 ^er,fXi%^

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1