üppij. Zaterdag 14 Februari 1914. 28'5*8 Jaargang h", 1946. voor de Ziii<lliollnii<l*elie en H®©iiw®el§® Eilanden. er. EERSTE BLAD. genrad middel? Antirevolutionair Orgaan M kering IN HOC SIGNO VINCES ©a terug O) „HET GOUDEN HERT", Reclames Mededeelingen enz II LATTEN fTERDAM. spronkelijke station op op den dag naar het iet loket te ;Ie reisbiljet Iechts vanaf ïaken reizen inde prijzen: lie klasse f I.IO inboedels enz. 7613 Deae Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. OITGSVSK W. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. ^Telefoon Intercom». Ho. Advertentiën 10 eent por regel es maai. Reclames 20 per regei. Boekaankondiging öeni per regel ea 4/s ®aaI* Dienstaanvragen an Dienstaanbiedingen 50 Omt per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die aii beslaan Advertenties worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. %II<e stafefcess voor «Ie itedaefse bestemd, Adverieiitiên eis verdere Admlnlsfratle franc© toe te aenden aasa deis Uitgever Veel geld noodig en de schat kist leeg. Hoort ge zoo in de begrootingsdagen de Kamerleden kreunen en steunen over 'tlot der legio misdeelden op allerlei gebied, die te weinig verdie nen, dan, globaal genomen, zou er elk jaar een 40 tot 50 millioen meer noodig zijn. Het klagen begint al in INovember en 't eindigt op den laat- sten dag, wanneer de laatste Begroo ting wordt aangenomen. Natuurlijk is er reden De Begroo tingen omvatten de uitgaven voor alle takken van openbaar leven; het zijn stapels papieren en cijfers, minstens een meter hoog. Alle rangen van werk lieden, van laag tot hoog, van heel de Natie, staan er in; en natuurlijk 't eene Kamerlid ziet dit lage cijfereen ander Kamerlid ziet weer een andere lage post. En zoo met der honderden ziet de een wat bij Justitiede andere wat bij Waterstaatde derde bij 't Onderwijs totdat op den dag der besprekingen 't gekerm los komt. Daarbijer zijn groepen, die naar zoo'n Kamerlid toe gaanhem in den arm nemen en zeggen Toe, mijnheer, doe eens een goed woordje voor ons; baat 'tniet, het zal toch wel niet scha den ook. En de Hoogedelgestrenge menheer Kamerlid, draait in de Kamer zijn rede af als de orgelman zijn deuntje. Hij smeekt en soebat den Minister; zweert bij dan baard van Mohamed, als hij 't nergens anders bij doen wil, dat die en die groep 't ook zoo ellendig heeft; hij tilt den Minister een paar voet op, dat hij nl. zoo'n uitstekende Excellentie is, van wien heel 't Volk zoo mirakel veel verwacht en dus, of Z Exc. toch eens om die groep wit denken. En zoo draait 'teene orgel na 't andere, net als te Rotterdam op de Hoogstraat, 't Eene geluid al hooger dan 't andere. En dan komt 't leukeDan komt Z.Exc. natuurlij k verklaren, dat hij met veel belangstelling en waardee ring enne, enne, enz. heeft geluisterd naar den geachten afgevaardigde; dat hij bewogen is met 't lot van die groepen, wier wenschen hij, Exc zóó gevoelt, zóó begrijpt, zóó doorziet maar maar er is geen geld. En waar 't vandaan moet komen, weet Z Exc. niet. Ziezoo, denkt 't Kamerlid ik wist dat al vooruit, maar ik moest toch wat zeggen. Ziezoo denkt de Minister voor een jaar is dat gekerm weer uit. Komende jaar dito, dito 1 En in 1915 is 't dito, dito'. Kermen maar geen geld. De Stokebrand. 'tls toch zoo'n hartzeer voor de N. R. Ct., dat ze eiken keer op haar liberaal paadje dr. Kuyper ontmoet. Ontloopen wil z'em en kan z'em niet zonder boe of ba mekaar voorbij loo- pen, wil ze ook niet; een duw geven is 't beste. En daarom noemt z'em, terwijl dr. Kuyper voorbijgaatSto kebrand Stokebrand 1 Mijnheer of Excellentie Stokebrand. Maar omdat 't blad van Nijgh wel weet, dat die opstoker toch een figuur van beteekenis is, voegt ze er bijde groote, politieke Stokebrand. Lees maar in 't nummer van 30 Januari. Dan is er nog iets opmerkelijks in het geschrift. Er zijn verschei dene gedeelten, waaruit valt af te leiden, dat de groote, politieke stoke brand, die in het najaar in de Kamer heeft zitting verkregen, ijverig aan de discussiën deel heeft genomen. Dit blijkt uit het exerpt van de drie Standaard-artikelen van verleden week, dat wij in het verslag aan treffen. Het blijkt ook uit de bekende politieke loopjes en toenjes, die er in worden vertoond. Zoo wordt bv. de Minister van Koloniën nog eens, voor de zooveelste maal. gekieteld, om over zijne verhouding tot gou verneur-generaal Idenburg in nadere bijzonderheden te treden. Het heet nu, dat de Minister het vermoeden gewekt heeft, alsof de gouverneur- generaal zijne beginselen had prijs gegeven. Herkent gij het liedje? Met 't »geschrift« bedoelt ze 't Vc-or- loopig Verslag der Eerste Kamer en daarin heeft Excellentie-Stokebrand over de Schoolkwestie zijn meening uitgesproken; weer over de telegram men tusschen mr. Pleyte en den heer Idenburg gerept. Maar, en dat is een voorrecht! Excellentie Stokebrand stoort zich aan geen praatjes van Nijgh. Hij kijkt hem eens vrindelijk aan onder 't passeeren knikt eens even en groet beleefd terug met 't: Tot uw dienst, Vredebode en vervolgt kalm zjjn weg, sinds 50 iaar door hem bewandeld. Heusch gemeend. Het Voorloopig Verslag laat ook de Soc.-Dem. der Eerste Kamer spreken. Ze zeiden Toch bedenke het Kabinet, dat de sociaal-democratische partij niet voornemens is, in alles wat het mocht voorstellen, mede te gaan. Voor het Ministerie vertoonen zich twee ge vaarlijke punten, te weten: het mi litaire en het tinancieele vraagstuk. De tegenwoordige Ministers van Oorlog en Marine hebben reeds ge toond, niet op militaire uitgaven te willen bezuinigen, maar opdrijving der uitgaven voor de landsverdedi ging zal krachtigen weerstand ont moeten Met het oog hierop gaf een lid het Kabinet in overweging zich met zijne militaire leden niet solidair te verklaren, daar anders wellicht de door dat lid zoo heerlijk geachte vruchten dezer verkiezing, namelijk algemeen stemrecht en staatspen- sionneering, gevaar zouden loopen van niet genoten te worden. Wat het fmancieele vraagstuk betreft zal voor de totstandkoming van eene inkomstenbelasting en van eene verhooging der successierechten het Ministerie op ernstige bestrijding in de Eerste Kamer bedacht moeten zijn. Daarentegen staat huns inziens het Kabinet sterk ten aanzien van de ouderdomsrente en van het al gemeen kiesrecht. Door deze twee zaken in zijn program op te nemen, geeft het blijk rekening te houden met de wenschen van het volk. Staatspensionneering behoorde spoedig tot stand gebracht te wor den. Zij zal dan ook moeten komen, omdat zij, ook volgens anderen, »in de lucht zit«. Het beginsel, daaraan ten grondslag liggende, moet tot erkenning komen, namelijk dat het aan menschen, die door hunnen arbeid het levensgenot van anderen verhoogd hebben, zonder daarvoor Hofel Xfestaiirant Motterdaiai. DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT f 1.25, f 1.50 en f 1.75 Tel. No. 10595. Aanbevelend, R. C. F. il. LEE-Moonen. meer loon te hebben ontvangen dan voor hun levensonderhoud strikt noodig is, bespaard moet worden, dat zij, oud en zwak geworden, het stempel der »bedeeling« op zich zien gedrukt. Volgens deze leden mocht ecbter het algemeen kiesrecht hierdoor niet op den achtergrond gedrongen wor den. Dus: een waarschuwing met'toog op militaire uitgaven. Opdrijving der militaire uitgaven zal in de Eerste Kamer van hen, Soc.-Dem. krachtigen weerstand ontmoeten. En 't Kabinet wordt al bij voorbaat gewaarschuwd om zich van zijn medeleden van Oor log en Marine los te maken. Is 't heusch gemeend 1 Zal, als de nood aan den man komt, de Socialist zich tegen 't Kabinet gaan verzetten bij militaire zaken, als hnn gelief koosde denkbeeldAlg Kiesrecht en Staatspensionneering door een val van 't Kabinet van de baan zullen glijden. We moeten 'teerst zien, eer we'tge- looven OP DEN UITKIJK. Die moet het in 't eind weten. Die moet de eindbeslissing netnen over de vraagplaatselijk verbod of niet. 20 Cent per regel. JJ x.05 1.— 0.90 0.85 0.80 0.75 0.85 0-95 lelsmerk, ver- 5679 Poots lorvink iaaijer lOostenbrugge 'eer bij hem boven varen, maar toch Jrtenissen van den de drukte zijner varen. [imentreffen an 't groote stads- ;ht in de prettige iestaan, waar zijn vermoeide hersens innen als de vuil- t reinigend en ver hij uit stadhier- em de majesteuze andschap ter ver- zich aan de stille het kunstachtig ïelijken stedebouw >kt. oudheuvel, had al er bijhem gewekt en als vogeltjes, die zingen van zijn lief- jner jeugd, die hij g niet had gezien, evendig voor hem e aanwezigheid in nwoning hem plot- norlijkste van zijn vaard, die even 'n ter brengen moest, rek weer opgevat, I Nu, ik vind, dat vel kan trotsch op Wordt vervolgd. Gedempte Boerensteiger 63A, 63B Direct nabij de Hoofdsteeg, Het door ieder aanbevolen adres. De lui g:érden het uit. Te Amsterdam werd een volksvergade ring gehouden, ter verdediging en aanbe veling der ^Plaatselijke Keuzee, waarvoor thans alom in den lande handteekeningen worden verzameld op een reuzenadres. Er zou ook debat zijn. En natuurlijkdaar lieten zich ook de tegenstanders vinden, die opgeschrikt zijn door de groote instemming, welke het adres vindt en die zich nu schrap zetten, Dit nu is hun recht. Zelfs behoefï het ons niet te verwonderen, dat het speciaal de mannen van Schiedam zijn, die zich te weer stellen: de stokers, de branders, de drankhandelaars, terwijl de kleineren, de tappers en kroeghouders hen krachtig steunen. 't Ligt zoo in de lijn. Die menschen gaan het voelenons be staan wordt bedreigd en dat zij nu op springen en vechten voor hun hachje, nu, ik hoop dat zij 't schitterend verliezen, maat begrijpen kan ik het best en daar moeten onze lui zich nu niet al te druk over maken. Ik heb het b.v. wel gezien van kranige drankbestrijders, die eeu zaak hadden en een krachtige actie voerden tegen de negen uur-winkelsluiting, er rond voor uitkomende, dat zij schade voor hun zaak duchtten en daarom vooral zoo kras ageerden. Maar ik was te Amsterdam. In het debat trad ook naar voren een zekere mijnheer, die Pasmooy heette en op het bekende stokpaardje reedGij moet strijden tegen 't misbruik niét tegen 't gebruikleven en laten leven moet uw leuze zijn 1 Hij vergeleek daarbij den drank met de vrouw Moet men hooren, hoe de man zoo'n vergelijking uitwerkt. Som migen voe'en zich aangetrokken tot een borreltje, zegt hij, anderen weer tot 'n vrouw. Beide is geoorloofd, a's 't binnen de palen blijft. Maar van beide wordt ook wel misbruik gemaakt maar tóch denkt niemand er aan, om de »vrouw« van de aarde, of ook in bepaalde gemeen ten, naar »plaa'selijke keuze«, weg te doen Waarom moet dan de drank wèl weg Aldus de heer Pas mooy Dit eene staaltje bewijst al, hoe rijk (!j de heeren van het drankkapitaal, met hun adjudanten, aan argumenten zijn. Ik heb to dusver nogal nauwkeurig na gegaan, wat er vóór en légen deze zaak zooal geschreven is, maar totnogtoe blijkt Schiedam me rijker te zijn aan geld dan aan argumenten, zoodat ik dan ook bij leven en welzijn vast hoop te teekeneD. 'k Wil 't wel erkennen, enkele maan den geleden voelde ik me min of meer bezwaard, maar langzamerhand zijn die bezwaren verminderd of weggenomen. Meermalen heb ik gezien, dat een »ge- zamenlijke actie«, waaraan de »rooden« óok meedoen, door hen handig-brutaal wordt gebruikt, om de gansche gemengde schare, die ervoor te hoop loopt, in de roode verf te zetten Zoo is 't gegaan met hun kiesrechtactie, zoo gaat het meermalen in de vak-actie: je gaat prat op eigen zelfstand gheid, met de heeren uit maar, jawelde muziek voorop blaast de socialistenmarschboven je hoofd waait de roode vlag; ze stoppen je zakken vol met >Het Volkt, kortom, je bent in den rooden aap gelogeerd Daar was ik ook bang voor. Maar de Christen-Drankbestrijders gaan totnogtoe hun gen pad en laten zich nergens in een hoek dringen en nemen waar de meerde-heid der bevolking aan onze zijde staat, fl-nk en cordaat de leiding. Dat heeft mij goed gedaan. En de verzuchting ontsnapte me: Mocht het in de vakbeweging óok nogeens zoover komen, menig christenarbeider zou het een steun zijn, om staande te blijven. Natuurlijk hoort men hier en daar wel socialistische noten kraken Elk vogeltje ziDgt, zooals het gebekt is en de roode haan kan geen christelijke zangwijsjes tjilpen, m ar moet kraaien, zoo als zijn natuur 't hem ingeeft. En zoo wordt het dan ook van dien kant voorgesteld, alsof de ^Plaatselijke keuze«, waarvoor men 't pleit voert, bedoelt het doorzetten van den volkswil, de heerschappij van de meer derheid, de opperheerschappij van het volk, kortom precies zooals de orthodoxe leer in de S. D. A. P. op dit punt luidt. Doch dit is heel gewoon een particuliere liefhebberij van die heeren zè'f. Met het adres heeft dit niets te maken. En als de heeren branders en jeneverstokers beweren, dat het »adres« revolutionair is, dan praten ze tegen beter weten in wat ik niet aan nemen wil of ze weten niet wat arevoiu- tionair* is, of ook, ze hebben 't adres, waartegen ze te keer gaan, niet eens gelezen. Het adres heeft zich er wel voor gewacht, om den volkswil tot wet te verheffen, 't Laat die Overheid baas. Het aadres* vraagt aléén, dat er met den wensch van de meerderheid der bevol king zeer ernstig rekening gehouden zal worden. Het huldigt dus niet de volksmacht, maar het dringt aan op volks invloed en ik heb altoos gedacht, dat men dit doende als anti-revolutionair zuiver blijft op de graat, waarom ik dan ook geen bezwaar heb, om mijn naam onder dat »adres« te zetten, 't Gaat tegen de >kroegen«. Natuurlijk willen de mannen-van den drank het volk bang maken, dat er binnen korten tiid in Nederland geen glaasje likeur meer zal te bekomen zijn en dat dus ook de man die dit in z'n eigen huis drinken of presenteeren wil, in zijn vrijheid zal worden belemmerd. Maar dit is 'n hersenschim. Neem het eens op z'n aller-alier érgste, zal ik maar zeggen; op z'n ongeloofelijkst erg; dat er n.l. van de meer dan 1500 gemeenten in Nederland eens twee derde of iets meer dan 1000, »droog« werden gelegd door volkskeuze be groote meerder heid wat zou dan het gevolg zijn Niet anders, dan dat wie met den ouën Stastok uit de Camera wil vasthouden aan zijn glas, een weinig méér moeite zal heb ben te doen, onl de noodige inkoopen te doen een weinig méér, want voor éen briefkaart doet een handelaar, waar hij ook woont, al heel wat. Ja, jazegt men maar het doel is om gansch Nederland »droog« te leggen, allen handel, alle vervoer enz. van alcoholia te verbieden Dat kan zeer goed zijn. Doch dat is nu de vraag niet. Dan spreken we elkander naderik had me nü slechts te beraden over 't »adres« en wat d&t betreft, kom ik er eerlijk voor uit, dat de actie er tégen mij slechts heeft versterkt in mijn sympathie er vóór. Toch is er één opmerking, die ik niet in de pen wil houden. Ik hoop van harte, dat onze drankbe strijders, ze zullen 't wel in liefde van mij willen aannemen, bij en na dc-zen strijd nuchter blijven. Geestelijk nuchter, bedoel ik. Zij gaan nu, zulen we maar zeggen, den drankduivel te lijf. Ik wensch hun goed suc ces en wil 'm ais er kans is, we! even voor hun vasthouden, als zij een woordje met hem te wisselen hebben. Kunnen ze hem in eerlijke worsteling »leggen« en winnen Over de voorrïeeien van de inwen dige behandeling bij rheumatiek. Last ons eens redeneeren. Het is onloochenbaar vastgesteld dat de rheumatiek veroorzaakt wordt door; de tegenwoordigheid in het bloed van een vergift, het urine zuur, dat, wanneer het zich a zet in de gewrichten, de gewrichtsrheumatiek te weeg brengt, wanneer het zich afzet in de nieren, graveel doet ontstaan en wanneer het zich tot den voet bepaalt in jicht overgaat. Dat alles is dezelfde ziekte onder versehiilende namen. Dewijl het is vastgesteld dat het kwaad in het bloed schuilt, moet het in het bloed worden aangeval len. Het is dus duidelijk, dat alle uitwendige toepassingen, waarvan wij ver zijn de goede uit werking te ontkennen, niet meer kunnen zijn dan bedarende, verzachtende middelen die men met voordeel aan een inwendige behandeling kan toevoegen, maar het is niet minder waar dat deze laatste het eenige genezende middel is. Geen inwendige behandeling, geen genezing van de rheumatiek. Daar de rheumatiek veroorzaakt wordt door een vergift dat in het bloed vervat is, moet de behandeling het bloed van dat. vergif bevrijden. Het is dus een wederbelever, een zuiveraar van het bloed dat men moet gebruiken. De Pink Pillen geven nieuw leven aan het bloed en zui veren het. Wij zouden u het meeste goed van ons geneesmiddel kunnen zeggen. Gij zoudt ons dan antwoorden dat gij genoodzaakt zijt ons op ons woord te gelooven. Daarom geven wij er den voorkeur aan dat het een zieke is die voor ons spreekt. Brief van Mevr. A, Welters, Van Noortstraat, 13, te Antwerpen: „Ik verklaar zeer tevreden te zijn geweest over de behandeling met ds Pink Pillen. Aangetast door gewrichtspijnen die mij verhinderden uit te gaan en zells mij te bewegen, ben ik volkomen genezen na het gebruik van eenige doosjes Pink Pillen.1' Verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f 9 per zes doozen, aan het Generaal Depot der Pink Piiler Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkee de Fa. DIJKEMA DOORNBOS te Sommelsdijk, en in alle goede apotheken en drogisterijen.

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1