)aargaitg JN r voor de Zuidhollaiidsehe en Zeeuvi selie Skilanden. i Woensdag 25 Februari 1914 mm •UK. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Hist voor den wind. W. BOEKHOVEN, •ment. ient. 9 iephoon 4. *onse feiS 7547 7605 I steker. 5 cent. ens, lierdam. 3THEKERS ;ten in :n van fts. EN 1.30 irover .OOBD iE.V |.rantie. 7024 50ELAARS ELSE.voor .It IAN) te Hal- e prijs steeds bestellingen 7784 iel. Deze Courant verschijnt eiken. Woensdag eu Saterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlyke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. •Eelefooxs Intercoian. Aio. 2. Advertentiëffl 10 Cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/8 maal. IMenstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertenties worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor «le Redactie teegtegsid, Advertentlën en ver«ter@ Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Het Voik krijgt in de laatste weken harde noten te kraken. Hij 't onderwijs debat verklaarde Minister Cort geen cent te willen besnoeien aan de Lands verdediging. De Ministers van Oorlog en Marine hadden met klem verklaard, dat ze geen penning van de begrooting zuilen uitzuinigen, maar de gelden tot op den laatsten halven cent zouden besteden. Minister Cort verklaarde en minis ter Bertling idem, dat er voor de «openbare onderwijzers, die 't vuur uit 1 der sloffen hadden geloopen in Juni, geen cent te vinden was. Minister Cort zei in de Eerste Kamer, dat hij inzake Landsverdediging van geentransigee- ren weten wouhij zou daaraan met Rechts al zijn zorg besteden. En bij al die uitlatingen in de Kamers, die nog met andere kunnen vermeerderd worden, komt nu de Minister van Marine weer de Socialisten prikkelen. Met twee stukkenhet eene gaf aan leiding aan 'tVolk tot dit stuk op 13 Febr. jl. De regeering en de Bond van Marinepersoneel. Gisteren is overal aan boord der oorlogschepen de circulaire-Rambon- net bekend gemaakt en hebben de korrespondenten en besturen alle bondsbescheiden van boord moeten /fK doen. Zooals te verwachten was, is de circulaire zoo opgevat, dat zelfs kon tributie-ophalen aan boord verboden is. Het Hoofdbestuur van den Bund vergaderde gisteren met de afdeelings- besturen en korrespondenten te Helder en heeft zijn maatregelen getroffen. De bond lunktioneert evengoed en de mannen zijn er heel kalm onder. Zij weten, dat het om de organisatie gaat en zij zullen zich die door geen Minis ter laten afnemen. Door het hooldbestuur ziju per cir culaire de afdeelingen aangemaand, zich kalm en waardig te gedragen, geen stralbare dingen te doen en voortaan alles, den bond betreflende, aan den' wal te regelen. Dit wat den Bond betreft. Nu de minister. Deze heeft met deze circulaire ziju grootste troef uitge speeld. Verder gaan dan zoo kan hij niet, zonder ongrondwettig te worden. Mislukt deze zet, dan kan bij iets anders trachten te bedenken, maar sukses zal dit evenmin kunnen hebben. De bedoeling des ministers is, den bond aan zijn voeten te krijgen, om de vredesvoorwaarden te vernemen. En die zulien voor den Bond met erg aannemelijk zijn. Maar de Bond weet, dat, ais bij dit doet, hij overwonnen is ook. De bond aanvaardt den strijd dus en de tijd zal leeren, wie overwint. Echter moet de heer ftambonnet zich voorbereiden op één nog veel siechteren geest onder de bemanning zijner vloot; want dat zijn circulaire evenveel verbittering zaait als zij leden in den bond brengt, staat vast. Laat hij dus niet beweren, dat het hem om 't verbeteren van dien geest te doen is, want hij moet weten, dat die er slechter door wordt. Het is een les voor de geheeleNe- derlandsche arbeidersklasse om te onthouden: het vereeuigiDgsrecht is bij geen der burgerlijke partijen, tot de meest vrijzinnige toe, veilig. Als de arbeiders zelf zich niet sterk ge noeg maken om dit recht te verdedi gen, aan de regeerders zal 't heuscli niet liggen om er hen van te ontlasten De Minister trekt er zich natuurlijk niets vau aan van dat geblai; want hij weet wel, dat 't in de huidige po litieke verhoudingen maar Socialistisch geblaf is, doch dat er geen een van die groep noch in, noch buiten de Ka mer durlt te bijten. Hij weet wel, dat de Socialisten zoo mak zijn als een lam en zoo gedwee als een schaap om 't Kabinet Cort te behouden. Hij weet, dat er een Socialistisch Partij congres is geweest, waar de Socialisten- de miuistersportefeuilJes hebben ge weigerd, zoodat de Soc. Dem. Kamer leden gedoemd zijn der mond wat te houden en anders krijgen ze'top der dak: »Als jullie 't anders woudt, had dan maar Minister gewordenje wierp de verantwoordelijkheid van je schou ders af en die hebben wij, liberale ministers aanvaard: duszwijgen jullie en toekijken en aanvaarden onze da den. Daarbij de Min. v. Marine weet ook, dat de Bond van Marinepersoneel nu niet zooveel sympathie wegdraagt in den Landeen ook, dat de verkie zingen in Juni voor de Socialisten wel gunstig zijn geweest, maar een nieuwe verkiezing ze wel eens vreemde poetsen kon bakken. Daarom durft de Min. van Marine den Boud en ook den Socialist aan, ai knerst hij op zijn tanden. Trouwens de Socialisten moeten welmokken zorder vrucht, want ze hopen Alge meen Kiesrecht en Staatspensioen van dit Kabinet en dusintoomen, zwij gen is de boodschap, opdat 't Kabinet niet varzwakt worde. Doch nu is er weer iets verschenen van den Min. van Marine. Het Volk komt er op terug in zijn no. van 19 Febr. jl. Antisocialistische propa ganda op 'srijks kosten. Naar wij vernemen, is dezer dagen een resolutie van den minister van Marine verschenen, waarin hij bepaalt, dat de eerstdaags verschijnende derde druk van het werk van mr. M. W. F. Treub, getiteld'. Hoofdstukken uit de geschiedenis der Staathuishoudkunde® aan boord van de groote oorlogsche pen en aan enkele diensten zal worden verstrekt en dat hij 500 overdrukken van de drie laatste hoofdstukkeu van dit boek zal aanschaffen, namelijk »De grondslagen van het Marxisme», »De leer van den klassenstrijd® en Veranderingen in de maatschappelij ke klassengroepeering« en deze onder den aparten titel van «Marxisme en klassenstrijd® zal verstrekken om te worden gebruikt bij het onderwijs aan het Koninklijk Instituut voor de Marine en ten einde te worden uitge reikt aan eiken tot officier bevorderd wordenden adelborst of' aspirant-ad ministrateur en aan eiken tot adjunkt- machinist bevorderd wordende aspi rant machinist. Het is voor den wetenschappelijken naam van den ex-hoogleeraar Treub zeker wel een gevoelige klap, dat zijn hoofdwerk niet te goed wordt geacht om de officieren in te lichten omtrent de beste wijze, waarop zij den Bond van Minder Marinepersoneel kunnen bestrijden. Intusschen is deze op 's Rijks kosten dus ook op kosten van de sociaalde- mokratische belastingbetalers te ma ken anti-socialistische propaganda niet minder dan een schandaal, waarover het laatste woord nog niet gesproken is. Als de minister, van Marine denkt, dat wij ons goedschiks laten ringel- ooren, vergist hij zich. Wij verwachten, dat ieder uie het onpartijdige karakter van het staatsgezag niet tot een aan fluiting gemaakt wil zien, met ons tegen deze onduldbare bevordering van de platste partij-doeleinden van rijkswege zal proiesteeren. Ook deze laatste zinsneden spreken duidelijk de verbeten woede uit van 't Volk; maar 't is maar blaffen en keffen en ze hebben der verdiende loon. Toch heeft de minister van Marine niet alleen de schuld. Ook mr. Treub krijgt er van langs, wegens de uit sluiting van de bedeelden in zijn pas verschenen wetsontwerp aangaande 't Staatspensioen. •Zoo heeft dus 't Socialisme tot op heden na J uni nog geen zonnige dagen gekend. Zetels gingen verlorenin 't Volk zelf wordt tegen den heer van Kol, kalm Socialist, die nog al partij koos voor minister Idenburg in zake de democratische richting in Indie, artikelen geschreven, die niet zoo kinderachtig zijn. Over de portefeuille weigering moeten de sprekers in de aideelingen steeds 't hunne zeggen, want die zit vele Socialisten dwars in den maag. Ministers van Oorlog en Marine gaan geen stap voor Troelstra op zij. Ministers Treub en Cort staan in Eerste Kamer en Tweede hun man netjes. Voor de Socialisten weinig an der lichtpunt dan: hoop! de hoop op Alg. Kiesrecht. Neende S. D. A P. heeft betere dagen gekend dan tegenwoordig. De mot zit in der kleeren en hoe krijg je de gaatjes toe! En hoe vlijmend scherp steekt deze nu treurige toestand af bij de trotsche houding, die 't Volk in Juni aan kon nemen; toen ze briefjes liet schrijven door de Concentratie toen ze 't Com mando had en de leiding en 't Partij bestuur den geheelen verkiezingsstrijd scheen te beheerschen, althans aan de Linkerzijde. Maar de kroon is van 't hoofd. De glans geweken. 't Is nu niet meer in de voorste, maar in de achterste gelederen, 't Is nu nog slechts woordengezwets I maar van dadenho maar De S. D. A. P. is een aangeschoten vogel. Ze spartelt nog wat, maar weg vliegen, vrij de lucht in, en de vlakte overze kan niet meer Buitenland. ENGELAND. BELGIË. FRANKRIJK. PORTUGAL. RUSLAND. BALKANSTATEN. AMERIKA. Officieel Gedeelte. Kohier van het schoolgeld voor het lager onderwijs, De uitvoering van het nieuwe poi- derreglement. f 140. 120.— 100.- 90.- 105.— 92.— 80.60 CHT EN RHEU MIDDEL ZOEKT VER KWALEN. I.ESCH ANKER i VAN 55Of 80th 3ESL/ST - tLLER IN zRPAKKING |t dan eerst het Idclharnis |solide Meubelen fetten, slaap ka- Jen en Tafels in 7609 naaste Station, |n. |n Eegen- i, Stoepen alsmede alle cao ea Choco- Verkoudheid- 9 r 24 cent. Ook I larnis. I UITGEVER en vandaar dat het niet alleen voor den betrokken bond een belang is, als hij deze vrijzinnige pogiDg tot onder drukking weet af te slaan. De Etigelschs vloot-minoeuvres. De //Daily Mail-/ verneemt, dat de re- geerirg besloten heeft dit jaar om reden van bezuiniging de vloo'manoeuvres ach terwege te laten. De toestand van den koning van België. De toestand des konings blijft bevredi gend, De geueesheeren achtten het niet noodig een nieuw bulletin te publiceeren. De koning beweegt zich wederom vrij in het paleis en heeft zijn gewone bezigheden jjprvat. De Belgische onderwijswet door de Kamer aangenomen. De Kamer heeft de discussie over de tweede lezing der Schoolwet ten einde ge bracht. Een langdurig debat heeft zich nog ontsponnen over de taalkwestie. Ten slotte nam de Kamer met groote meerderheid den volgenden tekst aan In al de gemeentelijke-, aangenomen- of aanneembare scholen is de moedertaal der kinderen de voertaal in de onderschei dene graden van het lager onderwijs. Op het oogenblik, dat over de wet in haar geheel gestemd zou worden, lazen van Marcke, uit naam dei liberale linkerzijde, en Vandervelde, uit naam der socialisten, een verklaring voor, waarin gewezen werd op het sectarische en fanatieke karakter van een wet, die den staat de lasten op legt van de scholen van een partij. De linkerzijde trok zich terug, om zoo doende alleen de rechterzijde voor de stem ming verantwoordelijk te stellen. Deze verklaring gaf aanleiding tot groote beweging, Woeste, rapporteur der school wet, beweerde, dat de wet een werk was van vrijheid rechtvaardigheid en vrede. Wij zijn aidus spreker alleen ge laten om over de wet te stemmen Welnu, wij uemen de verantwoordelijkheid op ons. De wet werd daarop aangenomen met 98 stemmen en twee onthoudingen (chris ten-democraten). Zij zal .thans naar den Senaat worden verwezen. De uitslag der stemming werd door rechts met bravoge roep begroet, De discussie over de wet heeft bijna zes maanden geduurd, De leger-kwestie in de Fransche Kamer. De onderstaatssecretaris van Oorlog Maginot, verklaarde, in antwoord op een interpellatie over den gezondheidstoestand in het leger, dat hij hierin een campagne ziet tegen den diiejarigen diensttijd, welke onmisbaar is voor de nationale defensie en waarop men toch niet kan terugkoinën. nu hij pas eeaige maanden geleden is in gevoerd. Deze woorden werden met don derende toejuichingen begroet door de rechterzijde, het centrum en de linkerzijde en met geraas bij de uiterste linkerzijde. De voorzitter van den ministerraad begaf zich naar Magenot, wien hij de hand drukte. Onder de radicalen en socialisten heerscht groote ontevredenheid. Men is van meening, dat dit incident wel een wijziging zou kun nen brengen in de samenstelling der meer derheid. Amnestie in Portugal. De Miuister-president heeft het ontwerp betreffende de amnestie voor politieke mis daden, verzet tegen de wet op de schei ding van kerk en Staat, desertie, persde licten, etc. ingediend. De wet is niet van toepassing op de leiders der revolutinaire bewegingen en op de individuen, die dyna- miet-aanslagen of aanslagen tegen personen gepleegd hebben. De Kamer nam het voor stel tot urgentie-verklaring en oumiddelijke behandeling van het wetsontwerp aan. Daarop heeft de Kamer met 102 tegen 24 stemmen het amnestie-wetsontwerp aan genomen. De bestrijding van het alcoholisme in Rusland. De Rijksraad nam 'bij de debatten over de antialcoholwet een besluit aan, waarbij bepaald wordt, dat op de lagere en de hoogescholen een cursus in de gezondheids leer zal worden ingesteld, waarin de leerlingen omtrent dé door het alcoholisme ontstaande gevaren worden voorgelicht. Bekir bey. Naar de //Neue Freie Tressew uit Va- lona verneemt, heeft de ter dood veroor deelde majoor Bekir bey een pogiDg tot ontvluchtingged&an, welke echter verhinderd werd. De Nederlandsche officieren hadden vernomen, dat Bekir zijn bewakers een belooning van 1000 Turksche ponden be loofd had, wanneer zij hem bij zijn vlucht hielpen. Door gendarmen lietm zij de be wakers arresteeren, die een volledige be kentenis aflegden. Besloten werd, Bekir bey en zijn medeplichtigen naar Skoefari over te brengen. De bewakers bevinden zich te Valona in arrest. Frankryk en Griekenland, De //Matin// bericht, dat Frankrijk aan Griekenland een ieening van 350 miliioen francs zal toestaan, waarvan de eerste 175 mdlioen in April en de rest aan het einde van dn jaar uitbetaald zullen worden. Deze leening zal door de haventolien van het oude Griekenland en de tolien van Saloniki en Cavalla gewaarborgd worden. De Griek- sche regeering heeft zich buitendien ver plicht, bij bestellingen voor haar vloot, leger en spoorwegen zooveel mogelijk de Fransche industrie te begunstigen. Minis terpresident Doumergue heeft met Venize- los ten deele reeds nauwkeurig de bestel lingen aangegeven, welke de Grieksche regeering aan de Fransche fabrieken doen kon. Het Panama-kanaal. De gouverneur van de Fauamakanaal- zóae kolonel Goethals, deelde mede, dat het kanaal door koopvaardijschepen op 1 Juli a.s doorgestoomd kan worden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat een afschrift van het kohier van het school geld voor het lager onderwijs over het le kwartaaia1914, gedurende vijf maanden, van 24 Februari 1914 tot en met 23 Juli 1914, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Sommelsdijk, 23 Februari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Secretaris, Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. In verband met de aanstaande polder vergaderingen worden mij in deze dagen herhaaldelijk inlichtingen gevraagd omtrent vorm en inhoud van de volmachten, die men daarvoor noodig heeft. Het blijkt mij daarbij, dat het meerendeel der belanghebbenden de regelen, die in het nieuwe Polderreglement voor de volmach ten zijn gesteld, niet of niet voldoende ken nen en dat heeft mij op de gedachte gebracht hieronder eenige mededeeiingen te doen, die betrekking hebben op de uitoefening van het stemrecht in de poldervergaderin gen en op de volmachten. Het werk der Polderbesturen kan op die wijze allicht vergemakkelijkt worden en de ingelanden kunnen er hun voordeel mee dóen. In de maand Februari zullen de Polder besturen de lijst van stemgerechtigde inge landen opmaken. De gegevens daarvoor putten zij uit de kadastrale registers, die dan tot 1 Januari zullen ziju bijgewerkt. Op de stemlijst zal dus behooren voor te komen ieder, die op 1 Januari bij het ka daster als eigenaar, erfpachter of vruchtge bruiker bekend staat en minstens één Hec tare omslagplichtig land of water in den polder heeft. Op die stemlijst zal tevens vermeld wor den hoeveel stemmen ieder mag uitbrengen. Gaf vroeger iedere Hectare recht op ééne stem, voortaan zal dat anders worden. In het Reglement is een schaal opgeno men, die aangeeft hoeveel stemmen iemand, in verhouding tot het aantal omslagplich tig© Hectaren land of water, mag uitbren gen. Daarbij is als regel aangenomen, dat

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1