voor de Zuidliollandsclie en üeeuwseli® Eilanden. IB BLAB. I Orgaan wieden tarden, 't voor IN HOC SIGNO VINCES Tonge nd steedi Staten- r ieder Ier. W. BOEKHOVEN. BUITENLAND. Reclames - Mededeelingen c x»- m W m -1 FARMER. ss er dorp ek Wz. Bok Bok Jz. Kr*. Tz. Ez. etnan irnan Johz, der Kooij pen Kemp oek jroek Az, laij lossing z. Velde :.Gz. Wende ge Klz. eve Pz. z. oek Kz. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Csmt* Buitenland bij YOOrnitbetaling f 4,50 per jaar. afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSD1JK. Telefoon Intercom». Ho. X. Adrerteatiël! 10 cent per regel en */x maal, Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 ümt per regel es 4/s aaal. Bienstaanrragen es Bienstaanbiedingen 50 Oent per plaatsing. Groots letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nar. Alle stokken voer Hcdaeftie bestemd, Aaivertentiën eo verdere A^mMïstr&tie franco toe te zenden aas» den Uitgever Hotel Restaurant „HET GOUDEN HERT", DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT R. C. F. y. i LEE-Soom. ïlei door ieder aanbevolen adres. OP DEN UITKIJK. Aan de loeders, yoor lire Do iters Iwtfi- f :f JZ. ÏÏÏT6-SVIB Frankrijk en de Democraten. De Biaden zijn weer over Frankrijk vol. Dat gebeurt nog al een s. Dan is 't de Ridder ordezaak van Wilson, die 't Land schokt; dan weer een Dreyfuszaak; dan weer een kabaal van socialistische ministers, die hun partij in den steek laten; dan weer een Combes-ministerie, dat de Kerken de kloos terlingen aanrandt; en nu weer de zaak Rochette, een handigen stationsbediende, die zich opwerkte tot financier en allerlei naamlooze vennootschappen .oprichtte, die ten slotte bleken pure oplichterstrukken te zijn, waarbij ministers en justitieleden geen mooien rol speelden. Heel deze Rochette- zaak, na een jaar of vier gerust te hebbeD, is nu weer op de proppen gekomen door den moord op Calmette, den redacteur der Figaro, door Mevrouw Caillaux, vrouw van den Minister en door den haat tegen Cail laux van andere Staatsgrootheden, Zoo wordt dit Democratische Land periodiek, van jaar tot jaar, door politieke crisissen gesehokt tot op zijn grondvesten en wie weet, of heel de Republiek niet binnen enkele jaren ineenstort, om plaats te maken voor een Constitutioneele Monarchie; een nieuw Keizerrijk als vóór 1870. En nu mogen socialistische democraten zeggen: „De Republiek gaat onder, omdat het Volk daar wel een politieke, maar geen sociale gelijkheid heeft", en ze mogen op grond van hnn historisch-materialistische opvattingen beweren: »het milieu maakt de Fransche politiek rot en de Fransche karakters slecht; maakt de Regeerders tot deugnieten en dieven», maar de fout zit em dieper. Of men met een Monarchie of wel met een Republiek te doen heeft; met een uiterst democratisch geregeerd Land te doen heeft door Algemeen Kiesrecht met een President enz. enz. dan wel met een Monarchie met beperkt censuskiesrecht zooals in Nederland in de jaren 1848 tot '95: de Democratie, hoe ruim ook, is geen waarborg tegen corruptie en bedrog. Zoo min een politieke Democratie als een So ciale Democratie met afgeschaften privaat eigendom kunnen een Land vrijwaren tegen >rotte« toestanden, zooals die in Frankrijk voorkomen. De innerlijke welvaart van ean Land hangt niet af van Alg. Kiesrecht en Ge meenschappelijk eigendom, maar hangt af van de zeden, en die weer van de Religie. Het hart der menschen, vast of los van God, beslist over wel en wee van een Volk. De Koningin in een krot. Zij, Hare Majesteit der Nederlanden, woont zelf niet in een krot. Zij woont in Den Haag in een Stadspaleis of op 't Loo in een Landelijk Lustoord. Maar duizenden van Haar volk in Rotterdam, Amsterdam en Den Haag en op vele andere plaatsen in Haar Koninkrijk wonen in een krot. En dezer dagen is Zij er op uit geweest, om enkele van die treurige woningen, haarden en brandpunten van vuil, vocht en besmet ting te bezoeken. Daar heeft H. M. zeer goed aan gedaan om uit eigen oogen nu eens te gaan aanschouwen in wat holen en hokken sommige, ja vele schepselen Gods wonen en huizenvader, moeder met soms zes tot zeven kinderen. Wie de beschrijvingen van zulk wonen kent: de haren rijzen te berge. En wie ze gezien heeft, wordt boosaardig, al was hij 't goedaardigste sujet ter wereld. Daar in die achterbuurten en hofjes en stegen is 't geen wonen, zooals 't een schepsel Gods past en betaamt. En nu weten we wel, dat er bij de arbeiders in 't algemeen een groot aanpassingsvermogen is aan slechte toe standen, wat ze uitdrukken met: s> je raakt aan alles gewend,» wat ook in waarheid zoo is, zoodat zelfs een menschenmaag ten slotte wel turfmolm met spijkertjes kan verwerken, zooals een struisvogel dat er vaart, die vaak met een kilo draadnagels en een pond stopgaren in zijn maag rond drentelt op 't erf van den Transvaalschen Boer, maar al raakt men aan alles gewend de toestanden mogen zoo niet blijven. En daarom is het bezoek der Koningin aan zulke krotten goed. Dan kan Zij Hare die naren der Kroon aansporen om alles te doen wat mogelijk is om door wettelijke maatregelen verbetering te brengen. Dan kunnen daardoor weer de Gedeputeerde Staten en de Raadsleden geprikkeld worden tot ingrijpen. Vast staater is woningnood; er is woningellende; schreiende nood en schreeuwende ellencje't woningvraagstuk moet onder de oogen gezien. Op 't platte Land gaat 't beter; maar in de Steden, vooral in 't oudere gedeelte, is 't treurig. Alleen de Wet kan hier helpen en de Coöpe ratie en 't Crediet. Met twee maten meten. Toen het Anti-taiief-comité zijn propa ganda voerde, week in, week uit en aller lei bladen van Links ervan gebruikmaakten om Kolkmans Tariefontwerp te bestoken, werd er van Sociaal Democratie zijde geen captie opgemaakt. Ze vonden die anti-pro- paganda best en alles wat maar 't Tarief kon afbreken, werd in haar Blad opgeno men. Rijp en groen werden den kiezers voorgezet. Dat was in zeker opzicht haar recht. Wie vijand is van 't Tarief, zal zelfs de hulp van 't Buitenland niet ver smaden om een Hollandsch ontwerp van wet te nekken. Maar dan moet de S. D. A. P. ook niet woedend worden, als de Vlootvereeniging hetzelfde toepast als het Anti-tarief-comité. Door een zeker vloot- Comite wordt op 't oogenblik door middel van een Correspondentiebureau propaganda gemaakt voor de bekende Vlootplannen der Staatscommissie; maar nu is 't Volk als een speurhond aan 't zoekeil, wie toch die boosaard is, welke van de Pers de ar tikelen levert om die vlootplannen meer bekend te maken en er voor Indië de nood zakelijkheid van te bewijzen. Maar die pro paganda is geen koren op den molen van de S. D. A. P. Weg met de Vlootplannen! is haar pa rool. Goed, van haar standpunt kan dat misschien juist zijn, zij voelt voor Neder land en Koloniën nu niet zoo diep. Maar als ze zelf die Tariefpropaganda goedkeurde omdat 't in haar kraam te pas kwam, moet ze het de Burgelijke Pers ook niet kwa lijk nemen dat die de Vlootplannen door middel van een vlootcommité ook propa geert. Treubs armbedeeling. Üe Minister is er zeif van overtuigd, dat hij StaatsarmbedeeliDg uitvoert. In zijn Me morie van Toelichting schrijft hij (bldz, 20). Ten slotte nog een enkel wcord ter verklaring waarom dit ontwerp als eerste handteekening draagt die van den Min. van Landbouw, N. en H. Indien het vraagstuk der ouderdoms voorziening vrij had kunnen worden ter hand genomen, zou 't ontwerpen eener regeling daarvoor, welke zich niet tot de arbeidende klasse beperkt, meer tot den werkkring van het Depart, van Bin- nenlandsche Zaken hebben behoord.» Juist; dan had Minister Gort de zaak moeten behandelen, als behoorende tot de afdeeling Armenzorg, een onderdeel van 't Dep. van Binnenlandsche Zaken. Hoe men 't ook wende: het Wetsontwerp is pure Armenbedeeling. En dat niet alleen. Maar 't vermindert de nationale inkomsten, omdat de premiën uitblijven. Er komt geen cent aan premiën in de Rijkskas, maar er gaan er 4 mill. 750000 gld. uit, aan de gemeenten als steun. Verhooging van loon blijft uit. En dat was juist een gevolg der Premiebetaling door den boer. Slechte Wetgeving van dit Kabinet.! Lees de Pers van Links en men is met de uitsluiting der bedeelden in 't ontwerp Treub niet tevreden." Lees het Voorloopig Verslag op de hef fing eener Inkomstenbelasting, naar aan leiding der Nota's van 14 en 27 Jan. '14 (de Inkomstenbelasting aan 't dienstvak Registratie en de verkoopswaarde der on roerende goederen), waar staat op bldz, 58; Gedempte ISoereiistciger 63A, 63B Direct nabij de Hoofdsteeg, Rotterdam. f 1.25, f 1.50 en f 1.75 Tel. No. 10595. Aanbevelend, De moeilijkheden die 't wetsontwerp op zijn weg naar 't Staatsblad zal on dervinden, worden or zeer door vermeer derd, zelfs zou mislukking van den ge- heelen arbeid er 't gevolg van kunnen zijn. Of de heer Bertling dus ook een mooi stuk werk geleverd heeft, toen hij zijn wij zigingen in de Inkomstenbelasting indiende. Beleefd word hem in overweging gegeven zijn wijzigingen maar in te trekken, anders valt heel de Inkomstenbelasting en daarmee ook de 4 mill. gld. verhooging, die deze wet, zal aanbrengen. En minister Treub én Bertling hebben nog geen voorbeeld gegeven van aanlokke lijke wetgeving. Afwachten maar! 't Extra-parlementaire Kabinet is tot heden nog extra-onfortuin lijk; en loopt met zijn uitsluiting der be deelden en zijn 1400000 gld. aan hooger bierbelasting en met zijn 2 mill, tabaksbe lasting extra in de gaten. Nederland ^waterland» Aan die waarheid zijn duizenden bewo ners van ons goede vaderland deze Maart- maand weer op alleronaangenaamste wijze herinnerd. De vreemdeling, die Nederland in zijn nationale waterdracht zien wil, zou het nu moeten kieken. Maar dat doen John Buil of broeder Jonathan niet, daar wagen ze zich niet aan. Ze zouden moeten komen in oliejas en met waterlaarzen aan, ze zou den door draslanden moeten baggeren en over taaie kleikluiten tippelen en dat ter wijl het water van onder klotst tegen hun beenen en van boven plast over hun hoof den neen! de gentlemen met hun gezelschap kiezen een beter jaargetijde en ongelijk geven kan ik hun niet! Alleen maar, dan moeten ze, in hun vaderland teruggekomen in hun club-fauteuil op hun perskruk gezeten, niet een toon aanslaan, alsof ze nu Nederland kennen f, omdat ze de Volendammer straatbengels pennin gen lieten grabbelen en de Marker wijde broeken hebben aanschouwd Ons land is, gelijk de oude dichters die na '80 in den letterkundigen kattebak zijn geplaatst terecht opmerken ont woekerd aan de baren» en gezegde baren, nog altijd morrende en mokkende over de perken en palen, die menschelijk vernuft en menschelijke taaiheid hun hebben gesteld, zijn nooit vertrouwbaar. Ze kunnen zoo kalm zijn! Zoo zacht daarheen vlieten! Kabbelend en klotsend, zacht schuivend langs den oever, in kinderlijke onschuld en speelschheid zich schurend langs de voeten van hun meester, den mensch. 'n Water-idylle, 'n liefelijk sprookje op een stillen zomeravond bij zonsondergang. Maar nooit te vertrouwen! Het hart dier wateren blijft altijd op standig tegen den mensch, die het waagde hen te beteugelen, wetten te geven en be velen op te leggen. Jaar aan jaar moet de waterwacht betrokken en 't kleinste ver zuim kan zich op vreeselijke wijze wreken. Wij krijgen zelfs 't watergevaar in ons land van drie kanten: van binnen, van beneden en van boven. Wat het eerste betreft, daar weet met name de provincie Friesland van mee te praten. Dat ontstaat en neemt toe, wan neer door zware regens het boezeihwater maar steeds stijgt en de heerschende win den den afvoer door de zeesluizen onmo gelijk maken, 't Is nog maar enkele jaren geleden, dat »verdronken Friesland» door kiekjes en foto's het gansche vaderland heeft getoond, hoe dat watergevaar van binnen in nijpenden nood brengen kan. 'tls trouwens Friesland niet alleen. De Noordwesthoek van Overijssel, die aard rijkskundig een voortzetting is van het Friesche laagveen- en merengebied, ver keert in dezelfde moeilijkheden. Eigenlijk is 't daar nog erger. Men heeft daar niet slechts met den regenval en 't hooge boezemwater te reke nen, maar men krijgt daar ook den water overvloed uit hoog-Drenthe. En hoe meer Drenthe zijn waterafvoer verbetert en ver snelt, door kanalisatie als anderszins, hoe erger het voor den zak- en zinkput van 't land der krikkemikken», het Noordwesten van Overijssel wordt. Men moet er bv. de Blokzijlers maar eens naar vragen! In Zwartsluis kreet men nog kort ge leden Als 't zoo doorgaat, dan verdrinken we! En er was waarheid in die klacht, ai moge er nog geen oogenblikkelijk gevaar zijn geweest. Dat er dan ook in dien hoek van Overijssel nog geep machtige machines zijn gebouwd om het water per zooveel kubieke dekameters in 't etmaal, zee-in te hevelen, is voor den buitenstaander onbe grijpelijk. De ingewijde weet het En wie er naar vragen gaat, zou denke lijk ten antwoord krijgen, dat het gewis in orde komt, zoodra de hooge Regeering en de provinciale besturen van Overijssel en Drenthe benevens de betrokken waterschaps besturen in de streken zelve, onderling tot overeenstemming gekomen zijn. Een spotter beet me onlangs in het oor, dat dit staat te gebeuren, juist één dag voor St. Jutmis, maar ik heb hem plicht matig bestraft, zeggende dat hij wat meer eerbied toonen moet voor de gestelde machten. 't Water van »beneden», zooals ze langs onze groote rivieren zeggen, komt bij Noord westerstorm uit zee opzetten, houdt de af strooming der rivieren tegen en stuwt daar door het water op onze benedenrivieren en in onze zeegaten steeds meer op. Wat on heilen daardoor kunnen ontstaan, heeft men voor enkele jaren nog, in Zeeland ervaren Ditmaal kwam de watervloed »van bo ven», zooals men 't langs onze rivieren uitdrukt. Daar heeft men in Friesland of Zeeland nu weer zoo geen weet van, maar in Gelderland, Limburg, Noordbrabant en Zuidholland weet men maar al te goed, wat het zeggen wil! 'k Heb 't in mijn jeugd beleefd. 't Water steeg, en steeg in de rivieren en de plattelandsbewoners verkeerden dag en nacht in angst. Niet weinige hoeven waren er nog, eeuwenoud gebruik, op ver hoogden grond gebouwd en men wist pre cies te zeggen, hoever het water bij de jongste doorbraak, waar de heel ouden nog weet van hadden, gekomen was. Maar nie mand kon gissen, hoe hoog het nu wel komen zou, als de dijk doorbrak; alleen was het algemeen gevoelen, dat het nu erger zijn zou. Gedurig toch waren de dijken verhoogd en verzwaard, zoodat er bij doorbraak duizenden kubieke meters water meer over de velden zouden worden gestort, Het waren bange tijden. Telegraaf hadden we toen in ons dorp nog niet, zoo dat ettelijke keeren per dag een paardrijder het dorp kwam binnendra- ven, om te vertellen hoe het met den dijk stond. 'k Heb toen de rivier in al haar wilde woestheid gezien! Dat is om bang te worden. Van dijk tot dijk, een half uur gaans breed, stroomde schuimend het water, dat nog maar een paar decimeters beneden den kruin bleef, 't Nietigste scheepje leek op 1 R: dien hoogen stroom nog 'n heele kast ent N; de menschen .buitendijks» waren allen gen langs den slootkant, alles zoo klein en peuterig, daar van die dijkhoogte af gezien en 't scheen een fabeltje, dat zoo'n meter of wat dijk in staat was zulk een stroom te keeren. Gelukkig liep het toen nog zonder on heilen af. Trouwens in de laatste tijden is ons land ook in dat opzicht zeer ge zegend geworden: God heeft de hand van den vlijtigen landzaat, die jaar op jaar zijn dijken en waterkeeringen verbeterde, geze gend. Ook dit jaar is ons land van zware rampen versohoond gebleven. Tóch is de schade groot. De uiterwaarden hebben er zoo geen last van't gras zal er straks niet minder om groeien, dat ze eerst nog eens goed doorvochtigd en beslibt zijn geworden. Maar de steenfabrieken, pannenbakkerijen enz. leden groote schadede polders binnendijks staan dras of blank van 't vereenigde kwel- en boezemwater; de arbeiders, die anders al weken lang aan het werk zijn, om dezen tijd van 't jaar, konden nog geen spa in den grond krijgen; 't winterkoren is op vele plaatsen verrot, de schade is enorm! En de angst was vaak groot! Wat hebben onze Limburgers en Bra- banters weer in duizend angsten verkeerd vanwege de Maas, die onbetrouwbare, wis pelturige, onberekenbare Maas, Ik heb eer bied voor de stoere werkers, die daar dag aan dag en de natte, ruwe. donkere Maart nachten niet te vergeten, met planken en stroo en aarde en mest het uiterste van menschenkracht hebben ingespannen, om de Beersehe Maas te stuiten, die daar dreigde den ganschen Noordoosthoek van Brabant te overstroomen Het leek iets onmogelijks Die kleine, kromgebogen menschenstip- pen zouden daar met 'n spa en 'n kar met 'n plank en 'n mestvork den 'machtigen stroom, die met donderend geweld kwam aanstuiven breidelen kunnen? Met Gods hulp lukte het. De vijand moest het opgeven maar aftrekkend naar de zee, waar de wa teren vergaderd worden, gromt hij nóg dreigend, dat hij terugkomen en al zulks wreken zal! Altijd waakzaam» blijft het parool. UITKIJK. ENGELAND. Groote beroering. In geheel Groot-Brit- tanje ontwaart men hooge spanning ter wille van Ulster, het Protestantsche gedeelte van Ierland, dat zich sterk tegen Home-rule kant 20 cent per Regel. kleur der wanger,_ het rood der lipp,, *|»v geest en van he „fe k worden zorgeloos- r opkti aan schele hoofdp, A matei om de oogen en zijrge(jc- „ISf? moeders een voortdV Vanwaar komt difjté.- D mijn dochter we( e.( 'f'V jaren ver- mooie >-">ogen, •O den Zij de vragen die yrv van de maed^pc^ V wordt veroor, At, k, - l bloed, en -ïno^f, middel wo-JLjji h 1 naSe N weldra de i ?-? -.er'' [J toch nog'! ker er".*4' f '1 ..,4- wa v* zH 2/ feud! U'Aer i.n aer n. 'êiïi., -■''OGj VdGenjhc oncik:hZ '-^,aa8 B T verst.\ 'ere ai !l te sVl?***'- -V A73(MVgf l- - - "'i naar hun boven-vertrekken gevluchtbe- _ii._ »_j._ -0.;' -Uav^ -■ --Jfler/;--,-ï. l": Vo», 'JiNV :-fe' neden stond alles ónder. En dan 't gezicht als men landwaarts in keek: Diep in de laagte stonden de huisjes en de hokken voor 't vee, de wil- goei, il O" Ï7S j:h Hjl lie 'rtp'; V .C' III P i A i ■j

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1