Aniireoolutionair ooor nieuws- en fldwrnntieblad Zeeland. Gem eenter a a d. FEUILLETON. De Russische veldtocht van 1812. No. 907. Woensdag 17 April 1912 9e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnea Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. L_ ADVERTENTIEN; Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. IMT» Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags 1 uur op den dag der uitgave. J. HUIZIN GA, V Lichtschikw. De redactie van het Algemeen Handelsblad weigerde het stuk op te nemen, dat we in ons vorig nummer aan onze lezers hebben meegedeeld. Zij geeft voor die weigering de volgende redenen op Wij hebben overwogen, of wij uw artikel over de nationale belangen konden op nemen. Wi] meenen echter, dat daarvoor thans geen reden meer bestaat. Wat in uw artikel staat omtrent de H. B S. is in het artikel van onzen hoefijzer-corres pondent of in zijn eerste antwoord aan den heer Van der Moer afdoende besproken. En wat u verder schrijft over de liberalen in het algemeen is in de eerste plaats niet ter zake dienende, doch zou bovendien moeten worden beantwoord met lange citaten uit de herhaalde pleidooien van de heeren Hennequin en Vorsterman van der Oyen voor Ter Neuzen, en daarvoor kunnen wij zooveel plaats niet afstaan. We hadden nauwelijks durven hopen, dat iemand, die zoo'n hoog woord voerde als deze (verhaald door een ooggetuige, wijlen den Kolonel der Genie A. KOOL.) 7) Nauwelijks in het bezit van een redelijk goed kwartier, kreeg ik de order om met twee kompagnieën sappeurs naast de afgebrande brug een vlotbrug te leggen. Een nabij gelegen houtmagazijn verschafte de materialen. Wij waren nog geen uur bezig geweest of er waren reeds zoo vele sappeurs gedood of gekwetst, dat ik een sappeurofficier naar den generaal zond om te vragen of onder zulke omstandig heden moest worden voortgegaan. Niet lang daarna kwamen eenige batterijen artilleriezij plaatsten zich naast de brug en beschoten de voorstad met het gevolg dat al de gebouwen in de keel van het hoornwerk, hetwelk het bruggenhoofd vormde, in brand geraakten. Onder bescherming van de batterijen zette ik het werk voort. Intusschen hadden zich eenige Russische tirailleurs in de brandende huizen genesteld, die ieder oogenblik sappeurs doodden of kwetsten. Tegen den avond werd ik door den kapitein Conchochelli afgelost. schreeuwer, zóó spoedig met den mond vol tanden zou staan, als hij aangevallen werd. Dat zet een boom op van belang, om heel eene partij te beschuldigen van anti nationale gevoelens en als er een behoorlijk bescheid gegeven wordt, durft men dit niet eens aan zijn lezers voorleggen. Trouwens met reden. Want al heeft de redactie ook een paar dagen gezocht, ze heeft niets kunnen vinden, om liet feit ongedaan te maken, dat kleine en groote liberale autoriteiten hun plicht hebben verzuimd, toen er gelegenheid was om te zorgen, dat Ter Neuzen niet achterge steld werd bij Belgische havens. Dat feit wordt door geen lange of korte citaten uitgewischt, want die zijn eenvoudig niet te vinden. En wat de eerste bewering betreftde hoefijzer-correspondent heeft van de H. B. S. te Ter Neuzen een nationaal belang gemaakt, dat door het eerste deel van het ingezonden stuk tot z(jn ware proportie werd terugge bracht. Ook hiervan laat de redactie van het Handelsblad hare lezers liever onkundig, opdat dezen niet zouden merken, aan welk een bespottelijke opblazerij haar correspondent zich heeft schuldig gemaakt. Geen wonder dus, dat ze lichtschuw is. Eere, dien eere toekomt: dan handelde de Midd. Courant in dezen toch heel wat edeler zij gunde ook het woord aan de tegenpartij. V Propaganda voor eigen pers. Men leest in onze Rotterdammer het vol gende V 5014 abonnees vooruitgegaan. In het verslag van het congres der S. D. A. P., tijdens de Paasclidagen in Leiden gehouden, trof de mededeeling hoe binnen een jaar tijds het aantal abonnees op Het Volk met vijf duizend steeg. Ongetwijfeld is deze enorme vooruitgang te danken aan de energie, waarmee een groot aantal partijgenooten het gansche land door belangeloos voor de verspreiding van het partijorgaan heeft geijverd. Zij begrepen wat krachtig middel voor de doorwerking van het socialistisch be ginsel in den bloei der sociaal-democra tische pers gelegen is. Dies gingen zij er op uit, dikwijls huis aan huis, en het resultaat was verrassend. Hier werkte de nauwe band tusschen leiders en lezers, op wiens versterking onze nieuwe Directeur bij zijn intrede terecht aandrong. Ik was zeer vermoeid en in den nacht van den I8en op den 19en genoot ik eenige rust, welke ik zeer noodig had. Den 19en des morgens waren er eenige brug gen gereed en opvolgend gingen de verschil lende korpsen van het leger over de Dnieper. Het hoofdkwartier van het 1ste korps bleef den 19en en 20en te Smolensk, waardoor wij eenigen rust genoten. De drie laatste dagen, in welke ik aan zoo vele gevaren was blootgesteld geweest en in welke ik het gevaarlijke van den oorlog als het ware in het groot had leeren kennen, maakten een zeldzamen indruk op mijn ge moed. Ik zag maar al te duidelijk dat wanneer de oorlog lang moest duren, de waarschijnlijk heid of de kans van overleving zeer gering werd. Uit Smolensk schreef ik aan mijne ouders en aan eenige vrienden; en ik nam mij stellig voor om de ellende van den oorlog, waar ik slechts kon, te helpen verminderen. Ook nam ik mij voor om nooit, zooals ik maar al te veel bij anderen zag, mij iets toe te eigenen wat ik niet op een wettige wijze verkreeg. Op deze wijze had ik mij als het ware voorbereid om, wat er ook mocht ge beuren, met een goed geweten mijn lot af te wachten. Deze levensphilosopliie heeft mij altijd in het gevaar een zekere sterkte van geest doen behouden, die ik vaak bij anderen Vijf duizend nieuw abbonnees op Het Volk, dat wi' zeggen duizenden en dui zenden dageli xS onder beademing van een leer, die wij voor land en volk ver derfelijk achten en welke de geesten op een dwaalspoor leidt. Moet het ons niet tot angstige jaloersch- heid wekken Waar zijn de mannen en vrouwen die voor den bloei onzer antirevolutionaire pers hunne krachten willen geven Bovenstaand stukje heeft misschien aan sommigen onzer lezers ook iets te zeggen. W e hebben het reeds meermalen gezegd het socialisme wordt niet bestreden, door het dood te zwijgen. Dat kan alleen geschieden door in eigen pers ons beginsel te verdedigen en onze bladen onder het volk te brengen. Daarvoor is steun noodig, steun in allerlei opzicht. Het beschamend voorbeeld der socialistische propagandisten prikkele tot navolging voor onze pers. Er is in dit opzicht in onze omgeving nog heel wat te doen, waaraan ieder meehelpen kan. Men wachte niet op anderen, maar elk sla in eigen bring zelf de hand aan de ploeg. V De zonsverduistering op 17 April. Reeds meermalen werd in de dagbladen melding gemaakt van het hoogst interressante verschijnsel der centrale zonsverduistering, bij niet bewolkte lucht, een verschijnsel, waarop geen kans is, dat een van het thans levende geslacht er hier nog eens toe in de gelegenheid komt. De lichtring, die in Limburg van de zon overblijft, zal hoogstens minder dan een- duizendste van de middellijn der zon breed zijn. Maar ook in het overige van Nederland zal die zQnsverduistering nog zeer merkwaardig zijn. Zij zal waarneembaar zijn van ongeveer kwart over elf 's morgens tot 's middags bijna twee uur. Over betgeen we van een en ander op 17 April zullen kunnen waarnemen, schrijft prof. Nijland in een artikel in Buiten: „Hoewel er onzekerheid heerscht zoowel ten aanzien der plaatsen, waar men het ver schijnsel het best kan waarnemen, als met betrekking tot de breedte van den zonnering, die op het oogenblik van de „centrale eclips" rondom de maanschijf zal overblijven, zoo is het toch met zekerheid te zeggen, dat het verschijnsel zeer interessant zal zijn, ook voor iemand, die slechts met zijn belangstellende oogen is gewapend. Het is de vraag, of er niet aantrof, en ik kan met een gerust geweten verklaren dat ik nimmer de door mij aange nomen grondbeginselen heb verloochend. Vóór mijn aankomst bij het leger was de adjudant van generaal Haxo, de le luitenant Revol, in, den slag van Mohilew gebleven. De generaal bepaalde te Smolensk dat in afwach ting van een anderen adjudant uit Frankrijk, de officieren van zijn 'staf om beurten dage lijks den dienst bij hem zouden waarnemen. Daardoor waren wij om de 6 dagen een dag bij den generaal in dienst. Deze dienstver vulling was voor ons zeer belangrijk. De generaal Haxo stond in groot aanzien bij den keizer en werd deswege dikwijls naar het groote hoofdkwartier gezonden. Menigmaal heb ik mij, den generaal volgende, geheel in de hem dagelijks omgevende merkwaardige pesonen leeren kennen. Den 19en Augustus had ik den dienst bij generaal Haxo. De vervolging geschiedde door het korps van Ney en bij Valoutina was er een hevig gevecht. Na den middag werd ter versterking de divisie Gudin van het 1ste korps afgezonden. Ik was met mijn generaal in het gevolg des Keizers op het slagveld. Daar zag ik den Keizer Russische geblesseerden, door tusschenkomst van een Poolschen generaal, toespreken, terwijl zijn lijfarts, de beroemde doctor Lary, bezig was eenige dezer ongeluk- zich iets van de corona, dien nog steeds ge- heimzinnigen stralenkrans vertoonen zal maar daar een enkel oogenblik de zwarte maan aan den hemel te zien zal staan, rondom door een fijnen schitterenden zonsrand omgeven, zal dat zeker een prachtig schouwspel opleveren. Ook al zou dit randje 1" meten de ruimste, en ongelukkig ook de waarschijnlijkste schatting dan blijft er misschien van het zonlicht niet meer dan één tienduizendste deel over, zoodat de duisternis naar alle waarschijnlijkheid zeer aanzienlijk zal zijn. Ten gerieve van hen, die den 17en April naar Zuid-Limburg zouden willen gaan, diene, dat het verschijnsel het best zichtbaar is op een lijn, die men trekken kan van een punt 4 K.M. ten Westen van Maastricht gelegen, naar een punt, dat 3 K. M. ten Zuiden van Sittard ligt. Zooals gezegd is, bestaat er eenige onzekerheid in de ligging dezer lijn." In de Vriend des Huizes ldZen we in verband met deze zonsverduistering nog het volgende „Zonsverduistering of zonneclipsen komen vrij vaak voor. Zelfs keeren ze na een periode van 18 jaar en 11 dagen of nauwkeuriger: om de 6585 dagen en'S uren (een saros noemen de sterrekundigen deze periode) onder bijna gelijke omstandigheden terug. De eclips kan dan echter op dezelfde plaatsen als den keer te voren niet worden waargenomen. Naar prof. Nijland eenige weken geleden mededeelde in B u i t e n, komt dat, doordien de aarde zich in de acht uren 120 graden omdraait en dus, van de zon uit gerekend, na één saros een ander werelddeel zich op de voorzijde der aarde bevindt. Na drie Sarossen, d. i. ongeveer 54 jaar en 33 dagen, is de oorspronkelijke plaats van waarneming weer vóór en zoo komt het, dat men in Nederland wel de eclips van 15 Maart 1858 zÈig, maar niet die van 25 Maart 1876 (zichtbaar in de Stille Zuidzee en in Westelijk Canada) en evenmin die van 6 April 1894 (zichtbaar in China en in Oost-Siberië). Op 17 April a. s. drie Sarossen na 15 Maart 1858 zal het verschijnsel hier weer zichtbaar zijn. In één Saros hebben 70 eclipsen plaats en wel 29 maansverduisteringen. In één jaar nooit meer dan 7 en nooit minder dan 2. In 't laatste geval zijn dit beide zoneclipsen. Reeds bij een gedeeltelijke zonsverduistering, zooals we die op 30 Aug. 1905 hier te lande hebben kunnen waarnemen, wordt het dag licht merkbaar zwakker. Bij een totale of een ringvormige verduistering is die verzwak king natuurlijk veel sterker. Toch ontstaat er geen volslagen duisternis. Bij een totale zonsverduistering staat de „Nieuwe" inaan aan den hemel als een zwarte kigen te verbinden. Deze deelneming was een blijk van gevoel, doch eenigszins doordenkende, was hij immers de stichter van den oorlog en alzoo van aide verschrikkelijke ellende, die daaruit voort vloeide. Nadat Davout zich uit het hoofdkwartier verwijderd had en eene andere hoogte had bestegen om nader bij het gevecht te zijn, kreeg ik de order den generaal Gudin te gaan zeggen, dat hij op zijn rechtervleugel meer Cavalerie brengen moest. Ik vond den gene raal nabij een klein riviertje, de Stragun ge noemd, te midden van een verschrikkelijk vuur. Het antwoord dat bij mjj gaf was merk waardig: „Allez dire au maréchal que l'Em- pereur m'a placé sous les ordres du maréchal Ney et que d'ailleurs les ordres que vous me portez ne valent pas lc diable, allez-vous en Met dit fraaie antwoord kwam ik terug. Ik was echter voorzichtig genoeg om alleen den algemeenen zin ervan over te brengen. Eenige oogenblikken later kwam een officier der divisie den maarschalk rapport maken, dat den generaal Gudin het been was afge schoten, tengevolge waarvan hij ook kort daarna overleed. (Wordt vervolgd.) Inzending van advertentiSn vóór uren op den dag der uitgave. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Verga dering van den Gemeenteraad zal worden ge houden op Donderdag den 18 April 1913, des na middags te 2 are. Ter Neuzon, den 16 April 1912. De Burgemeester voornoemd, A. VISSER, L° B. De waarnemende Burgemeester der "gemeente TER NEUZEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den benoemden Burgemeester, den heer receptie zal worden verleend op Donderdag 18 April a.s. 's namiddags 3 uren, in de raadzaal. Zij die zich bij die gelegenheid aan den Burge meester wenschen voor te stellen worden verzocht zich tot dat einde, vóór des middags 12 uren, ter Secretarie op een lijst te doen inschrijven. Ter Neuzen, 16 April 1912. De Wd. Burgemeester voornoemd, A. VISSER.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1