voor de Knidhollaiidsclie en Zeeuwsehe Eilanden. Woensdag 18 Februari 1914 An tirevo m*ieJaargang N°. 1947. Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Koud of hoitj of lauw, Deze Courant verschijnt elkea Woensdag en Saterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 0mi. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 par jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. W. BOEKHOVEN, 8OMMEL1SDUK. felefoon Intercomm. Si©. SS. Advertentiëa 10 Cent por regel ©n l/s maal. Reclames 20 per regel, Boekaankondiging 5 Ceat per regel en 4/6 maal, IMenstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 aar. 411e stukken voor cie Hedactie kesteatul, Advertenties! en verdere Aöiiilsilstratie franco toe ie aeiMfen aan den ingevet ij die zich m# abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. We lezen in Hollandia: We leven in een allerwonderiijksten politieken toestand. Na een halve eeuw van toenemen- den ernstigen principeelen politieken strijd is thans in het huidige Ministe rie een regeering aan het roer, die de 'aouding aan neemt en den indruk wekt, dat die politieke strijd eigenlijk de moeite niet waard is, wijl ze niet wezenlijk is. De zaken kunnen door dit Ministe rie best gedaan worden zonder poli tieken strijd. En de oplossing van tal van moei lijkheden, waarover de politieke strijd zoo hevig ontbrandde, zal nu vanzelf komen. Het ligt er beelemaal slechts aan, welke mannen aan het roer staan Niet van welke politieke beginselen die mannen zijn en welke de geeste lijke richting is, waarin zij het goede voor land en volk zoeken. Maar wat voor personen de Minis ters zijn. Hoe hun temperament is. Hoe zij het aanleggen. Hoe groot hun tactisch vermogen is. De Minister-President Cort van der Linden is in dezen de matador. En de andere Ministers trachten de ganzen pas achter hem aan te nemen en over te nemen. De Tweede Kamer komt onder den druk van een stemming, die met de zen toestand verband houdt. Ze dreigt onder een soort van sug gestie te komen. En ze heeft iets van wat het volk noemt »met lamheid ges'agen«. Alleen de Eerste Kamer liet zich nog wat ande:s voelen en hooren, bij de redevoeringen- van Dr. Kuyper en Dr. Bavinck. De Minister van Koloniën was daar althans niet op zijn gemak. En er wordt verlangend uitgezien, welk figuur de Premier daar zal maken. Toch zit ook de Eerste Kamer met het geval. Ze zit ook haars ondanks in het schuitje en ze zal voorshands wel mee moeten varen. Toch doet ze wel wat verwachten. Heel het land komt eenigermate onder de suggestie van den toestand, die het Ministerie Cort van der Lin den vertegenwoordigt en waarvan de volksvertegenwoordiging het beeld moet dragen. Liberaal en Sociaal-Democraat, die om den voorrang drongen en telkens de degens kruisten, gaan schier-als stillen in den lande langs en naast elkaar. Het optreden der socialisten in de Kamer is mat en bijna zoetsappig. Hun versterkte groep komt slapper dan ooit uit. Zelis Duys past bij hun goedige stemming aan. Dit Ministerie is hun zoo best als het maar kan Zij hebben in het geheel geen plan nen. Ze hebben zoo goed als geenstrgd met de liberale groepen. En ze zijn vóór een accoord met Rechts in de Schoolkwestie. De Liberale groepen schuiven zoo dicht en zoo warm mogelijk bij elkaar. Vrij-Liberaal en Vrijzinnig Demo craat of Unie-Liberaal, ze konden zoo ieder in eigen tint uitkomen, maar thans minnen ze schier bet in eenvloeien van hun kleuren. Aan allen is dit ministerie goed en zoet. Goed esi zoet is dit Ministerie en wil het zijn in zijn eigen stemming en zelfgevoel. Goed en zoet voor iedereen. tZijn toch allen, Links en Rechts, immers beste brave menschen. Gouden harten«. Als men er maar mee om weet te gaan komt dit vanzelf uit. En dit Ministerie weet er mee om te gaan. De Minister-President voorai heeft er bizonder slag van. Dit ligt aan zijn bekwaamheid en stuurmanskunst; maar het ligt ook aan zijn stemming, aan zijn besehou wing aan zijn wijsgeerigen en weten- schappelijken stand, aan zijn wijze van poiiuek op ;igen band. De Gouverneu.-Generaal Idenburg is een bovenst best mensch, met wien de Regeering bet best kan vinden. Politiek prirsc-pe brengt hier geen bezwaar. In de practijk zal men het met hem best klaren. De schoolkwestie is een kwestie van overleg, waarin met het in den grond Links en Hechts schitterend eens is. E n Tweede Kamercommissie uit alle Partijgroepen is vanzelf een een heids commissie, die onder behoorlij ke leiding de oplossing der School kwestie natuurlijk brengt. Een Sociaal-Democraat, als het maar een geschikt mensch is, en dat is het natuurlijk, als men er maar ge schikt mee om gaat, is even na tuurlijk een even gewenscht Burge- meester als een ander gewoon geschikt mensch. Zoo iemand wordt dus door dit Ministerie tot Burgemeester benoemd. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland, Mr. Van Leeuwen, had wel tegen de benoeming van den So cialist Ter Laan tot Burgemeester van Zaandam bezwaren, zooiang deze ge schikt geachte Socialist niet de pro paganda voor het Socialisme opgaf. Maar die Mr. Van Leeuwen is wat achterlijk. Zijn opvolger, de tegenwoordige Burgemeester van Amsterdam, is veel meer een man van zijn tijd. Die weet geschikter mét de men schen om te gaan. En zoo zijn er meer in Amsterdam. Minister Cort van der Linden is hun aller patroon, voorbeeld en voor ganger. Zoo krijgt Zaandam nu een Soci- alistischen Burgemeester, en Amster dam een Socialistischen Wethouder. Eu Mr. Van Leeuwen en die met hem wat achterlijk zijn, zullen nog. wel komen, of ze raken anders uit den tijd. De aanstaande Burgemeester ter Laan verklaart even, dat hij juist »als Socialist« benoemd is. En dit zal ook wel zoo zijn. Maar daarbij iegt hij uit, dat hij het best onder een burgerlijke Regeering stellen kan. En Het Volk betoogt, dat dit ook vanzelf spreekt. De stemming in het land wordt bij steeds meerderen, dat in alles toch een ongedachte en gewenschte toe stand uitkomt, die we maar heel lang moesten hebben. Het wordt almeer de mooie tijd voor dien vrij breeden menschenstroom van het rentenierstype. En van die mannen, die altoos vies waren van al dat politiek geharrewar. Heel die politieke Partij beweging stop gezet, dat is toch maar je ware. Dan komen weer naar voren en op het kussen de onafhankelijke geschikte menschen, die met de »gouden har tenweten om te gaan. En die van alleen koetsieren houden, met een groote Jan-Pleizier voor ieder een. Verbeeld uGeen Schoolkwestie meer En geen geharrewar met de Socia listen meer! Geen Kuyper meer 1 En geen Troelstra meer 't Is of het land der droomen open gaat! Zelfs de biddende vromen zien reeds in Mr. Cort van der Linden een soort van Cyrus, die de ballingschap doet eindigen. Als het nu zóó ook nog eens alles één in den Godsdienst werd Geen coniessies meer, maar alleen «gouden harten 'tls verbijsterend in hoogemate. Nu Rechts maar geslagen is, gaat als uit den hemel het land der belofte open. Dat de ondergrond onder Links zóó onwaarachtig is, dat daar alles, vuur en water, poolijs en tropen, rots en slip, in één koele brij kan oplossen, wie gelooft het 1 En Rechts zou even dood zijn als Links dan, zoo deze toestand duurzaam doorwerken kon. Wel is er stellig ineenvloeiïng van koud eu heet. En een zeker voornaam vinden van lauw, Maar toch, er is ook nog koud en heet. De leugentoestand van na de verkie zingen kan niet duren. Er komt wel een uitbarsting en een oplossing. Intusschen kan er echter veel be derven. Toch, Gods Raad bestaat Links is werkelijk voor het oogenblik verlamd. Zoo recbts maar mag leven, wa ken en bidden Er is toch ook waarlijk een histo risch uitgaan uit Egypte enuitBabel door Gods hand alleen. Dan zal echter Israël toch Israël moeten zijn, Niet een groep, die eigen leven en karakter, eigen zijn, eigen optreden en eigen actie heeft ingeboet. Dit volk zal alléén wonen Het zal moeten optrekken onder de eigen ééne banier des Heeren. En het zal moeten geven het eigen onvervalschte, onverzwakte en onver mengde getuigenis voor den Heere, den levenden God. Anders is er geen Rechts! Binnenland. S Buitenland. UITGEVER Z Het petitionnement voor Plaatselijke Keuze. In Rittern (Zeeland) hebben 230 perso nen de lijsten geteekend, d. i. 90 °/0 van de m. en vr. van 23 j. en daarboyen, In Vlissingen hebben behalve de bur gemeester en de gemeente-secr. 10 leden van den raad adhaesie betuigd; 6 predi kanten; 3 artsen; de Dir. H. B. S en 5 H. v. Scholen, Leeuwarden had een vergadering met 1100 menschen, Leiden met 1200, Doe- tinchen met 5 a 600. Tegen plaatselijke keuze werdt van ver schillende zijden het bezwaar geopperd, dat het een buitengewone dwangmaatregel is. Hiermee wordt het stelsel onjuist gekarak teriseerd. Bij dit stelsel zal de dwang niet grooter worden dan reeds bij de huidige drankwet mogelijk is. Ook volgens deze wet is het mogelijk, dat de drankverkoop in bepaalde wijken geheel verboden wordt. Dis heeft dan ook eenige malen plaats ge had. Niet de dwang, maar het informeeren naar de ge/indheid der bevolking is het kenmerkende van het stelsel van plaatse lijke keuze. Wie de actie goed beoordee- len wil, legge daarop den nadruk. Niettegenstaande in de circulaire >Zult gij teekenen welke door het comité van den drankhandel is uitgegeven, op tal van punten de onwaarheden zijn aangewezen, gaat dit comité door met op groote schaal dit pamflet te laten verspreiden en doet alsof er niets tegen opgemerkt is. Boven dien verschijnen in de bladen ingezonden stukken die dezelfde of even onware me- dedeelingen herhalen. Zoo bevat een blad in Geldermalsem een ingezonden stuk, waarin beweerd wordt, dat in de verbodsstsat Maine op elke 6 hu welijken, 1 echtscheiding voorkomt en dat in de V. S. van Noord-Amerika het »drank- misbruikc in (de laatste 5° jaren verzes voudigd is, terwijl het inderdaad van 5.42 L. in 1 »6o thans gekomen is op 3.40 L. van 100 alcohol per hoofd. Deze wijze van Uandelen is ongehoord en dient een krachtig protest uit te lokken. Verdient het aanbeveling van deze zijde personen te doen zitting nemen in een com missie ter herziening van de Drankwet P De Kerken en het Volkspeii- tionnement. Op de vraag van den Bond Enkrateia gericht aan de verschillende Kerken in Nederland, om het Volkspetitionnement voor Plaatselijke Keuze door een uitspraak zede lijk te steunen, is zoowel van de Nederland- sche Hervormde Kerk als van de Gerefor meerde Kerken antwoord ingekomen. Wij deelen hier den inhoud dezer ant woorden mee, omdat er onder onze lezers zeker zijn, die er belang in stellen te weten wat de Kerken schreven. Hei antwoord van de Hervormde Kerk luidt aldus De Algemeene Synodale Commissie der Nederlandsche Hervormde Kerk juicht van harte toe Uw pogen, om aan de Regaering een aanvulling van de bestaande Drankwet te vragen, waardoor het zal mogelijk worden, in een bepaalde plaats het aantal drankgelegenheden zeer te ver minderen of zelfs geheel te doen verdwij nen. Mogen Uwe pogingen door God met goeden uitslag worden bekroond en rijke vruchten daarvan gezien worden voor het godsdienstig en het zedelijk leven van ons Volk. Dat van de Gereformeerde Kerken was van dezen inhoud: In antwoord op U w schrijven d.d. Oc tober j.l, heb ik de eer U namens den Raad der Gereformeerde Kerk van 's Gravenhage mede te deelen, dat, aan gezien de Synode der Gereformeerde Kerken niet vergadert, zij zich niet kan uitspreken. De kerkeraad vestigt evenwel Uw aandacht op de verklaring van de Generale Synode van 1911 inzake het Internationaal Congres tegen het alcoho lisme^ luidende; »De Generale Synode betuige schrif telijk hare sympathie met het streven van het Internationaal Congres tegen het Alcoholisme en vestige door publicatie dezer sympathiebetuiging in het persverslag de aandacht der Kerken op den strijd tegen het alco holisme iu het algemeen en op het Congres in het bijzonder.* Het voorstel om deze verklaring af te leggen is door de Synode aangenomen, We meenen te mogen aannemen dat de uitspraken dezer Kerken zeer zullea bijdragen tot het welslagen van het Petitionnement. Weinig belangstelling. Het Kamerlid De Jong zou te Mep^el spreken over de vrijzinnige pers. De verga dering kon evenwel, volgens een bericht in »Het Volk*, niet doorgaan. Er waren 2 bedienden, 2 verslaggevers, 5 sociaal-demo cratische en 4 vrijzinnige toehoorders, en zelfs geen enkel bes.uurshd. ENGELAND. De deportatie der tien in het Lagerhuis. In het Lagerhuis brachten de leden der Labourparty de kwestie der gedeporteerde Zuid-Afrikaaiische werkliedenleider» ter sprake. Ramsay Maedonald diende een amendement op het adres van Antwoord in, waarin verzocht wordt aan den gouver neur-generaal der Uuie instructies te geven, dat hij zijn bekrachtiging vsd het indemni- teits- wetsvoorstel moet uitstellen tot een juridisch onderzoek is ingesteld naar alle omstandigheden, vooral die waaronder de deportatie heeft plaats gehad. Maedonald verklaarde, dat er geen reden bes'ond om de krijgswet af te kondigen en verzekerde, dat de U nie-regeeringbesloten had de vak organisatie aan den Rand te vernietigen. Harcourt, de minister van Koloniën, be toogde, dat 't een weergalooze onvergeef lijke handelwijze zou zijn om de indemni- tijds-bill af te keuren of er zijn veto over uit te spreken. De Unie-regeering was verantwoordelijk aan 't Unie-parlement en hoewél dit het wetsontwerp aannam, zou het in de hoogste mate onpolitiek en onver standig zijn om te trachten, die beslissing hier tegen te houden. Het Lagerhuis verwierp het amendement der Labourparty met 214 tegen 60 stem men, ZWEDEN. De ministeriele crisit in Zweden. Tretherr de Geer verklaarde aan den koning, dat hij niet in staat was een nieuw liberaal-ministerie samen te stellen. De koning bood hierop gouverneur Ham» merskjöld de vorming van een nieuw ka binet aan. Hammerskjö d adviseerde den koning zich voor de samenstelling van een ministerie tot de rechterzijde van den Rijksdag te wenden. De koning verzocht Hammerskjöld echter de kwestie opnieuw in overweging te nemen. BELGIË. De Schoolwet. Na ruim vijf maanden strijd werd de schoolwet in eerste lezing door de Kamer gestemd. De banken der oppositie waren zoo goed a!s ledig. Er werd niet eens om naamafroeping gevraagd, en zoo geschiedde deze stemming ten slotte nog zonder den minsten glans. En toch beteekent zij, voor de Katho lieke partij in België de bekroning, van dertig volle jaren van verwoeden kamp voor de gelijkstelling van de confessioneele school met het onzijdig staatsonderwijs. Woensdag zal met de tweede lezing aan gevangen worden, en dan zal nogmaals

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1