m Hntireoolutionair nieuws- en Advertentieblad Zeeland. a 40 cent, FEUILLETON. In den Levensstrijd. No. 979. Zaterdag 28 December 1912. 10e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franc# per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertent!3n vóór uren op den dag der uitgave. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENT1ËH ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. TE BEZORGEN BIJ DEN plaatsen Zij, die een NIEUWJAARS-ADVER TENTIE in dit blad wenschen te evenals vorige jaren, worden beleefd verzocht hiervan, liefst spoedig, opgave te doen bij den Uitgever. liet Nieuwjaarsnummer wordt in extra groote oplage verspreid. Tot Dinsdagmiddag 31 dezer, uiterlijk één ure worden advertentiën voor het Nieuwjaars nummer aangenomen. De Coalitie. Heden, Vrijdag wordt door het Nationaal Comité van de Chr. Hist. Unie eene vergade ring gehouden ter bespreking van de voor waarden, waarop deze de bestaande coalitie zal willen voortzetten. Van links heeft men al het ;mogelijke gedaan en doet men nog, om het twistvuur tusschen de verbonden partijen zooveel mogelijk.aan te blazen. Behendig wordt er daarbij gespeculeerd op kerkelijke gevoeligheden ofschoon men het overigens zeer verfoeit de kerk in de politiek te brengenDoch als het in de kraam te pas komt, is dit natuurlijk wat anders. Zoo deelt een inzender in de Rotterdammer mee, dat wekelijks in de „Rotterdamsche Kerkbode" een advertentie voorkomt in den trant van deze „De Bijbel en het Politieke Chris tendom. Dr. Kuyper heeft „in navolging vau Rome" van de leden zijner Kerk gemaakt een groote verzameling van „Politieke Christenen" en hen met den leugengeest bewerkt, om te gelooven dat het is „voor de eere Gods", wanneer zij bij de stembus aan „de Partij van Rome en van Kuyper" de macht in handen** spelen. De Bijbel echter spreekt den vloek uit over hen, die vleescli tot hun arm stellen daarom zeggen wij: Weg met de coalitie: ze is „uit den Booze." De bedoeling van dergelijke taktiek is dui delijk verdeeldheid te zaaien tiTsschen hen, die op politiek terrein dezelfde beginselen be lijden, doch kerkelijk gescheiden zijn. Intusschen verheugt het ons, dat ook in de geloovige kringen der Ned. Herv. kerk de oogen meer en meer open gaan voor deze doorzichtige taktiek. Ingezonden stukken in de Nederlander wijzen er op, dat de bescherming der vrijzinnige „vrienden van de Ned. Herv. kerk voor haar 36) dook ZECANDIA. Terwijl deze treurige gedachten zijn ziel vervulden en hij zich slapeloos omwendde op zijn leger, spraken de echtgenooten Verwaal met elkaar* over de zonderlinge ontmoeting. Dit geloof ik stellig," sprak Verwaal ten slotte, „dat de jongen zich de zaak te erg voorstelt. Het is volstrekt niet zeker, dat hij een moord begaan heeftik kan dat maar zeer slecht aannemenindien hij werkelijk die daad had begaan en deswege wasi aan geklaagd, lijdt het immers geen twijfel, of hij zou al lang gegrepen zijn. In ieder geval moet hij naar zijn zuster en grootvader schrij ven we zullen er dan wel nader van hooren. Ik geloof, dat God dezen jongen op onzen weg plaatst en we hem hier dienen te houden. En jij moeder Moeder Verwaal was niet veel van zeggen. Maar ze had zielsveel medelijden met den armen zwerver, die reeds zoo vroeg moeder liefde en vaderzorg moest ontberen. t Is heel goed, vader" stemde ze toe. heel wat gevaarlijker is, dan de zoogenaamde haat der Gereformeerden. Dat geeft goeden moed ook voor den goeden uitslag van bovenbedoelde vergadering. V Nog niet voorgekomen. Wat voorzoover men weet, nog nooit ge schied is, heeft thans plaats gehad de leden der Tweede Kamer hebben Kerstmisvacantie genomen, zonder de begrooting afgehandeld te hebben. Binnenlandsche Zaken, Marine, Oorlog, Suri name en Curagao moeten nog afgedaan worden. Met deze rest zal men 8 Januari beginnen. Volgens de linksche bladen is dat heelemaal de schuld niet van de vrijzinnige veelpraters. Toch beslaan de Handelingen dit jaar reeds over de 2500 bladzijden, wat nog nooit ver toond is. De bedoeling om alles op zijn elf en dertigst te behandelen en den tijd zoek te brengen met onnoodige herhalingen en uitweidingen, om aldus te zorgen, dat er vóór Juni geen pensioenwetten in 't Staatsblad komen, is dan ook al te duidelijk. En met het tegenwoordig Reglement van orde staat de rechterzijde tegenover deze obstructie eenvoudig machteloos. V Twee nuttige vereenigingen. Onze lezers kennen „Eifata", de Chr. ver- eeniging, die zich over onze doofstomme kin deren ontfermt. Ook in onze omgeving telt die vereeniging reeds vele vrienden. Doch de fïnanciëele lasten waarmede zij te kampen heeft, doet haar dringend uitzien naar meer hulp. Zij geeft thans een brochure uit, een referaat van Ds.' J. Vonk Een moord in het belang van den doofstomme, uitgave van A. Gezelfe Meerburg te Heusden. Wij bevelen dit geschriftje ten zeerste aan èn om den inhoud op zich zelf èn om hef doel, dat er mede beoogd wordt. Het vinde vele lezers en bezorge aan „Effata" nieuwe vrienden en begunstigers. Een ander nuttige vereeniging is de Nationale Christen-Onderofficieren-Vereeniging. Door hare bemoeiingen is reeds menige verbetering in ons kazerneleven te weeg ge bracht. Zij geeft ten bate van onze ingelijfde mili ciens een Gids uit en verspreidt die onder onze militairen. Dat ze ook op andere wijze haar arbeid ten bate onzer jongelingen verricht, kan blijken Den volgenden morgen kreeg Steven de be slissing te hooren. Hij moest naar huis schrij ven. „Ja, dadelijk", zei moeder Verwaal, tegen haar gewoonte zich in een gesprek mengende, dadelijk, want wat zullen ze ongerust zijn, jongen Voorts kon hij bij Verwaal in dienst blijventegen kost en inwoning en een ge ringe belooning daarboven. Wilde hij dat Twee brandende tranen waren Stevens eenig antwoord. Zoo was afgesproken; zoo geschiedde. Een^ brief werd geschreven naar huis. 't Was alsof de pen loodzwaar en de hand, die haar besturen moest, geheel krachteloos was; maar langzamerhand vulde zich bet papier en daar stond de treurige geschiedenis zwart op wit. Ze kwam hem nog afschuwe lijker voor, nu hij ze had moeten "verhalen en woord voor woord van zijn zonde getuigde. Hoe dringend smeekte hij zuster en groot vader om vergiffeniso, 'kon hij het ze zélf vragen mocht hij nog weer ginds zijn, ver in Hollands duin, bij grootvader, bij Em, bij Greet.... o, Als hij aan Greet dacht, aan haar verdrietHij zag haar in zijn ver beelding, handenwringend't Was zijn schuld, de zijne alleen De brief werd gepost. Steven vond zijn werk. uit nevensgaande opwekking, die wij ter wille van het belang der zaak mede een plaats geven in het redactioneel gedeelte van ons blad. Men steune deze vereeniging o.a. ook door het koopen van haren Gids. De prijs is slechts 25 ets., doch ook een hooger prijs wordt gaarne aanvaard. Wie een postwissel voor dit doel wil zenden adresseere dien aan den heen G. M. van Rossum Nieuwe Schoolstraat 18i 'sGravenhage. UITGEVER. I In den dienst. Aan de lotelingen van de lichting van 1913 die in de maand Januari onder de wapenen moeten komen. De tijd nadert, dat ge geroepen wordt u te oefenen in den krijgsdienst. Veel zult ge dan zien, hooren en doen wat u tot nu toe geheel vreemd was. Velen zien met angst en vreeze dien tijd naderen. Wat tot nu toe van het militaire leven ge hoord werd, was niet aanmoedigend te noemen. Mogen wij u een goeden raad geven? Laat u dan niet afschrikkenjdoor de geruch ten, die onder ons volk de ronde doen over allerlei verschrikkelijks en ruwheid, waaraan ge zoudt inoefen meedoen, of... u den spot en verachting van kameraden op den hals halen. De Voorstelling is onjuist. De tijd van het gooien naar een bidder met zwoertjes spek, menageketels, modelschoenen en andere projectielen, is gelukkig reeds lang voorbij. Het kazerneleven is zooals de miliciens dat zelf maken. De enkele vrijwilliger die er is, in vergelijking van het groot aantal militie- plichtigen, (zoo goed als zonder uitzondering jonger in jaren dan de miliciens) ku; nen zeer weinig invloed op den toon van het onderlinge verkeer uitoefenen. Laat niemand uwer zich zijn opvoeding schamen, noch schande aandoen! Leeft in de kazerne zooals ge dat thuis gewoon waart. Wij geven u de verzekering, dat het door alle superieuren op prijs gesteld worlt. Begint, vanaf het eerste oogenblik, dat ge in de kazerne komt, uit uw wandel te laten zien, wie ge zijt en welk beginsel ge zijt toe gedaan. Met bescheidenheid, maar toch ook zonder bleuheid. Laat nooit het gebed na. Ge zult onder vinden, dat dit uw krachtigste wapen is. Lees regelmatig, op geschikte tijdstippen in uw Bijbelvader of moeder zullen zeker niet vergeten, dit boek u mede te geven. Maar na de snelle wisseling in zijn lot, die de laatste dagen had plaats gegrepen na het schrijven van zijn brief, verhief zich weer in volle kracht het schrikbeeld van zijn euvel daad, dat hem benauwde, pijnde, martelde t Liet hem nu geen oogenblik met rust. Toen den tweeden dag, nadat hij bi] Ver waal in dienst was getreden, aan den avond liet drietal zich weer aan de tafel schikte om het maal te nuttigen, stortte Steven plotseling voorover met het hoofd op den tafelrand. 't Was de reactie na maanden bovenmatige inspanningna weken van beangstigende spanning, van folterend zelfverwijt, van opge kropt leed Steven werd te bed gebracht. Het bewustzijn keerde niet t mg, in geen dagen. Een zenuwziekte bedreigde zijn leven Aar. zijn sponde waakte, trouw als een moeder, juffrouw Verwaal. HOOFDSTUK XX. Een lichtstraal. „Kijk eens, Greet." 'tis Emmy Harmsma, die dit tegen haar zuster zegt. Ze wijst met haar vingertje het pad af, dat tusschen de duinen doorslingert en waarop, Het is wel mogelijk, dat ge eens een schimp woord of een minachtend lachje van een uwer kameraden zult hooren of zien, maar wat deert u dat? Zullen wij, die de eere van Christus dragen, ons onttrekken aan Zijne smaadheden Behandelt zulke personen steeds met voor komendheid, maar ook, bidt voor dezulken. Zij missen nog zooveel. Gaat ter kerke uwer gezindte, verzuimt het catechetisch onderricht niet en bezoekt trouw het Tehuis voor Militairen. Dit zijn met het gebed en het onderzoek van Gods Woord, d e middelen, door God zelf gegeven u tot steun en sterkte in de omgeving, waar ge u in geplaatst ziet. in ieder garnizoen vindt ge enkele onder officieren, die gaarne bereid zijn u van dienst te zijn, wanneer ge vreemd zijt, hulp of in lichtingen noodig hebt. Klopt gerust bij deze onderofficieren aan, ze zullen u ni^t wegzenden, maar helpen. In ieder garnizoen is een afdeeling of cor respondent onzer vereeniging, die door ver spreiding van Onze Gids u tegemoet treedt. In Onze Gids vindt ge alles wat ge noodig kunt hebben voor uw garnizoens plaats. Een volledige adreslijst van onze Vereeni ging zou te veel plaatsruimte vragen. Die kunt ge vinden in de organen van de Jonge lingsbonden. Helpt ons in onzen arbeid, „de verspreiding van de Christelijke beginselen in leger en vloot'en dat doet ge het best en het meest door bovenstaande raadgevingen op te volgen. De Nationale Christen- Onderofficieren-Vereeniging. V Zuigkracht. We zijn het maar zelden eens met de socia listen. Maar af en toe zeggen ze toch wel eens iets, dat bij ons volle instemming vindt. Zoo b.v. onlangs, toen Schaper (S. D.) aan 't woord was. Hij had het over het concentratie-program van de liberalen. En beweerde, dat de liberalen alleen tot een, voor hün doen, zoo radicaal program waren gekomen, omdat ze tegen de socialisten wilden opbieden. M. a. w. de liberalen worden door de socia listen voortgedreven. Onder de zweep van Troelstra Verbeeld u, wat een verwijt en een aan matiging van die socialisten. En dat nog wel, waar immers de liberale concentratie zal strijden,'naar het heet, zoowel niet ver af, pen klein meisjesfiguur zich ver toont. Ze zitten beide voor de deur. Em en Greet. Greet als altoos, volijverig in de weer. Op haar schoot ligt naaiwerk en ze gunt zien bijna geen tijd liet hoofd af te wenden. Ze is^ook de eenige kostwinster thuis. Wel zijn de behoeften niet groot, sinds Stevens ver dwijning den kleinen kring nog kleiner maakte, maar toch is de zorg te groot voor haar. En het is het werk niet alleen, de voortdurende inspanning, die haar afmat. Het is de worm van heimelijk leed, die knaagt aan den wortel van haar levensmoed. O, wat somber schijnen haar zelfs de schoonste zomerdagen 't is, alsof de zon haar glans omsluierd houdt voor haar. Waren de slagen dan waarlijk ook niet al te zwaar Moeders sterven, vaders omkomen, Stevens verdwijning, de smadelijke bejegeningen door wie haar het naast moesten 9taan't kwam alles zoo kort na elkander; 'teene verdriet stapelde zich op 't andere. En 't was ten slotte een berg geworden, met steile, over hangende wanden, die haar dreigde te ver pletteren. (Wordt vervolgd.) 9 tL-

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1