t/an houten's RONA Cacao DE VOLKSDRANK Binnenlandsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. Eeclajool e Berlclitejol. mag: geen huisgezin ontbreken. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Onze Leestafel. Telegrafische Berichten. »En zij stellen voor heelemaal en nergens geen eigen candidaat te stellen. „En de S. D. A. P. te erkennen als de politieke vertegenwoordigster van het Neder- landsche proletariaat." Dat wordt het einde. Zooals te voorzien was. Z. Uit Hoorn meldt men aan heti „Vaderl.", dat het lid van de Eerste Kamer de heer M. de Jong ernstig ongesteld is. Bij de herstemming voor de Prov. Staten van Zuid-Holland te Brielle is gekozen mr. L. Trouw met 1966 stemmen, de soc.demo- craat Heijkoop kreeg 1139 stemmen. TER NEUZEN 14 Maart 1913. De factor van den Hoofdelijken Omslag is bepaald op 96 honderdsten, dus 4 procent op den geheelen omslag. Woensdagavond vergaderde de Geref. Zendingsvereeniging in de consistorie der Geref. Kerk alhier. Verslagen van secretaris en penningmeester werden uitgebracht. De heer J. C. Jansen van Driewegen hield een cause rie. Er ontstond een aangename discussie. De belangstelling had veel grooter kunnen zijn. Benoemd tot agent van politie de heer M. C. Annot, sergeant bij de 4e comp. 4e reg. vesting art., alhier. Onze stadgenoot F. Klaaassen Cz. slaagde voor het staatsexamen voor machinist ter koopvaardij. Volgens mededeeling van den burge meester alhier aan den gemeenteraad, bestaat bij H. M. de Koningin niet het-voornemen bij de feestelijke opening van het kanaal Gent Terneuzen tegenwoordig te zijn. De'Belgische bladen meldden reeds eenigen tijd geleden, dat dit wel het geval zou zijn. Met ingang van 17 Maart 1913 wordt Neuzen opgenomen in het telefoonverkeer met Bernburg. De prijs van een gewoon enkelvoudig gesprek bedraagt flSO. Op Dinsdag 11 Maart j.l. hield de afd. Ter Neuzen van de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. hare jaarverg. De vergadering werd na het zingen van Ps. 103 f, door den voorzitier met gebed geopend, waarna deze een openingswoord uitsprak. Vervolgens las de Secretaris zijn jaarver slag voor waaruit bleek dat de vereeniging thans 36 leden telt en 15 ledenvergaderingen hield. De kinderafd. Hoop der Toekomst", opgericht den 3 Augustus 1912 met 20 leden telt er thans 30. Het verdere van den avond werd zeer ge zellig doorgebracht onder het aanhooren van verschillende voordrachten en een samenspraak terwijl nog ter verpoozing verschillende liede ren gezongen werden. Ook de Eere-voorzitter sprak nog een enkel woord en hield een voordracht getiteld „Sir Jaspers verhoor". De vergadering werd door den voorzitter gesloten met dankzegging. Ook van Z. K. H. Prins Hendrik ontving het Comité voor de tentoonstelling van Huis vlijt, enz. alhier een bronzen medaille, ter uitloving aan de inzenders op deze tentoon stelling. Tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen alhiep is benoemd de heer S. A. Roch'at, thans ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Steenbergen. Zaamslag. De dood wenkt ieder uur. Terwijl de 82-jarige Jacob Moens bezig was met eenige werkzaamheden te verrichten in zijn tuin, zakte hij, waarschijnlijk door hart verlamming getroffen plotseling in een, en kon slechts den dood worden geconstateerd. Op de laatstgehouden Vergadering van ingelanden van den Gr. Huijssenspolder werd de vacature van gezworen, ontstaan door het overlijden van den heer J. J. Huijssen van Ter Neuzen, vervuld door de benoeming van den heer J. de Kraker Cz. landbouwer te Axel, grondeigenaar te Zaamslag. Zuiddorpe. Op 11 Maart jl. had alhier ten overstaan van den notaris J. A. Dregmans van Axe.l, in de herberg van D. Moerdijk al hier de toewijzing plaats van eene Hofstede en aanhoorigheden, toebehoorende aan de Wed. en Erven van den heer L. E. Dierick. De goederen werden toegewezen als volgt Koopen I—X, de gebouwen met boomgaard, tuin, bouw en weiland te Zuiddorpe samen groot 34 H.A. 82 A. 59 c.A. voor f70.900 den hoop aan den Ed. Achtb. Heer C. van Waes Burgemeester te Zuiddorpe. Koop XI, 80 A. 30 c.A. Bouwland aldaar voor f 1320 den hoop aan den Heer P. J. H. Verhoeven winkelier te Zuiddorpe. Koop XII, 3 A. erfpachtsgrond aldaar voor f65 aan D. F. van Vijven landbouwer aldaar, en Koop XIII, 59 A. 40 c.A. Bouwland al daar voor f 976 den hoop aan denzelfden. Voor het examen nuttige handwerken slaagden o. m. de dames J. G. Woittiez van Breskens, J. S. van de Sande van IJzendijke, C. P. van Overbeeke van Aardenburg en C, M. Ie Grand van Zuidzande. Dinsdagavond reed de heer J. D. van Borssele naar de halte Noord- Kraaijert om passagiers van den trein te halen. Bij den straatweg gekomen, aan de hofstede van P. Dekker tuimelde paard en kar van den dijk. De voerman, die zeer veel pijn gevoelde, werd bij den heer Dekker binnengebracht en later pér rijtuig naar huis gevoerd. De geneesheer, die hem onderzocht, constateerde, dat een drietal ribben zijn gebroken. (M. C.) Voor Vlissingen en Middelburg is van veel belang het voornemen van den prov. stoombootdienst op de Wester Schelde om gedurende het tijdvak van 13 Juli tot 15 Sep tember a. s. des Woensdags en Zondags een extra boot te laten loopen na aankomst van den trein, die om 7,30 (G.T.) uit Gent vertrekt en om ongeveer half 10 uit Ter Neuzen ver trekt, welke boot te c.a. halfelf te Vlissingen aankomt en dan nog aansluiting geeft op de nachtboot van de „Zeeland". Besprekingen zijn gaande om, mocht dan de electrische tramverbinding station Keer sluis gereed zijn, een tram te laten loopen van het station naar de remise en daar op de laatste tram aansluitend, üp deze dagen zou ook een extra tram loopen na de werk manstram van 5,10 vm. uit Middelburg om reizigers aan de provinciale boot te brengen. Bij Kon. besluit van 12 dezer is aan H. J. E. Gerlach van Sint Joosland, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Koudekerke. Voor de dit jaar te Middelburg te houden akte examens 1 April schriftelijk, van 9 April tot 10 Mei mondeling zijn als des kundigen benoemd: Voor Nederlandsche taal en lezen W. H. Hasselbach, Middelburg, C. de Kwk. Oosterland, P. Landsman, Vlissingen, G. L. J. Waanders, Middelburg. Voor rekenen H. Jongepier, Middelburg, R. van der Welle, Middelburg. Voor teekenen en schrijven H. R. Ivarstel, Zuiddorpe, J. Vreeken, Mid delburg. Voor aardrijkskunde H. Bongaard, Kerkwerve, J. de Hoogh, Goes. Voor geschiedenis P. van der Have, Zierikzee, A. Kok, Zaam- slag. Voor kennis der natuur: S. de Graaf, Zierikzee, F. Maijs, Wilhel- minadorp, J. de Meijer, Schoondijke, A. de Smidt, Middelburg, Voor onderwijs en opvoeding J. C. Nijk, Middelburg. J. E. van der Slikke. Vlissingen. Voor zang A. Lysen, Middelburg. C. de Klerck, Zuid zande. Voor vak j Mejuffrouw A. S. Beugel, Middelburg. W. de Graaf, Middelburg. Voor vak k Mejuffrouw M. J. de Haan, Middelburg. Mejuffrouw W. P. Bal, Tholen. Gereformeerde Kerken. Tweetal te Gameren: J. Lugtigheid te Geesteren en H. R. Nieborg te Bleiswijk. te Tholen A. J. den Boer te Grijpskerk (Gr.) en A. P. Lanting te Loosdrechtte Öliedrecht A. S. Schaafsma te Ten Boer en J. Sybesma te Bunschoten. Beroepente SprangW. G. Harrenstein, cand. te Amsterdam te Alkmaar (2e maal) H. Meijer te Kollumte Nes en Wierum W. L. Korfker te Jutrijp-IIommertste Does burg J. J. Westerbeek van Eerten te Kampen te Giessen-Nieuwkerk T. J. Hagen te Nieuwe- Pekela. Bedanktvoor Renkutn door F. W. II. Bramer te Heinkenszand. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Serooskerk (toez.)A. Adriana, voorm. pred. te Deurne. Geref. Gemeenten. Beroepente RotterdamJ. Fraanje te Ter Neuzen. Te Amsterdam zal 8 en 9 April a. s. een congres van Geref. Evangelisatie gehouden worden. Als sprekers hopen op te treden Prof. L. Lindeboom, Dr. H. Bavinck, Ds. J. Douma, J. P. Tazelaar, Mevr. Havelaar—Van Beeck Calkoen, Ds. J. N. Lindeboom, W. II. Oosten, J. C. Rullman, Dr. H. Franssen, Dr. B. Wielenga, Ds. W. H. Gispen, Prof. H. Bouwman, Mevr. Brummelkamp, Dr. Westerhuis, Ds. Rudolph, Ds. J. M. Mulder, Ds. L. C. Goris. Ds. J. Mulder, Ds. K. Fernhout, Dhr. P. Koster. Allen met verschillende onderwerpen. Een oplichter. In een goudsmidswinkel in de Utrechtschestraat te Amsterdam kocht dozer dagen een vreemdeling, die zich Oscar baron von Wagner noemde, en die in gezel schap van een dame was, kostbaarheden tot een waarde van ongeveer f 450. Hij betaalde met twee chéques van gezamenlijk 800 frs. op het Crédit Lyonnais, en ging heen. Toen de winkelier de chéques op de Amsterdamsche Bank wilde verzilveren, bleken ze valsch op telegrafisch verzoek om inlichtingen aan het Crédit Lyonnais te Parijs werd geantwoord Niet betalen. Het gelukte den vreemdeling in een café te vinden hij ontkende de valsch- heid van de in betaling gegeven cheque, doch bood den winkelier aan, mede naar Parijs te gaan, opdat hij zijn onschuld aan datgene, waarvan hij verdacht werd, zou kunnen be wijzen. De kostbaarheden gaf hij den winkelier terug. Bij het Amstel Hotel wist de oplichter te ontkomen. Het bleek, dat zijn bagage reeds naar den Duitschen trein was gebracht, waar mede hij inderdaad afgereisd is. Aan het station te Arnhem werd hij aangehouden en van daar naar Amsterdam teruggebracht. Intusschen is gebleken, dat hij ook de Oud- Hollandsche Voorschotkas met een valsche chèque voor eenige honderden guldens heeft opgelicht. Oók al staken. Sinds eenige dagen heb ben een 45-tal jeugdige werklieden van de Société Céramique te Maastricht het bijltje er bij neergelegd. Dat kwam zoo. Zij wensch- ten niet, dat een uit den militairen dienst teruggekeerd werkman weer bij hen aan den slag werd gezet. En toen dit tóch geschiedde, pakten zij hun biezen en gingen „plenken." Doch bij velen is het berouw reeds gekomen, echter wat laat. Successievelijk komen ze vragen om weer te mogen werken. De directie heeft de zaak, gelukkig voor de „stakers", niet zoo ernstig opgevat en heeft hun den toegang tot de fabriek niet geweigerd. Een groot deel der jongens, die den tijd dooden met langs 's Heeren straten te slenteren, is zijn nog te ontvangen loon komen opeischen. De moeders daarentegen richten smeekbeden om aan het verlangen harer kinderen geen gevolg te geven. De burgemeester zonder stoel. Gelijk bekend is, heeft het gerechtshof te Am sterdam eenige weken geleden aan den heer S., die indertijd door een hevigen schok bij plotseling remmen van een tramwagen ge vallen was, zijn eisch om schadevergoeding tegen de gemeente toegewezen. De schade moet nog nader worden opgemaakt. De ge meente heeft een termijn van drie maanden om in cassatie te gaan. De tegenpartij heeft nu, om de gemeente tot het nemen van een snel besluit te dwingen, het arrest van het hof geëxecuteerd voor de kosten. Daartoe is Dinsdag voor den deurwaarder van eischer in beslag genomen a. als ontroerend goedhet hoofdgebouw van de gemeente-tram aan de Stadhouders kade bij den Overtoom b. ais roerend goed de stoel van den burge meester. In aansluiting met het door ons uit De Amsterdammer overgenomen bericht betref fende de inbeslagneming van den stoel van den Amsterdamschen burgemehster, verneemt het Hbl. nog, dat de oudste bode van den burgemeester aangesteld werd tot bewaarder van den in beslag genomen stoel. De deurwaarder verscheen Dinsdag met zijn twee getuigen ten stadhuize juist toen er vergadering was van het college van burge meester en wethouders. De mannen der wet brachten even wat consternatie in de boden kamer toen zij het ongewone doel van hun bezoek aankondigden. Het was niet bepaald op den zetel van het hoofd der gemeente ge munt, maar op een eigendom der gemeente. En in het college van B. en W. schijnt toen de stoel van den burgemeester te zijn aan gewezen. De Engelsche kiesrechtvrouwen zijn aardig op weg om zich in 't geheele land gehaat te maken. Zij hebben nu tal van menschen op kosten gejaagd door hun ongefrankeerde brie ven te zenden, waarin een gedrukt pleidooi voor vrouwenkiesrecht was gesloten. De ge adresseerden hadden voor die brieven 30 cent strafport te betalen. Te Nottingham heeft een verbitterde menigte een lokaal waar kiesrechtvrouwen spraken bestormd en de spreeksters en hun aanhang afgerost. Bibliotheek voor Hoofd en Hart 12e jaargang. Prijs f 3,en in keurig gebonden deelen f 4,50. Uitgave van D. A. DAAMEN, 's Gravenhage. 't Is niet voor de eerste maal dat we onze lezers wijswi op deze reeds bij velen bekende uitgave van den heer Daamen. De loopende jaargang overtreft zoo mogelijk nog de vorige. Over het le deel van den 12en jaargang kunnen we niet spreken, daar we het niet ontvingen lezers verzekerden ons echter, dat 't een zeer mooi werk iseen vervolg op het vroeger aanbevolen boekBeschermer des Geloofs. De beide andere deelen kunnen we echter ten zeerste aanbevelen. 's Levens gang door J. C. Homoet is een bundel schetsen eenvoudig en toch boeiend. We lazen een drietal van de vijf schetsen: er spreekt een gezonde geest uitze zullen onze jeugd op geen dwaalspoor brengen. Wat tegenwoordig niet van alle boeken, die onder een Christelijk etiquet verschijnen, kan gezegd worden. Nederland en Oranje hereenigd door L. Pen ning, is bijna compleet. Reeds verschenen 8 van de 10 afleveringen. De bekende schrijver verhaalt op zijn gewone aanschouwelijke wijze Nederland's verlossing van 't Fransche juk. Het boek is met tal van platen opgelucht. Penning's werken worden door jong en oud met graagte gelezen en zoo zal het ook gaat met dit werk. 'tls een echt volksboek. Een en ander ontvangen de inteekenaren op voor Hoofd en Hart voor den geringen prijs van f 3, of gebonden voor f 4,50 per jaar. We kunnen niet nalaten, elk huisvader, die deze uitgave kan missen, dringend aan te raden, inteekenaar te worden. Hij doet er zich en de zijnen een grooten dienst mee en zijn geld is welbesteed. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 16 MAART 1913. Rotterdam. De stokers-staking is thans op geheven. Er is eene voorloopige overeenkomst getroffen. Groningen. Hedennacht is hier een hevigen brand onstaan in het laboratorium van Profes sor Eijkman. De werkkamer van dezen hoog leeraar met hetgeen er zich in bevond is ge heel uitgebrand. De oorzaak is kortsluiting. Brussel. Alhier is in militaire kringen een groot schandaal aan den dag gekomen, betref fende leveiingen van kanonnen en militie-voor raad. Officieren zijn met zeer groote zorge loosheid te werk gegaan. O.m. zijn kanonnen die reeds zes jaar geleden besteld zijn, nog niet ontvangen. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Scheele van Veere. Axel A 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur Leeskerk. Axel B 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 uur, Ds. G-. de Jager van Wol- phaartsdijk, Bevestiging, en 2 uur Ds. H. P. M. de Walle, Intrede. Hoek 9 en 2 uur Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande Geen dienst. Aardenburg 9 uur 1 Ds. J. F. v. Hulsteijn van Breskens 6 uur Ter Neuzen. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9*/2 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Bevestiging van Lidmaten. Sluiskil 2 uur. Ds. Akersloot v. Houten Roos. Axel 9'/2 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis, Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. Visser van Yeenendaal, Bed. H. Avondm. en Dankzegging. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9, 2 en 6'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 6'/i uur, Evangelisatie. I

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2