Hntirmlutionair mi nieuws- en Advertentieblad Zeeland. FEUILLETON. In den Levensstrijd. Lit de Tweede Kamer. No. 961. Zaterdag 26 October 1912. 10e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnea Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN, Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. -< Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Y Buitengewone Vergadering van het Prov. Comité van Anti-Rev. Kies- vereenigingen in Zeeland op Vrijdag 1 No vember 1912, des namiddags ten 1 ure, te Middelburg, in het Militair Tehuis, Nieuwstr. Agendum: 1. Voortzetting bespreking van het vraagstuk der evenredige vertegenwoordiging. 2. Voorstel der Kiesvereeniging Goes, lui dende a. Het vraagstuk omtrent de volkomen gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs urgent te verklaren b. In de centra onzer provincie in overleg met de andere rechtsche organisaties, verga deringen te beleggen, waar de urgentie van de rechtsgelijkheid op 't gebied van 't onder wijs worde aangetoond c. Aan de Deputaten-vergadering voor te stellen de volkomen rechtsgelijkheid tusschen de beide takken van ons volksonderwijs op het Program van Actie te plaatsen d. de andere Prov. Comité's uit te noodigen adhesie te betuigen met het voorstel, opdat de kans dat dit punt op het program kome, zoo groot mogelijk zij. 3. Eventueele andere besprekingen. Men wordt dringend uitgenoodigd deze ver gadering niet te verzuimen. Y Betrouwbaar? Meermalen is reeds gewezen op de onbe trouwbaarheid, die de socialisten kenmerkt, wanneer zij het „volk" voorlichten. Dat kwam zeer treffend verleden week uit in de zitting van den Rotterdamschen gemeen teraad. Aan de orde was een bespreking van de loonen, die de Gemeente uitbetaalt aan haar werklieden. Wethouder Mr. A. de Jong (anti-rev.) had beweerd, dat de loonen vanwege de Gemeente glansrijk een vergelijk met de loonen door particulieren uitgekeerd, kondert doorstaan. En daar had men het lieve leven gaande, Met den heer Spiekman aan de spits werd dc Wethouder voortdurend door de socialisten in de rede gevallen op een wijze, die hen her haaldelijk een scherpe terechtwijzing van den Voorzitter bezorgde. Om de heeren te overtuigen, noemde Mr. De Jong verschillende loonen, bij particulieren en bij de gemeente uitbetaald, voor het zelfde werk. Hein Bronders en Bram schijnen hun plage rijen te hebben opgegevenze laten hem ten minste met vree. Elkanders gezelschap kunnen ze echter niet missen steeds ziet men ze bij elkander en de betergezinden onder het werk volk zien met weerzin, hoe de aan den drank verslaafden Bronders zich aan Bram hecht als een klit. Vooral de laatste avonden zijn ze steeds samen. En wonderlijk genoeg is thans de kroeg niet het doel hunner uitstapjesmeer malen kan men ze den weg zien inslaan naar de minder druk bezochte buitenwegen, 'tls duidelijk, dat een of ander plan het onderwerp hunner langdurige geheimzinnige besprekin- ken is. Op zekeren morgen mist Steven, als hij op het werk komt, een beitel. Overal zoekt hij er naar, maar nergens is hij te vinden. Een zeker gevoel van wantrouwen rijst bij hem, wanneer hij Bram weder dicht in Bronders gezelschap ziet, terwijl beiden zich houden, alsof zij hem niet opmerken. Hij is er bijna riepen Spiekman en Dat was niet waar, Heykoop voortdurend. Ze tartten den wethouder eens namen te noemen van particulieren, die zulke loonen uitbetaalden. Als volgt De heer SpiekmanBij wie Noem eens namen De Voorzitter hamert en zegt tot den heer Spiekman ge hebt niet het recht den heer De Jong eischen te stellen. Wethouder De Jong: Wacht u maarik zal u ten volle bedienen Magazijnknechts van de Gemeente f 14.04 in 56.6 uur van particu lieren f 13.50 in 60 uur; stokers v-an de Ge meente f 15.14 in 64.8 uur van particulie ren f 13.50 in 66 uur. De heeren Heykoop en SpiekmanNiet waarNiemand die dat betaalt Wethouder De Jong: wagenmakers der Ge meente f 16.69 in 57 uur bij particulieren f 12.40 in 70 uur. De heer Spiekman Ge hebt ongelijk Noem eens één naam Wethouder De Jong: De cijfers zijn abso luut betrouwbaar ze zijn ontleend aan volgn. De lieer SpiekmanNoeih eens ééi^ naam 1 En nu kwam het mooiste. Al de cijfers, door den heer De Jong ge noemd, kwamen voor. zooals deze verklaarde, in een voorstel, ingediend door een commissie van 8 raadsleden inzake minimumloon en maximum arbeidsduur in gemeentebeslekken En dat voorstel was mede onderteekend door de heeren SPIEKMAN, HEYKOOP en VAN HINTE Dat was de komische zijde van het debat. Maar het toont ons ook een zeer bedenke lijk verschijnsel. De socialisten volgen deze taktiek geregeld. En vooral op volksmeetings doet zij opgeld. Men ontziet geenerlei middelen om zijn doel slechts te kunnen bereiken. Men werkt en goochelt met cijfers, als ae beste. Daarmee helpt men de arbeiders vooruit. Of alles den toets der eerlijkheid kan door staan, is een vraag, die de heeren niet al te zeer verontrust. Het herinnert ons telkens met grooten nadruk aan wat Henri Polak een poos geleden/schreef „Wij zijn geen dogmatici, wij „moderne" vakvereenigingsmannen. Alle middelen zijn ons goed in ^en industriëelen strijd wij stellen slechts deze voorwaarde, dat zij doelmatig zijn, de machtspositie der organisatie te ver sterken en de machtsvorming van het prole tariaat te bevorderen. Inderdaad, is hier elke commentaar over bodig. Z. zeker van, dat een van beiden den beitel heeft weggenomen hij herinnert zich stellig, het gereedschap den vorigen avond in zijn kist te hebben gelegd en dezen morgen heeft hij dadelijk gemerkt, dat alles onderstboven gegraaid was. Hij wil evenwel niets vragen, daar timmers vergeefsche moeite zou zijnen wellicht maar aanleiding zou geven tot nieuwe onaangenaamheden. Als het schafttijd is geworden zoekt hij, als naar gewoonte, een plaatsje, waar hij zijn eten kan nuttigen en na dit gedaan te hebben, strekt hij zich languit op wat krullen neer. 't Is buiten niet bijzonder aangenaamde regen valt in stroomen en hier is hij rustig en alleen. Als hij zoo eenigen tijd gelegen heeft, hoort hij voetstappen. In een fluiste rend gesprek gewikkeld, gaan Hein en Bram Sanderse hem rakelings voorbij, zonder hem op te merken. Steven kan niet verstaan, waar zij het over hebben en het kan hem eigenlijk ook niet schelenmaar plotseling scherpt hij zijn ooren, want duidelijk hoort hij den naam Barends uitspreken. Onwille keurig licht hij het hoofd wat opdeze be weging ontdekt den twee fluisteraars zijn tegenwoordigheid. Dadelijk staken ze hun gesprek en wisselen met elkander blikken van verstandhouding. Steven is opmerkzaam "geworden hij kan Vergadering van Woensdag 23 October. De algemeene beschouwingen over het wetsontwerp tot verzekeririg van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom worden hervat. De heer Vliegen (S. D. A. P.), zijn afge broken redevoering voortzettende, zegt, dat de socialisten voor de invaliditeits- en ouder- domsverzekering geen bijdrage van de zijde der arbeiders willen. Spr. licht dat toe en wijst daarbij op het verschil tusschen armen zorg en staatspensioen. Hij tracht daarbij eenige van katholieke en anti-revolutionaire zijde tegen het staatspensioen geopperde be zwaren te ontzenuwen en bestrijdt ook het argument, dat de kosten te hoog zouden loopen. Op den grondslag van 70-jarigen leeftijd zou het staatspensioen z.i. 15 a 16 millioen kosten. Door voor de uitvoering de hulp in te roepen van de gemeente kan m^n, volgens spr. de uitgaven voor de administratie beperken en hij geeft aan, uit welke bronnen de algemeene kosten bestreden kunnen worden. Krachtig verzet spr. zich tegen de tarief plannen van de regeering. Hij pleit nogmaals voor de invoering van een staatspensioen en zegt, dat de sociaal-democraten tegen het ont werp zullen stemmen. De heer Tydeman (V. L.) hpudt vol, dat bij dit onderwerp een afjakkersysteem gevolgd wordt. De noodige objectiviteit komt daardoor niet tot haar recht en spr. vreest daarvoor ook bij de Tariefwet* De regeering heeft z.i. legislatief voordéel opgeofferd aan politiek voordetel en wordt de wet aangenomen, dan zal spr. niet berusten hij acht zich niet ver plicht voort te bouwen op grondslagen, die niet deugen. Spr. is voor wettelijke maatregelen met staatssteun, niet tot oplossing van deze maat schappelijke kwestie, maar om haar vooruit te brengen. Het Duitsche ambtelijke stelsel van verplichte verzekering acht, hij afgedaan. Spr. wijst op de kentering dienaangaande, een strooming, die langs de regeering is heenge gaan. In deze regeling van de verzekering echter' wordt het opvoedend element geheel gemist, alles werkt automatisch, buiten den werkman om, en als dwang. De arbeiders aanvaarden haar dan ook alleen uit moede loosheid. De werkgever moet als zaakwaar nemer van de regeering het geld van den arbeider zien te krijgen en dit punt zal daarom aanleiding tot wrijving geven. De beperking tot de loonarbeiders acht spr. een onrecht. Hij betoogt dit nader en bestrijdt ook de door de regeering aangevoerde gronden. echter niets meer vernemende twee hebben niet alleen gezwegen maar zich bovendien oogenblikkelijk verwijderd. Er is iets in dit alles, dat hem zeer onaangenaam stemt, ja heimelijk verontrust, zonder dat hij er reden van zou kunnen geven. „Duinoord" ligt tamelijk eenzaam. Vooral nu in den donkeren nachtde regen, die den laatsten tijd voortdurend aanhield, klettgrde op de stoep voor het huisgutst van het dak. De wind, aangestoven over de wijde watervlakte, opgerend tegen de steile duinen, werpt zich met volle kracht op de muren der villa, die onaandoenlijk blijken voor zijn geweld. Somber en zwart rijst de hui- zinge, tijdelijk door haar bewoners verlaten en trots als lniar eigenaar heft zij haar hoofd, dat den regenstroom afschudt en den wind dwingt zich te verdeelen, met wat huilende woede hij het bespringe. Is dat knerpende geluid slechts een luik, dat misschien losraakte en knarsend op zijn hengsels draait Opent zich de deur voor een wijl en flikkert een oogwenk een licht straal bij het portiek Glinstert een tijdlang schijnsel door een enkelen kier der stijfge- sloten blinden Is dat het beukend storm geweld of de slag van een hamer Toch gelooft spr. niet, dat eene algemeene verzekering bij een verplicht stelsel mogelijk is. Hij wijst op de evolutie in de opvattingen betreffende de staatsarmenzorg en wraakt de koppeling van de invaliditeitsverzekering aan de ouderdomsvoorziening, die z.i. de algemeen gewenschte is. De ouderdomsgrens moet dan verlaagd worden tot 65 jaar, zegt spr., en hij wijst op het verband van de iuvaliditeitskans met deze grensbepaling. Nadat besloten is Donderdag ook 's avonds te vergaderen, zet de heer Tydeman zijn rede voort en komt dan tot de meening van de vrije liberalen omtrent de verplichte verzeker ring. Hij is in beginsel voor vrijwillige ver zekering met krachtigen staatssteun, doch daarmede zal men het geheelg gebied niet kunnen bestrijken, er zou een aanvullende voor ziening moeten zijn in den nood van hono rabele, doch behoeftige ouden. Spr. zet de voordeelen van dit stelsel uiteen. Tot de kosten voor de ouderdomsvoorziening moeten de gemeenten bijdragen en de werkgevers het overige zal door een nieuwe inkomsten belasting gedekt kunnen worden. De invali diteitsverzekering zal betaald moeten worden voor een deel door het bedrijf, terwijl in be ginsel de verzekerden in de kosten dienen bij te dragen. Spr. eindigt met^ nadruk te leggen op den eisch van vrijheid hij elke regeling. De lieer Van Ijlsinga (C.-H.) komt op tegen het verkeerde begrip, dat tegenwoordig aan sommige termen gehecht wordt cn oefent kritiek uit op den toestand in Engeland. Spr. is niet tegen een bij de wet gefixeerde uitkeering uit de staatskas, mits men het armenzorg noeme, maar de groote grief is, dat men zulk een uitkeering valschelijk een uitgesteld pensioen noemt. Hij wil veel geld geven voor het onderwijs der arbeiders, om hun geneeskundige verzorging, doch hij is tegen uitkeering van ziekengeld en pensioen uit de staatskas. Welnu, de aanhangige weg geeft feitelijk in hoofdzaak staatspensioen, want wat tijdelijke staatsbijdrage wordt genoemd, is feiteiijk een blijvende gift. Aan dwang en verplichting zai niet altijd te "ontkomen zijn, maar op dc vraag hoe en aan wie verplichtingen worden opgelegd, geeft het ontwerp een onbevredigend antwoord. De heer Vorsterman van Oyen (V.- D.) stelt den minister enkele vragen terzake van de invoering van de wet. Bij de Donderdag voortgezette behandeling van het ontwerp invaliditeits- en ouderdoms- verzekering verdedigde de heer De Klerk nader de staatspensionneering. De heer Patijn „Nee, 't valt tegen. Alleen in dien lessenaar wat. Hier pak an, jij vier, ik zes." „Gelijk op deelen, zeg ik." „Vooruit dan, ieder vijf. En ik het klein geld „Slokop „Kom, er uitga mee." Door de smalle deuropening vaart plots een hevige windstoot, die zijn korten triomfkreet loeit door gangen en kamers. „Doe dicht „De beitel?" „Ligt op den lessenaar." Een schorre lach gaat verloren in den bul derenden storm, die opsteigert tegen de Iiooge muren, door den stortregen gegeeseld. „Duinoord" ligt tamelijk eenzaam. HOOFDSTUK XIV. Diepe Val. Weer is een Zondag voorbijgegaan. En weer heeft Steven des Zaterdags een over winning behaald hoe ook Hein Bronders en Bram hem trachtten mee te troonen naar dg kroeg, hij heeft hen weerstaan, 't Was eigen lijk vreemd, hoe die twee de laatste dagen jegens hem veranderd waren. (Wordt vervolgd.) Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. 22) DOOR ZELANDIA.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1