Woensdag 14 Januari 1914 Antirevolutionair 28ste Jaargang iV. 1937. Orgaan tooi* lie Kuldhollandsclie en Keenwiehe Eilanden. IN HOC SIGN O VINCES W. BOEKHOVEN, SOMM'ELSDÏJK. Alle stukken voor de Stedaetie bestemd, Advertenties en verdere AdsiaiiilstF&SIe franco toe te zenden aan den liltsrever Achteruitgang te verhoeden Aan de ontwikkeling des geestes is gevaar van zonde en dwaling ver bonden. En toch is die ontwikkeling noodzakelijk. De tuinier mag en kan zich niet tevreden stellen met 't inwer pen van 't zaad in den akker, dat 't daar verstikke, tmaar hij hoopt op groei, op toeneming, op ontwikkeling. Eerst de kiem losgewrikt uit haar omhulsel, dan de wortel vorming dan de stengel, dan blaadjes aan de twijg >n en stelen, dan de bloesem en tenslotte de vracht, mocht 't zijn dertig zestig-, ja hon derdvoud. De tuinman legt 't zelfs op ontwikkeling toe: hij spit en roesten zuivert van onkruid; hij snoeit en haalt de doode takken weg. op dat er licht en lucht en ruimte zij genoeg voor de levende. Zoo is 't overal op alle terrein, waar leven heerscht. Waar de dood heerscht, is geen ontwikkeling, geen groei, geen uitzetting van binnen, maar afneming van buiten en van binnen. Elk leven openbaart zich door een voortdurend opnemen, omdat er een voortdurend afslijten is. Het leven eischt krachtverlies, omdat 't leven is omdat er actie van uitgaat en waar de actie is, is uitlevering en overgave van kracht. En verlies van kracht moet aangevuld worden, vandaar een gedurig opnemm. Is de tuin zonder sappen, zonder regenis de zon zonder warmte en helder licht de vrucht kwijnt. Leven is opnemen en afslijten en door 't i'fleer opnemen dan 't afslijten, is er ontwikkeling, groei, toeneming, uitzetting. Zoo is 't ook in 't partijlevèn. Er is een afslijpen en een afslijten des geestes, na vorige gespannen actie waarna de politieke liefde vaak ver koelt. Maar de ware vriend der be ginselen, zooals ze bij duizenden en duizenden te tellen zijn, ziet die ver verkoeling voelt ze in zich en vreest. En doet hem onmiddellijk op midde len peinzen om erger te voorkomen. Hij ziet dat de sappen gaan opdrogen en is op aanvoer van water bedacht. Zoo is 't echter met de meeloopenden niet. Maar nu moeten dezen oppassen. Aan de ontwikkeling des geestes en de herstelling van kracht is gevaar van zonde en dwaling verbonden. Deze moet oppassen. Het eenig oogmerk moet blijven herstelling van oude kracht, maar menigmaal gaat de belangstelling een andere richting uit. Men wil zich ontwikkelen, maar voedt zich met politieke lectuur, die de kiem der verdorring voor eigen leven inhoudt. Men wil zich ontwik kelen, maar de richting waarin, is de dood voor 'l eigen politieke leven, dat men eertijds leefde. Vijandige bladenzoogenaamde neutrale bladenze komen in de huizen. Een mensch moet zich toch ontwikkelen! Hij moet wat van de wereld weten. Wie dom is, is immers niet in tel! En in plaats zich tevreden te stellen met 't goeije weinige, dat eigen Pers aanbiedt, zoekt men 't vele slechte, dat andere aanbieden Zoo komt achteruitgang in de gele deren. En die is niet te voorkomen, dan door terug te keeren van 't heillooze pad. Wegdoen uit de huizen, alles wat de ontwikkeling des geestes in verkeerde richting leiden kan en in halen, wat de goede richting aanwijst. Weg met alle neutrale bladen, die 't spoor van ons partijleven ons doen bijster worden. En de ontwikkeling des geestes alleen gezocht in de Pers, die de goede beginselen vertolkt, waarbij de Partij groeien en bloeien kan. Eigen Pers moet gezocht en de neutrale Pers, die ten slotte als liberaal of socialistisch zich openbaart, zoover mogelijk uit onze omgeving verwijderd. l)e ware partijganger mijdt zulke organenen overal waarschuwt hij er tegen. Zij zijn hem een walg, omdat ze 't partij leven vermoorden. Achteruitgang in een partij, waar die aanwezig is, kan nooit anders vol doende worden tegengegaan kan nooit verhoed, dan door een feilen strijd aan te binden tegen alle neutrale Pers. Weg met al die lectuur, die in één jaar atbreekt, wat met moeite in jaren is opgebouwd. Een onvermoeide strijd tegen neu trale bladen is 't eenige, 't eenig afdoende middel onar door lectuur de ontwikkeling des geestes in goede richting te behouden. Weg met de neutrale Pers! 'tls een aandoenlijk verschijnsel, als men zoo uit de dorpen en ge huchten 'tmoet aanhooren; de Jon gelingschap ontzinkt aan 't geloof der vaderen. Is dat niet aandoenlijk, droef aangrijpend, dat zulke klaagtonen ge hoord worden over hen, die aanstonds in den strijd des levens vooraan moe ten staan 't Oude geslacht sterft uit en de jongeren vullen wel aan in de hoeveelheid, maar helaas niet in de hoedanigheid. Wee 't kind, dat de godsdienst zijner ouders bevuilt, heeft eens een groot prozaïst geschreven. Dat kind onteert zijn ouders, niet, nadat hij door nadenken tot een andere overtuiging gekomen is, maar, omdat zoo vaak zonder nadenken een over tuiging wordt aanvaard, die gansch tegengesteld is aan die der ouders. Was die meening geboren uit een ernstig onderzoek na hoor en weder hoor na raadpleging van en bespre king met ouders en ouderenmen zou respect hebben voor de overtui ging, omdat ze na inwendigen strijd verkregen is men zou respect hebben voor den persoon, in wien na bittere schommelingen een overtuiging is gekomen tegengesteld aan die der ouders. Maar dit is 't droevige, dat er bij zoovele jongelingen en jongedochters gansch geen strijd is. Ze grijpen de vrucht van den verboden boom met welgevallen. Met een lachend gezicht en vroolijkheid in 't hart, zeggen ze je: »Ja, ik kan mij aan mijn vader niet storenhij moet weten, wat hij doet en ik ook Geetrgreinlje eerbied voor de meening der oudersmaar ze eischen gezag voor de hunne. Ze zouden de ouders nog dwingen hun ongeloot te omhelzen. Hebben zelfs 't hoogste woord, waar 't de ernstigste vraagstukken van leven en dood, kerk en school betreft. Zij storen zich niet aan waarschuwing, noch vermaning zij omhelzen met genot 't ongeloof, 'tls ze een genot, niet meer tegelooven. Vreeselijke toekomst, waar't geloof ontzinkt. Voor Huis en Hof. Buitenland. FRANKRIJK. BALKANSTATEN. MAROKKO. Officieel Gedeelte. TOELATING tot de OPENBARE LAGERE SCHOOL. Plaatselijk Nieuws. Sommelsdijk. Evenals vorige jaren is op »Koppermaandag< brood uitgedeeld aan behoefiige ingezetenen door het Be stuur der sociëteit >den Doele.c ICHT EN RHEU- MIODEL ZOEKT WER KWALEN, ESCH ANKER VAN 55oF80th 3ES LIST LLEH IN 'RPAKKING i ontractant merk niet raakt door Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p 50 Gent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent, UITGEVER Yelefoois InÉercoM». SSo. «5. Advertentiën 10 Cent per regel ©n 3/% maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Gent per regel en maal. Dienstaanrragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. 't G-eloof ontzinkt. Een Londensche vrouwelijke geneeskun dige, dr. Mary Scharlieb, gaf in de lezing over gezondheidsleer o.m. de volgende wenken voor Engelsche jonge dame3 in 't bijzonder en voor jonge meisjes in 't algemeen. Een van de kenteekenen in onzen tijd, zeide zij, is onze afkeer van pijn. Wij zijn allen vastbesloten geen pijn te lijden als wij bet eenigzius vermijden kunnen, en vandaar de gevaarlijke neigiDg om verdoovingsmidde- ien te gebruiken.; Zij, die sterk wenschen te worden, zoo sterk, dat zij bestand zijn tegen bet lijden dat ieder menscb onver mijdelijk wacht moeten dergelijke verwoes tende verdoovingsmiddelen niet gebruiken. Zij noemde veronaal en ebloraal en waar schuwde eveneens tegen zoogenaamde huis middeltjes, als antipyrine, aspirine, enz. Daarna hield zij een vlammende rede tegen het geven van alcohol aan meisjes die nog in den groei zijn; tegen nauwe kleeren, booge bakken, overvloedig gebruik van thee en koffie; tegen de domme gewoonte „om zonder onderscheid des persoons te kussen tegen de gevaren van het verwaar- loozen van het gebit en ten laatste tegen de influenza. »Als influenza maar gepaard ging aan een fiinken huiduitslag, dan zou deze ziekte wel wat minder algemeen zijn. Maar nu neemt niemand zich in acht. Hier in Engeland komen de meisjes zelfs de af- ternoon-tea gebruiken aan het bed van een zieke vriendin D Meisjes, die nog in den groei zijn ver volgde dr, Scharlieb moeten weinig vleesch eten en zeker niet minder dan 10 uur per etmaal slapen. Kleine kinderen behoeven 12 uur slaap, volwassenen nooit minder dan 8 uur. Ten slotte noemde dr. Mary het moederschap de schoonste bestemming voor de vrouw. Bet juist plaatsen der planten in de huiskamer is een hoofdvereischte voor haar gedijen. De behoefte aan licht is bij hen verschillend en de kleinste weekbladerige soorten zet men het dichtst bij het raam; dan volgen de in bloei staande exemplaren en ten slotte die planten-, welke vaste, harde bladeren bezitten, waarbij natuurlijk gelet moet worden of de plant in groei of in rust is. Groei eischt lichtin het donker of half duister kan geen groei plaats vinden. Vochtige kelders. Wanneer een kelder vochtig is en niet voldoende gelucht kan worden, of als er een duffe, vunzige lucht in is, zal een zak houtskolen over'den grond gestrooid en de lucht totaal wegnemen. Een mandje houtskool, in een vochtige kelder neer gezet, waar bijv. melk bewaa-d wordt, belet het zuur worden en stremmen of ineenloopen der melk. Kalk voor steenvruchten. Kalk is, vooral voor steenvruchten, de onontbeerlijke mest stof; zij werkt met het oog op de vrucht baarheid, bepaald wonderdadig. De met kalk bemeste hoornen, geven niet alleen een grooter hoeveelheid, maar ook veel fraaier gekleurde vruchten, dan die, welke niet met kalk bemest werden. Groote uien kweeken. In het najaar wor den de grootste en gaafste uien uitgezocht en gedurende den winter in een zakje op gehangen naast de kachel, die dagelijks of bijna dagelijks brandt. In het voorjaar worden deze uien in goeden grond gezet. Tijdens hun groei ge ven ze niets dan bladeren, een stengel wordt niet ontwikkeld. Maar als men ze later oogst, vind men uien die 500 gram en meer wegen. Observator. De Fransche financieele wetten. De Eransche minister van Financiën zal dadelijk na de wederbijeenkomff der Ka mer, het wetsontwerp betreffende de belas ting op he, kapitaal indienen, welker op brengst moet dienen lot dekking van de nieuwe uitgaven, ontstaan door de weder invoering van den driejarigen diensttijd. Ia anti-ministerieele kringen doet het gerucht de ronde, dat Caiilaux voornemens is, behalve de reeds bekende belastingen ook nog andere hulpbronnen aan te boren ter dekking van het tekort. Zoo zou hij o.a. den spoorwegmaatschappijen tegen betaling van aanzienlijke bedragen een verlenging barer concessies willen verschaffen, BELGIË. De onderwijzerssalarissen in België. De Kamer heeft gedurende de debatten over het schoolwetsontwerp gestemd over de artikelen en de amendementen, betref fende de onderwijzers-salarissen van de onderwijzers vastgesteld wordt op 1500 francs, werd met 76 tegen 73 stemmen en 3 onthoudingen verworpen. Het voorstel der regeering waarbij dit iractemeut vast gesteld wordt op 1200 francs voor de on derwijzeressen werd op 1100 francs voor de onderwijzeressen aangenomen. De mislukte staatsgreep in Albanië. Het door Reuter geseinde bericht betref fende de uitroeping van den staat van be leg over Valona door de voorl'oopige re geering van Albanië vindt zijn verklaring in het feit, dat de genoemde havenstad tot uitgangspunt en tevens centrum van de Turksche staatsgreep, beoogende de ver heffing van Izzet-pasja tot vorst van Al banië, had moeten dienen. Valona was eveneens het einddoel van 200 uit Consfantinopel naar Albanië rei zende partijgangers van Izzet-pasja, die echter dank zij de waakzaamheid der overheid, op het laatste oogenblik verhin derd konden worden in de verwezelijking hunner plannen. Nader wordt hieromtrent gemeld, dat Dinsdagavond de //Meranv, uit de Turksche hoofdstad te Valona aankwam, met 200 soldaten en zes Turksche officieren aan boord, die voornemens waren des nachts aan land te gaan, en de bevolking aan te sporen, Izzet pasja tot vorst uit te roepen. De voorloopige regeering liet dadelijk in samenwerking met de controle-commissie en de Nederlandscbe gendarmerie officieren de Tnrkeu arresteeren. Het voorval maakte te Valona diepen indruk. De nieuwe bezem van Enver pasja. De pas benoemde Turksche minister van Oorlog, Euver pasja heeft zijn bewind ingeluid met een tweehonderd het //Berliner Tageblatt// spreekt zelfs van 280 generaals, majoors en luitenants-kolonel te pensioneeren, Dadelijk na zijn benoeming had Enver- pasja bekend gemaakt, dat hij onmiddel lijk tot een verjongingskuur van het korps hooggeplaatste officieren zou overgaan. Dat deze maatregel echter rtfim 200 officieren tegelijk reft, zal zelfs te Gonstantinopel, dat op dit punt toch wel een en ander gewend is, verwondering baren. Of de hu'dije dwang-pensioneering zon der eenige voorafgaande waarschuwing en tegelijkertijd op een 200-tal officieren toe gepast, een verstandige maatregel mig hee- ten zal de tijd moeten leeren. Een verbond tusschen Turkije en Bulgarije Tusschen de Bulgaarsche en Turksche regeering worden zeer levend:ge bespre kingen gevoe/d betreffende het aangaan van een off-nsief en defens'ef verbond. De Franschen in Marokko. Het bekende Marokkaansche opperhoofd Auflous, tot onlangs een der grootste vij anden van het Eransche regim', heeft zich thans onderworpen en zal zich binnen en kele dagen naar Marrakesch begeven om zich ter beschikking van generaal Brulard te stellen, In December 1912 slaagde hij er in, een aantal volksstammen in het Zuiden van Magador tegen de Eransche troepen op te zetten. Generaal Brulard slaagde er echter in door krachtig en snel op te treden, den dreigenden opstand te smoren. De Kaid Anflous vluchtte, door slechts enkele aanhangers vergezeld, in het ge- bergte.jDe voorzichte politiek en het beleid vol optreden van gen. Lyautey had ten ge volge, dat de invloed van Frankrijk's laatste vijanden, El Hiba en Anflous, voortdurend verminderde. Een maand gelegen ongeveer begaf generaal Lyautey zich naar Marra kesch, waar hij een onderhoud had met den broeder van Anflons, dien hij er op wees, dat het in "zijn broeder's belang zou zijn, zich te onderwerpen. Tevens stelde hij de voorwaarden voor de onderwerping van den kaïd aan den sultan vast. Dit had ten gevolge, dat Anflous, inziende dat verderen tegenstand nutteloos was, zijn onderwerping aanbood. De werkstaking in Zuid-Afrika. Te Bloemfontein, is de toestand plotse ling ernstiger geworden. Op alle werk plaatsen is men tot staking overgegaan. Het station wordt bewaakt door politie, militairen en een afdeeling der burgerwacht. Te DURBAN, is in de werkplaatsen offi cieel de staking geproclameerd. Slechts een vijfde gedeelte van het totale aantal ge ëmployeerden heeft aan die proclamatie gevolg gegeven de meerderheid verklaarde niet aan de actie te willen deelnemen voor de stemming, die Zondag gehouden zal worden heeft plaats gehad. Een proclamatie roept de geheele bur gerwacht van Transvaal onder de wapens naar aanleiding van de vrees dat zich ern stige onlusten "zullen voordoen. Ook zijn de burgers uit verschillende districten van de Oranje-rivierkolonie opgeroepen. Burgemeester en Wethouders der gemeen te Sommelsdijk brengen ter kennis van ou ders, voogden of andere verzorgers, die voor hunne kinderen en pupillen op 2 Februari a.s. toelating tot de Openbare School ver langen. Ie. dat zij zich onder overlegging der vac cine bewijzen ter Secretarie kunnen aanmelden van 12 tot en met 24 Janu ari a.s., des voormiddags van 9 tot 12 uur; 2e. dat alleen worden toegelaten kinderen, die den leeftijd van 6 jaren hebben be reikt of dien zullen bereiken binnen zes maanden na den dag der toelating. Met nadruk wordt er op gewezen, dat na 24 Januari a.s geene aanmelding meer kan geschieden. Sommelsdijk, 9 Januari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd Secretaris, Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. Zaterdag storte een gedeelte van de Kaaibeschoeiïog, waar reeds eenige weken geleden eene kleine verzakking was waarge nomen, in. De oorzaak is vermoedelijk het te diep u tbaggeren van de Kaai in den vo- rigen zomer. Ooltgensplaat. Allen die iets te vor deren hebben ten laste dezer gemeente wor den verzocht hunne rekeningen voor of 15 Januari a.s. ter gemeente Secretarie in te zenden

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1