Ons" Eiland varia Zeeuwse dijken weerstaan droogte m veiling Perenbomen Burghse Ring Ramp door oog media Slachtofferhulp zoekt vrijwilligers Presentatie woonmodes Laptops voor dialysepatiënten PAGINA 9 editie Schouwen-Duiveland DONDERDAG 18 SEPTEMBER 2003 HHHHM www. onseiland, nl Vernielingen op strand Renesse RENESSE - In de nacht ran vori ge week woensdag op donder dag zijn op het strand bij Renes se vernielingen aangericht. Zo werden van een graafmachine alle ruiten, de complete verlich ting en de spiegels vernield. Bij een strandpaviljoen werd op het dak een ontluchter vernield en een rolluik beschadigd. Het totale schadebedrag is nog niet bekend. Autoinbraak RENESSE - Vorige week don derdag tussen 16.00 uur en 17.00 uur werd er aan de Ramp- weg in Renesse ingebroken in een geparkeerde, auto. Uit de auto werden diverse tassen met daarin onder andere een gsm en persoonlijke papieren weg genomen. Autoruit vernield ELLEMEET - Op een parkeer plaats aan de Kuijerdamseweg in Ellemeet werd in de nacht van wijdag op zaterdag een autoruit vernield. Uit de auto wordt niets vermist. Aanrijding in Nieuwerkerk N1EUWERKERK - Op de N59 bij Nieuwerkerk vond vrijdag om 19.47 uur een aanrijding plaats. Een 30-jarige automobiliste uit Middelhamis reed over de N59 in de richting van Bruinisse. Voor haar reden een 19-jarige bestuurster uit de gemeente Schouwen-Duiveland en een 40-jarige man uit dezelfde ge meente. De eerste twee remden voor het rode verkeerslicht. De 30-jarige wouw kon niet tijdig stoppen en er ontstond een aanrijding tussen de drie voer tuigen. De wouw uit Middel- harnis is met nekklachten en pijn op de borst overgebracht naar het ziekenhuis, de 19-jari- ge automobiliste heeft zich later met nekklachten onder dok tersbehandeling gesteld. De man raakte niet gewond. Voor zover bekend raakten enkel de voejtuigen van de wouwen be schadigd. Onder invloed achter het stuur RENESSE - Op de Rampweg in Renesse werd afgelopen zondag rond 03.15 uur een 36-jarige automobilist uit Burgh Haam stede aangehouden wegens rij den onder invloed. De man had 1.7 maal de toegestane hoeveel heid alcohol genuttigd. Hij kreeg hiervoor een proces-ver- baal en een rijverbod van 3 uur. Zaterdag rond 21.15 uur werd op de N59 te Oosterland een 38- jarige man uit Bergen op Zoom aangehouden wegens rijden onder invloed. De motorrijder reed zonder voor- en achterlicht en bleek tevens 2,2 maal de toe gestane hoeveelheid alcohol te hebben gedronken. Hij kreeg een proces-verbaal en een rij verbod van 4 uur en een boete voor het rijden zonder licht. Pijn-Hoop ZIERIKZEE - De stichting Pijn- Hoop houdt in zorgcentrum Borrendamme in Zierikzee maandelijks een contactbijeen komst voor chronische pijnpa- tiënten. De bijeenkomsten zijn voor en door mensen met chro nische pijn op de eerste donder dag van de maand vanaf 13.30 Samenzang ZIERIKZEE - In de Nieuwe Kerk in Zierikzee heeft zaterdag 27 september een samenzang- avond plaats. Onder leiding van organist Arie van der Vlist wor den, met medewerking van de Vereniging Bovenstem uit Ouderkerk aan de Ijssel, psal men uit de eeuwenoude bundel van Petrus Datheen (1566) ge zongen. Deze bijeenkomst wordt geopend en gesloten met gebed en wordt door ds A. J. Gunst een korte meditatie ge houden. Op deze avond zal het project 'Uitgave Frans Psalm boek' worden afgesloten. Het eerste exemplaar zal worden overhandigd aan een lid van de huisgemeente in Frankrijk. De samenzangavond begint om 19.30 uur. SCHEUREN ZIJN ALLEEN EEN PROBLEEM BIJ ZELDZAAM ZWARE STORM SCHOUWEN-DUIVELAND - Door de aanhoudende droog te vertonen ook de Zeeuwse dijken hier en daar scheuren. Alleen in het zeer uitzonderlijke geval van een superstorm kan dat problemen opleveren, zegt het waterschap Zeeuwse Eilanden. Plotselinge dijkdoorbraken als die in Wilnis zijn echter vrijwel uitgesloten. Door Dennis Rijsbergen De dijken die in Nederland met problemen kampen zijn van een hele andere samenstelling dan de Zeeuwse dijken. "Onze dijken heb ben een kern van zand. Die bij Wil nis en Rotterdam van veen. Bij ern stige droogte wordt veen lichter en krimpt het in. Daardoor worden de veendijken zwakker", legt B. van Liere ingenieur bij het waterschap Zeeuwse Eilanden uit. Hoe droog het ook is, het volume van zand blijft hetzelfde en zand blijft stabiel en dus de Zeeuwse dijken ook. Zeeland heeft zo'n vierhonderd ki lometer aan primaire dijken. Die zijn bestand tegen zware stormen. Daarnaast is er driehonderdvijfen vijftig kilometer aan regionale dij ken. Die liggen achter de primaire dijken om een eventuele doorbraak op te vangen. Die regionale dijken liggen veelal niet langs het water en hebben dus geen constante druk van het water te verduren. Een an dere situatie dan in Wilnis waar de secundaire dijk wel onder constan te waterdruk stond en de kans op verschuivingen dus groter is. Toch heeft de aanhoudende droog te weldegelijk invloed op de Zeeuwse dijken. De zandkern is na melijk afgedekt met een laag klei en dat is wel uitgedroogd. Op sommige plekken vertonen dijken zelfs scheuren. Een verontrustende aan blik voor omwonenden, wande laars en fietsers. Maar volgens Van Liere hoeft men niet bang te zijn. Die scheuren zijn oppervlakkig. Met de kern van de dijk is niets aan de hand, zegt hij. Anders wordt het in het uiterst zeld zame geval van een superstorm. "Want dan komt het water zo hoog dat juist die bovenste kleilaag het water moet tegenhouden. Zit die laag vol scheuren dan kan die weg spoelen. Een superstorm op dit mo ment zou onplezierige situaties op leveren", zegt Van Liere. Maar, zo zegt hij er meteen bij, in zijn negen- dertigjarige carrière heeft hij nog nooit zo'n zomerstorm met een ab normale hoge waterstand meege maakt. Die kans is volgens algeme- Ondanks hier en daar een scheur door de droogte zijn de dijken nog in prima staat.. foto: jaap wolterbeek op vierduizend. En volgens die norm zijn de Zeeuwse dijken ge bouwd. ne schattingen nog kleiner dan een De scheuren baren het waterschap Liere. dan ook weinig zorgen. Pas als de weerberichten zwaar weer voor spellen, wordt een verhoogde staat van paraatheid ingesteld, zegt Van "Honderd procent veiligheid kun nen we natuurlijk nooit garande ren. Het water blijft onvoorspel baar. Maar als gevolg van de droog problemen. Nu is het gewoon wachten op een wat langere perio de met regen zodat de scheuren weer dichttrekken", aldus Van Lie- te voorzien we vooralsnog geen re. WÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊtÊiÊtÊÊÊÊÊÊÊmÊmÊimÊmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊiÊÊÊÊÊÊÊÊÊm BURGH-HAAMSTEDE - Op de derde zaterdag van september zijn volgens oude traditie op de Burghse Ring weer vele 'koopjes' te halen. Koopjes bestaande uit de oogst van een of meer gemeentelijke perenbomen die de ring sieren. Zaterdag 20 september worden de stoofperen vanaf 9.30 uur geveild. Dat gebeurt volgens vaste regels en tradities, zoals reeds vele jaren het geval is. Na het luid voorlezen van het 'vei lingreglement' bij de kerk voor sla gerij Polderman, begint veiling meester H. van Felius aan zijn ron de langs de perenbomen op de ring, met in zijn kielzog een groep be langstellenden die hun maaltje(s) stoofperen voor komende winter veilig willen stellen door een goed bod. De groep bieders volgt de veiling meester van de ene naar de andere boom om het nuttige en aangena me te verenigen. Enerzijds heeft men de kans een wintervoorraad peren in te slaan tegen een zelf be paalde prijs, anderzijds is de veiling altijd een bijzonder dorpsgebeuren vol traditie rond de kerk van Burgh Wanneer de opbrengst van alle pe renbomen aan de man is gebracht, gaan de kopers met ladders en em mers aan de slag om de peren die zij hebben gekocht uit de boom te plukken. De opbrengst van de peren gaat naar de stichting Burghse Dag die de perenverkoop ook organiseert. De stichting zoekt hiervoor een 'goed-dorps-doel'. Bekende fotografen, zoals cas Oorthuys en Ed van der Elsken zijn de eersten die de ramp in beelden vastleggen. MIDDELBURG - In het Zeeuws Museum in Middelburg is tot en met 29 september een tentoonstelling over de water snoodramp in 1953 waarbij de landelijke en regionale me- diaverslaggeving van de ramp in 1953 en van de herdenkin gen in 2003 in een kritisch perspectief worden geplaatst. Op de Burghse Ring worden zaterdag de stoofperen geveild die daar deze zomer aan de gemeentelijke peren bomen groeiden. foto peter van der wilt SCHOUWEN-DUIVELAND - Ongeveer 4000 mensen in Zee land worden jaarlijks geholpen door Slachtofferhulp Zee land. Meestal gaat het om vermogens-, gewelds-, zedende licten en verkeersongelukken. Slachtofferhulp zoekt vrijwilligers, die niet meteen vragen stellen; vrij willigers die luisteren, geduld heb ben met het verdriet, de woede en soms verbittering van de slachtof fers; vrijwilligers die slachtoffers van een misdrijf of verkeersonge luk, praktisch, juridisch en emotio neel bijstaan. Die hulp is onbetaalbaar en nood zakelijk. Mensen die zich betrokken voelen bij slachtoffers van misdrijven en verkeersongelukken, flexibel inzet baar zijn, een open leerhouding hebben en beschikken over goede contactuele eigenschappen en communicatieve vaardigheiden zijn welkom als medewerker van Slachtofferhulp. Ook moet men zelfstandig en in teamverband kun nen werken en minimaal 12 uur per week beschikbaar zijn. Mensen Die zich als vrijwilliger aanmelden, worden geselecteerd via een selec tieprocedure. In augustus vindt een informatie middag plaats. De basistraining voor vrijwilligers begint in septem ber. Meer informatie telefoon 0118- 636108 bij Jack Geelen. In 1953 is de radio het belangrijkste medium. In de eerste dagen na de overstroming zit dan ook heel Nederland aan de radio gekluisterd. De kranten reageren snel op de ge beurtenissen en sturen journalisten naar het rampgebied. Sommige kranten weten op 1 februari, de dag na de ramp, een speciale editie uit te brengen. In 1953 bestaat televisie nog maar net. Anders dan nu heeft niet de televisie, maar de dagblad pers de primeur van de eerste beel den. Bekende fotografen, zoals Cas Oor thuys en Ed van der Elsken zijn de eersten die de ramp in beelden vastleggen. In de tentoonstelling kijkt men naar foto's, fragmenten van filmjournaals en televisiefilms en naar radiorapportages die zijn gemaakt in de eerste weken na de watersnoodramp in 1953. De be zoeker kan door een aantal unieke, oude boeken en tijdschriften blade ren uit die tijd. Deze beelden wor den ook groot geprojecteerd. Aan grijpende documentaires over de ramp, geproduceerd door Omroep Zeeland, zijn bij de tentoonstelling te zien. Elke woensdagavond wordt de film 'De afsluiting van het Veerse Gat' van Bert Haanstra getoond. Aan vang 19.30 tot 20.30 uur. Voor scho lieren van 13 tot 18 jaar is een edu catief programma speciaal voor het CKV- en basisonderwijs ontwik keld. Tijdens een symposium in het Zeeuws Museum, op vrijdag 19 sep tember wordt de mediaverslagge- ving van de watersnoodramp van uit verschillende invalshoeken be licht. Het museum is tot 29 september dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur en op woensdag tot 21.00 uur. Meer informatie 0118 653000 of www.zeeuwsmuseum.ni De ten toonstelling werd mede mogelijk gemaakt door de Provincie Zeeland, VSB Fonds Zeeland, Waterschap Zeeuwse Eilanden, Maurits van Kattendijke Stichting, Stichting Ondersteuning Culturele- en Zorg voorzieningen Zeeland, Provinciale Zeeuwse Courant en Omroep Zee land. GOES - Patiënten op de dialyseafdeling van het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes beschikken sinds kort over lap tops, draagbare computers. Die werden in het kader van het Dialyse-PC-Project aangeboden door de Vereniging Vrien den van de Nierstichting. ZONNEMAIRE - Morgenavond (vrijdag) presenteert Monique van der Reijden van hel Nederlands Perscentrum Wonen bij Interieur Paauwe in Zonnemaire de woon- trends voor het najaar 2003 en het voorjaar 2004. Deze ondertussen bekende vrouw in de woonbranche constateert ie der halfjaar de nieuwe trends op de woonmarkt in Nederland. Dit niet alleen modern, maar ook klassiek en sportief. Deze presentatie vormt weer één van de vele activiteiten die dit najaar bij Interieur Paauwe ge organiseerd worden. Geïnteresseerden maken aan de hand van diverse beelden kennis met de nieuwste trends op interi eurgebied. Ook in de showroom zullen verschillende trendpresenta ties van de nieuwe woonmodes te zien zijn, waaronder bijvoorbeeld 'lounge club' of 'club sportief. Onder het genot van een hapje en een drankje is er gelegenheid voor én na de presentatie de showroom bekijken of kan men gratis advies krijgen van een van de interieurad viseurs van Interieur Paauwe. Te vens wordt op deze avond het nieu we magazine van Interieur Paauwe, 'Binnenshuis', gepresenteerd. Mensen die geïnteresseerd zijn in het bezoeken van deze presentatie, kunnen zich inschrijven via tele foonnummer 0111-401318. "We zijn in de afgelopen jaren erg actief geweest", zegt de heer Steijaert, voorzitter van de Nierpati ëntenvereniging Oosterschelde. "We verzorgen bijvoorbeeld voor lichting en belangenbehartiging en organiseren themadagen en dag tochten. Ik ben zelf nierpatiënt en inmiddels succesvol getransplan teerd. Het is bijzonder om deze boodschap aan mensen te kunnen overbrengen." Hij is blij met het Dialyse-PC-Pro- ject. "Met de laptops krijgen de dia lysepatiënten de mogelijkheid tij dens het dialyseren op een andere manier actief bezig te zijn. Het biedt hen bijvoorbeeld de mogelijkheid informatie op te zoeken op internet. Niet iedereen heeft dat thuis." Het project is een initiatief van de Nier stichting en het biotechnologische farmaceutische bedrijf Amgen B.V.. Zij stellen laptops ter beschikking aan dialysecentra om zo de kwa liteit van leven van nierpatiënten te verhogen. De afdeling wordt hier mee aantrekkelijker voor patiënten. Daarnaast komen verpleegkundi gen op een andere manier met hen in contact.. Inmiddels hebben 11 dialysecentra laptops ontvangen van het Dialyse- PC-Project. Uit een tevredenheidsonderzoek blijkt dit een groot succes te zijn voor zowel patiënten als verpleeg kundigen. De heer P. Beerkens, di recteur van de Nierstichting: "We zijn druk op zoek naar donateurs voor dit unieke project. Om zoveel mogelijk dialysecentra te kunnen voorzien van laptops, hebben we nog wel nieuwe of gebruikte machi nes nodig." Donateurs kunnen zich aanmelden bij de Nierstichting in Bussum. Diefstal uit vakantiehuis RENESSE - In een vakantiewo ning op een park in Renesse is dinsdag tussen 10.15 uur- en 13.30 uur ingebroken. Uit de wo ning zijn sieraden weggenomen. De waarde hiervan is niet be kend. Vloedlijn NEELTJE JANS - 'Wandelen rondom de vloedlijn' heet een wandeling met gids die zaterdag 4 oktober kan worden gemaakt op Neeltje Jans. Het betreft een initiatief van Natuurmonumen ten, het Zeeuwse Landschap en de Nederlandse Onderwater sportbond waarbij aandacht wordt besteed aan het landschap op Neeltje Jans dat zich nog vol op aan het ontwikkelen is. Aqua ria langs de route worden door biologen/duikers gevuld met planten en dieren uit de Ooster schelde zodat ook een beeld ge geven wordt van het wieren en dierenleven in de zeearm. Aan vang 14.00 uur op de parkeer plaats bij Waterland Neeltje Jans. Informatie 0113-569110 (tijdens kantooruren). Kledingbeurs BROUWERSHAVEN - 27 september organiseert peu terspeelzaal De Blokkendoos uit Brouwershaven een tweede hands kinderkledingbeurs. Ie dereen is van harte welkom tus sen 10.00 en 12.00 uur in het schoolgebouw aan de haven zuidzijde nummer 25 in Brou wershaven. Kerkdienst in teken van Jona RENESSE - De kerkdienst van zondag 28 september in de Jaco- buskerk, waarin ds Piter Goodijk voorganger is, staat in het teken van de profeet Jona. Dit ter voorbereiding op de mu sical Jona die in maart 2004 in de dorpskerk wordt opgevoerd. Mu zikale medewerking aan deze dienst door het Valcooch-en- semble bestaande uit: Mientje Bliek (basblokfluit), Nellie Geene (altblokfluit), Arie Damman (te norblokfluit) en Henk Blom (so praanblokfluit, kromhoorn en muzikaal leider). De groep zingt en speelt drie Jonaspalmen in af wisseling met de gemeentezang. Verder is 'Christi Qui Lux' van William Byrd te horen en drie oude dansen uit de zestiende eeuw waarbij duidelijk de klank van de kromhoorn is te onder scheiden. Aanvang van de dienst om 9.30 uur. Hobby Atelier ZIERIKZEE - Bij Hobby Atelier Cora gaat het nieuwe workshop seizoen beginnen. Er kunnen veel groendecoraties voor het herfstseizoen en voor Kerstmis worden gemaakt. Ook zijn leuke, nieuwe mogelijkhe den voor het maken van een (tuin)beeld of torso. Voor meer informatie of het aanvragen van een folder kunt u bellen met Hobby Atelier Cora 0111-411445. Gitaarles ZIERIKZEE - Voor de vijftiende maal start 30 september de cur sus liedbegeleiden op gitaar. De cursus wordt gegeven door Dik de Koning in het MFC in Zierik zee. In 24 lessen worden de basis vaardigheden zoals stemmen, het pakken van akkoorden, slag techniek en tokkelen aangeleerd. Als lesmateriaal worden kamp liedjes, volksliedjes, luisterliedjes en popsongs van onder andere The Beatles, John Denver en Boudewijn de Groot gebruikt. De minimumleeftijd voor deel name is dertien jaar. Deelnemers kunnen zich bij Dik de Koning (0111-417170) aanmelden voor een beginners- of een vervolg cursus. De gitaarlessen worden op dinsdagavond van 18.50 tot 22.10 uur gegeven. Diefstal uit auto SCHARENDIJKE - Vorige week dinsdagmiddag tussen 12.00 uur en 15.00 uur is er ingebroken in een auto die geparkeerd stond aan de Brouwersdam in Scha- rendijke. Uit de auto werden een rugzak, een gameboy en zwem- kleding met onbekende waarde weggenomen. De auto werd opengebroken. Het totale scha debedrag is nog onbekend.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2005 | | pagina 5