Zaterdag Februari 1914. 28*te Jaargang M". 1948. voor de Zuidliollandsclie en ^eenwüielie Eilanden. BEST! BLAD. ill heb geen honger. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES r. c. f. t. i lee-Moonen, Dezs Courant versehijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr, p. p. 50 Cent» Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. iföonderljjke nummers 5 Cent. UITGKYSa W. BOEKHOVEN. SOMMELSD1JK. Telefoon Intereoaua. Ko. 3. Advertemtiën 10 cent per regel en */s maal, Beolamea SO per regel. Boekaankondiging 8 Gent per regel ©n maal. Dlenstaanvragen an Dienstaanbiedingen 50 Gent per plaatsing. ,4He stokken voor de Redactie bestemd, Adverteaifiën en verdere Administratie franc® fee Ce zenden aan den Uitgever ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Het Staatspensioen. Minister Treub met de ministers Cort van der Linden en Bertling (fin.) onderteekenden een wetsontwerp,dat blijkens den aanhel is een ontwerp van wet tot verleening van ouderdoms renten aanbehoettigen. En in art. 1 wordt de grondslag gelegd. Er staat: Ieder, die den leeftijd vau 70 jaar heeft bereikt of overschreden en aan nemelijk maakt, dat hija. behoeftig is, b. niet na het bereiken van den leeftijd 65 jaar onderstand heeft genoten van een gemeente of van een instelling van weldadigheid, voorkomende op de lijst in art. 3 der Armenwet bedoeld, en, in dien hij gehuwd is, c. dat ook zijn echtgenoot behoeftig is; heeft recht op een ouderdomsrente, voor zoover hij niet op grond van art, 2, 3 of 54, 3de lid, of krachtens art. 11 dezer wet is uitgesloten. De rente gaat in op den dag. waarop de aanspraak op rente is verkregen, doch niet vroe ger dan die maanden vóór den dag, waarop de rente aanvrage bij het ge meentebestuur inkwam. Uitgesloten is hij, die na het bereiken van den leeftijd van 60 jaar bij een vonnis, dat onherroepelijk is geworden, is veroordeeld tot gevangenisstraf of tot plaatsing in een Rijkswerkin richting. een en ander voor een jaar of langer. Uitgesloten is hij, die misbruik van drank pleegt te maken of op andere wijze een bekend slecht levensgedrag leidt. Uitgesloten is hij, die als Nederlander of Neder- landsch onderdaan niet gedurende de laatste vijf jaar vóór hun rente- aanvrage onafgebroken in Nederland hun hoofdverblijf hebben gehad, en anderen dan Nederlandsche onder danen, die niet gedurende de laatste 20 jaar vóór hun renteaanvrage on afgebroken in Nederland hun hoofd verblijf hebben gehad. Hoe groot de rente is. Art. 7 geeft de som, die men ont vangt. De ouderdomsrente bedraagt 104 gld. per jaar. Echter |bedraagt zij voor echtgenooten, aan wie beiden een ouderdomsrente is toegekend, voor ieder 78 gld. per jaar. Verandering van rente. Wanneer wegens veranderde om standigheden in verband met art. 7 aanleiding is, wordt 't bedrag eener rente herzien door het bestuur der gemeente, te wier laste de rente loop^ De Gemeente 't lastdier. De ouderdomsrente komt ten laste van de gemeente waar de rechtheb bende zijn hoofdverblijf had op 't tijdstip van aanvrage der rente. De last verlicht. Iedere Gemeente ontvangt jaarlijks over het afgeloopen jaar van het Rijk een vergoeding, waarvan het bedrag door de Koningin wordt vastgesteld. Hoe groot die vergoeding. Die vergoeding bedraagt 50 gld. per hoofd voor ieder die op 31 Dec. van het afgeloopen jaar in de ge meente hoofdverblijf had en den leef tijd van 70 jaar had bereikt of over schreden, mits hij niet in een gesticht was opgenomen, waar hij al of niet, uitsluitend bejaarde lieden worden opgenomen. Extra toelage. Aan gemeenten, ^ier kosten voor de uitvoering van de wet over het afgeloopen jaar niet worden gedekt door de vergoeding, kan door de Koningin een toelage uit 's Rijks schat kist worden toegekend, in dien daar toe in verband met haar geldelijken toestand reden bestaat. Voor den drinkebroer wordt gezorgd in art. 28. Wanneer gevreesd wordt, dat een rentetrekker misbruik van drank zal maken, kan het gemeentebestuur bepalen, dat hem, in de plaats van geld, versterkingen in natura zullen worden uitgekeerd in waarde in overeenkomende met 't bedrag der rente. Hoe de Memorie van minister Treub een en ander toelicht geven we in een ander artikel. Het onvermijdelijke. De heer Roodhuizen heeft nog steeds wakker gehouden de bekende uitla ting: Wat heit een dooie aan pensi oen. 't Gold toen 't Kabinet Kujrper, 't gold de 7o jarigen 't gold de be kende rijksdaalder. Sinds dien tijd is er ingediend een Invaliditeitswet met ouderdomspensi oen .door 'tKabinet Heemskerk. Ook dat ontwerp werd door de Linkerzijde afgebroken. Onbekwaam als zij was, om zelf nu eens een flink ontwerp op tafel te leggen om 't de wereld in te sturen en aan de algemeene opinie 't oordeel te geven en te laten, be paalde zij zich sinds jaren tot afbre- kerswerk. En nu, eenmaal door Talma's wet geving gedwongen, om met een ont werp voor den dag te komen, geldt 't notabene nog en precies als onder de Ministers Kuyper en Talmade 70- jarigen 't Geldt het niet eens de Rijks daalder, maar de 2 gld. Doch nu schrijft de Vaderlander, het orgaan der Libe rale Unie»Het ingaan van de ou derdomsrente op 70 jarigen leeftijd is iets, waarbij wij ons slechts kunnen neerleggen, bukkende voor iets onver mijdelijks, dat door den toestand van onze finantiën werd veroorzaakt. Ons ware het ingaan van die rente op 65 jarigen leeftijd heel wat liever ge weest.® Is dat nu een redeneering? Was dan én dr. Kuyper én Min. Talma niet even goed het hart op de goede plaats gezeten P Ook zij wilden graag de 65 jarigen helpen, wie zou dat niet willen. Maar ze zagen er uit fi- nantieele oorzaken geen kans toe. Toch werd al hun werk afgekamd. En nu min, Treub voor 't zelfde geval staat, nu wordt er berusting geno men en gepropageerd. Het onvermij delijke, nl. geen geld, moet nu door de kiezers aanvaard. Maar ei lievedat moet elk jaar aanvaard; dat moest ook aanvaard onder Rechtsche kabinetten, doch toen werd er geen berusting gepro pageerd, maar verzet, hevig woedend verzet; met geen andere bedoelingen dan om die Kabinetten een hak te zetten. Hotel Restaurant „HET GOUDEN HERT", Rotterdam. DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT f 1.25, 1.50 en f 1.75 Tel. No. 10595. Aapbevelend, En de bedeelden in de armenhui zen worden uitgeslotenDaarover klaagt de Vaderlander, èn uit 't oog punt der finantiën én uit dat der barmhartigheid in zake de gelegen heidsbedeelden. Maar overigens is alles koek en ei. Alles even vriendelijk en tegemoet komend. En vroeger! de wol vloog van 't haas, zoo schoot deze jager. öijeiiteeit. Voor Huis en Hof. Buitenland. Beclamea Mededelingen enz. 20 Cent per regel. (hoste lettere en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertenties worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. z Gedempte Boerensteiger 63A, 63B Direct nabij de Hoofdsteeg, Het door ieder aanbevolen adres. Februari heeft zich goed ingezet voor on ze bijen, met mooi, zonnig weêr. Dit goed begin deed ons denken aan het aloude rijmpje: Lichtmis helder en klaar, Is een goed bijenjaar. Veel waarde be hoeven we daarom aan deze profetie niet te hechten, zoomin als aan de meeste weer spreuken uit de oude doos. Een kern van waarheid, of zoo men wileen korrel waar heid, is er in dat oude rijm echter wel te vinden. Want is de weergesteldheid omtrent Lichtmis (2 Febr.) van dien aard, dat de bijen, zooals in deze maand het geval was, eeu uitvlucht kunnen maken, dan is dat voor de gezondheid en den verderen wel stand der koloniën van veel belang. Zij kunnen zich alsdan namelijk, zoo noodig, ontlasten van heur excrementen, terwijl bij verhindering hiervan, wegens koude of slechte weersgesteldheid, ziekte het gevolg kan zijn. Zoo'n reinigingsvlucht werkt dus weldadig eu gelegenheid daartoe na weken lange opsluiting kan diensvolgens van goeden invloed zijn op de gezondheid en de ontwikkeling der volken in de volgende weken en dus indirect ook eenigermate op den daaropvolgonden honigoogst. In zoo verre bevat dus het oude rijmpje wel de gelijk waarheid. 't Was een lust om op die eerste uit vluchten onze bijtjes zich te zien vermeien in de vroolijke, koesterende zonnestralen. Hun ijverige geest' en hun immer wakende zorg om hun woning zoo proper mogelijk, hygiënisch rein, te houden beschamend daarin menig mensch, die alle lessen der hygiëne, op het punt van reinheid, in den wind slaat vertoonden zich dadelijk weer al wat niet in kast of korf behoorde en deze verontreinigde, werd naar buiten ge bracht; doode bijen en zwakke, uitgeteerde zusteren, werden eveneens buiten de woning getransporteerd, de laatste stierven spoedig. Dat lijktmeedoogenloos, ietwat Spartaansch in strijd met ons menschelijk gevoel, 't Is echter het instinct der bijen, dat haar zoo doet handelen; geen bederf mag de gezond heid en het leven der kolonie in gevaar brengen. De naar buiten gesleurde bijen hadden heur tijd gehad, waren haar einde nabij. Velen van haar gaan uit zichzelf naar buiten om spoedig den dood te vin den. Honderden bijen kan men dan ook soms voor den stal zien liggen. Hierin ligt niets verontrustends: 't waren oude, afgeleefde bijen, waarvan de imker niets meer te ver wachten had. Kouds eieren weer te verwarmen. Zijn van de gekookte eieren enkele overgebleven en wil men ze weer warm gebruikeD, dan laat men ze precies een minuut in kokend water liggen. Ze zijn dan voldoende warm geworden zonder eenigszins van inhoud ver anderd te zijn dus ze zijn niet harder ge worden, dan ze oorspronkelijk waren. Vergulde lijsten schoonmaken. Vergulde lijsten reinigt men het best, door ze met een penseel of sponsje in wijnazijn bevoch tigd te bestrijken- De wijnazijn weekt de onreinheid van 't verguldsel los en geeft daaraan weer glans en kleur. De vergulde lijsten worden dan 5 minuten later met schoon water afgespoeld, maar men mag ze niet met linnen afdrogen, doch laat ze uit zich zelf droog worden. Zit het vuil er dik en vast op, dan herhale men de be werking. Vogelmjten. Om vogelmijteu te v, ven is een oplossing vnn lysol zeer goed. Met een penseel bestrijkt men hiermede de geheele kooi, vooral in alle reten en voe gen moet het middel indringen, omdat daar 't ongedierte zijn broedplaatsen heeft. Al vorens lysol te gebruiken is 't aan te ra den de kooi geheel met heet water af te wasschen. Jonge kanaries worden gewoonlijk van den ouden weggenomen, als ze vijf weken oud zijn. Dikwijls is dat te vroeg, want al kunnen ze zelf wat zaad pikken, in den regel krijgen zij op die manier niet genoeg en moeten de ouden er aan te pas komen om bij te voederen tot ze voldaan zijn. Wil men dus sterker dieren hebben, dan dienen ze wat langer onder de ouderlijke hoede te zijn. Als papegaaien niet vreten willen of er iets anders dat hun scheelt geve men hun een peul rode (Spaansche) peper. Ze wor den daarop terstond vlug en gaan aan 't eten, want 't is een vrucht uit hun gehoor teland. Schapen in den winter, 's Winters ge ve men aan de schapen voornamelijk hooi, stroo en gesneden wortelen. Zaad, aardap pelen, lijnkoeken enz. mogen alleen als bijvoeder gegeven worden. Goed hooi ls ook zonder bijvoeder volkomen toereikend voor schapen Bij hoofdzakelijk stroovoe- der geven men als bijvoeder goed klaver- hooi, haver, lijnkoeken enz. Voor rammen in den springtijd, benevens voor zoogende schapen en lammeren, die gespeend moeten worden, is gekneusde gerst of gebroken haver een goed bijvoeder. Lijnkoek is een uitstekend voeder als dieren gemest moe ten worden. Onaangename lucht van de handen te verdrijven. In vele handwerken, als looie rijen, fabrieken van scheikundige voortbreng selen enz. krijgen de handen bij 't werk dikwijls een onaangename lucht, waaraan de werkman op den duur wel gewent of die hij leert verdragen, maar hem toch hin derlijk, zoo niet onmogelijk maakt in ge zelschap. Een middel daartegen is de han den goed met zeep insmeren, met een bor steltje schoon te vrijven en dan een mes- spits gemalen mosterdzaad in de holle hand te nemen, dit met een weinig water tot brij te maken *en de handen met deze brij snel af te wrijven. Het scherpe mosterd- meel verdrijft eiken reuk. Natuurlijk moet meu, om de huid niet door den scherpen mosterd te doen omsteken, zorgen dat de mosterd niet te lang in de handen gehou den wordt. BELGIË. Koning Albert van België van 'tpaard gevallen. De koning was vergezeld van graaf Duroy de Blicquy en reed achter in het bosch van Soignies, toen plotseling zijn paard begor te steigeren. De koning viel met het pa«rd op den grond De gr V bracht onmiddellijk zijn paard tot aan en snelde naar den koning, wien hij hielp opstaan. De koning klaagde over hevige pijn in den linkerarm. Dnroy bond daarop zijn paard vast en leidde den koniDg, hem onder steunend, naar het kasteel van zijn moeder, mevr. Dnroy, te Boitsfore. De geneesheer te Boitstore, die telefonisch ontboden werd, verleende den vorst de eerste hulp en con stateerde, dat het opper-armbeen gebroken was. Uit het paleis te Brussel werd onmid dellijk nadat men het ongeval vernomen had, een automobiel gezonden, waarmede de koning om 11 uur 30 min, uit het kasteel. Boitsfore vertrok, begeleid door graaf Duroy, den geneesheer van Boitsfore en een huisk' :ht. In het paleis te Brussel werf daaro;, t oor geneesheeren de gebro ken arm gezet. De koning heeft geen koorts en zijn toestand is ztfer bevredigend. FRANKRIJK. Uit de Fransche Kamer. De ICme- nam de begrooting van Marine aan Ook werd de begrooting van Oorlog Wanneer die woorden een enkele maal bij toe val over nwe lippen komen, behoeft men zeer zeker geen gewicht te hechten aan de weigering om het lichaam te voeden. Het is dan ook som wijlen aan een maatregel van voorzichtigheid, dien men zelfs neemt wanneer men er de behoefte toe gevoelt een overlading der machine en zoo een overtolligen arbeid te weigeren. Maar wanneer dezelfde persoon aan bijna lederen maaltijd met tegenzin deze woorden uitspreekt: „Ik heb geen honger',, tegen heng en meng wat eet of wel alle spijs afwijst, dat is ernstigzeer ernstig. Die persoon moest dan niet zeggen: „Ik heb geen honger van daag", maar: „van daag sterf ik een weinig". Br is geen twijtel aan, het eenvoudige feit dat gij eetlust hebt, bewijst dat geheel uw organisme goed werkt tot in zfjn kleinste onderdeelen. Bij - aldien gij de behoefte gevoelt aan uw lichaam te eten te geven, levert gij het bewijs dat er iets van opgebruikt is, dat uwe hersenen hebben ge dacht, dat uwe armen hebben gehandeld, dat uwe beenen hebben geloopen, idat uwe spieren hebben gewerkt, in één woord dat gij hebt geleefd. „Ik heb honger, dus ik bestal" Het gebrek aan eetlust is het eerst, en tevens het messt zichtbare verschijnsel van levensveizwakking, en het schijnt wel dat de voorziende Natuur gewild heeft dat de dingen zoo zijD, opdat de schepselen onmld- delijk op bnn hoede zouden zijn en men haar niet kon verwijten ons niet te hebben gewaar schuwd. Wijs dus de waarschuwing der Natuur niet af. Hebt gü geen honger, dan sterft gij een weinig vandaag. Houd die verdooving van uw wezen tegen, wek het op, drijft het aan. De Pink Pillen zijn daar om u te helpen. Dat gebrek aan eetlust, een eerste verschijnsel waaraan wij zonden kunnen toevoegen de bleek heid van uw gelaat en van uwe lippen, het gevoel van verdooving van geheel uw wezen, de loomheid van uw geest, de zwakte van uwe beenen, de gevoeligheid van uw hart, bewijzen allen reeds dat het levenssap een weinig is aan getast, dat het bloed, waarvan alles in het lichaam afhangt verarmd is. De Pink Pillen hebben de macht bloed te geven met iedere pil. Iedere verbruikte pil brengt aan uw bloed een weinig toe van hetgeen er aan ontbreekt. Gfj zult een middel niet afwijzen dat zoo een voudig en zoo gemakkelijk in eenige dagen uwe wankelende gezondheid herstellen kan. Laat ons voor de weifelenden een sekerheid hieraan toevoegen door den brief van dankbaar heid van een onzer zieken aan te halen, Mej. Maria Henchod, te Tavel bij Olarens, sohrijft:; Ik heb het genoegen u te berichten dat uwe Pink Pillen mij het meeste goed hebben gedaan. Ik was bloedarm, ik leed aan de maag en ik at slechts zoo weinig mogelijk. Men heeft mij uwe Pink Pille angeraden, en ik kan zeggen dat zij vanaf de eerste dagen, mijne gezondheid hebben verbeterd, die spoedig uitmuntend is geworden. Verkrijgbar a f 1,75 per doos, en f 9 per zes doozen, aan bot Generaal Depot der Pink Pillëp Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkei de Pa. DIJ KEMA DOORNBOS te Sommelsdijk, en in alle goede apotheken an drogisterijen

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1